Jeremy Poldark

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 3)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Jeremy Poldark

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków. Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu. Niedługo ma stanąć przed sądem oskarżony o kradzież towarów z dwóch rozbitych statków. Mimo że małżeństwo z Rossem nie jest usłane różami, Demelza stara się wspierać męża. Niestety, odkąd Ross zaangażował się w życie górników, zyskał wielu...

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków.
Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu. Niedługo ma stanąć przed sądem oskarżony o kradzież towarów z dwóch rozbitych statków. Mimo że małżeństwo z Rossem nie jest usłane różami, Demelza stara się wspierać męża. Niestety, odkąd Ross zaangażował się w życie górników, zyskał wielu potężnych wrogów, którzy zrobią wszystko, żeby mu zaszkodzić.

źródło opisu: www.czarnaowca.pl

źródło okładki: www.czarnaowca.pl

Beata | 2017-03-19
Przeczytana: 19 marca 2017

Jak napisała M. Dąbrowska w "Nocach i dniach": "W życiu są noce i dni i są też niedziele, ale zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu". Ross i Demelza znaleźli się w swoim życiu w najciemniejszym środku tygodnia. Są nieco zmęczeni, tym co ich spotyka. Życie nie jest sprawiedliwe, zwyciężają ci, którzy są bez honoru i moralności. Jednak kocham Rossa za jego poczucie honoru i sumienie (w zgodzie z którym stara się żyć) i Demelzę, za życzliwość i ducha, który każe jej być wsparciem dla bliskich. Miejmy nadzieję, że los się odwróci i w rodzinie Poldarków nadejdzie słoneczna niedziela.
Powieść napisana fantastycznie, choć ten tom ma wydźwięk wyjątkowo gorzki. Szczerze polecam!

Kalissa | 2016-11-24
Przeczytana: listopad 2016

W końcu dowiedziałam się kim jest Jeremy Poldark! I jestem bardzo zadowolona:)

Część III sagi o rodzinie Poldarków czytało mi się z taką samą przyjemnością, jak dwie poprzednie. Interesowało mnie jak Demelza i Ross poradzą sobie z tragedią rodzinną, a także problemami finansowymi i bankructwem odlewni. Szybko okazało się, że autor nie ma zamiaru oszczędzać bohaterów - a oprócz problemów wcześniejszych, dołożył jeszcze jeden, tj. proces sądowy.

Autor wspaniale obrazuje zmiany zachodzące w małżeństwie Rossa i Demelzy. I to jest chyba największa pułapka całego cyklu. Bo nie zostawiliśmy bohaterów po słowach: " i żyli długo i szczęśliwie" - ale obserwujemy, jak się zmieniają, jak się kłócą i jak, czasami, nie potrafią się zrozumieć.

Bardzo lubię sposób opisywania kobiet przez autora. Tworzy postacie kobiece, które są bardzo różnorodne. Oprócz Demelzy, i Elizabeth, i Verity - pojawiła się Caroline. Bardzo ją polubiłam. Śmiałam się przy sprawie z psem!:) Mam nadzieję, że doktor Enys...

Dorota | 2017-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2017

Ross i Demelza próbują uporać się za stratą dziecka. Ross zostaje oskarżony o zrabowanie wraku statku. Musi stanąć przed sądem. Czy zostanie skazany?
Kolejna część sagi o rodzinie Poldarków za mną i muszę przyznać, że ją polubiłam. Jestem ciekawa jak dalej potoczą się losy bohaterów, co się z nimi wydarzy. Dodatkowo książki Sagi czyta się wyjątkowo dobrze i przyjemnie. Wygląda na to, że Poldarkowie skradli moje serce.
Lecz ta część nieszczególnie przypadła mi do gustu. Owszem postacie Rossa i Demelzy nadal są wyjątkowo barwne i intrygujące, za to w książce akcji jest niewiele. Chyba nawet mniej niż w pierwszej części.
Ktoś napisał, że ta część jest wyjątkowo pesymistyczna. Zgadzam się w zupełności. Od książki aż bije smutek i ponury nastrój, który czują bohaterowie. Nie mówię, że to źle ale trochę to przygnębiające.
Bardzo mi się podobało to co Autor zrobił z postacią Francisa. Od przygłupa, zadumanego nad własną wyższością zrobił się ciekawą postacią. Zmienił się w lekko...

deana | 2016-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

Jakże inny jest klimat ,,Jeremy'ego Poldrka" od wcześniejszych tomów. Tam gdzie wcześniej dominował optymizm i żywiołowość Demelzy, teraz zagościł strach i niepewność. Pełne nadziei patrzenie w przyszłość znikło a zastąpiły ją obawa i wątpliwość. Ale Demelza i Ross to też teraz inni ludzie. Boleśnie doświadczeni, zagrożeni uczą się ponownie jak znaleźć swoje miejsce w świecie. Ross musi jednak najpierw stawić czoła wymiarowi sprawiedliwości, by potem móc stanąć znowu do walki.

Nie wiem jak autor to zrobił ale nawet tworząc tak statyczną część jak ta nie pozwolił ani na chwilę na oderwanie się od lektury. Brak tutaj znaczących zwrotów akcji, widzimy zawiązywanie się nowych wydarzeń ale przede wszystkim zderzenie się z konsekwencjami działań już dokonanych. Jednak cały czas trzeba być czujnym, bo wszystko jest ważne i istotne. Szczególnie, że akcja bardzo skoncentrowana jest na Poldarkach. Mniejsze znaczenie mają postaci drugoplanowe. Najistotniejsze jest to co dzieje się wewnątrz...

Marciuchna | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Oceniam cały cykl wydany w j.polskim, czyli do 9 tomu.
Historia jest ciekawa, osadzona w bardzo lubianej przeze mnie Angli. W czasach gdy kształtowała się nasza epoka.
Bohaterzy są troszkę wyidealizowani i szlachetni, ale do przyjęcia. Losy ich są na tyle pociągające, że bez mrugnięcia okiem sięgałam po kolejne częsci.
Kolejne historie nie są wtórne i przykuwają uwagę.
Zaznaczyć jednak muszę, że lektura nie jest jakaś ambitna i głęboka. Raczej nastawić się trzeba na przeciętny poziom.

korcia | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 06 listopada 2016

Kolejny powrót do osiemnastowiecznej Kornwalii uważam za udany. Ani przez chwilę się nie nudziłam, z zainteresowaniem śledziłam losy naszych bohaterów, przyglądałam się ówczesnym realiom, cieszyłam niepowtarzalnym klimatem tej serii. W trakcie tej lektury łatwo poczuć wiatr wiejący od morza i wczuć się w opisywane wydarzenia. Ja już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejny tom. „Jeremy Poldark” oczarował mnie jeszcze bardziej niż dwa poprzednie tomy, ale nie próbujcie sięgać po tę część bez znajomości poprzednich. Może i udałoby się Wam w nim odnaleźć, ale w ten sposób stracilibyście duży kawałek genialnej historii.

crouschynca | 2018-04-16

Kolejna udana wyprawa do malowniczej Kornwalii i późnego XVIII wieku. Trzeci tom jest krótszy niż pierwszy i drugi, co zdaje się wynikać z większego skupienia fabuły wokół samych Poldarków oraz ich najbliższego otoczenia. Niemniej nie przeszkodziło to w dalszym kreśleniu rzetelnego obrazu minionej epoki, tradycyjnie opisanego przy użyciu niespiesznego i stonowanego języka. Co jednak istotne, ta odsłona sagi utrzymana jest w bardziej gorzkim tonie niż jej poprzedniczki.

Obszerniejsza opinia w formie recenzji na blogu:

Za mną kolejna piękna opowieść o życiu rodziny Poldarków. Teraz będę czekać na tom czwarty i ubolewać, że wyjdzie pewnie dopiero jakoś w grudniu.

Po śmierci córki życie Rossa i Demelzy staje się coraz trudniejsze. Mężczyzna staje przed sądem oskarżony o zrabowanie dwóch statków. Nawet jeśli uda mu się wygrać proces, pozostają kłopoty finansowe i słabo prosperująca kopalnia miedzi. A bankier George Warleggan tylko czeka, aby pogrążyć Rossa. Demelza stara się wspierać męża, ale ich małżeństwo przeżywa kryzys. Załamany stratą Julii, Ross nie chce kolejnego dziecka, którego pragnie Demelza, a w dodatku ciągle pamięta o swojej pierwszej miłości Elizabeth.

Ta część wydaje mi się najbardziej gorzka z pierwszych trzech tomów. Przede wszystkim, Ross i Demelza nie są już tak szczęśliwi i zapatrzeni w siebie, jak na początku małżeństwa, ich euforia ostygła, a problemy się mnożą. ,,Jeremy Poldark" bardzo wyraziście opisuje życie zubożałych właścicieli ziemskich, walczących o swoje rodowe...

Po raz kolejny już saga Rodu Poldarków zachwyciła mnie z klimatem powieść,wspaniali wykreowani bohaterowie,bardzo ciekawa fabuła,wartka akcja,trzymająca w napięciu,zaskakująca,piękna,šwietna i wciągająca książka czyta się dobrze.

Fantasy-Bestiarium | 2016-11-20

Winston Graham uraczył nas kolejnym tomem z cyklu „Dziedzictwo rodu Poldarków” zatytułowanym „Jeremy Poldark". Po raz kolejny zagłębimy się w rodzinne intrygi i burzliwe związki miłosne. Winston Graham potrafi zaciekawić czytelnika żywiołowymi i pewnymi niepewności losami Demelzy i Rossa. Bolesne sytuacje życiowe mieszają się z niepewnością i strachem, sprawiając, że od lektury wręcz nie będziemy mogli się oderwać. Ross wmieszał się w spore konflikty z prawem i tylko cud będzie mógł go teraz z nich wyciągnąć.

Przenosimy się do Kornwalii 1790 rok, gdzie Ross Poldark musi stawić czoła sporym przeciwnościom losu. Mężczyzna został oskarżony o kradzież drogocennych towarów z dwóch rozbitych statków. Rozprawa w jego sprawie ma się niedługo odbyć, a jego najcenniejszym pocieszeniem stała się jego żona Demelza. Jakby tego było mało, Ross zyskał również wielu wrogów wśród górniczej społeczności. Czy mężczyźnie uda się wyjść cało z tych tarapatów i ocalić swoje małżeństwo?

Książkę czyta...