Autobiografia. Pierwsza młodość

Wydawnictwo: Kobra Media

Inne wydania

Prawdziwy ślub brałam dwunastego sierpnia, zanim to jednak nastąpiło, złożyłam wizytę rodzicom narzeczonego. Wedle przepisów prawnych, już męża. z góry wiedziałam, że akceptowana nie będę, jedyna małżonką odpowiednią dla beniaminka mogła być księżniczka Małgorzata angielska, wszystko poniżej stanowiło mezalians, ale wola boska, wizytę należało złożyć i dać się poznać. Poprawiona, uzupełniona...

Poprawiona, uzupełniona autobiografia jednej z najlepszych polskich powieściopisarek. Na kartach pięciu tomów autorka wspomina swoje całe swoje życie - począwszy od zapoznania czytelnika ze swymi przodkami, poprzez dzieciństwo, młodość, życie rodzinne. Opisuje dzieje powstania kolejnych powieści i związane z tym przygody. Całość opatrzona zdjęciami.

Monika | 2016-05-10

Gdybym ze wszystkich książek Joanny Chmielewskiej miała ocalić tylko jeden fragment to...najpierw strzeliłabym sobie w łeb. Jeden? Niemożliwe!!!
A potem...potem wybrałabym ten o budowie Domu Chłopa.
"O, Polsko Ludowa! Jak ty dbasz o swoich synów!". Wtajemniczeni zrozumieją;) Pozostałych odsyłam do książki.

Iza | 2015-07-12

W temacie Joanny Chmielewskiej nie ma się co rozwodzić tylko trzeba przeczytać.Rewelacyjna pozycja tak jak wszystkie Jej książki.

PABLOPAN | 2012-08-25

Świetne dopełnienie twórczości. Autobiografię czyta się tak samo jak najlepsze kryminały autorki. Polecam!

ira | 2015-01-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Joanna Chmielewska na etapie, na którym mniej więcej ja znajduję się obecnie. Jak doskonale ją rozumiem... Mam tylko nadzieję, że u mnie nie skończy się rozwodem. ;)
Dodatkowo zabawne, a dla mnie z różnych przyczyn interesujące detale pracy przy Domu Chłopa. Gładko przechodzę w kolejną młodość... :)

Degamisz | 2014-04-12
Przeczytana: 19 czerwca 2013

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana Chmielewskiej. Czyta się jak każdą z jej książek a czasem nawet i lepiej ;)

Melba | 2014-02-28

Prawie rewelacyjna. Żywy dowód na to, że Joanna Chmielewska była żywym literackim talentem. Czytając autobiografię zaśmiewałam się jak przy Lesiu. Ukazać tamte siermiężne czasy z humorem, koszmarną mamusię przekuć w milczącą heroinę z odchyłami, koszmarne ciotki w... no cóz, one były tak koszmarne, że nie wymagały dodatkowych zabiegów - to wielka sztuka, która się Chmielewskiej udała wyśmienicie. Książki stoją na półce, a ja, mimo upływu lat, wracam do nich wciąż I wciąż.

Sonea | 2011-06-27

Autobiografia Chmielewskiej to seria znakomita. Jeden z nielicznych przypadków, kiedy tzw. 'samo życie' dorównuje fikcji, a chwilami jest nawet ciekawsze, bardziej absurdalne i wciąga niesamowicie.
Klimaty jak u Barei, powojenna i PRL-owska rzeczywistość okraszone znakomitym humorem; słynne, cięte pióro autorki nie szczędza nikogo włącznie z nią samą, wiecznie pełną zdrowego dystansu do własnej twórczości.
Polecam każdemu jako antidotum na problemy dnia codziennego :)

Chmielewska ma dar opowiadania o zwykłym, codziennym życiu w sposób niezwykle barwny i humorystyczny, sprawiając, że czyta się to jak najbardziej wciągającą powieść.

Dla fanów autorki pozycja obowiązkowa, ale i osoby nieznające jej twórczości powinny znaleźć przyjemność w tej lekturze.
Uwaga na płynące niejednokrotnie ze śmiechu łzy!

Tak samo dobra jak tom pierwszy, dotyczący dzieciństwa. W tomie II pisarka to dorosła kobieta, która właśnie wyszła za mąż i musi stawić czoła otaczającej ją, niezbyt kolorowej, rzeczywistości. Mamy tu Chmielewską-żonę, Chmielewską-matkę, Chmielewską-studentkę, a w końcu Chmielewską-człowieka pracy. Znajdziemy też mnóstwo zabawnych anegdot, przy których można się popłakać ze śmiechu.

uniterka | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Czyta się z wielką przyjemnością i co jakiś czas wybucha śmiechem - uwaga na czytanie w miejscach publicznych.
Joanna opisuje naprawdę swoją pierwszą młodość czyli studia, małżeństwo, pierwsze prace w zawodzie. Właśnie praca w bezetach i wszystko co tam się działo - jedne z lepszych w całej autobiografii.