jabajbaj 
status: bibliotekarz, dodał: 22 książki, ostatnio widziany 3 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-01 22:27:36
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca i młodzieżowa
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 4) | Seria: Mikołajek
 
2018-12-01 22:23:51
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca i młodzieżowa
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 5) | Seria: Mikołajek
 
2018-12-01 21:05:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca i młodzieżowa
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 3) | Seria: Mikołajek

Z Mikołajkiem jest tak, że jak się już wsiąknie w czytanie o jego przygodach, to doprawdy trudno się od nich oderwać. Także pochłaniam kolejne książeczki o jego przygodach i nadal nie mam dosyć.

 
2018-12-01 20:59:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura dziecięca i młodzieżowa
Cykl: Przygody Mikołajka (tom 1) | Seria: Mikołajek

Tak się jakoś złożyło, że moje pierwsze spotkanie z Mikołajkiem ma miejsce dopiero gdy jestem już dorosła. Czy wpłynęło to jakkolwiek na przyjemność czerpaną z lektury? Ależ skąd! Niesamowity talent pisarski Goscinnego sprawił, że jego historie o tym uroczym urwisie i jego kolegach czyta się świetnie w każdym wieku. Sporo uroku tym opowieściom dodają również cudowne ilustracje Sempego.... Tak się jakoś złożyło, że moje pierwsze spotkanie z Mikołajkiem ma miejsce dopiero gdy jestem już dorosła. Czy wpłynęło to jakkolwiek na przyjemność czerpaną z lektury? Ależ skąd! Niesamowity talent pisarski Goscinnego sprawił, że jego historie o tym uroczym urwisie i jego kolegach czyta się świetnie w każdym wieku. Sporo uroku tym opowieściom dodają również cudowne ilustracje Sempego. Zdecydowanie jest to przykład klasyki, która nigdy się nie zestarzeje.

pokaż więcej

 
2018-11-25 18:26:50
 
2018-11-17 21:30:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Literatura japońska/o Japonii
Autor:

Dawno żadna książka nie wywołała u mnie takiego potoku łez. Owszem, zdarza mi się wzruszać przy lekturze niektórych pozycji, ale tutaj 1/3 powieści czytałam ze łzami w oczach z obowiązkowymi przerwami na chusteczkę. Porównanie do "Oskara i Pani Róży" na okładce wyjątkowo nie jest na wyrost. To prosta, ale przepiękna historia o sile przyjaźni oraz potrzebie bliskości z inną osobą, bądź... Dawno żadna książka nie wywołała u mnie takiego potoku łez. Owszem, zdarza mi się wzruszać przy lekturze niektórych pozycji, ale tutaj 1/3 powieści czytałam ze łzami w oczach z obowiązkowymi przerwami na chusteczkę. Porównanie do "Oskara i Pani Róży" na okładce wyjątkowo nie jest na wyrost. To prosta, ale przepiękna historia o sile przyjaźni oraz potrzebie bliskości z inną osobą, bądź zwierzęciem.

pokaż więcej

 
2018-11-17 20:53:15
Autor:
Seria: Mundus

Jest to moja druga książka z tej serii i po raz kolejny jestem zawiedziona. Co jak co, ale jednak od tak renomowanego wydawnictwa spodziewałabym się więcej niż wydawanie tego typu lekkich czytadeł wątpliwej jakości. Inna sprawa, że osoba odpowiedzialna za tłumaczenie tytułu powinna dostać solidną burę, jest on bowiem straszliwie mylący i nie mający wiele wspólnego z faktyczną treścią książki.... Jest to moja druga książka z tej serii i po raz kolejny jestem zawiedziona. Co jak co, ale jednak od tak renomowanego wydawnictwa spodziewałabym się więcej niż wydawanie tego typu lekkich czytadeł wątpliwej jakości. Inna sprawa, że osoba odpowiedzialna za tłumaczenie tytułu powinna dostać solidną burę, jest on bowiem straszliwie mylący i nie mający wiele wspólnego z faktyczną treścią książki. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że nie był to zabieg celowy, mający na celu przyciągnięcie czytelników zainteresowanych kulturą kraju, o którym tu mowa.
Niestety, ale nie da się tego uznać za dobrą lekturą. Przede wszystkim autora naprawdę niewiele miejsca poświęca na faktyczny opis koreańskiej kultury. Zamiast tego dostajemy zarys sposobu zarządzania wielkimi korporacjami w Korei Południowej, głównie Hyundaia, w którym pracował autor. Samo w sobie nie byłoby to żadną wadą, sęk w tym, że Frank Ahrens skupił się na rzeczach kompletnie nieistotnych, jak chociażby specyfikacje wypuszczanych przez Hyundai samochodów. Z czasem nawet i to zostaje ograniczone do minimum na rzecz osobistych problemów autora. Naprawdę, nastawiając się na lekturę poświęconą Koreańczykom wcale nie miałam ochoty czytać o tym jak to autor wraz z żoną mieli problemy z wychowywaniem dziecka w związku na odległość. Szczerze - co mnie to obchodzi?
Swoją drogą nie wiem jak mam podchodzić do opisów Korei pochodzących od osoby, która spędziła tam zaledwie trzy lata i nieszczególnie chciała ten kraj poznać. Dwa pierwsze lata autor spędził większość swojego wolnego czasu w amerykańskiej bazie wojskowej, chodząc tam m.in. do sklepu, siłowni, kościoła. Kiedy został zmuszony do opuszczenia tego miejsca, zaopatrzył się w zapas amerykańskich produktów potrzebnych mu do przeżycia kolejnych planowanych lat. Faktycznie, odpowiednia osoba do pisania książki poświęconej obcej kulturze...
Ja wiem, że w dzisiejszych czasach praktycznie każdy może napisać książkę a "azjatycka egzotyka" jest w modzie, ale z pewnością powstało mnóstwo o wiele bardziej wartościowych pozycji, niż ta, które nie doczekały się jeszcze publikacji w Polsce. Jedyne, co tę książkę ratuje, to dobre pióro autora (nie dziwota, skoro przez wiele lat był on dziennikarzem poczytnej amerykańskiej gazety). Chyba jednak nie warto sięgać po literaturę (zwłaszcza literaturę faktu!), która jest po prostu ładnie napisana, jeśli jej treść jest strasznie miałka. A najgorsze, co można zrobić pisząc o obcej kulturze, to potraktowanie jej w taki sposób, w jaki to zrobił Ahrens i niestety, ale może to uczynić więcej złego, niż dobrego.

pokaż więcej

 
2018-11-17 20:44:34
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Misz masz
Autor:

Gdybym nie wiedziała kiedy dokładnie powstała ta książka, zapewne zaliczyłabym ją do grona klasyki literatury. Niewielu współczesnych pisarzy potrafi tak dojrzale, z takim wyczuciem operować słowem, jak to zrobił Amos Towles.
Autor zabiera nas tu w niespieszną podróż przez ponad trzydzieści lat historii Rosji, poczynając od roku 1922 a na 1954 kończąc. W tle dzieją się wielkie wydarzenia na...
Gdybym nie wiedziała kiedy dokładnie powstała ta książka, zapewne zaliczyłabym ją do grona klasyki literatury. Niewielu współczesnych pisarzy potrafi tak dojrzale, z takim wyczuciem operować słowem, jak to zrobił Amos Towles.
Autor zabiera nas tu w niespieszną podróż przez ponad trzydzieści lat historii Rosji, poczynając od roku 1922 a na 1954 kończąc. W tle dzieją się wielkie wydarzenia na arenie społeczno-politycznej, jednak miejscem akcji jest głównie hotel Metropol w Moskwie. To w nim odbywa karę aresztu hrabia Aleksander Iljicz Rostow, tytułowy dżentelmen, skazany za "spiskowanie przeciwko rewolucji". Towles z wyczuciem przedstawia nam koleje losu swojego bohatera, odnosząc się przy tym do kwestii wolności, jakże ważnej zwłaszcza w państwie totalitarnym.
Muszę przyznać, że ani przez moment nie odczułam znużenia tą powieścią, wręcz pochłaniałam kolejne strony. A przecież klasycznej akcji nie ma tu zbyt wiele, bo pomimo tego, że fabuła rozpościera się na okres ponad trzydziestu lat, większość zostaje przecież pominięta. Dostajemy niejako okruchy z poszczególnych rozdziałów z życia bohatera. Jest to jednak tak pięknie podane, że nie sposób się temu oprzeć.

pokaż więcej

 
2018-11-07 21:08:04

Cieniutka książeczka jaką jest "Ortodroma" wydaje się wręcz stworzona na lekturę tak w sam raz na jeden wieczór. Ale och, jakże to jest mylące. Tej książki nie można powiem ot tak po prostu czytać, nie da się ledwie ślizgać wzrokiem po kolejnych słowach, zmierzając szybkim tempem ku końcowi. Czy też raczej byłoby to ujmą dla autora, który poprzez swój pisarski kunszt prowadzi nas zagmatwanymi... Cieniutka książeczka jaką jest "Ortodroma" wydaje się wręcz stworzona na lekturę tak w sam raz na jeden wieczór. Ale och, jakże to jest mylące. Tej książki nie można powiem ot tak po prostu czytać, nie da się ledwie ślizgać wzrokiem po kolejnych słowach, zmierzając szybkim tempem ku końcowi. Czy też raczej byłoby to ujmą dla autora, który poprzez swój pisarski kunszt prowadzi nas zagmatwanymi ścieżkami historii poprzez tajemnicze przestrzenie Antarktydy a przede wszystkim ludzkiej myśli. Aż miło zagłębić się w lekturę pozycji napisanej tak pięknym językiem!

pokaż więcej

 
2018-10-31 21:46:50

To pierwsza część cyklu o przygodach Hazel i Daisy, czyli dwóch nastolatek zajmujących się wyjaśnianiem tajemnic maści wszelakiej, w tym także tych kryminalnych. Stanowi ona naprawdę świetnie połączenie powieści pensjonarskiej z klasycznymi historiami detektywistycznymi. Akcja dzieje się w latach 30. XX wieku w Anglii, co nadaje całości dodatkowo ciekawego klimatu. Obie bohaterki są bystre,... To pierwsza część cyklu o przygodach Hazel i Daisy, czyli dwóch nastolatek zajmujących się wyjaśnianiem tajemnic maści wszelakiej, w tym także tych kryminalnych. Stanowi ona naprawdę świetnie połączenie powieści pensjonarskiej z klasycznymi historiami detektywistycznymi. Akcja dzieje się w latach 30. XX wieku w Anglii, co nadaje całości dodatkowo ciekawego klimatu. Obie bohaterki są bystre, choć stanowią swoje przeciwieństwa. Daisy jest żywiołowa i temperamentna, Hazel - rozważna i spokojna. Ich charaktery zostały na tyle żywo odmalowane, że dziewczyny wypadają naturalnie i bardzo łatwo jest je polubić. Sama zagadka została dostosowana do młodszego czytelnika, co głównie oznacza brak brutalności. Owszem, nie jest bardzo skomplikowana, ale też nie można powiedzieć, by była naiwna, czy głupiutka. Przede wszystkim zaś wciąga, a to jest najważniejsze w tego typu historiach.

pokaż więcej

 
2018-10-28 10:29:42

Druga część jest równie udana jak pierwsza. Choć muszę przyznać, że w tej postać Sophie jakby trochę zblakła, zdecydowanie Lil ją przyćmiła swoją energią i pomysłowością. Poza tym zagadka nie miała w sobie aż tyle uroku, skoro wiadome było kto za wszystkim stoi. Oczywiście, kilka tajemnic zostało do odkrycia, acz tutaj były one bardziej oczywiste, niż w pierwszej części. Mimo wszystko czytało... Druga część jest równie udana jak pierwsza. Choć muszę przyznać, że w tej postać Sophie jakby trochę zblakła, zdecydowanie Lil ją przyćmiła swoją energią i pomysłowością. Poza tym zagadka nie miała w sobie aż tyle uroku, skoro wiadome było kto za wszystkim stoi. Oczywiście, kilka tajemnic zostało do odkrycia, acz tutaj były one bardziej oczywiste, niż w pierwszej części. Mimo wszystko czytało się to wciąż bardzo przyjemnie i na pewno mam zamiar kontynuować przygodę z tymi bohaterkami.

pokaż więcej

 
2018-10-28 07:50:36

Uwielbiam kryminały dla nieco młodszych czytelników. Są pozbawione przemocy i wulgaryzmów a wiele z nich zawiera równie interesującą fabułę, jak książki dla dorosłych. Cykl "Zbrodnia niezbyt elegancka" tylko to potwierdza.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Anglii a jej bohaterkami są dwie nastoletnie dziewczyny - pochodząca z Hong Kongu Hazel oraz córka niezbyt zamożnego...
Uwielbiam kryminały dla nieco młodszych czytelników. Są pozbawione przemocy i wulgaryzmów a wiele z nich zawiera równie interesującą fabułę, jak książki dla dorosłych. Cykl "Zbrodnia niezbyt elegancka" tylko to potwierdza.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Anglii a jej bohaterkami są dwie nastoletnie dziewczyny - pochodząca z Hong Kongu Hazel oraz córka niezbyt zamożnego arystokraty angielskiego, Daisy. Obie różnią się od siebie jak niebo i ziemia, ale łączy je szczerza przyjaźń. Obie są też niezwykle sympatyczne i z łatwością dają się lubić. Nie są to w żadnym razie infantylne panienki, zupełnie nie myślą o pięknych strojach, a tym bardziej o chłopcach, zresztą czasy, w których przyszło im żyć takim myślom szczególnie nie sprzyjały, jeśli chodzi o dziewczyny w ich wieku. I bardzo dobrze, dzięki temu brak tu zbędnego wątku romantycznego, za to powieść jest porządnym kryminałem z krwi i kości. Zagadka jest interesująca, dostosowana poziomem do młodszego odbiorcy, ale nie głupiutka. W końcu w grę wchodzi morderstwo i jest to traktowane z należytą powagą.

Pochwalić muszę również język, jakim posługuje się autorka. Nie ucieka ona od trudniejszych słów, posługując się stylem adekwatnym do opisywanych przezeń czasów. Na końcu znajduje się dodatkowy słowniczek z takimi zwrotami, stanowiący ciekawe uzupełnienie powieści.

Co prawda przez przypadek sięgnęłam po drugą część, na szczęście w żaden sposób nie wpłynęło to na przyjemność z czytania. Kilka razy pojawiły się nawiązania do wcześniejszej części, ale nigdy nie zdradzono w nich istotnych kwestii fabularnych. Zdecydowanie mam zamiar sięgnąć po resztę tego cyklu, z chęcią poznam bowiem inne przygody Daisy i Hazel.

pokaż więcej

 
2018-10-28 07:44:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Misz masz

Początkowo nie byłam szczególnie zainteresowana tą powieścią, odrzucał mnie od niej głównie wątek romantyczny (tj. cały ten motyw małżeństwa), za którym to nie przepadam. Jednakże nie on stanowi o sile tej pozycji, czy też raczej trudno byłoby to uznać za romans. Przede wszystkim powieść stanowi świetny obraz XVII-wiecznego społeczeństwa holenderskiego ze wszystkimi jego urokami, ale i... Początkowo nie byłam szczególnie zainteresowana tą powieścią, odrzucał mnie od niej głównie wątek romantyczny (tj. cały ten motyw małżeństwa), za którym to nie przepadam. Jednakże nie on stanowi o sile tej pozycji, czy też raczej trudno byłoby to uznać za romans. Przede wszystkim powieść stanowi świetny obraz XVII-wiecznego społeczeństwa holenderskiego ze wszystkimi jego urokami, ale i problemami, z którymi trzeba się było wtedy borykać. Dodatkowo mamy tu do czynienia z nutką tajemnicy, która czyni tę opowieść jeszcze ciekawszą. W połowie odczułam co prawda lekkie znużenie tą pozycją, bo pewne rzeczy zostały na siłę przeciągnięte, ale nie na tyle, bym zdecydowała się na porzucenie lektury. I zdecydowanie warto było ją dokończyć, całościowo oceniam ją jak najbardziej pozytywnie. Z chęcią sięgnę po kolejną pozycję tej autorki, zwłaszcza że poza interesującymi pomysłami, dysponuje ona również świetnym stylem.

pokaż więcej

 
2018-10-28 07:22:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminały
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 15)
 
2018-10-28 07:10:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Kryminały
Cykl: Komisarz Montalbano (tom 14)
 
Moja biblioteczka
1696 287 1695
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (21)

Ulubieni autorzy (9)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd