Samotna gwiazda

Wydawnictwo: Świat Książki
Lone Star
Patricia

Autorka zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu! Zakochać się było najłatwiej... Kilka tygodni przed wyjazdem do college’u Chloe z chłopakiem i dwójką przyjaciół wyrusza na wielką europejską wyprawę. Ich celem jest Barcelona, która obiecuje romans i tajemnicę. Jednak wcześniej muszą przejechać przez kilka miast Europy Wschodniej, by uregulować stary rodzinny dług. Podróżując pociągiem...

Autorka zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu!

Zakochać się było najłatwiej...

Podróżując pociągiem przez obcy krajobraz postkomunistycznego świata, Chloe poznaje chłopaka, który jedzie na wojnę. Johnny wiezie ze sobą gitarę, ma urzekający uśmiech, a jego życie jest pełne sekretów. Wyprawa staje się zdradliwą podróżą do najmroczniejszej historii Europy i przeszłości Johnny’ego – podróżą, która może rozerwać więzi łączące przyjaciół od lat. W drodze z Rygi przez Treblinkę do Triestu, Chloe musi stawić czoło najgłębszym pragnieniom, które nie przystają do przyszłości, o jakiej do niedawna marzyła.

Dla Chloe i Johnny’ego jedno jest pewne. Bez względu na cel podróży, ich życie już nigdy nie będzie takie samo.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5600

Podróż, która zmieniła wszystko

Gwiazda Paulliny Simons dla wielu czytelników zabłysła po przeczytaniu trylogii o losach Tatiany i Aleksandra. Także i ja stałam się jej fanką i obiecałam, że będę sięgać po kolejne powieści przez Simons napisane.

„Samotna gwiazda” opowiada o młodych ludziach, którzy po ukończeniu nauki w szkole średniej wybierają się w wymarzoną podróż do Europy. Początkowo młodzi Amerykanie chcą zobaczyć piękno hiszpańskiej Barcelony. Jej plaże, zabytki i architekturę. Krucho u nich jednak z pieniędzmi na podróż. Niespodziewanie znajduje się osoba, która chce wesprzeć finansowo ich wakacje pod pewnymi warunkami. Plan podróży ma zostać powiększony o kraje Europy Środkowej i Wschodniej – Chloe ma odwiedzić rodzinę na Łotwie i uregulować stary rodzinny dług. Jak wpłynie ta podróż na życie dziewczyny i jej przyjaciół? Czy okaże się eskapadą, która pozwoli im dojrzeć szybciej i inaczej spojrzeć na świat? Czy będzie to wyprawa życia?

Dla czytelnika przeczytanie „Samotnej gwiazdy” będzie nie lada gratką z kilku powodów. Po pierwsze to bardzo gruba książka, która została napisana z rozmachem. Fabuła jest dogłębnie przemyślana i łatwo się w niej zanurzyć. Autorka nad wyraz szczegółowo opisuje kolejne sceny. To niektórych może znużyć, ale i znajdą się tacy, których to zauroczy. Książka ma w sobie konkretne przesłanie, a jej treść gloryfikuje tezę, że podróże kształcą, zmieniają i ubogacają człowieka. Autorce udała się specyficzna narracja. Czuć na każdej stronie, że przedstawiona rzeczywistość to świat widziany młodymi oczyma, która patrzą świeżo, ciekawie, choć nieco niedojrzale. Młodym bohaterom trochę brakuje życiowego bagażu i doświadczenia.

Sama powieść nie jest zbyt łatwa w odbiorze. Nie spodziewajcie się zatem uroczej wakacyjnej opowiastki podanej w lekkiej oprawie i pudrowym kolorze. Przeszłość ma w tej książce sporo do powiedzenia. To lektura nie tylko dla rówieśników pierwszoplanowych postaci. Z pewnością okaże się ona równie ciekawa dla starszych pokoleń. Życie napisało przy pomocy Moody ciekawy scenariusz dla głównych bohaterów. Niespodziewanie zafundowana została im brutalna lekcja historii, a oni sami w pewien sposób zostali obdarci z kokonu spokoju i bezpieczeństwa. Poznali bolesną przeszłość, która nie zapytała czy mają na to ochotę. Ta powieść robi wrażenie, czytelnik nie może obronić się przed ogromem emocji, wzruszenia i refleksji. Nie jest to typowy romans, miłość nie stoi centralnie w świetle jupiterów aczkolwiek nie można stwierdzić, że jej w fabule nie ma. Otóż jest, ale nieco ustępuje ona pola innym sprawom. To także opowieść o przyjaźni, odkrywaniu siebie, poznawaniu swojego wnętrza i dojrzewaniu. Autorka nie utraciła swojego jakże indywidualnego stylu, znów niezwykle mocno złapała za serce i wstrząsnęła wrażliwymi odbiorcami. Nie jest to powieść, która da się szybko pochłonąć. Zdecydowanie lepiej się nią delektować powoli i bez pośpiechu. Wtedy można ją odebrać najwłaściwiej i dostrzec w pełni jej urok.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Alicja | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

"Nigdy nie jest za późno, by stać się kimś, kim mogłoby się być".(str. 572)

Jest to historia codziennego życia amerykańskich nastolatków, ich problemy, poglądy na świat, dążenia, marzenia, relacje z rodzicami.Jest ich czworo, znają się od dziecka, spędzają za sobą każdą wolną chwilę, rodzą się między nimi związki uczuciowe. Ich marzeniem jest podróż do Hiszpanii, które się spełnia, lecz jest obwarowane wcześniejszym zwiedzeniem Łotwy i Polski.
Ta podróż odmieni ich samych, wywróci ich życie do góry nogami.
Drugi rozdział jest opisem wrażeń każdego z nich z europejskiej podróży. Ich postrzeganie nieznanego świata, odczucia, rozważania. Chłopcy są podekscytowani, ciekawi poznania nowych rzeczy, przygód. Dziewczyny są znudzone, traktują podróż jak pokutę za grzechy.
Goszczą u rodziny jednej z bohaterek, tam też poznają zwyczaje, potrawy, codzienność Łotyszów.Przypadkowo poznany chłopak zmienia relacje między nimi,otwiera oczy na nieznaną im historię Łotwy, miasta Lipawy ważnego portu...

Gala | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Sięgając po „ Samotną gwiazdę „ miałam przed oczami trylogię
„ Miedziany jeździec „ , która zostanie w mojej pamięci na długo o ile nie na zawsze ,to ta historia jest jednak zupełnie inna niż się spodziewałam ale pewnych porównań i tak nie udało mi się uniknąć. Tym bardziej, że jeden z bohaterów wspomina o wielkiej miłości dziadków i porzuceniu dziecka w poszukiwaniu ukochanego .. brzmi znajomo ? Na okładce napis głosi , że autorka zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu ale wątek polski nie wypada tu dla nas korzystnie.
W pewnym sensie czuję się zawiedziona, ponieważ nie czytałam wcześniej komentarzy więc liczyłam na dobrą przygodę a jest to książka wymuszająca refleksje i głębsze przemyślenia.
Nie da się jej przeczytać jednym tchem , trzeba to robić powoli aby wczuć się w sytuację poszczególnych bohaterów. Zwłaszcza historia Cloe przypominała mi Tatianę z okresu kiedy porzuciła wszystkie mrzonki, które do tej pory wypełniały jej wyobrażenia o...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Nie płacz, mówi Johnny. Życie jest piękne.”

Ogólnie rzecz ujmując jest to historia czwórki amerykańskich przyjaciół, a raczej dwóch par (już niedługo!), które wybierają się na wakacje do Europy. Celem jest Barcelona, ale kłopoty finansowe dopiero znikną, gdy zawrą układ z babcią Chloe i rozpoczną swą podróż na Łotwie i oddadzą jej 3 przysługi. Tak więc wyruszają w podróż, gdzie natrafiają na charyzmatyczną postać jaką jest Johnny Rainbow i ich plany zmieniają się diametralnie.

Johnny Rainbow okazuje się być naćpanym mędrcem, gwiazdą wyznaczają kierunek drogi Chloe, która choć wydawała się z wszystkich najmądrzejsza, była ślepa na proste wskazówki. Kończący happy end nie był tym, którego oczekiwałam, niemniej jednak jestem usatysfakcjonowana takim przebiegiem zdarzeń. Tory książki przez ponad 570 stron raz pną się do góry, aby następnie opaść w dół. Początek jest całkiem dobry, niemniej przygody na Łotwie mnie rozczarowały. Następnym wzniesieniem jest podróż sam na sam Chloe z...

Anna | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

„Samotna gwiazda” Paulliny Simons to absolutnie rewelacyjna książka.
Czytam i przyłapuję się na pochłanianiu fabuły. Zwykle czytam szybko jakbym się bała, że nie zdążę przeczytać tych stosów książek, które na mnie czekają. Tym razem upominam się i zwalniam.
Tą książką, cudnymi, mądrymi, poruszającymi, wzruszającymi, chwytającymi za serce dialogami trzeba się delektować. Każdym dialogiem, opisem, każdym słowem.
Ta powieść spodoba się nie tylko młodym ludziom. Bohaterowie mają po osiemnaście, dziewiętnaście lat. To książka również dla ich rodziców. Absolutnie dla wszystkich.
To nie tylko historia rodzącej się miłości i wielkiej europejskiej wyprawy czworga przyjaciół przed wyjazdem do college’u . To podróż u progu ich dorosłego życia. Wiedzie przez postkomunistyczne kraje z koniecznością zatrzymania się w najmroczniejszej historii Europy. Treblinka jest tylko takim jednym z przystanków. Podróż trudna, zdradliwa i pełna nieszczęśliwych zdarzeń. Zanim dotrą do Barcelony ...

czytamcałyczas | 2018-02-27

Według mnie książka,składa się z dwóch części.Bardzo dobrej,gdzie opisywana jest podróż po Polsce,Litwie,Łotwie.
Chociaż denerwujące było ,te uwagi.Że na Łotwie nie ma prądu.Ale,co wymagać od nastoletniej amrykanki.Która,tyle wie o świecie.Ile zjew,czyli nie wiele.
Polska,pięknie opisana.Aż,robiło się miło gdy.Czytałem,o Polskich krajobrazach.
Oczywiście,wizyta w Treblince.Bardzo pięknie opisane,sam tam byłem w podstawówce.
Ale,jako dzieciak nie wiele z tego wyniosłem.
Dziś co innego,człowiek dojrzał i wiele rzeczy zrozumiał.

Natomiast,ta część książki,już po powrocie do Stanów.Nudna,flaki z olejem.Usypiacz,na szczęście było tego mało i szybko się skończyło.
Ogólnie bardzo dobra.

Melanie | 2017-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2017

Po raz pierwszy, miałam okazję sięgnąć po książkę, napisaną przez Paulline Simons, i nigdy nie myślałam, że opowieść romantyczna, będzie mogła mnie tak urzeknąć. Choć na początku byłam sceptycznie do niej nastawiona, przede wszystkim tym, że wydawnictwo, chciało przyciągnąć czytelnika jednym ważnym stwierdzeniem "Autorka zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu!", jakby samo to miało dać czytelnikowi do zrozumienia "Musisz to przeczytać! Nie miniesz jej obojętnie! Nie możesz!". I jednak tak się stało. Nie mogłam i dobrze, że tego nie zrobiłam.

Chloe, jedna z głównych bohaterów ma jedno marzenie. Pragnie wyjechał do Barcelony. Jednakże, okazuje się że to marzenie nie jest takie proste. Po pierwsze, musi przekonać rodziców o swojej decyzji, po drugie razem z Hannah miały jechać tylko we dwie, ale jej chłopak Mason i chłopak Blake(bracia), również postanowili jechać, nawet nie pytając je o zdanie, przez co wyjazd tylko we dwie strzelił w łeb, a po trzecie czy to jest dobry pomysł...

andzia12 | 2016-05-31
Przeczytana: 22 maja 2016

"Samotna gwiazda" jest dla mnie duzym zaskoczeniem pod względem fabuły P. Simons. Czekałam z niecierpliwością, kiedy zakupię sobie tej pisarki najnowszą książkę.
Fabuła dotyczy podróży młodych Amerykanów do Europy do krajów, które dotknęło okrucieństwo II wojny światowej. Jest to obraz reakcji najmłodszego pokolenia, jak odbiera Treblinkę, zbrodnie stalinowskie...
Ale z drugiej strony pisarka poświęciła uwagę kwestii trudnych relacji i zachowań młodych. Jak można popęłnić i zmienić swoje życie w wieku osiemnastu lat i nieplanowanej ciąży.
Jak dla mnie książka jest świetna :))

MAGnezja | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 21 lipca 2016

Piękna… o ile tak można powiedzieć o książce. Najnowsza pozycja Pani Simons rozłożyła mnie na tzw. łopatki. Znalazłam w niej miłość, przyjaźń, zdradę wplecioną w historie głównych bohaterów, a przy okazji odwiedziłam nowe miejsca.
Przez pierwsze około 200 stron akcja toczy się dosyć spokojnie i stabilnie, aby potem nabrać odpowiedniego tempa. Chloe to 18- latka, której marzeniem jest podróż do Barcelony. Ale los przewrotny sprawia, że zanim to osiągnie musi przemierzyć pół Europy, w tym Polskę z paczką swoich przyjaciół. I ta droga zmieni w jej życiu wszystko i wszystkich. Nic już nie będzie takie same…
Zgodnie z reklamą, książka była pisana przez autorkę podczas jazdy pociągiem po Polsce. Tyle, że po przeczytaniu „Samotnej gwiazdy” mam wątpliwości czy to aby dla nas jest wyróżnienie… Sami oceńcie.

Madi | 2018-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Moja pierwsza przeczytana książka w 2018r.,a już mamy 5 stycznia.
Tak,tak ,strasznie długo mi zeszło z tym czytaniem,a to dlatego ,że po pierwszych stronach już wiedziałam ,że to typowa młodzieżówka i sama do końca nie byłam pewna,czy chcę się z nią zmierzyć.Jak widać dałam radę.
Jest to książka o dojrzewaniu, trudnych decyzjach i radzenia sobie z nowym rozdziałem jakim jest dorosłość.
Jest to książka o przyjaźni, romantycznej przygodzie i prawdziwej miłości .
I na końcu jest to książka o podróży do Europy,małej dawce historii z okresu II wojny światowej i trudach związanych z wyprawą,które odmieniły na zawsze życie bohaterów .
Ogólnie powieść jest bardzo ciekawa-chwilami smutna,a czasem zabawna, ale przede wszystkim bardzo romantyczna.

Wiola | 2016-05-25
Przeczytana: 25 maja 2016

Uwielbiam pisarkę Simons i większość jej powieści. Kupując jej najnowszą książkę i patrząc na okładkę byłam pewna, że jest to strzał w dziesiątkę kolejny raz. Niestety pomyliłam się...
Przez 572 strony ledwo przebrnęłam, męcząc się jak nigdy wcześniej. Książka okazała się nuda, rozciągnięta w czasie, płytka pod względem dialogów i jak dla mnie nie przedstawiająca żadnej ciekawej historii.
Brak jakiegokolwiek ciekawego przedstawienia postaci, jakiegoś opisu psychologicznego głównych bohaterów... Po prostu wielka porażka.
Bardzo się zawiodłam na tej pozycji i na pewno nie polecam jej do czytania. Jak dla mnie tym razem była to strata czasu z Simons..:(