Wyzwanie czytelnicze LC

W ogrodzie pamięci

Wydawnictwo: Znak
7,92 (565 ocen i 67 opinii) Zobacz oceny
10
69
9
133
8
158
7
134
6
42
5
20
4
5
3
4
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324021970
liczba stron
358
język
polski
dodał
geokuba

Bohaterami tej „prywatnej” historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi – polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach...

Bohaterami tej „prywatnej” historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi – polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego.

Tak wnikliwie narysowanych, plastycznych postaci nie znajdziesz dziś, Drogi Czytelniku, w żadnej współczesnej powieści. Najbardziej utalentowany scenarzysta nie stworzyłby równie zaskakujących sytuacji. Tylko życie tak dramatycznie układa i splata ludzkie losy.

Joanna Olczak-Ronikier miała niezwykłą rodzinę. I szczęście, bo jej rodzina pozostawiła mnóstwo przekazów historycznych, notatek, ustnych relacji. Autorka scenariusza serialu teatralnego i filmowego Z biegiem lat, z biegiem dni oraz bestsellerów Piwnica pod Baranami i Piotr dzięki zachowanym źródłom i własnemu talentowi narracyjnemu stworzyła opowieść niezwykłą. Wyłania się z niej cały nasz szalony XX wiek, pełen wielkich iluzji i najgłębszych klęsk.
A także nadziei, jaką niesie pamięć ocalona.
Andrzej Wajda

Książka W ogrodzie pamięci otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2002 oraz nagrodę Premio Acerbi 2011. Została przetłumaczona na angielski, włoski, niemiecki, francuski, hebrajski, szwedzki, rosyjski, serbski i niderlandzki. W Polsce stała się bestsellerem, kupiło ją już ponad 50 tysięcy czytelników.

 

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1413)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2740
Koronczarka | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Bardzo lubię takie rodzinne wspomnienia. W książce Joanny Olczak-Roniker spotykamy kilka pokoleń, babki, pradziadków, bliższych i dalszych kuzynów. Rodzina rozjechała się po świecie, więc i my z nimi jesteśmy w sowieckiej Rosji i w USA. Ciekawe to wszystko, dobrze napisane. Autorka własnego gniazda nie kala, więc i postaci świetlane, albo się o nich mówi delikatnie i widać, że nie wszystko. Świat przeszły i nieco melancholijny w kolorze sepii. Ale dla mnie najważniejsze w tej książce są uwagi na temat antysemityzmu. Rzadkie, stonowane, szukające zrozumienia i porozumienia. Uwagi mądrej damy wygłoszone ze smutno-gorzkim uśmiechem, od którego palą uszy ze wstydu, kiedy się pomyśli o krewkich rodakach głoszących... ech, nie będę powtarzała co. Przeczytane z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

książek: 6732
allison | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

"W ogrodzie pamięci" to piękna, wzruszająca, głęboka opowieść o kilku pokoleniach żydowskiej rodziny autorki. Czyta się ją jednym tchem, niczym najlepszą powieść.
Joanna Olczak-Ronikier w gawędziarski sposób przedstawia poszczególnych członków licznej familii, wśród których nie brakowało inteligentów, naukowców, wybitnych humanistów, artystów, kupców, przedsiębiorców, ale i różnych wywrotowców. Spośród tych ostatnich najbardziej zasłynął komunista Maksymilian Horwitz-Walecki, postać niezwykle dramatyczna, będąca jedną z wielu ofiar wyznawanej ideologii.

Szczególną uwagę w tej niezwykłej opowieści zwracają kobiety, zwłaszcza prababka Julia, która po przedwczesnej śmierci męża musiała sama wychowywać dziewięcioro dzieci. Zapewniła im wykształcenie, ciepły, ale wymagający dom, wpoiła szacunek dla nauki, miłość do ojczyzny oraz przywiązanie do rodzinnych tradycji.
To nie jedyna silna, wyemancypowana kobieta wśród przodków autorki.

W książce zwracają uwagę ujmujące opisy...

książek: 707

Jedna z najważniejszych książek mojego życia, czytana...nie wiem ile razy. Sposób opowiadania Pani Joanny Olczak-Ronikier jest tak niezwykły, że czyta się tę książkę z wypiekami na twarzy i ciągłym pytaniem: co będzie dalej? Niezwykła rodzina, niezwykłe, często pogmatwane losy jej członków. Trudno pisać o książkach najważniejszych, tyle w nas emocji i żadne słowa tak naprawdę w pełni ich nie oddadzą. Ale zawsze gdy idę ulicą Mazowiecką w Warszawie, w miejscu gdzie dziadek autorki prowadził księgarnię, myślę o tamtych czasach, tamtych ludziach. Pamięć, oto co po nas pozostaje...

książek: 2640
beata | 2018-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2018

Joanna Olczak-Ronikier, autorka książek o „Piwnicy pod Baranami” i Piotrze Skrzyneckim (J. O.-R. była współzałożycielką „Piwnicy”) tutaj sięgnęła do wspomnień, opowieści i dokumentów dotyczących losów własnej rodziny.

„W ogrodzie pamięci” to próba rekonstrukcji dziejów rodziny autorki. Początek opowieści sięga 1867 roku, w którym Julia, córka warszawskiego kupca i Gustaw, syn wiedeńskiego oberrabina wzięli ślub w wiedeńskiej synagodze. Młodzi zamieszkali w Warszawie będącej wówczas pod zaborem rosyjskim, gdzie na świat przyszło dziewięcioro dzieci (wśród nich babcia autorki). Ich losy, losy ich dzieci i wnuków wypełniają karty tej książki. Zakręty historii, różne podejście do religii i kultury przodków, różne idee wypełniają życiorysy członków tej dużej rodziny, wśród których byli naukowcy, artyści, przedsiębiorcy, ideowcy, społecznicy. I ludzie wpleceni w życie rodziny, których nazwiska znamy z encyklopedii.

Lubię takie opowieści. Jest historia. Jest rodzina. Jest świadectwo...

książek: 574
talia44 | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Czytanie tej książki było dla mnie wielką duchową ucztą.Dawkowałam ją sobie,czytałam bardzo powoli i cieszyłam się każdym rozdziałem.
Jest to napisana z epickim rozmachem ponadstuletnia historia żydowskiej rodziny autorki.Akcja toczy się w Warszawie,Moskwie,Nowym Jorku,Paryżu,Wiedniu,w carskich więzieniach i sowieckich łagrach.Historia rodziny jest niezwykła i bardzo dramatyczna.Wpływ na jej losy mają wojny,rewolucje,przewroty,zamachy i prześladowania.
Członkowie rodziny to ludzie wszechstronnie wykształceni,poligloci,mający kontakt z takimi wybitnymi osobistościami jak:Narutowicz,Anders,Piłsudski,Staff,Tuwim,Jan Lechoń,Maria Dąbrowska i wielu innych przewija się na kartach tej powieści.
Książka jest też okraszona starymi fotografiami i kopiami autentycznych listów i dokumentów.Dużo też w niej rodzinnych opowieści,anegdot i dygresji.
Bardzo podobały mi się też urzekające opisy dawnej Warszawy i życia jej mieszkańców.
Autorka ma wielki dar pięknego pisania i zgrabnego łączenia wielu...

książek: 533
Edyta | 2014-09-17
Przeczytana: sierpień 2014

Książka pełna wspomnień.
Jest to relacja nie tylko rodzinnych historii Joanny Olczak-Ronikier z domu Mortkowicz, ale także przekrój dziejów państwa polskiego od zaborów, poprzez niepodległą Polskę międzywojenną i okrutną II wojnę światową, aż po czasy komunistycznego terroru.
Autorka nie wybiela faktów, nie każdym przodkiem mogła się poszczycić, niektóre postaci, czy poglądy członków rodziny są kontrowersyjne, ale osoba samej Joanny Olczak, współzałożycielki Piwnicy pod Baranami która w swoim życiu tak wiele przeżyła (Holocaust) i tak dużo ciekawych ludzi spotkała (była m.in. małą pacjentką Janusza Korczaka)zasługuje na zapoznanie się z jej historią. Wspomnienia wzbogacone licznymi fotografiami, dokumentami, listami...polecam!

książek: 2336
zoso | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Piękna historia.Piękna historia opowiedziana w piękny i interesujący sposób.Autorka przedstawia nam tutaj dzieje swojej rodziny od strony matki,posiłkując się wspomnieniami swoich bliskich i bogatą,zachowaną dokumentacją od połowy XIX w. aż po czasy nam współczesne.Jest to historia dosyć zamożnej rodziny,pochodzenia żydowskiego,która swój los związała z Polską.Tak jak pogmatwana była historia naszego kraju,tak i pogmatwane bywają losy bohaterów opisane przez autorkę.Ponieważ seniorzy rodu zbudowali swoje "gniazdo" w Warszawie,toteż,głównie losy mieszkańców tego miasta przedstawione są w tej opowieści.Mamy więc Warszawę pod zaborem rosyjskim,w czasie pierwszej wojny światowej,po odzyskaniu niepodległości i w czasie drugiej wojny.A ponieważ cechą szczególną dawnych rodzin była wielodzietność toteż autorka miała o kim pisać.Ale chciałbym uspokoić,mimo mnogości bohaterów,dzięki przejrzystej formie opowieści,przy uważnym czytaniu nie tracimy wątków.Wśród postaci mamy tutaj...

książek: 3090

Ach, żebym ja miała taka rodzinę! Rewolucjoniści, poeci, buntownicy i kochane ciocie, które bywały na wspaniałych balach i jeździły do wód. Cudownie przechowana pamięć, zaklęta w fotografiach. Twarze, których nie mogłam zapomnieć. Losy niby ludzkie, zwyczajne, ale ileż w nich liryki, charyzmy,tajemnicy...Zasłużona Nike i wspaniała książka, nie tylko dla kolekcjonerów rodzinnych anegdot i pamiątek. Pełna uroku, nieprzewidywalna i bogata jak życie.

książek: 3187
Monika Stocka | 2018-04-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Trudno mi trochę polemizować z tymi wszystkimi rządkami pełnymi gwiazdek, no i z historią, w której na szczęście nie musiałam uczestniczyć.
Wspomnienia są naprawdę ciekawe, książkę warto przeczytać, to co mnie uwierało to brak obiektywizmu i czynienie z rodziny szwadronu nieskazitelnych, wspaniałych bohaterów. Nie ukrywam, że niekiedy pojawiały mi się znaki zapytania, nie co do czynów ale co do charakterów i intencji.
No ale ja już zapewne tak mam ze muszę się do czegoś przyczepić, zapewne z zazdrości:-)))

książek: 925
bernadeta1233 | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2013

Joanna Olczak Ronikier napisała znakomitą książkę o swoich korzeniach. Nie sposób się od niej oderwać, aż do ostatniej strony. Takie połączenie biografii, historii, przygody, dramatu, komedii przypieczętowane znakomitą polszczyzną.
Ksiażka pięknie wydana, taka niecodzienna. Zawartość kapitalnie zapowiada, a zarazem podsumowuje zdjęcie na okładce: dystyngowane panie nie z tej epoki, szczęśliwe i spełnione.

zobacz kolejne z 1403 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd