rozwiń zwiń
Kaś

Profil użytkownika: Kaś

Gdańsk Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 godzinę temu
1 122
Przeczytanych
książek
1 366
Książek
w biblioteczce
577
Opinii
5 663
Polubień
opinii
Gdańsk Kobieta
Dodane| 11 książek
Wiedźma, złośliwa bestia, książkoholiczka. Z wykształcenia psycholożka, zawodowo copywriterka, prywatnie kolekcjonerka łosioferów i pożeraczka popkultury.

Opinie


Na półkach: , , ,

Bardzo trudno w jednym zdaniu powiedzieć, o czym jest ta książka, nie spłycając jej. Punktem wyjścia jest tutaj historia szesnastoletniej Ady, która niedawno straciła matkę. Dziewczyna nie wie wiele o przeszłości swoich rodziców, jest jednak świadoma, że pochodzili z dwóch różnych środowisk. Jej matka była Turczynką, a ojciec Grekiem, co na ich rodzinnym Cyprze stanowiło przeszkodę nie do pokonania.

Cypr II połowy XX wieku to pełnoprawne miejsce akcji dużej części całej opowieści. Jako czytelnicy mamy okazję obserwować rosnące napięcia między głównymi narodowościami wyspy, eskalację konfliktu oraz skutki, jakie przyniósł on dla ludzi: często zwykłych, niezaangażowanych politycznie obywateli, których historie rozdzierają serce. Nietypowa narratorka, jaką jest drzewko figowe, dostarcza nam ciekawych obserwacji na temat gatunku ludzkiego i pozwala zajrzeć tam, gdzie normalnie nie mielibyśmy dostępu.

„Wyspa zaginionych drzew” to również powieść o pamięci i piętnie rodzinnego i kulturowego dziedzictwa. O tym jak głęboko potrafią się zakorzenić lęki i przekonania oraz o owocach, jakie wydają przez kolejne pokolenia. O tym, że nie wszystko przekazujemy dzieciom w pełni świadomie i że czasem ukrywanie prawdy nie jest w stanie uchronić przed jej konsekwencjami.

I choć książka Elif Shafak w wielu miejscach jest brutalna i wiele razy doprowadziła mnie do łez, to jednak zostawiła we mnie mnóstwo nadziei i ciepła. A przede wszystkim stanowiła piękną i angażujacą przygodę.

Bardzo trudno w jednym zdaniu powiedzieć, o czym jest ta książka, nie spłycając jej. Punktem wyjścia jest tutaj historia szesnastoletniej Ady, która niedawno straciła matkę. Dziewczyna nie wie wiele o przeszłości swoich rodziców, jest jednak świadoma, że pochodzili z dwóch różnych środowisk. Jej matka była Turczynką, a ojciec Grekiem, co na ich rodzinnym Cyprze stanowiło...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Keiko ma 36 lat i od dzieciństwa próbowała dostosować się do oczekiwań innych. Mimo trudności z rozumieniem reguł rządzących społeczeństwem, mimo tego, że nie przeżywa i nie rozumie emocji, mimo absolutnego braku systemowego wsparcia znalazła swoje miejsce: pracuje dorywczo w sieciowym sklepiku i czuje się potrzebna. Sztywny regulamin i powtarzalność czynności służą jej i przynoszą spokój. Jednak dla społeczeństwa to wciąż za mało, a znajomi, rodzina i nowo poznani obcy nie traktują jej jak równej sobie.
„Dziewczynę z konbini” przeczytałam na raz. Z resztą nie ma w tym nic dziwnego, bo liczy sobie ona niecałe 150 stron. Jednak ta nowelka, choć niepozorna, kryje w sobie wiele treści. Widzimy nie tylko codzienne życie bohaterki, ale też jej wspomnienia z kluczowych momentów dzieciństwa, dające nieco pełniejszy obraz niezrozumienia, z jakim musi się mierzyć od najmłodszych lat. Obserwujemy również, w jaki sposób na życie Keiko wpływa pojawienie się pewnego mężczyzny – to za jego sprawą kobieta zaczyna zauważać, jak naprawdę postrzegają ją inni i w jaki sposób ich zachowanie zmienia się, gdy kobieta zaczyna odpowiadać ich wzorcom normalności.

Ciekawie było obserwować świat z perspektywy Keiko, mając wgląd w jej myśli i odczucia. Dla człowieka takiego jak ja, który czasem odczuwa aż nazbyt wiele emocji, chłodny racjonalizm bohaterki był niezwykle interesujący. Wydaje mi się, że autorce udało się oddać to, w jaki sposób osoby czujące tak jak Keiko postrzegają rzeczywistość. A z pewnością perfekcyjnie oddała ona reakcje społeczeństwa na jakiekolwiek odstępstwa od normalności. I choć opis okładkowy głosi, że to „(…) opowieść o tym, co kryje się za fasadą japońskiego społeczeństwa”, tak naprawdę opisywana tu historia jest niezwykle uniwersalna. Bo ocenianie innych, odrzucanie jednostek niedopasowanych i lęk przed odmiennością to uczucia uniwersalne chyba na wszystkich szerokościach geograficznych.

Bez zająknięcia przyznaję, że w „Dziewczynie z konbini” niczego konkretnego mi nie brakowało, a książka jest świetnie dopracowana. Mimo to nie zagrała w moim sercu tak, jakbym tego chciała. Doceniam tę nowelkę za autentyczność, ważną treść i wszystkie refleksje, które we mnie wywołała. A jednak zwyczajnie nie była czymś, co lubię. Wydaje mi się, że literatura azjatycka jest dla mnie zbyt oszczędna, zbyt prosta i nie do końca umiem ją docenić.

------------------------------------------
http://czworgiem-oczu.blogspot.com/2022/04/sayaka-murata-dziewczyna-z-konbini.html

Keiko ma 36 lat i od dzieciństwa próbowała dostosować się do oczekiwań innych. Mimo trudności z rozumieniem reguł rządzących społeczeństwem, mimo tego, że nie przeżywa i nie rozumie emocji, mimo absolutnego braku systemowego wsparcia znalazła swoje miejsce: pracuje dorywczo w sieciowym sklepiku i czuje się potrzebna. Sztywny regulamin i powtarzalność czynności służą jej i...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Punktem wyjścia dla całej opowieści jest codzienność Nastki – dziewczyny z porażeniem mózgowym. W pierwszych rozdziałach patrzymy na świat jej oczami i jest to perspektywa wywołująca wiele emocji. Czasem wręcz zawstydzająca czytelnika, bo w życiu Nastki akcenty są rozłożone zupełnie inaczej, a małe rzeczy, o których często zapominamy, urastają do rangi celebrowanych wydarzeń. Dziewczyna nie jest samodzielna; mieszka z ojcem, który zajmuje się nią w pełnym wymiarze godzin i zaangażowania. Rodzinny obrazek dopełnia siostra Nastki, Łucja, która spełnia się jako baletnica, pnąc się po szczeblach artystycznej kariery.

To właśnie perspektywy Łucji oraz ojca są kluczowe dla całej opowieści i stopniowo, rozdział po rozdziale, nadają jej charakteru. Czytelnik szybko orientuje się, że optymistyczny obrazek, który tak ładnie kreśli dla nas Nastka, to zaledwie drobna część życia Łabendowiczów. Historia rodzinna jest bowiem naznaczona jakąś skazą, niewypowiedzianą tragedią, która stopniowo jest przed nami odkrywana.

Bardzo podobało mi się to, w jaki sposób autor stopniowo wzbogaca swoją książkę o nowe perspektywy i jak splata je w całość. Bohaterowie, choć połączeni więzami krwi, różnią się od siebie diametralnie. Każde z nich doświadcza zupełnie innych trudności i inaczej od nich ucieka. Wiele problemów wynika z uporczywego milczenia i absolutnego nie radzenia sobie z emocjami. A rodzinny sekret, który ewidentnie wpływa na wszystkich, najpierw znaczy karty powieści domysłami, by stopniowo wychylać się coraz bardziej.

Z pewnością „Święto ognia” nie jest książką, która pochwyci czytelnika zawrotnym tempem akcji czy porywającą fabułą. To raczej opowieść z tych nieśpiesznych i angażujących emocjonalnie. Podczas czytania co i rusz to uśmiechałam się przy monologach Nastki, to walczyłam z galopadą myśli, kiedy uderzaliśmy w poważne tony. I bardzo mi się to podobało, podobnie jak ogromna wrażliwość autora i jego delikatny styl. Pierwsze spotkanie z prozą Jakuba Małeckiego zdecydowanie zaliczam do udanych i z niecierpliwością szykuję się do kolejnego.

------------------------------------------
http://czworgiem-oczu.blogspot.com/2022/04/jakub-maecki-swieto-ognia.html

Punktem wyjścia dla całej opowieści jest codzienność Nastki – dziewczyny z porażeniem mózgowym. W pierwszych rozdziałach patrzymy na świat jej oczami i jest to perspektywa wywołująca wiele emocji. Czasem wręcz zawstydzająca czytelnika, bo w życiu Nastki akcenty są rozłożone zupełnie inaczej, a małe rzeczy, o których często zapominamy, urastają do rangi celebrowanych...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Kaś

z ostatnich 3 m-cy
Kaś
2024-04-26 21:27:19
Kaś dodała książkę Star Wars: Utracone gwiazdy na półkę Chcę przeczytać
2024-04-26 21:27:19
Kaś dodała książkę Star Wars: Utracone gwiazdy na półkę Chcę przeczytać
Star Wars: Utracone gwiazdy Claudia Gray
Średnia ocena:
7.6 / 10
405 ocen
Kaś
2024-04-26 21:24:07
Kaś
2024-04-26 21:18:13
Kaś dodała książkę Star Wars. Eskadra Alfabet na półkę Chcę przeczytać
2024-04-26 21:18:13
Kaś dodała książkę Star Wars. Eskadra Alfabet na półkę Chcę przeczytać
Star Wars. Eskadra Alfabet Alexander Freed
Cykl: Eskadra Alfabet (tom 1)
Średnia ocena:
7.4 / 10
101 ocen
Kaś
2024-04-26 20:59:12
Kaś dodała książkę Przejście na półkę Chcę przeczytać
2024-04-26 20:59:12
Kaś dodała książkę Przejście na półkę Chcę przeczytać
Przejście Justin Cronin
Cykl: Trylogia Przejścia (tom 1)
Średnia ocena:
7.1 / 10
762 ocen
Kaś
2024-04-26 18:28:37
Kaś dodała książkę Antykwariat pod salamandrą na półkę Chcę przeczytać
Kaś
2024-04-16 10:11:01
Kaś dodała książkę Gambit na półkę Chcę przeczytać
2024-04-16 10:11:01
Kaś dodała książkę Gambit na półkę Chcę przeczytać
Gambit Michał Cholewa
Cykl: Algorytm wojny (tom 1)
Średnia ocena:
6.4 / 10
830 ocen
Kaś
2024-04-14 12:01:32
Kaś dodała książkę Rozwód na półkę Chcę przeczytać
2024-04-14 12:01:32
Kaś dodała książkę Rozwód na półkę Chcę przeczytać
Rozwód Moa Herngren
Średnia ocena:
7.1 / 10
16 ocen
Kaś
2024-04-14 09:30:54
Kaś dodała książkę Listy pełne marzeń na półkę Chcę przeczytać
2024-04-14 09:30:54
Kaś dodała książkę Listy pełne marzeń na półkę Chcę przeczytać
Listy pełne marzeń Magdalena Witkiewicz
Średnia ocena:
7.2 / 10
1090 ocen
Kaś
2024-04-13 20:10:28
Kaś dodała książkę Sto lat samotności na półkę Chcę przeczytać
2024-04-13 20:10:28
Kaś dodała książkę Sto lat samotności na półkę Chcę przeczytać
Sto lat samotności Gabriel García Márquez
Seria: Salsa
Średnia ocena:
7.8 / 10
376 ocen

ulubieni autorzy [12]

Dan Brown
Ocena książek:
7,0 / 10
11 książek
2 cykle
3972 fanów
Adam Mickiewicz
Ocena książek:
7,0 / 10
248 książek
4 cykle
Pisze książki z:
840 fanów
Rachel Abbott
Ocena książek:
7,2 / 10
16 książek
3 cykle
Pisze książki z:
342 fanów

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
J.K. Rowling Harry Potter i Insygnia Śmierci Zobacz więcej
Charles Bukowski Szmira Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Sławomir Mrożek Tango Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Chrzest ognia Zobacz więcej
Arthur C. Clarke 2001: Odyseja kosmiczna Zobacz więcej
Stanisław Lem Solaris Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 122
książki
Średnio w roku
przeczytane
94
książki
Opinie były
pomocne
5 663
razy
W sumie
wystawione
1 061
ocen ze średnią 7,2

Spędzone
na czytaniu
6 204
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
30
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
11
książek [+ Dodaj]