Księgarz z Kabulu

Wydawnictwo: W.A.B.
literatura faktu

Asne Seierstad, młoda norweska dziennikarka, trafiła do Kabulu jesienią 2001 roku, w ostatnich dniach panowania talibów. W zrujnowanym mieście poznała Sultana Khana, księgarza, wydawcę i niezwykłego człowieka, który od lat trwa przy swym zawodzie, mimo nieustannych szykan i represji ze strony kolejnych reżimów. Zaintrygował ją ten elegancki, wykształcony mężczyzna, pełen pasji i szczerego uwielbienia dla sztuki, potrafiący godzinami rozmawiać o kulturze swego narodu. Przyjęła zaproszenie Khana i przez trzy miesiące uczestniczyła w życiu jego rodziny. Tak powstała ta niezwykła, poruszająca opowieść o Afgańczykach, ich codziennym życiu i obyczajach, szokujących przybysza z Europy. Asne Seierstad poznaje drugie oblicze Sultana Khana - patriarchalnego tyrana, kierującego się w życiu rodzinnym prastarymi, plemiennymi zasadami i właśnie szykującego się do ślubu z kolejną kobietą. Obserwuje przygotowania do ceremonii i dramat pierwszej żony Sultana. Wysłuchuje zwierzeń członków licznej rodziny. Angażuje się głęboko w życie niewielkiej wspólnoty, w której skupiły się, jak w soczewce, dramaty dzisiejszego Afganistanu.

spacer_biedronki | 2019-04-08
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Po takiej lekturze długo się człowiek otrząsa. I dociera do mnie w jak pięknym kraju żyję. Że jako kobieta jestem uznawana za osobę i ktoś w ogóle bierze moje zdanie pod uwagę. Jak to cudownie mieć bieżącą wodę i czuć wiatr we włosach..No milion małych rzeczy - dla nas normalnych - dla innych będących aż nierealnym marzeniem. Książki. Książki są tłem. Mocny, znakomity reportaż.

Ola3105 | 2019-03-17
Przeczytana: 17 marca 2019

Frapujący portret afgańskiego społeczeństwa, rozdartego pomiędzy chęcią wolności, a przyzwyczajeniem do okrutnych rządów tallibów. To prawdziwe nieszczęście urodzić się kobietą w Afganistanie. Kobiety są tam pozbawione wszelkich praw. Do niedawna nie mogły się uczyć, ani same wychodzić. Krótka rozmowa z mężczyzną może zakończyć się tragicznie. Niewierność małżeńska kobiety karana jest śmiercią. Młodej dziewczynie nie wolno wyrażać swojej opinii w niemal żadnej sprawie, o jej losie decydują mężczyźni. Jak dziwny jest to świat, pokazuje postać Sułtana - mężczyzny oczytanego i ryzykującego życiem dla ratowania afgańskiej kultury, a jednocześnie na łonie rodziny będącego prawdziwym despotą nieczułym na potrzeby innych. To dobrze napisana książka, ale zabrakło mi w pewnym sensie obecności autorki i opisu jej relacji z bohaterami. To zderzenie kultur mogło dać ciekawy efekt.

wypuklytalerz | 2019-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: luty 2019

Dramatyzm któregoś tam świata rozmywa się trochę w piętrzącej się stercie bohaterów i ich nieco niechlujnie przeplatających się wątków. Wiadomo, że sprawa ważna, ale wciągająca głównie przez ciężar wyjściowy i intencję, a nie napędzana przez zwykle intensywno prozatorski styl Seierstad.

Dor | 2019-02-18
Przeczytana: 16 lutego 2019

Dla mnie rewelacja!! Dawno nie przeczytałam tak dobrze opowiedzianej historii.!!

Aralsk | 2019-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Dzięki niej można się przekonać jakim dobrodziejstwem jest emancypacja kobiet.

zuzanka | 2018-10-01
Przeczytana: lipiec 2018

Bardzo dobry reportaż - czytałam jednym tchem (na głos całej rodzinie na wakacjach i wszyscy dopominali się o ciąg dalszy!!) Polecam

Sonrisa | 2018-09-06

P\Zdecydowanie polecam tę książkę. Kolejną, która otwiera oczy na to, co tak naprawdę dzieje się w Afganistanie. Taką, która pokazuje, że świat nie jest czarno-biały a zerojedynkowe oceny w każdej sytuacji mogą być bardzo krzywdzące. I jeszcze - która dobitnie pokazuje, jak bardzo mylą pozory...
Jak zwykle u Asner Seierstad to też bardzo dobra, wnikliwa, bo starając się dotrzeć do sedna, reporterka robota.
"Księgarz z Kabulu" - polecam!

Piotrek Rząsa | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Ciekawie pokazuje sytuację w Afganistanie na przełomie XIX i XX wieku

Marcin | 2018-04-15

Bohaterem tej historii jest właściciel księgarni w stolicy Afganistanu z którego rodziną autorka spędziła 3 wiosenne miesiące, tuż po upadku talibskiego reżimu. Sympatyczny pan w średnim wieku, erudyta i patiota próbujący ocalić sztukę i literaturę swojego kraju przed władzami od lat niszczącymi kraj. Ukrywa on wiele cennych woluminów, ponieważ "jego książki najpierw palili komuniści, potem księgarnie plądrowali mudżahedini, później znowu podpalali talibowie". Okazuje się, że człowiek ten posiada drugie, znacznie mroczniejsze oblicze, w domowym zaciszu przemienia się w tyrana, układającego los swojej rodziny, według swojej woli i surowych reguł islamskiej obyczajowości.
Åsne Seierstad relacjonując kilka epizodów z życia kabulskiej rodziny opowiada o kraju próbującym odnaleźć własną drogę ku nowoczesności, w którym jednak nawet przedstawiciele klasy średniej nie mogą decydować o własnej edukacji, przyszłości zawodowej czy wyborze kandydatów na małżonków, bo patryjarchat jest...

Mariolka | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Szczerze mówiąc, nie zachwyciła mnie ta książka. Może dlatego, że jest sprzed półtorej dekady? Lektura kolejnych utworów autorki - „Jeden z nas” i „ Dwie siostry” - była wstrząsająca, znacznie mocniejsza. Też tematy mocniejsze. Tu, niby portret mentalności afgańskiej, a takie lelum polelum. Zgrabnie napisane, lekko, ale mnie nie porwało.