Zygmunt III Waza

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Rządy Zygmunta III, pierwszego króla z dynastii Wazów, przypadły na lata, gdy w Europie dochodziło do zmiany w układzie sił, wyrastały nowe potęgi i chwiały się stare. Autor przedstawia władcę nie tylko jako polityka, ale także mecenasa sztuki, męża i ojca m.in. dwóch królów polskich i cara moskiewskiego.

W książce niniejszej przedstawił Henryk Wisner życie jednego z najdłużej panujących władców Polski, którego panowanie odegrało bardzo ważną rolę w dziejach naszego kraju. Biografia zasługuje na wysoką ocenę, jest ciekawie i przystępnie napisana, a przy tym nie cierpi na niedostatki naukowości: są przypisy i są źródła. Układ pracy nie jest chronologiczny, a problemowy: część pierwsza dotyczy spraw wewnętrznych, a kolejne poświęcone są kontaktom z poszczególnymi sąsiadami. W istocie dużo jest w książce Wisnera uwag nie tylko o życiu Zygmunta III, ale i o dziejach Polski za jego rządów. Dość szczegółowo zostały przedstawione wojny na wszystkich frontach. Interesujący jest też epilog, w którym Autor zestawił opinie, jakie o Zygmuncie III wyrażali różni historycy i pisarze od wieku XVII po czasy najnowsze. Epilog ten pokazuje bardzo skrajne poglądy i oceny pierwszego z Wazów na polskim tronie. Wisner w swej książce nie ukrywał wad i pomyłek, ale też nie negował znaczenia sukcesów swego...

Axsiu | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 07 października 2015

Ta książka to klasyk. Przedstawia w pełni obiektywny obraz panowania Zygmunta III. Podjął się tego również Leszek Podhorodecki czy Stanisław Grzybowski, a przed wojną - Władysław Konopczyński. Jednak najbardziej naukową i aktualną pracą jest ta Henryka Wisnera. Tak się tylko zastanawiam, po co przez tyle lat opowiadano bzdury na jego Zygmunta Wazy.

supermariobros | 2011-10-27

Nie rozumiem dlaczego ta ksiaka ma tak niska ocene, to bardzo skondensowana i wybiorcza ale rzetelna biografia Zygmunta III. Styl pisania Wisnera nieco usypia ale jest to ksiazka stricte historyczna pretendujaca do pracy naukowej i raczej nie powinnismy tutaj oczekiwac nacisku na pikantne fakty i skandale z zycia krola.

kicudg | 2013-02-06

Dla mnie wielkiego fana historii polski cała seria OSSOLINEUM w której mamy do czynienia z biografami naszych władców jest bardzo dobrą lekturą. Dużo w niej faktów, tekstów źródłowych, opisujących politykę króla wobec tronu Szwedzkiego i Moskiewskiego, jego wielkie umiłowanie do katolicyzmu czy wnikliwie przedstawienie jego cech charakteru. Polecam ją ale tylko miłośnikom hisotrii

lanied | 2018-02-28
Przeczytana: 2010 rok