historyczna

W salonie i w kuchni Elżbiety Koweckiej przenosi nas w świat XIX-wiecznych polskich pałaców i dworów. Przybliża zapomniane zwyczaje i obrzędy, wyjaśnia i opisuje rzeczy, których znaczenie niekiedy dla wielu jest już niezrozumiałe. Przystępnym stylem, a jednocześnie z rzetelnością badawczą, auto

Patrycja | 2011-01-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Mam stare wydanie tej książki i jest świetna. Wartko napisana, duża ilośc szczegółów dotyczących życia codziennego w polskich dworach.

Książka opowiada o codziennym życiu warstw wyższych : od magnaterii po ziemiański dwór. Opisana jest zarówno budowa, organizacja i wystrój domu jak i domownicy, służba ( kto do czego i w co ubrany ;) ), zabawy itp. Rozdziały są pogrupowane na zasadzie pomieszczeń ( "kuchnia " np. jest o wystroju, potrawach i czynnościach kuchennych ). Stosunkowo niedużo jest o modzie za to obyczaje i historia materialna pełna jest szczegółów, autorka cytuje pamiętniki, rachunki, jadłospisy itp.
generalnie bardzo polecam, bo książka napisana jest z wdziękiem, nie przytłacza duża ilością dat czy nazwisk, można ją sobie czytać na wyrywki.

emi17m | 2015-03-12
Przeczytana: 09 marca 2015

Przeczytana jednym tchem. Bardzo ciekawa i wciągająca opowieść o życiu w polskich pałacach i dworkach. Opowiada o życiu, strojach, kuchni, wystroju i obyczajach żyjących w tamtych czasach ludziach. Czytając, czułam się jak w bajce, wyobrażając sobie, że jestem jedną z tych pięknie ubranych i otoczonych wspaniałymi meblami dam. Coś cudownego:)

kodoga | 2015-05-04
Przeczytana: 13 marca 2015

Autorka książki Elżbieta Kowecka zajmuje się stosunkowo rzadką dziedziną historii, mianowicie historią kultury materialnej. W książce "W salonie i w kuchni" snuje arcyciekawą opowieść właśnie o kulturze materialnej w pałacach i dworkach szlacheckich dziewiętnastowiecznej Polski. Czytając, wciąż od nowa uświadamiałam sobie, że ten XIX wiek wcale nie jest taki znowu odległy w czasie, a jakże inne było wtedy życie, jak innych przedmiotów używano codziennie i od święta, jak inne kultywowano obyczaje. Do dziś w niejednym domu znajdują się jeszcze pochodzące z tamtych lat przedmioty, a dzięki lekturze łatwiej osadzić je w ówczesnych realiach i odtworzyć sobie ich minione "życie". Sporo miejsca autorka poświęciła wszelakim sprawom "stołu", przy tym nie tylko przedmiotom, które na nim mogły się znaleźć, ale też obyczajom kulinarnym i tym związanym z szeroko pojętym biesiadowaniem, a więc gratka także dla smakoszy.
Myślę, że dla każdego, kto stąpając po świecie lubi sobie wyobrażać, co...

Kaś | 2016-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2016

W tym roku wydawnictwo Zysk i S-ka skusiło się na kolejne wznowienie książki Elżbiety Koweckiej, która była powojennym historykiem kultury materialnej. Cieszę się, że wreszcie mogłam poznać tę opowieść, bo słyszałam o niej wiele i wiedziałam, że jej tematyka będzie dla mnie ciekawa – XIX wiek to barwna epoka, także na ziemiach polskich, więc chętnie korzystam z każdej okazji do poznania szczegółów z życia tamtejszych ludzi, a o nich właśnie opowiada W salonie i w kuchni.

Niech nie zwiedzie czytelnika zawarty w tytule i spisie treści podział na poszczególne pomieszczenia – ich wygląd, sposób urządzenia i wyposażenie oczywiście stanowią ważny element pracy badawczej, jednak pierwsze skrzypce w każdej opowieści grają ludzie: ich postępowanie i zwyczaje. Autorka prowadzi nas poprzez kolejne pomieszczenia, ale w rzeczywistości opowiada nam o wszystkim, co tylko się w nich działo: gotowaniu, domowych rachunkach, edukacji, zabawie, przyjęciach, ceremoniach, obrzędach, sposobach spędzania...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2010

Bezcenne! Historyków kultury materialnej jest w tym kraju jak na lekarstwo, a książek jeszcze mniej, więc naprawdę się ucieszyłam - bezcenna kopalnia wiadomości o przedmiotach, życiu codziennym, prowadzeniu domu w XIX-wiecznej Polsce, ile szczegółów i zaskakujących drobiazgów!

Rozstrzygające losy świata bitwy, znaczące traktaty pokojowe, międzynarodowe konferencje, następujące po sobie dynastie, wybitni dowódcy... - wszystko to ma oczywiście znaczenie i bez tych elementów nie można mówić o historii. Obok pałaców monarszych istnieją jednak zwykłe szlacheckie dworki. Punkty zwrotne dziejów państwa sąsiadują z nie mniej ważnymi dla zwykłych obywateli wydarzeniami - ślubami, pogrzebami, narodzinami dzieci, smutkami i radościami kolejnych dni. Zawsze życie kraju koegzystuje z codziennymi troskami tysięcy obywateli. I o nich jest ta książka. "W salonie i w kuchni" na pierwszy plan wysuwa zwykłego ziemianina zmagającego się przez cały XIX wiek z darami i przeciwnościami losu.

Przeglądałem kiedyś wydanie tej pozycji z lat siedemdziesiątych. Po zapoznaniu się z kilkoma akapitami stwierdziłem, że żadna pozycja dotycząca historii kultury materialnej nie dorówna jej pod względem językowym. Brakowało mi tylko odpowiedniego "opakowania" genialnej treści....

Lissa | 2016-07-02
Przeczytana: lipiec 2016

Elżbieta Kowecka opowiada o kulturze materialnej XIX wieku; mieszkańcach szlacheckich dworów, wychowywaniu dzieci, zamiłowaniu do jedzenia i picia, a także do zabawy.

Autorka wznowionej w Wydawnictwie Zysk i S-ka książki ”W salonie i w kuchni. Opowieść o kulturze materialnej pałaców i dworów polskich XIX wieku” – Elżbieta Kowecka posiadła rzadki dar obrazowego snucia interesującej narracji. Bez oporów dajemy się prowadzić przez świat, o którym opowiada, bo za jej sprawą staje się on bliski, niemal dotykalny. Sama pisze we wstępie:

"Pragnę przede wszystkim opowiedzieć czytelnikowi o pewnych drobnych, często prawie zapomnianych realiach nie tak dawnego życia, ukazać mu pewien obraz czy raczej całą galerię obrazów i obrazków życie to przedstawiających".

Sięga przy tym po pamiętniki z epoki, akta dworskie, przepisy kuchenne, wsłuchuje w relacje szeptane przez przedmioty, wyczytane z rachunków domowych, opowiadane przez ówczesnych ludzi.

Jakie dzieci chowanie...

Z jej opowieści...

Rena | 2013-07-04

Moja ulubiona pozycja o życiu w XIX wieku.Bardzo ładnie wydana, opisuje zwyczaje panujące oficjalnie na salonach jak i te mniej oficjalne panujące za kulisami salonów.Często do niej wracam. Bardzo gorąco polecam!

Pięknie wydana,bogato ilustrowana opowieść o kulturze materialnej pałąców i dworów polskich w XIX wieku. Zawiera mnóśtwo rzetelnych informacji i ciekawostek z każdej dzidziny życia. Gorąco polecam!

kobietazasciankowa | 2013-01-31

Doskonała pozycja o życiu w XIX wieku!