Warleggan

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Cykl: Dziedzictwo rodu Poldarków (tom 4)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Warleggan
Tomasz Wyżyński
Ag2S

Ross angażuje się w wyjątkowo ryzykowne przedsięwzięcie górnicze, co zagraża nie tylko bezpieczeństwu finansowemu rodziny, lecz również burzliwemu małżeństwu z Demelzą. Kiedy między Rossem a Elizabeth odradza się dawne zauroczenie, Demelza rozpoczyna niebezpieczny flirt z przystojnym Szkotem, oficerem kawalerii. Poldarkom zagląda w oczy bankructwo i wydaje się, że czeka ich klęska na...

Poldarkom zagląda w oczy bankructwo i wydaje się, że czeka ich klęska na wszystkich frontach…

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/warleggan,p1801838031

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_obyczajowa/warleggan,p1801838031

Beata | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Świetna powieść społeczno-obyczajowa, oddająca realia XVIII-wiecznej Kornwalii. Wiele dzieje się w rodzinach naszych bohaterów. Stoją przed nimi decyzje, które mogą zaważyć na losach ich rodzin. Ross i Demelza schodzą z piedestału idealnych bohaterów i pokazują, że ludzkie emocje mogą nimi powodować. To z kolei wzbudziło moje emocje, niekoniecznie pozytywne. Gdzie się podziali moi bohaterowie - okazali się ludźmi z krwi i kości. Elizabeth nadal jest irytująca! Natomiast Catherine... bardzo ją polubiłam. Ross mnie rozczarował... Demelza... pokazała pazur i Ross ujrzał w niej równorzędną partnerkę, z którą należy się liczyć. Ale czy to wystarczy? Genialna część!

Kalissa | 2016-12-27
Przeczytana: grudzień 2016

Powieść ta pogmatwała mi losy bohaterów i zmieniła moje uczucia względem nich. Uważam, że obok części I, to najlepsza część całej sagi.

Po pierwsze, Ross! Nigdy nie pomyślałabym, że znienawidzę właśnie jego - a jednak nie umiem zrozumieć tego jednego momentu przemocy (9 maja!). To jest niewybaczalne. Ja nie umiem tego wybaczyć!

Po drugie, Elizabeth! Dziewczyna nabrała blasku, jako jedna z głównych bohaterek. Pokazała pazur i tak dużą ostrość charakteru - że drżę o George'a! I polubiłam ją bardzo, i bardzo mi jej żal. Czasami przypominała mi Scarlett O'Harę z "Przeminęło z wiatrem" - to ten sam rodzaj charakteru!

Po trzecie, George! Długo miałam nadzieję, że wyzwoli się spod uroku Elizabeth, i że się zakocha, np. w Caroline. Mam nadzieję, że zgniecie Rossa obcasem i że go pobije!

Po czwarte, Caroline! Uwielbiam ją. Uosabia wszystko, co cenię i lubię w ludziach. Jej wybranek na nią nie zasługuje. Kiedy Ross lub Demelza ją oceniali - prychałam tylko z niesmakiem!

Po piąte, doktor...

korcia | 2017-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Czwarta część „Dziedzictwa Rodu Poldarków” ani trochę nie ustępuje poprzednim częściom, widać, że Winstonowi Grahamowi nie tylko nie brakuje pomysłów, ale nawet z tomu na tom nabiera rozpędu. Kolejne spotkanie z kornwalijska opowieścią uważam za bardzo udane, w pełni satysfakcjonujące, bardzo emocjonujące, wzruszające, interesujące i wciągające. Niezmiernie się cieszę, że niebawem będę się mogła zabrać za kolejny tom...

deana | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Życie niestety nie chce się układać tak jak sobie to zaplanujemy. Nie inaczej też jest w życiu Poldarków. Czwarty tom serii jest tego najlepszym przykładem. Na kornwalijskim wybrzeżu zapanowała złowróżbna cisza. Wszystko zdaje się oczekiwać ta nieuniknione tragedie i dramaty. Mimo, że początkowo nie wiemy w co tym razem uderzy podmuch wichrów losu: czy będzie to wątła stabilność finansowa, ryzykowna działalność górnicza, delikatna nić małżeńska lub kruche czyjeś życie? , cały czas czujemy, że nie uda się zapobiec najgorszemu.

Winston Graham nie oszczędza bohaterów. Stawia ich w obliczu najcięższych dramatów i zmusza do kroków, które rujnują i niszczą wszystko dokoła. Dużo tym razem będą musieli przeżyć aby zrozumieć co jest najważniejsze i na czym powinni się koncentrować. Wyraźnie widać powolny i trudny proces dojrzewania postaci. Z każdym kolejnym tomem Demelza i Ross stają się bardziej żywi. Tak prowadzone są ich losy aby coraz bardziej wnikać w ich duszę i dostrzegać w nich...

Dorota | 2018-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2018

Kolejna część Sagi o rodzinie Poldarków za mną.
Jesteśmy świadkami rozwoju uczuć Dwighta oraz Caroline jak również kolejnych kryzysów w związku Rossa i Demelzy.
Bardzo mi się podobało, i świetnie się to czytało.
Miło było kolejny raz przenieść się do Kornwalii i przeżywać rozterki wspólnie z bohaterami. Cieszę się z tego jak Autor poprowadził wątek rodzącego się uczucia lekarza Enysa do panny Penvenen. Dało to pewną świeżość i chwilę oddechu od ciągłych problemów w związku Poldarków. Z początku nie polubiłam Caroline ale z czasem zdałam sobie sprawę, że to silna, ambitna dziewczyna, która tylko udaje twardą.
Byłam wściekła na Rossa za to co zrobił ale ostatecznie, jeżeli się nad tym zastanowić to dobrze się stało. I tak musiało do tego dojść a tak miejmy nadzieje, że Ross wreszcie się przekona jaki w rzeczywistości jest jego stosunek do byłej miłości.
Werleggan jak dla mnie nie był gwiazdą tej część, pomimo tego, że jego nazwiskiem opatrzono tytuł. Jak dla mnie on jest za...

Za mną już czwarty tom serii ,,Dziedzictwo rodu Poldarków"(zazwyczaj nie przepadam za zmianami oryginalnych tytułów, ale tu ta część ,,dziedzictwo" dodaje mocy i brzmi dumniej niż po prostu ,,Poldark"). Niczym nie odstaje ona od poprzednich części i po raz kolejny widać, że Winston Graham potrafił stworzyć świetną literaturę. Przeczytałam dopiero cztery jego książki, ale już mogę go zaliczyć do moich ulubionych autorów.

W życiu Rossa i Demelzy nie ma czasu na chwilę wytchnienia. Ross przystępuje do spółki ze swoim kuzynem Francisem, ale jego kopalnia miedzi nadal nie przynosi dochodów. Mężczyzna jest na progu bankructwa. Aby utrzymać rodzinę, chwyta się kolejnych sposobów, co powoduje konflikty z Demelzą. Wkrótce na Poldarków spada kolejna tragedia – śmierć Francisa. Elizabeth zostaje sama z synem, a Ross stara się otoczyć ją opieką. Jego dawne zauroczenie się odradza. Małżeństwo z Demelzą wisi na włosku. Drugi ważny wątek dotyczy przyjaciela Poldarka, lekarza Dwighta Enysa, który...

dorcia2633 | 2017-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2017

Ross angażuje się w ryzykowne przedsięwzięcie górnicze. To zagraża nie tylko stabilności finansowej rodziny, lecz także burzliwemu małżeństwo z Demelzą.
Kiedy między Rossem a Elizabeth odradza się dawne zauroczenie, Demelza rozpoczyna flirt z przystojnym Szkotem. Poldarkom zagląda w oczy bankructwo i wydaję się, że czeka ich klęska na wszystkich frontach...

Malwa | 2016-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2016

Nie ukrywam, że książki zaczęłam czytać dzięki serialowi "Poldark", którego zwiastun wypatrzyłam przypadkiem, jeszcze zanim serial wystartował w Anglii. Od pierwszego odcinka wciągnęłam się w historię Rossa i Demelzy, nie dziwi więc, że i książki pochłaniam z prawdziwą przyjemnością:) Jednak to tom 4 podobał mi się, póki co, najbardziej.

Książka "Warleggan" różni się nieco od poprzednich tomów serii. Tym razem autor poświęca dość dużo miejsca historii znajomości przystojnego doktora Enysa i kapryśnej dziedziczki Caroline. Nie brakuje oczywiście naszych głównych bohaterów Rossa, Demelzy, Elizabeth oraz tytułowego Warleggana, ale mnie osobiście najbardziej ciekawiły właśnie relacje Dwighta i Caroline. Dzięki nim historia przedstawiona w książce nie była tak całkiem przygnębiająca.

Bo niestety w życiu Rossa i Demezly nie działo się dobrze. Znowu pojawiły się kłopoty z kopalnią, a co za tym idzie, kłopoty finansowe. Jakby tego było mało, Elizabeth znowu pokazała rogi... Przez lata...

Amarisa | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

" „Warleggan” to kontynuacja wspaniałej sagi będącej opowieścią o nie łatwej miłości, tęsknocie za lepszym jutrem i utraconymi marzeniami, trudach codziennego życia oraz konsekwencjach podejmowanych wyborów, którą polecam wszystkim tym, którzy pragną przeczytać naprawdę dobrą, zapadającą w pamięci i sercu historię. Żal było mi po raz kolejny opuszczać Kornwalię, zwłaszcza w momencie, w którym urwała się historia. Zostałam z pytaniami, na które odpowiedzi znajdę zapewne w kolejnej części cyklu. Pozostaje więc cierpliwie wyglądać dnia jej premiery, co mam nadzieję nastąpi już wkrótce…"

Zachęcam do zapoznania się z całą moją recenzją dostępną na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/warleggan-winston-graham/

Nanette | 2016-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Są takie książki, które, jak już się zacznie czytać, to nie można przestać, aż dotrze się do ostatniej strony. I kolejny tom Poldarka właśnie taki jest. Jak do tej pory czytało mi się świetnie i nie mogę się wprost doczekać, aż wyjedzie następny tom.