Dzieci kartografa

Wydawnictwo: Świat Książki
The Mapmaker’s Children
literatura piękna
Patricia

Kiedy Sarah Brown, córka abolicjonisty Johna Browna, uświadamia sobie, że jej talent artystyczny może pomóc uratować życie niewolnikom uciekającym na północ, kreśli zakamuflowane w swoich obrazach mapy dla wyzwoleńczego ruchu Kolei Podziemnej. Po śmierci ojca, kiedy dowiaduje się, że nie może mieć dzieci, kontynuuje jego dzieło: ukrywa ścigane rodziny i nadal maluje obrazy z mapami, a także główki lalek, za pomocą których przekazuje wiadomości walczącym o wyzwolenie.
Eden, współczesna kobieta desperacko pragnąca począć dziecko, przeprowadza się z mężem do starego domu na przedmieściach, gdzie w piwnicy odkrywa porcelanową głowę lalki. Próbuje rozwiązać jej zagadkę i stara się wrosnąć w nową społeczność.
Splątane losy Sarah i Eden łączą przeszłość z przyszłością, zmuszając każdą z nich do przedefiniowania pojęć takich jak: rodzina, miłość i poświęcenie.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

lulu | 2019-10-11
Przeczytana: 11 października 2019

Bardzo zaskoczyła mnie ta książka. Pozytywnie. Długo nie mogłam się za nią zabrać i nawet chciałam ją oddać do biblioteki bez czytania. I całe szczęście, że tego nie zrobiłam.
Powieść toczy się niejako dwutorowo. Bardzo ciekawa,bardzo przejmująca i wzruszająca.
Naprawdę świetna.

Kasia | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Początek książki był trudny ale im dalej tym lepiej. Piękna historia ludzi, którzy walczyli z niewolnictwem. Jednocześnie opowieść o rodzinie, która zmaga się z problemem braku potomstwa. Uważny czytelnik zauważy wiele wspólnych cech obu głównych bohaterek, tej z czasow obecnych i tej z historycznego tła opowieści.
Polecam

bambiklaudia | 2019-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2019

"Teraz jednak uświadomił sobie, że będzie mu potrzebna w tej podróży w nieznane - jako wspólniczka, a nie pasażerka."

"Mając takie atuty, jak niezależność finansowa i młodość, mogła rozpocząć nowe życie, z kim jej się podobało. I do tej pory mieć dom pełen dzieci. Lecz w zamian miała psy."

"Czuła dusza jest bardziej godna podziwu niż bystry umysł."

syla50 | 2019-05-19
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 19 maja 2019

Dawno tak nie męczyłam żadnej książki, a raczej ona mnie. Niby powinna być ciekawa bo temat poruszający, ale niestety nudy na pudy...
Więc raczej nie polecę.

Anielica | 2019-04-22
Przeczytana: kwiecień 2019

Jedna z tych książek, którą przeczytałam z trudem. Dla mnie okropnie się ciągnęła.

mynameism | 2019-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Tak czułam podskórnie, że będzie to prosta powieść obyczajowa, dla której kontekst historyczny będzie tylko pretekstem (a takie są najgorsze!).

Głównym mankamentem jest to, że autorce nie udało się „ożywić” postaci historycznych ani nakreślić ciekawych bohaterów fikcyjnych. Przez to książka jest pełna płaskich postaci i sztucznych dialogów, a do tego dosyć niezgrabnej narracji. Domyślam się, że ten ostatni aspekt mógł również ucierpieć w tłumaczeniu, bo wersja polska w ogóle pełna jest błędów: nazwisko Potts przekręcono w pewnym miejscu na Potter, 20 dolarów po 100-150 stronach zmienia się w 20 funtów…

Redakcja się nie popisała, ale i bez tego powieść po prostu nie porywa. Jest nudna. Jedynym plusem jest to, że można się z niej trochę dowiedzieć o działaniu Kolei Podziemnej.

caffeina | 2018-06-16
Na półkach: Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Książka całkiem przyjemna. Przede wszystkim wpływa na emocje, bo nie ma tu żadnej akcji, która będzie trzymała nas w napięciu. Przedstawione są w niej losy dwóch kobiet, każda z nich żyje w innym czasie i każda przeżywa inne rozterki, a jednak coś je ze sobą łączy. Powieść nie porywa, ale zmusza do refleksji.
Momentami może nieco się ciągnie, jednak mimo to, warto przeczytać.
Problemy poruszone w tej książce były i są dość realistyczne.

MeryRose | 2018-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2018

Ciepła wzruszająca książka o sile miłości,sile do walki nie tylko z losem ale i z niesprawiedliwością. Pięknie pokazane losy dwóch kobiet żyjących w innych czasach, jednak w jakiś sposób połączonych z sobą.
Książka przeplata dawne czasy niewolników z teraźniejszością. Płynna narracja nie drażni, jest kobieca i czuć w niej zadumę nad losami obu bohaterek.
Bardzo dobra książka, napisana bez wulgaryzmów z klasą i takim szykiem jak z czasów dam w pięknych sukniach.Polecam.

Miś-ka | 2018-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2018

"Życia nie da się zmusić, żeby było takie jak chcemy, wtedy, gdy chcemy. Nie możemy zmienić dnia wczorajszego ani kontrolować jutra. Możemy żyć tylko dzisiaj, najlepiej jak potrafimy. Co czasem okazuje się lepsze, niż myśleliśmy."

Justyna | 2018-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2018

Przyjemna.Część historyczna bardziej mnie porwała niż współczesna.Zakończenie typowe dla amerykańskich filmów.