Kobieta w czasach katedr

Tłumaczenie: Iwona Badowska
Wydawnictwo: Książnica
7,18 (141 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
14
8
27
7
61
6
22
5
8
4
3
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
La Femme au temps des cathédrales
data wydania
ISBN
9788324576784
liczba stron
320
kategoria
historia
język
polski
dodała
Agnieszka

Książka znanej francuskiej mediewistki, klasyczna już praca, która pomaga zrozumieć średniowiecze, uświadamia jego wielkość i ułomność, obala mity - napisana przystępnie, rzetelnie udokumentowana, wzbogacona ciekawostkami. "Lubię francuską szkołę historyczną - stwierdza jeden z recenzentów. - Zamiast niewiele mówiących faktów z historii politycznej badacze pokazują życie zwykłego człowieka....

Książka znanej francuskiej mediewistki, klasyczna już praca, która pomaga zrozumieć średniowiecze, uświadamia jego wielkość i ułomność, obala mity - napisana przystępnie, rzetelnie udokumentowana, wzbogacona ciekawostkami. "Lubię francuską szkołę historyczną - stwierdza jeden z recenzentów. - Zamiast niewiele mówiących faktów z historii politycznej badacze pokazują życie zwykłego człowieka. Pernoud mówi o średniowieczu rzeczy, które wywróciły mi do góry nogami całe wyobrażenie tych czasów. I chwała jej za to!"

 

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (664)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1126
Bożena | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 lipca 2017

Zaczęłam czytać tę książkę zaraz po zakończeniu "Czasów katedr" Georgesa Duby. W tej ostatniej brakowało mi właśnie rozdziału o kobietach.
Opracowanie Regine Pernoud nie tyle uzupełnia informacje o społeczeństwie średniowiecznym, co zdecydowanie zmienia podejście do tej problematyki. Z książki wynika, że właśnie w wiekach średnich kobiety miały stosunkowo dużą wolność i odgrywały niepoślednią rolę w ówczesnym społeczeństwie. Oczywiście nie ze wszystkimi wnioskami autorki trzeba się zgadzać. Czasami wydają się one zbyt daleko idące. Trzeba pamiętać, że Regine Pernoud była katoliczką, współzałożycielką Centrum Joanny d'Arc, autorką wielu prac jej poświęconych. Niewątpliwie światopogląd pisarki wpływa na formułowane przez nią tezy. Niemniej jednak wszyscy zainteresowani historią średniowiecza powinni się zapoznać z tym tytułem.
Poza tym książka również edytorsko odbiega od wspomnianych już "Czasów katedr". Jest ilustrowana, posiada bogatszy aparat naukowy, choć niestety przypisy...

książek: 1651
Isadora | 2011-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki,choć pewnie powinnam napisać - pod wielkim wrażeniem erudycji,skrupulatności,rzetelności i ogromnego nakładu pracy,jaki Autorka włożyła w napisanie tej książki.
W sposób absolutnie przebojowy,fantastyczny,opierając się na imponującej ilości tekstów źródłowych oraz na fenomenalnej zdolności analizowania faktów,Autorka przybliża nam średniowieczną postać kobiecą,jej historię,miejsce,jakie zajmowała w społeczeństwie skupiając się na wielce udanych próbach zrozumienia ewolucji statusu kobiety na przestrzeni tysiąca lat - jej początkową dominację,która stopniowo się kurczy,by wreszcie bardzo nisko spaść.
W spektakularny sposób wyjaśnia procesy i zjawiska,które doprowadziły do tryumfalnego zaistnienia kobiety na arenie dziejów,jak również okoliczności,które pozwoliły jej z powodzeniem utrzymywać nowo zdobytą władzę ; dochodzi przyczyn deprecjacji i upadku kobiety,a wszystko to w sposób całkowicie przystępny i zrozumiały,choć ładunek merytoryczny...

książek: 2618
Koronczarka | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

Miód na serce feministki. Świat, w którym dominują mężczyźni nie jest koniecznością. Były już epoki bardziej doceniające to, co może dać kobieta - bardziej pragmatyczna, bardziej zdolna do empatii niż mężczyzna. Pora przywrócić równowagę. Tak było. Jezus Chrystus jawi się jako najważniejszy rzecznik praw kobiet. Dziwne, że dziś kościół głoszący jego imię, od tej idei się odżegnuje.

książek: 1028
Elevander | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 11 lipca 2014

Tak się jakoś złożyło, że wokół średniowiecza narosło wiele różnych mitów, a jeden z nich dotyczy pozycji kobiety w tej epoce. Książka Régine Pernoud jest próbą uporządkowania tego, co wiemy o życiu przedstawicielek płci pięknej w owych czasach katedr. Autorka przybliża czytelnikom zwłaszcza codzienne życie kobiet, przedstawia średniowieczne stroje, zajęcia itd. Szczególnie dużo miejsca poświęca problemowi edukacji i wykształcenia. Jak zwykle przewijają się przez narrację tak ważne dla dziejów średniowiecznych postacie jak Alienor z Akwitanii, Blanka Kastylijska czy Heloiza. Książka została napisana w oparciu o poważne źródła o charakterze protostatystycznym, wnioski nie są więc wysnute jedynie z pojedynczych przekazów. To duży walor pracy, która stara się pewne kwestie uogólnić. Szczególnie istotny jest w tej monografii fakt zwrócenia uwagi na wyższą pozycję kobiety w średniowieczu niż w epoce nowożytnej (często się o tym zapomina). Mądrą myśl zawiera króciutkie zakończenie,...

książek: 1748
Ysabell | 2010-09-02
Przeczytana: sierpień 2010

Naprawdę świetna książka. Dobrze się ją czyta, napisana jest prosto, jak na książkę o takiej tematyce i posiada trochę niezbędnego takim książkom humoru. Można spierać się z niektórymi tezami postawionymi przez autorkę, lub nie zgadzać z wyciąganymi przez nią wnioskami, ale lektura nadal jest i przyjemna i edukacyjna.

Bardzo polecam wszystkim, którzy chcieliby nieco rozwinąć swoją wiedzę o średniowieczu, albo po prostu poczytać o silnych kobietach w ciekawych czasach. Ciekawych, choć wcale nie takich trudnych, jak to nam się teraz wydaje.

Przyda się też ta lektura wszystkim erpegowcom albo autorom fantastycznych (i historycznych) opowiadań, którym wydaje się, że znają prawdę o roli kobiety w średniowieczu. Mogę Was zapewnić: 95% z Was nie zna.

No i oczywiście powinien przeczytać to każdy, którego interesuje to dlaczego najlepszymi wiekami dla kobiet były X, XI i XII i dlaczego wszystko co złe zawdzięczamy prawu rzymskiemu.

Naprawdę bardzo polecam.

książek: 341
Carla | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 19 listopada 2011

Wiekami średnimi pasjonuję się nie od dziś, toteż i oko na tej pozycji zawiesiłam już co najmniej kilka miesięcy temu. Wreszcie miałam okazję do niej zajrzeć i – przyznaję – mało która lektura tak bardzo mogła zrewolucjonizować mój pogląd na epokę, jak książka Pernoud.
Jak wyglądać mógł los kobiety w wiekach średnich? Przeciętny człowiek, zapytany w ten sposób, opowiedziałby pewnie o roli, jaką odgrywała ona w turniejach i potyczkach (skojarzyłby ją z życiem dworskim i romansem) bądź wspomniał o ciężkim żywocie ubogich chłopek. Tymczasem Régine Pernoud ukazuje, jak błędną „wiedzę” posiadamy o kobietach tamtej epoki.
Już początkowe rozdziały „Kobiety w czasach katedr” zmuszają do refleksji i zrewidowania dotychczasowych poglądów – a także skierowania uwagi na wiele spraw, którym przed lekturą myśli się nie poświęcało. Na przykład – dlaczego to właśnie kobiety w szczególnie aktywny sposób przyczyniły się do rozprzestrzenienia się chrześcijaństwa? Czy nie dlatego (na co wskazuje...

książek: 423
MaiTakeru | 2011-05-06
Na półkach: Przeczytane, Studia, Historia

Wyjątkowo sprawnie napisana i bardzo interesująca. Czytało mi się ją wyśmienicie, chociaż była to moja lektura do sesji i w związku z tym musiałam naprawdę "wziąć sobie do serca" jej treść (a to zwykle nie pomaga w odczuwaniu przyjemności z lektury). ;)
Czasem można się pogubić w relacjach rodzinnych opisywanych bohaterek, ale myślę, że nie jest to duża wada - zwłaszcza, że w zamian wielokrotnie autorce udaje się dosłownie wlać duszę w obraz konkretnych osób opisanych w jej pracy. Nie widzimy "jakiegośtam chłopa/szlachcica/itd. ze średniowiecza", ale konkretną, żywą osobę z indywidualnymi przeżyciami i emocjami.
Polecam, zdecydowanie nie tylko dla miłośników historii!

książek: 814
Watcher | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Książki nie czyta się bardzo łatwo: autorka przedstawia tak wiele przykładów, że bywa to nużące. Pod koniec zaczyna jednak dominować synteza i finisz jest łatwiejszy w odbiorze. Poza tym język pomaga: jest daleki od suchego dialektu akademickiego, co zresztą jest niemal standardem we francuskiej historiografii.
A poza tym, książka jest godna polecenia, gdyż rozprawia się z jednym z aspektów mitu o mrocznym średniowieczu: przekonaniu o fatalnej sytuacji kobiety średniowiecznej, spowodowanej przy okazji przez triumf chrześcijaństwa (ostatnio spopularyzowanym jeszcze przez Dana Browna et consortes). Tymczasem to wierutna bzdura, z którą profesor Pernoud rozprawia się bez pozostawienia zbędnych wątpliwości. I zrobiła to już prawie 40 lat temu. Pewne komunały jednak niechętnie i długo kapitulują przed Wiedzą... Średniowiecze i chrześcijaństwo przyniosły kobiecie niebywały wręcz społeczny awans na pozycje, z których na czterysta lat wyparła ją podobno światła nowożytność. Polski...

książek: 746
Soledad | 2015-09-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2015

Że też nie trafiłam wcześniej na tę książkę! Pozycja utwierdzająca wszelkie moje intuicje dotyczące roli kobiety w czasach feudalnych i obalająca mity (wciąż aktualne, niestety) o "ciemnym średniowieczu". Jak się okazuje, pozycja kobiety w społeczeństwie wzrastała wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa, a malała, gdy dochodziły do głosu prądy renesansowo-oświeceniowe, powołujące się na kulturę grecko-rzymską, która kobietę miała za nic. Autorka przywołuje liczne postacie, cytuje dokumenty i zwraca uwagę na wartość dopełniania się kobiety i mężczyzny.
Książkę wydano dawno, ale sądzę, że w dzisiejszych czasach warto do niej wrócić, by nie żałować po latach pomylenia pojęć.

książek: 6675

Książkę MIAŁAM. Miałam, bo pożyczyłam i ktoś "na wieczne nieoddanie" sobie uznał, ze zrobi, jak z kilkoma innymi pozycjami (pozdrawiam tą osobę, bo wiem, że wciąż ją ma, mimo zerwania kontaktów i udawania, że nie ma nic. Mniejsza).
Książka sama jest świetna. To wnikliwa analiza kobiet z okresu średniowiecza. Doskonała, przyjemna i prosta lektura, obrazująca tamtejsze czasy, pozwalające zrozumieć wiele kwestii, dla współczesnej osoby - mało zrozumiałe.

zobacz kolejne z 654 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd