Daleko od Wawelu

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
978-83-7700-010-6
polityka, Lech Kaczyński
literatura faktu

Czy Lech Kaczyński był prezydentem pomnikowym? Niektórzy tego by chcieli i tak go opisują, zwłaszcza po katastrofie smoleńskiej. Są też i tacy, którzy potępiają wszystko, co zrobił prezydent. Doszukując się historii często całkiem niedorzecznych. Michał Majewski i Paweł Reszka po raz pierwszy przecinają wszystkie te jałowe dyskusje: nie jest tak wspaniale, jak chcieliby gorący zwolennicy, ani tak fatalnie, jak imputują przeciwnicy. Na pewno jednak jest kontrowersyjnie…

Autorzy dotarli do faktów dotychczas nieznanych. Przez niemal całą kadencję Kaczyńskiego, aż do tragicznego jej zakończenia byli w stałym kontakcie z najbliższymi współpracownikami głowy państwa.

W tej książce odnajdziemy liczne ich wypowiedzi, czasami pod nazwiskiem, czasem anonimowe. Z ich opowieści wyłania się pełny obraz tego, co działo się za zamkniętymi drzwiami Pałacu Namiestnikowskiego.

źródło opisu: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,18,%22Daleko...(?)

Mateusz | 2011-07-31

Książka przedstawia dość rzetelnie fragment biografii tak Lecha Kaczyńskiego, jak i historii naszego kraju. Autorzy podeszli do sprawy rzetelnie i - z całą pewnością - obiektywnie. Po przeczytaniu niniejszej pozycji zmieniłem nieco mój pogląd na ś.p. prezydenta, za co jestem autorom wdzięczny.

Kamil Misztal | 2016-04-13
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

No cóż, książka z promocji, wydana już dość dawno, przypomniały mi się dawne czasy:). Nic się chyba nie zmieniło. Ci sami pociągają za sznurki etc.

Autorzy opisali tyle ile potrzba było, czasami zbyt skupiali się na konkretnych tematach, czasami resztę pomijali. Może ciut za mało i skakali o kilka lat, aby wrócić do wcześniejszych wydarzeń.

Da się przeczytać.

Jula | 2011-02-21
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Książka jest ciekawa, ale kto spodziewa się wnikliwej analizy prezydentury Lecha Kaczyńskiego, to się rozczaruje, bo jest to zbiór ploteczek, opinii i ciekawostek bez większej wartości historycznej. Poza tym nie ma w niej w ogóle fotografii, które mogłyby wzbogacić i urozmaicić treść.

| 2011-06-23

Kolejna książka o pozbawionych znaczenia pałacowych drobnostkach, których dzisiaj nikt już nie pamięta.

MonicaAlice | 2016-09-09
Przeczytana: wrzesień 2016

"Daleko od Wawelu" jest zbyt pobieżna, by być biografią prezydenta Kaczyńskiego i za bardzo chaotyczna, by stanowić krytyczną analizę jego prezydentury. Rzeczywiście nie brakuje w niej ciekawostek czy anegdotek "zza kulis", ale to nie one są najważniejsze. Książka jest przede wszystkim próbą odpowiedzi na pytanie, co w tej kadencji nie wyszło i dlaczego - zdaniem autorów - Lech Kaczyński nie pasował do funkcji, którą pełnił. Chociaż autorzy nie pozostają bezkrytyczni także wobec jego politycznych przeciwników, wielu zwolennikom prezydenta, widzącym w nim "postać pomnikową" książka może się raczej nie spodobać. Mimo tego zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Dobrze się czyta, jednak pod koniec następuje zwrot akcji. Pozorna neutralność znika przy zbyt wielu ostrych akcentach antydonaldowych. W tych momentach zmienia się nawet jezyk książki i czytelnik wypada z toru lekkiej i zdystansowanej lektury. Czyni to pozycję dość mało wartościową.

Grzegorz Krystek | 2011-11-26
Na półkach: Przeczytane, Polityka
Przeczytana: wrzesień 2011

Ciekawa, chociaż nie jest obiektywna. Wyraźne oznaki sympatii do Prezydenta i jego środowiska politycznego, chociaż warto zaznaczyć próby obiektywizacji- sporadyczne, ale zawsze...

Elirena | 2016-08-24

Wawel zakulisowy, bez dziennikarzy, bez kamer telewizyjnych, za to z wieloma kretymi korytarzami. Polityka w swej odartej z gornolotnych slow postaci.

Bernese | 2012-08-01
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo wciągająca lektura. Wypożyczyłam, żeby zapoznać się z opiniami tej "drugiej" strony. Fajnie zaraz po albo zaraz przed przeczytać "Daleko od miłości".

Olaf Koprowicz | 2016-09-05

polityka od kuchni