Dziesięć tysięcy słońc nad tobą

Okładka książki Dziesięć tysięcy słońc nad tobą
Claudia Gray Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Firebird (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Firebird (tom 2)
Ten Thousand Skies Above You
Jaguar
2017-09-27
2017-09-27
Małgorzata Kaczarowska
science fiction podróż między wymiarami romans

Oficjalne recenzje i

Znów wędrujemy wszechświatami

1977 176 77

W drugiej części trylogii fabuła wciąż pędzi ukazując coraz to nowe wydarzenia, nowe światy i nowe osoby ale wątek miłosny zbyt się rozbudowuje co dla mnie jest trochę niepokojące

Jak już rozumie się jak działa ten świat, jak wyglądają podróże międzywymiarowe i zna się bohaterów to dużo łatwiej wciągnąć się w akcję. Fabuła równie dynamiczna jak w poprzedniej części, od razu trafiamy w sam środek wydarzeń - Marguerite uciekająca ulicami Rzymu. Z kolejnymi rozdziałami dowiadujemy się jak tam trafiła, a jednocześnie jest to zrobione umiejętnie, nie ma nudnych retrospekcji i trzymania czytelnika w napięciu. Kolejnym plusem są zaskakujące momenty, kiedy ułożyłam już sobie w głowie jak dalej będą wyglądać wydarzenia, czego się spodziewać, to zawsze pojawiało się jakieś nieszablonowe rozwiązanie. Spodziewałam się kolejnej młodzieżówki z trójkątem miłosnym, czyli wiecznych rozważań "którego wybrać". I chociaż szkoda mi Theo i dalej nie do końca rozumiem jak to się stało, że obaj są tak zakochani w Marguerite, to podoba mi się, że ona sama wie, że kocha Paula i mimo momentów zawahania nie szuka pocieszenia u Theo. Poznawanie Paulów z różnych wymiarów pozwoliło jej oddzielić ich na poszczególne osoby. Mimo cech wspólnych każdy z nich miał własne życie i nie odpowiadał za błędy siebie z innego wymiaru (co wykorzystała też, żeby ostatecznie wybaczyć Theo). Powrót do carskiej Rosji był ciekawym zabiegiem - księżna w ciąży to ważny aspekt pokazujący jak bardzo można wpłynąć na czyjeś życie w innym wymiarze. Końcówka z powrotem do pokoju, w którym czekał Theo ponownie zaskakuje - jestem wręcz zła na siebie, że nie odkryłam wcześniej, że jest to Theo z Uniwersum Triadu (co tylko pokazuje jakie emocje potrafi wzbudzić zaskoczenie czytelnika ;D). No i najgorsza wersja Marguerite z Centrali - fajne przełamanie, bo przecież dlaczego, chociaż w innych wymiarach istniały złe wersje każdego, to ona miała być zawsze cudowna?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zaskakujące zakończenie, dużo się działo a akcja wciągająca jak i w części pierwszej!

DNF'ed it

DNF'ed it

Na półkach: , , , , ,

Nie otrafiłam wejść w tę książkę. Nie zżyłam się z bohaterami, historia mnie nie ciekawiła. Może sięgnęłam po tę serię w złym momencie.

Dla mnie zabijał ta książkę ciągle powtórzenia ciągle to samo w tej jej milostkach przez to było by 30 stron mniej jej i była by tresciwa a nie to rozwodzenie się na miłością i wspomnania z powtórzeniem co kto dlaczego po co

Pierwsza cześć trylogii Firebird naprawdę mnie zachwyciła i byłam w szoku, bo spodziewałam się jakiegoś głupiego romansidła, a dostałam naprawdę porządna książkę, która z romansem miała niewiele wspólnego! Czy druga cześć dotrzymała kroku i utrzymała poziom?

Zanim zacznę, bo zawsze o tym zapominam - grafik odwalił kawał naprawdę dobrej roboty i stworzył cudowne okładki! Takie rzeczy to ja lubię, są delikatne, nienachalne, a przy tym tkwi w nich jakiś sekret, tajemnica. Zacnie, zacnie ;).

No a już przechodząc do samej książki, to tak - totalnie utrzymała swój poziom. Jestem pod wrażeniem, jak autorka rozbudowała swój świat i wdzięczna, ze każdy z wymiarów naprawdę jest inny, nasi bohaterowie nie są tacy sami i co najważniejsze - nie musimy się bać o żadne paradoksy, bo je ma dwóch osób w jednym świecie. Trochę przypomina mi to fabułę Intruza, gdzie tytułowy bohater zajmował ciało gospodarza, dzieląc z nim wspomnienia, ale szczerze, to skojarzenie to pojawiło się dopiero teraz, w trakcie słuchania nie pojawiło się żadne.

Uwielbiam tez relacje Marguerite z rodzicami, poszukiwanie cech znanych jej osób z własnego wymiaru z tymi, które spotyka na swojej drodze. No bo pomyślcie - są inni, a jednak tacy sami. Wyobraźcie sobie, ze możecie przenieść się do wymiaru, w którym jesteście bohaterem narodowym, księżna albo inaczej - takiego, w którym ktoś, kogo bardzo kochacie wciąż żyje, albo natraficie na taki, w którym związaliście się z totalnie inna osoba. Jest w tym jakiś tragizm.

To jest właśnie chyba najfajniejsze, ze nie wszystkie wymiary są fajne, nie wszytko jest czarno białe i nie na każdej drodze czeka szczęśliwa przygoda. Cieszę się, że Maggie ma przed sobą także trochę cierpienia, bólu, zostaje postawiona przed totalnie inną rzeczywistością, a w jej głowie zostaje zasiane ziarno wątpliwości. Bo dzięki temu jest prawdziwsza, wydaje się, jakby mogła być nasz koleżanka z sąsiedztwa i o wiele łatwiej ja polubić, a wydarzenia nie wydają się zmyślone i podkoloryzowane. Nie ma wrażenia sztuczności.

Nawet Theo, którego niezbyt lubiłam w pierwszej części zyskał w moich oczach i jakoś przyjemniej było mieć go za towarzysza. Szczerze? To ja się trochę nie mogę doczekać finału tej historii. Jestem mega ciekawa, jak to się wszytko potoczy, bo w tym tomie autorka naprawdę namieszała i na jaw wyszły fakty, które wszystko zmieniają. Gdybym ja była Maggie - miałabym naprawdę zamieszane w głowie i trzy razy bym się nad wszystkim zastanowiła. Oby tak dalej! Czekam na jakiś epicki finał i mam nadzieję, że się nie rozczaruję!

Naprawdę bardzo dobra książka, w niektórych momentach działo się oj działo ... uwielbiam takie książki, a zakończenie niespodziewane! Książke bardzo fajnie się czyta i idzie się w nią meega wciągnąć. Polecam ^^

Na półkach: , , , , , ,

Nie bardzo wiem jak tę książkę ocenić. Na początku wydawała mi się lepsza od pierwszego tomu, potem przez jakiś czas gorsza. Podobało mi się, że zwrócono tutaj uwagę na etykę podróży międzywymiarowych i na to w jakim stopniu różne wersje tej samej osoby różnią się od siebie. Ale, np. fragment, w którym bohaterka była przetrzymywana przez mafię średnio mi przypadł do gustu. Z przedstawionych tu wymiarów do tej pory najbardziej podobało mi się Uniwersum Rosyjskie. Ono było takie najbardziej odmienne. Ciekawe było też Uniwersum Wojenne, tylko szkoda, że nie wyjaśniono o co właściwie w tej wojnie chodzi. W ogóle w tym tomie trochę mniej skupiono się na opisie innych wymiarów co uważam za minus. Ale poza tym książkę czytało się szybko i ciekawa jestem co będzie dalej.

Super się czyta. 😀

Super się czyta. 😀