historyczna

Jednym z przejawów tzw. zrywu sierpniowego w latach 1980-1981 było spontaniczne umieszczenie symboli chrześcijańskich w budynkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w szkołach. Krzyż w Sali lekcyjnej stał się nie tylko wyrazem religijności młodzieży polskiej, ale także wyrazem poczucia suwerenności całego społeczeństwa, Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wydały walkę tym symbolom. Dyrektorzy szkół zostali wezwani do usunięcia krzyży z dal lekcyjnych. Protest przeciwko takiemu postępowaniu władz wystosowali biskupi polscy we wrześniu 1983 roku. Od tego momentu organa bezpieczeństwa PRL zaczęły notować lawinowo narastające protesty młodzieży i całego społeczeństwa. Symbolem walki w obronie krzyża stały się wówczas bezprecedensowe wystąpienia młodzieży w Miętnem które z czasem przyjęły formę strajku szkolnego oraz we Włoszczowie. Zaprezentowanych w książce 106 dokumentów krok po kroku ukazuje walkę o krzyże, na której czele stali polscy biskupi, oraz niezłomną postawę młodzieży szkolnej, która nie chciała się possać represjom ze strony ateistycznej dyktatury; walkę, którą władze PRL przegrały.

wybór, oprac. i red. Tadeusz Krawczak, Cyprian Wilanowski

źródło opisu: PAX, 2004