Bolesław Śmiały-Szczodry i biskup Stanisław. Dzieje konfliktu

Wydawnictwo: Universitas
historia
Feanor

"...tragizm losów i klęsk osobistych obu bohaterów konfiktu pociągnął za sobą fatalne skutki i dla państwa polskiego, i dla Kościoła. W ich wyniku Polska na ponad 200 lat utraciłakoronę i przestała być monarchią, którą po krótkim epizodzie z koronacją Przemysła II w 1295 r. i Wacława II w 1300 r. przywrócił dopiero na trwałe Władysław Łokietek w 1320 r. W sferze następstw,natychmiastowo odczuwalnych po katastrofe Bolesława Szczodrego, najdotkliwsza była zmiana w międzynarodowym położeniu państwa polskiego, które z ważnego czynnika politycznego w Europie środkowowschodniej w dobie jego rządów, w okresie panowania jego następcy Władysława Hermana (1079–1102) stacza się do roli przedmiotu politycznego w tej części Europy. Następuje wówczas niemal całkowita zatrata inicjatywy politycznej na zewnątrz, system przymierzy ulega odwróceniu, niekorzystnemu z punktu widzenia interesów państwa, prowadząc do ponownego uzależnienia Polski od cesarstwa, z którym podjąć miał walkę dopiero Bolesław Krzywousty (1102–1138). Straty były zatem wielorakie i dalekosiężne. "

hincol44 | 2016-06-24

Świetna analiza dostępnych acz bardzo skąpych źródeł. Opis i analiza konfliktu oraz jego skutków. Po takiej analizie, aż chciałoby się odnaleźć jakieś zapiski dotyczące tego okresu i tego Piasta aby móc rozbudować zawarte tu hipotezy oraz potwierdzić lub obalić pewne mity.

Fidel-F2 | 2016-10-15

Rzecz napisana bardzo dobrze, czyta się z zainteresowaniem. Tło, kontekst historyczny przedstawiony w stosownym rozmiarze, nie przynudza a daje potrzebny ogląd. Analiza źródeł rzetelna i logiczna. Autor opierając się na bardzo skromnym materiale wyraźnie zaznacza co jest znanym nam faktem a co domysłem opartym na logice. Jeśli ktoś jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat konfliktu Bolesław Szczodry - biskup Stanisław, niniejsza książka jest bardzo dobrą po temu pozycją. Polecam.

Oksymora | 2011-08-02
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Początki były ciężkie, nawet bardzo. Zachęcona przez Profesora z historii sięgnęłam po ową książkę i chociaż czytanie pierwszych 30 stron zajęło mi dość dużo czasu i nie należało do przyjemnych, z nowymi rozdziałami zaczęłam się wtapiać w historię. Genialne analizy historyków i kronikarzy, doszukiwanie się znaczeń niemalże każdego zachowania władców i ludzi opisywanych. Zdecydowanie klimat, jakiego nie spodziewałam się po tego typu książce. Gorąco polecam uczniom będącym na rozszerzeniu z historii! Reszcie też! Historia jest piękna.

MacG | 2012-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2012

Interesujące przedstawienie jednego z bardziej znanych epizodów polskiej historii... choć czy aby na pewno jest on aż tak dobrze znany? Książka Grudzińskiego prezentuje rozmaite podejścia do tragicznych wydarzeń, które miały rozegrać się w Krakowie w 1079 roku - od średniowiecznych przekazów Galla Anonima i Wincentego Kadłubka do nowożytnych opracowań, ze słynnym szkicem Tadeusza Wojciechowskiego włącznie. "Dzieje konfliktu" nie są ani tanią, odbrązawiającą Stanisława i rozgrzeszającą Bolesława sensacją, ani nudziarską wyliczanką dat i faktów.

jarek | 2012-12-19

walka o św.Stanisława trwa i trwać bedzie wiecznie .Kolejna kropla w morzu domysłów i interpretacji Galla oraz Kadłubka

Grzegorz | 2016-10-03
Nolmendil | 2016-05-16