Dziesięć tysięcy słońc nad tobą

Okładka książki Dziesięć tysięcy słońc nad tobą Claudia Gray
Okładka książki Dziesięć tysięcy słońc nad tobą
Claudia Gray Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Firebird (tom 2) fantasy, science fiction
Firebird (tom 2)
Ten Thousand Skies Above You
Jaguar
2017-09-27
2017-09-27
Małgorzata Kaczarowska
science fiction podróż między wymiarami romans

Okładka książki Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Tom 2 Claudia Gray, Haruichi
Star Wars. Lei... Claudia Gray, Harui...
Okładka książki Star Wars. Leia. Trzy wyzwania księżniczki. Tom 1 Claudia Gray, Haruichi
Star Wars. Lei... Claudia Gray, Harui...

Znów wędrujemy wszechświatami

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Liczyłam, że w drugim tomie autorka pójdzie fabularnie w inną stronę, a niestety wszystko tak naprawdę zaczęło krążyć wokół romansu między głównymi bohaterami. Często było czuć młodzieżową nutę, a jeszcze częściej dialogi i zachowania postaci były infantylne. Czyta się szybko, lekko i przyjemnie, bo dużo się dzieje, jednak kluczowy motyw podróży duszy między wymiarami został zepchnięty na dalszy plan. Autorka nadal nie pokusiła się o bardziej szczegółowe ukazanie zasad panujących w tym świecie. Pozwoliło to uniknąć błędów logicznych, ale pozostawiło spory niedosyt. Fabuła zainteresowała mnie tak naprawdę na ostatnich stu stronach. Wreszcie pojawił się spisek, sabotaż i nieoczywisty koniec. Gdyby nie ta nadmierna infantylność tytuł ten mógłby spodobać mi się zdecydowanie bardziej, a tak oceniam go jedynie jako przeciętnie dobry.

Jacie, końcówka tej książki bardzo mnie zaciekawiła i na pewno wkrótce sięgnę po kolejny tom. Ogólnie ta część była dla mnie lepsza od pierwszej części, ale tylko odrobinę. Czasami miałam wrażenie, że doskonale wiem, jakie są relacje między bohaterami. Były dla mnie wyraźne, ale potem to znikało i na nowo musiałam się zastanawiać, jak się one mają.

Niezwykła historia, która wciągnęła mnie już od pierwszego tomu. Drugi tom serii "Firebird" Claudii Gray równie genialny jak pierwszy. Nic dodać nic ująć...
Dla wszystkich fanów autorki, czy sciene fiction serdecznie polecam;)

Dla wszystkich fanów autorki, czy sciene fiction serdecznie polecam;)

Marguerite podróżowała między światami, by odnaleźć mordercę ojca. Jak się okazało, Paul nie tylko nie był mordercą, ale i sam doktor Caine przeżył. Został porwany przez wrogów naukowców i umieszczony w innej wersji siebie, bez możliwości przypomnienia sobie kim jest.

Nasza bohaterka jako podróżnik doskonały przyciągnęła na siebie zbyt dużą uwagę. Jej największy wróg, Conley, rozszczepił duszę jej ukochanego. Tylko ona ma możliwość odnaleźć wszystkie jej fragmenty i złożyć je w całość.

Wraz z przyjacielem wyrusza w podróż po multiwszechświecie w poszukiwaniu fragmentów duszy Paula. Razem z Theo muszą wykonywać zadania, prowadzące do zniszczenia wynalazku rodziców, aby uzyskać współrzędne następnego świata. Oboje ryzykują życia swoje jak i swoich kolejnych wcieleń w innych wymiarach.

Druga część trylogii porusza nie tylko kwestie podróży międzywymiarowych, trójkątu miłosnego ale również kwestie etyki i moralności używania Firebirda. Każdy kolejny przeskok wpływa na losy kolejnych wcieleń. Jak bardzo możemy ingerować w inne życia? Czy i gdzie leży granica? Z jakimi konsekwencjami muszą się zmierzyć nasze drugie ja, po tym jak podejmiemy na nie decyzje?

Podróż przez zniszczone wojną San Francisco, kryminalny półświatek Nowego Jorku jak i piękny Paryż prowadzi Marguerite do uratowania Paula ale także do poddania w wątpliwość ich przeznaczenie. W każdym świecie ono miało być niezmienne, w każdym świecie mieli odnaleźć siebie i swoją miłość.

Drugi tom cyklu "Firebird" jest, jak dla mnie, dużo lepszy od tomu pierwszego. Podobało mi się przeniesienie ciężaru z podróży między wymiarami na ich etyczną stronę. Rozterki moralne bohaterki, jej przemyślenia, konieczność zmiany poglądów, które do tej pory były dla niej punktem zaczepienia - to było coś, co sprawiło, że tom drugi pochłonęłam w ekspresowym tempie. Oczywiście nadal jestem zachwycona różnorodnością wymiarów, które odwiedza Marguerite. Och, i jest jeszcze Theo. O ile nie znosiłam gościa w pierwszej części, tak w tym tomie jego "prawdziwa" wersja mnie urzekła. Nie tak mocno jak Paul, ale jednak.

W drugiej części trylogii fabuła wciąż pędzi ukazując coraz to nowe wydarzenia, nowe światy i nowe osoby ale wątek miłosny zbyt się rozbudowuje co dla mnie jest trochę niepokojące

Jak już rozumie się jak działa ten świat, jak wyglądają podróże międzywymiarowe i zna się bohaterów to dużo łatwiej wciągnąć się w akcję. Fabuła równie dynamiczna jak w poprzedniej części, od razu trafiamy w sam środek wydarzeń - Marguerite uciekająca ulicami Rzymu. Z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się jak tam trafiła, a jednocześnie jest to zrobione umiejętnie, nie ma nudnych retrospekcji i trzymania czytelnika w napięciu. Kolejnym plusem są zaskakujące momenty, kiedy ułożyłam już sobie w głowie jak dalej będą wyglądać wydarzenia, czego się spodziewać, to zawsze pojawiało się jakieś nieszablonowe rozwiązanie. Spodziewałam się kolejnej młodzieżówki z trójkątem miłosnym, czyli wiecznych rozważań "którego wybrać". I chociaż szkoda mi Theo i dalej nie do końca rozumiem jak to się stało, że obaj są tak zakochani w Marguerite, to podoba mi się, że ona sama wie, że kocha Paula i mimo momentów zawahania nie szuka pocieszenia u Theo. Poznawanie Paulów z różnych wymiarów pozwoliło jej oddzielić ich na poszczególne osoby. Mimo cech wspólnych każdy z nich miał własne życie i nie odpowiadał za błędy siebie z innego wymiaru (co wykorzystała też, żeby ostatecznie wybaczyć Theo). Powrót do carskiej Rosji był ciekawym zabiegiem - księżna w ciąży to ważny aspekt pokazujący jak bardzo można wpłynąć na czyjeś życie w innym wymiarze. Końcówka z powrotem do pokoju, w którym czekał Theo ponownie zaskakuje - jestem wręcz zła na siebie, że nie odkryłam wcześniej, że jest to Theo z Uniwersum Triadu (co tylko pokazuje jakie emocje potrafi wzbudzić zaskoczenie czytelnika ;D). No i najgorsza wersja Marguerite z Centrali - fajne przełamanie, bo przecież dlaczego, chociaż w innych wymiarach istniały złe wersje każdego, to ona miała być zawsze cudowna?

Zaskakujące zakończenie, dużo się działo a akcja wciągająca jak i w części pierwszej!

Nie otrafiłam wejść w tę książkę. Nie zżyłam się z bohaterami, historia mnie nie ciekawiła. Może sięgnęłam po tę serię w złym momencie.