historia
historia
kamk

"Jakiż to będzie ten pierwszy król z wyboru - zgadywała szlachta po elekcji Henryka de Valois (Walezego), brata władcy Francji. W 1572 roku, dynastja Jagiellonów wygasła, zwyciężyła koncepcja viritim: wyboru monarchy przez ogół szlachty. Herbowi zdecydowali się na kandydata z odległego państwa Franków. Czy zdawali sobie sprawę z "inności" Stanisław Grzybowski w biografii Walezego pisze, że...

Stanisław Grzybowski w biografii Walezego pisze, że Walezy był uważany za jednego z najlepszych wladców Francji.

źródło opisu: Ossolineum, 1980

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Henryk Walezy to niewątpliwie barwna postać , mimo że nieciekawie zapisała się w historii Polski.
Wychowywany na dworze francuskim , pod bacznym okiem swej matki Katarzyny Medycejskiej , był jej we wszystkim posłuszny , jak i pozostałe jego rodzeństwo.Uczestniczył w słynnym pogromie hugenotów w noc Św. Bartłomieja w 1572 roku .Ale jak zapewniają historycy , działał pod presją swojej matki.
Wbrew sobie , ale za namową matki przyjmuje koronę Polski , stając się królem. Niestety władzę sprawuje krótko , bowiem na wieść o śmierci swego brata króla Karola IX , w tajemnicy , pod osłoną nocy opuszcza Polskę, aby już nigdy tu nie wrócić.
We Francji koronowany jest na króla Henryka III. Władzę obejmuje w czasie gdy Francja pogrążona jest w wojnach domowych i religijnych , zaś skarb świeci pustkami. Henryk Walezy stara się jednak poprawić sytuację w kraju .Postanawia przeprowadzić reformy , nawet część z nich wprowadza w życie. Niestety w dziele tym przeszkadza mu rodzina , głównie matka...

Henryk Walezy był postacią tragiczną i pełną sprzeczności. Młodszy syn pozbawiony nadziei na sprawowanie władzy, który summa summarum zdobył aż dwie korony. Ukochany syn matki, później rozpustnik i hipokryta, a przy tym miłośnik pracy przy biurku i niezły – acz brzydzący się krwią – dowódca. Z polskiej perspektywy jest przede wszystkim władcą-uciekinierem, ale w swojej książce Stanisław Grzybowski pokazuje inne oblicze ostatniego z Walezjuszów. Czytelnik może dostrzec złożoną osobowość oraz liczne problemy, przed którymi stanął król Henryk. Biografia porusza wiele zagadnień, które wówczas kształtowały sytuację we Francji i całej Europie: wojny religijne między katolikami i protestantami, waśnie dynastyczne i problemy sukcesyjne. Niezwykle barwnie odmalowuje ówczesną Francję targaną wewnętrznymi konfliktami. Autor nie unika ciekawostek oraz anegdot dotyczących ówczesnej seksualności, acz nie przysłaniają one zasadniczego toku narracji. I całe szczęście. Książka wyraźniej eksponuje...

Zimek | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Tak się powinno pisać książki historyczne!

daniel | 2015-09-17
Przeczytana: sierpień 2015

Dobrze napisana monografia efemerycznego króla Polski. Grzybowski skupia się na ukazaniu postaci Walezego przede wszystkim przez pryzmat historii Francji, której korona okazała się dla Henryka III najważniejsza.
Zdecydowanie mocnym punktem książki jest możliwość porównania dwóch krajów z perspektywy politycznej, religijnej, ale też kulturowej (np. życie dworskie we Francji i w Polsce).
Jednak przede wszystkim pozwala odkryć czynniki, które kształtowały postać Henryka III, poznać osoby, które wywarły na niego największy wpływ i zrozumieć motywacje, które nim kierowały.
Ciekawa pozycja ukazująca historię Polski przez pryzmat sytuacji politycznej Francji drugiej połowy XVI wieku.

żuczek007 | 2014-01-13
Przeczytana: listopad 2013

Bardzo dobra książka.Świetnie się ją czyta.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Biografia pierwszego elekcyjnego króla Polski. Mimo że w naszej historii nie jest to pozytywna postać, to we Francji rządził lepiej.

thorin | 2016-11-30
herion1660 | 2016-11-15