Małżeństwa królewskie. Piastowie

Wydawnictwo: Bellona
historia Polski, Piastowie
historia
joly_fh

Autor przedstawia dzieje średniowiecznej Polski przez podróże z synem. To fascynujące połączenie wykładu historycznego i literatury podróżniczej, wędrówka po najważniejszych zabytkach średniowiecznej Polski, obficie wzbogacona mało znanymi faktami i anegdotami. Razem z autorem odwiedzamy Ostrów Lednicki, Gniezno, Poznań, Giecz, Kraków. Słuchamy śpiewu mnichów benedyktyńskich w Tyńcu i koncertu organowego w Oliwie, oglądamy mauzoleum ostatnich Piastów w Legnicy. Wspinamy się na wieżę kościoła w Złotoryi, spacerujemy po cysterskim opactwie w Jędrzejowie, wędrujemy podziemnymi korytarzami Wieliczki.

Poznajemy pasjonujące szczegóły codziennego życia w epoce średniowiecza, opisy jadłospisu czy ubiorów, spotykając jednocześnie wybitnych władców, świętych i kronikarzy. Wielkie wydarzenia towarzyszą zwykłym sprawom, czasami osobiste konflikty decydowały o losach państwa. To znakomita lektura dla wszystkich zainteresowanych historią Polski, przedstawiająca ją przez codzienne życie jej mieszkańców i zwykłe ludzkie sprawy.

źródło opisu: Bellona, 2013

źródło okładki: www.bellona.pl

Koronczarka | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Jerzy Besala od lat zajmuje się popularyzacją wiedzy historycznej, wyszukując w obszernej materii to, co może zainteresować każdego czytelnika. I chwała mu za to. Cykl o królewskich małżeństwach także należy do tego rodzaju literatury. Może razić, moim zdaniem zbyt daleko idące psychologizowanie, podawanie swoich domysłów z komentarzem "tak musiało być", nie mniej jednak autor przedstawia burzliwą historię w sposób ciekawy, trochę plotkarski. Jednego tylko nie mogę tej książce darować, choć jest to winą raczej wydawcy. Roi się w niej od niezręczności językowych, ewidentnych błędów, niegramatyczności. Bardzo mi to przeszkadzało w lekturze.

Ela | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 01 marca 2014

Obszerna monografia dotycząca małżeństw królów i książąt z dynastii Piastów z bogatym tłem historycznym. Od szerokiego wachlarza księżniczek czeskich, węgierskich, ruskich, niemieckich (ze wszystkich Marchii), pomorskich, a nawet rugijskich może się w głowie zakręcić. Niektóre jaśnieją do dziś na arenie dziejów, inne dawno przepadły w mrokach historii. Dowiadujemy się, które z nich – zgodnie ze średniowiecznym modelem kobiety – były ciche i potulne, które zmarły w opinii świętości, a z których były awanturnice i prawdziwe jędze. Dowiadujemy się także, które z małżeństw pozostały tylko interesami dynastycznymi, a w których związkach pojawiło się prawdziwe uczucie. Na podstawie losów wielu bohaterek książki można by było nakręcić świetne filmy. I nie byłby to tylko melodramaty, ale komedie, filmy sensacyjne, a nawet kryminały.

Podoba mi się, iż autor przedstawia nie tylko fakty historyczne, ale próbuje dokonywać ich interpretacji z punktu widzenia psychologii postaci. Ujęło mnie...

Jeżynka | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Jerzy Besala jest pasjonatem historii Polski i swoją pasją stara się zarażać kolejne już pokolenie Polaków. Jest badaczem cały czas szukającym nowych informacji, danych źródłowych i dokumentów na podstawie których zapoznaje nas z minionymi czasami.
Ma niezwykle lekki pióro. Jego książki to fascynujące opowieści a nie suche dane przedstawione w formie podręcznikowej. Tak opowiedziana historia jest w stanie zainteresować nawet tych którym ze szkolnych lekcji została w głowie tylko data bitwy pod Grunwaldem.

Jednak nawet kunszt pisarski autora w przypadku tej pozycji na niewiele się zdał. W zamyśle książka ta miała opowiadać o żonach królów i władców piastowskich a stała się zbiorem mini biografii ich mężów.
Nie ma się co dziwić bo wiedza o kobietach z okresu średniowiecza jest niezwykle nikła i prawie w ogóle nieudokumentowana. Ich wartość i znaczenie określała płodność i liczba synów których wydały na świat. Kiedy nie miały na tym polu znaczących dokonań często ich imię nie...

maradiego | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Na tę chwilę wyłacznie gwiazdki. A raczej GWIAZDY. Jak skończę: "...Jagiellonów" i "....królów elekcyjnych, pewnie coś napiszę. No. Raczej.

Małgorzata | 2014-09-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 września 2014

Wszyscy znamy imię Mieszka I, Bolesława Chrobrego czy Kazimierza Wielkiego. Królów znamy wszyscy. Nie trzeba było być prymusem z historii aby zapamiętać tak ważne osoby. Zapewne większość skojarzy również imię pierwszej żony księcia polańskiego, Dobrawy (albo Dąbrówki, Dobrawki - jak kto woli). Ewentualnie jeszcze obiło się niektórym o uszy imię królowej Jadwigi, a raczej króla Jadwigi (tak, króla!). I na tym zazwyczaj kończy się jakakolwiek wiedza o kobietach, które przewinęły się przez nasze państwo polskie jako żony sławnych władców, królów i książąt, i zapisały się w historii. Dzięki Jerzemu Besali możemy tę wiedzę poszerzyć i bliżej poznać nie tylko piastowskich władców, ale i ich żony.

A uwierzcie, losy kobiet, które przewinęły się przez nasz kraj i weszły do pierwszej polskiej dynastii są równie ciekawe, co ich małżonków, a czasami nawet o wiele ciekawsze, niekiedy pełne tajemnic i niedopowiedzeń, omijane przez kronikarzy albo wspominane szczątkowo. O Dobrawie każdy...

Fidel-F2 | 2015-11-20

W zasadzie to skrótowa historia Polski piastowskiej z dużą dozą domorosłej psychologii, masy domniemywań i budowania całych historii, profili psychologicznych i hipotez z zakończeniem w stylu 'ale oczywiście nie mamy na ten temat żadnych informacji'. Raz, że nie mamy zbyt wiele danych o tym okresie, zwłaszcza wczesnym, a dwa, że dawni kronikarze informowanie o emocjach i uczuciach panien dynastycznych stawiali, wybaczcie ten eufemizm, na dalszym planie. Ergo autor zasadniczo wymyśla. Drażni odrobinę maskowane religianctwo - np. pisanie w kontekście Mieszka I o "przystępowaniu do wiary w miłosiernego Ukrzyżowanego Zbawiciela" jest odrobinę niepoważne delikatnie mówiąc. Tytuł też lekko myli, bo nie chodzi o małżeństwa piastowskie wyłącznie; mamy tu i Przemyślidów i Andegawenów. Rzecz wydana estetycznie, w twardych oprawach ale drażni nagromadzenie literówek, błędów składniowych, kilka ortografów. Im dalej w tekst tym gorzej, końcówka w tym aspekcie jest okropna.
Ani nie polecam ani...

lidkajch | 2017-03-26
Przeczytana: 20 marca 2017

Ciekawa pozycja; jedyny mankament to niedokładna korekta tekstu - błędy składniowe w kilkunastu co najmniej miejscach trochę przeszkadzały mi w czytaniu, znalazłam też błąd ortograficzny ("alkochol"!). Treść natomiast pierwszorzędna - Jerzy Besala zdecydowanie potrafi przybliżyć nam Piastów, pokazuje ich "ludzką twarz": odbrązawia, czasami "poprawia" i ociepla wizerunki naszych królów i książąt utrwalone na szkolnych lekcjach historii:) Zdecydowanie polecam lubiącym historię...
(Tę recenzję zamieściłam też na portalu goodreads:))

Sansenoi | 2015-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Bardzo wciągająca lektura. Piastowie, ich kłótnie, małżeństwa, intrygi, walka o władzę, zdrady. Wszystko opisane w sposób bardzo przystępny nawet dla osoby, która zapoznała się z ogólną historią Piastów dawno temu. Książka napisana dość lekkim piórem przez co bardzo łatwo przechodzi się przez kolejne rozdziały i odkrywa się życie władców w średniowiecznej Polsce.

Dotka76 | 2012-07-21
Na półkach: Biografie, Przeczytane, historia
Przeczytana: 16 lipca 2012

Język książki jest trochę kolokwialny, ale rozumiem, że to próba wzbudzenia zainteresowania wśród młodszych niz ja czytelników:)
Polecam!

Vemona | 2017-09-13
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Duże rozczarowanie. Nie liczyłam na lekturę równie lekką, jak seria Bretona, ale jednak miałam nadzieję na przybliżenie żon naszych Piastów, a co dostałam? Bardzo szczegółowe, oparte na kronikach - informacje o wojnach, napaściach, porwaniach (ale nie żon, a jedynie braci lub kuzynów, będących rywalami do władzy), trochę o fundowanych przez księżne kościołach i prawie nic o nich samych. Poza tym książka ma słabą redakcję, jeśli będę miała chwilę czasu, to się przejadę dokładniej i ogromnie mi brakuje jakichś tablic chronologicznych i drzew genealogicznych, bo połapać się w koligacjach książąt jeśli nie jest się historykiem bardzo pasjonującym się epoką - to bardzo skomplikowane.