Małżeństwa królewskie Piastowie t.1

Okładka książki Małżeństwa królewskie Piastowie t.1
Jerzy Besala Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
powieść historyczna
Bellona

Może jest to fajna pozycja ale niestety takie błędy, że nie da się czytać począwszy od ortograficznych, składnia zdania no i najlepsze już w pierwszym rozdziale mamy daty np. Świętosława przychodzi na świat jako drugie dziecko Mieszka I między 967 lub 968 a za mąż zostaje wydana w 955. Jest jeszcze kilka takich baboli. Ja niestety jestem wzrokowcem i przeszkadzają mi takie rzeczy,dlatego tak niska ocena.

Najdłużej panującą dynastią byli Piastowie. Dynastię tę rozpoczął Mieszko I a zakończyła Jadwiga Andegaweńska.

W książce mamy ukazane burzliwe dzieje: Rozbicia dzielnicowego, walki o tron Polski, namiętności i intrygi skłóconego rodu, zjednoczenie Polski, wybitnych władców.

Ten kto twierdzi, że historia jest trudna i nudna powinien przeczytać książki Jerzego Besali, by dowiedzieć się, że tak nie jest. Besala ma przystępny styl pisania, nie zalewa nas tyloma faktami na raz, że nie jesteśmy w stanie ogarnąć o co chodzi. Najważniejsze fakty, wydarzenia są dobrze opisane i co ważniejsze - Besala udowadnia, że Średniowiecze nie było wcale takie nudne jak nam się wydaje.

Ciekawa pozycja; jedyny mankament to niedokładna korekta tekstu - błędy składniowe w kilkunastu co najmniej miejscach trochę przeszkadzały mi w czytaniu, znalazłam też błąd ortograficzny ("alkochol"!). Treść natomiast pierwszorzędna - Jerzy Besala zdecydowanie potrafi przybliżyć nam Piastów, pokazuje ich "ludzką twarz": odbrązawia, czasami "poprawia" i ociepla wizerunki naszych królów i książąt utrwalone na szkolnych lekcjach historii:) Zdecydowanie polecam lubiącym historię...
(Tę recenzję zamieściłam też na portalu goodreads:))

Na tę chwilę wyłacznie gwiazdki. A raczej GWIAZDY. Jak skończę: "...Jagiellonów" i "....królów elekcyjnych, pewnie coś napiszę. No. Raczej.

Jerzy Besala jest pasjonatem historii Polski i swoją pasją stara się zarażać kolejne już pokolenie Polaków. Jest badaczem cały czas szukającym nowych informacji, danych źródłowych i dokumentów na podstawie których zapoznaje nas z minionymi czasami.
Ma niezwykle lekki pióro. Jego książki to fascynujące opowieści a nie suche dane przedstawione w formie podręcznikowej. Tak opowiedziana historia jest w stanie zainteresować nawet tych którym ze szkolnych lekcji została w głowie tylko data bitwy pod Grunwaldem.

Jednak nawet kunszt pisarski autora w przypadku tej pozycji na niewiele się zdał. W zamyśle książka ta miała opowiadać o żonach królów i władców piastowskich a stała się zbiorem mini biografii ich mężów.
Nie ma się co dziwić bo wiedza o kobietach z okresu średniowiecza jest niezwykle nikła i prawie w ogóle nieudokumentowana. Ich wartość i znaczenie określała płodność i liczba synów których wydały na świat. Kiedy nie miały na tym polu znaczących dokonań często ich imię nie widnieje nawet w kronikach czy innych dokumentach.
Dlatego też trudno o snucie ciekawych opowieści na ten temat jeśli brak danych. Autor więc skupia się na władcach i ich roli w dziejach średniowiecznej Polski (wiele miejsca poświęca sylwetkom poszczególnych władców po rozbiciu dzielnicowym) a jeśli dysponuje jakąś wiedzą na temat ich żon to o tym wspomina.

Na pewno trzeba pochwalić Jerzego Besalę że nie uprawia "bajkopisarstwa". Opiera się tylko na danych źródłowych, przytacza badania innych historyków, jeśli coś jest spowite mrokiem historii to autor mówi to tym wprost.
Jednak ta książka w żadnej mierze nie jest książką o małżonkach Piastów bo wiedza o nich jest tak nikła że praktycznie nie istnieją na kartach historii.
Tytuł więc może wprowadzić czytelnika w błąd.

Wcześniej przeczytałam książkę o małżeństwach w dynastii Jagiellonów tego autora i bardzo mi się podobała. Tutaj jednak pisarz był "uzbrojony" w więcej informacji i dokumentów gdyż rola kobiety zaczęła być zauważana i doceniana przez ówczesnych kronikarzy.

Gorąco polecam książki tego autora bo Jerzy Besala potrafi zaciekawić historią i rozbudzić w czytelnikach pasję.

Bardzo wciągająca lektura. Piastowie, ich kłótnie, małżeństwa, intrygi, walka o władzę, zdrady. Wszystko opisane w sposób bardzo przystępny nawet dla osoby, która zapoznała się z ogólną historią Piastów dawno temu. Książka napisana dość lekkim piórem przez co bardzo łatwo przechodzi się przez kolejne rozdziały i odkrywa się życie władców w średniowiecznej Polsce.

W zasadzie to skrótowa historia Polski piastowskiej z dużą dozą domorosłej psychologii, masy domniemywań i budowania całych historii, profili psychologicznych i hipotez z zakończeniem w stylu 'ale oczywiście nie mamy na ten temat żadnych informacji'. Raz, że nie mamy zbyt wiele danych o tym okresie, zwłaszcza wczesnym, a dwa, że dawni kronikarze informowanie o emocjach i uczuciach panien dynastycznych stawiali, wybaczcie ten eufemizm, na dalszym planie. Ergo autor zasadniczo wymyśla. Drażni odrobinę maskowane religianctwo - np. pisanie w kontekście Mieszka I o "przystępowaniu do wiary w miłosiernego Ukrzyżowanego Zbawiciela" jest odrobinę niepoważne delikatnie mówiąc. Tytuł też lekko myli, bo nie chodzi o małżeństwa piastowskie wyłącznie; mamy tu i Przemyślidów i Andegawenów. Rzecz wydana estetycznie, w twardych oprawach ale drażni nagromadzenie literówek, błędów składniowych, kilka ortografów. Im dalej w tekst tym gorzej, końcówka w tym aspekcie jest okropna.
Ani nie polecam ani nie zniechęcam. W jakiś sposób rzecz jest interesująca ale dość odległa od rzetelnego rzemiosła historycznego. To raczej rodzaj publicystyki, chociaż to też nie jest dobre określenie. Może 'gawęda historyczna'?
Mam jeszcze Jagiellonów i elekcyjnych ale będą musieli poczekać.

2071

Jerzy Besala od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej, wyszukując w obszernej materii to, co może zainteresować każdego czytelnika. I chwała mu za to. Cykl o królewskich małżeństwach także należy do tego rodzaju literatury. Może razić, moim zdaniem zbyt daleko idące psychologizowanie, podawanie swoich domysłów z komentarzem "tak musiało być", nie mniej jednak autor przedstawia burzliwą historię w sposób ciekawy, trochę plotkarski. Jednego tylko nie mogę tej książce darować, choć jest to winą raczej wydawcy. Roi się w niej od niezręczności językowych, ewidentnych błędów, niegramatyczności. Bardzo mi to przeszkadzało w lekturze.

VII 2014 + Jagiellonowie + Królowie elekcyjni

VII 2014 + Jagiellonowie + Królowie elekcyjni

1965

Książka ciekawa, ale przeszkadzały wszelkiego rodzaju błędy. Dlatego mniej gwiazdek.

• Średniowiecze
  • Historia Polski