Cztery rzęsy nietoperza

Cykl: Zawrocie (tom 6)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
Ag2S

Jak to jest mieć przeciwko sobie cały świat, a przy tym wszystkim… być bezgranicznie szczęśliwą? Matylda postanawia zmienić Zawrocie – urokliwą posiadłość i jednocześnie azyl, w którym dotąd lubiła się czasami schować – w prawdziwy dom dla siebie, Pawła i dziecka, którego się spodziewa. Jeden wspólny miesiąc, ślubne plany… i niespodziewane rozdzielenie, bo ukochany mężczyzna musi nagle...

Matylda postanawia zmienić Zawrocie – urokliwą posiadłość i jednocześnie azyl, w którym dotąd lubiła się czasami schować – w prawdziwy dom dla siebie, Pawła i dziecka, którego się spodziewa. Jeden wspólny miesiąc, ślubne plany… i niespodziewane rozdzielenie, bo ukochany mężczyzna musi nagle lecieć do Stanów. Przed nimi nauka trudnej sztuki miłości na odległość.

Sytuację komplikuje fakt, że wiele osób z najbliższego otoczenia nie akceptuje ich związku i chce ich skłócić oraz rozdzielić na zawsze.
Ktoś w dodatku straszy Matyldę. Zagadkowe tropy prowadzą nie tylko do zamieszkujących osadę nad jeziorem ekscentrycznych przyjaciół Pawła, ale i warszawskich znajomych Matyldy oraz najbliższych jej osób. Nawet sam Paweł zdaje się coś ukrywać.

Kim jest prześladowca? Czy decyzja o ślubie nie była przedwczesna? Jak poradzić sobie z niechęcią otoczenia i całym bagażem relacji z przeszłości?
Jedno jest pewne – Matylda, ku rosnącemu niezadowoleniu otoczenia, nadal robi wszystko po swojemu, zadziwia nietuzinkowymi pomysłami na życie i na pewno nie należy do kobiet, które łatwo się poddają. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które zaczyna przynosić zaskakujące rezultaty...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3925/C...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3925/C...»

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1311

Zaklęty krąg zranień

W „Czterech rzęsach nietoperza”, szóstym tomie bestsellerowego i uwielbianego przez czytelników cyklu o Zawrociu, Hanna Kowalewska kreśli portret małej społeczności, w której główni bohaterowie muszą się zmierzyć z przeciwnościami losu i walczyć o swoje szczęście. Zmagają się również z samymi sobą, z własnymi lękami, niepewnościami, ograniczeniami oraz ludźmi, którzy chcą zniszczyć ich miłość. Narratorką zostaje Matylda, która relacjonuje bieżące wydarzenia zmarłej babce, dzięki której dworek i cała posiadłość znalazły się w jej rękach. W tej powieści, której daleko do sentymentalnych czy ckliwych romansideł, najbardziej przypadł mi do gustu poetycki styl autorki. Poza tym warto od razu zaznaczyć, że zarówno postaci jak i fabuła są dopracowane, co pozwala czytelnikowi przez ponad sześćset stron przejść bezboleśnie.

Nadchodzą jesienne, mgliste i mroczne dni. Zakochani nie zdążyli się dobrze poznać ani ułożyć swoich spraw, a już muszą się rozstać. Paweł jedzie do Ameryki, by spotkać się z producentem filmu, do którego napisał muzykę. Poza tym musi porozmawiać z rodzicami o swoim nowym związku i planach na przyszłość. Tymczasem ciężarna Matylda zostaje sama w Zawrociu i już od pierwszych stron powieści musi stawić czoła mrożącym krew w żyłach knowaniom. Telefony z pogróżkami, przyczepiona do klamki ropucha pachnąca Chanel No.5, papuga z poderżniętym gardłem czy ociekający czerwonym atramentem nietoperz, to tylko preludium do tego, co ją czeka. Żadna z najbliższych osób nie popiera związku Maty i Pawła. Także znajomi chłopaka nie akceptują nowej dziewczyny i nie potrafią zrozumieć, jak mógł pozwolić wykiełkować temu uczuciu. Mają za złe Matyldzie, że owinęła sobie ich przyjaciela wokół palca i że to przez nią odsunął się od nich. Jego siostra, Emila, też nie może sobie poradzić z wyborem brata. Nie wystarczyło jej spalenie fortepianu-teraz knuje nowe intrygi, które zachęciłyby młodą właścicielkę Zawrocia do powrotu do Warszawy i skutecznie zniechęciły ją do Starskiego. Jest jeszcze na podorędziu kilka starych miłości Pawła i związanych z nimi pikantnych wspomnień. To wszystko sprawia, że dookoła pełno jest negatywnych uczuć. Na szczęście Maty to osoba, która potrafi szybko otrząsnąć się z przykrych sytuacji i z nadzieją patrzeć w przyszłość, mimo że los jej nie oszczędza i że wciąż musi radzić sobie sama. I choć narratorka nie ma zbyt wielu znajomych w miasteczku, jest nieustannie porównywana do babki Milskiej, staje się ofiarą wielu plotek, a na dodatek zdaje się kompletnie nie pasować do tego małomiasteczkowego społeczeństwa, nie załamuje się. Stara się pozyskać sympatię otoczenia i krok po kroku, ostrożnie, próbuje nawiązać kontakty towarzyskie, co stanowi nie lada wyzwanie. Ma dość kontaktu jedynie z Jóźwiakami i psami (choć bez wątpienia bez nich byłoby dużo gorzej!), pracy przy tłumaczeniach, czytania, a przede wszystkim nieustannego rozmyślania i dzielenia włosa na czworo. Chce działać, by stworzyć dla ‘Fasolki’ i narzeczonego cudowny, pełen ciepła i miłości dom. Bez problemu nawiązuje nić porozumienia z kuzynką Ewą, młodą mamą, która nieraz okaże jej prawdziwe wsparcie. Matylda bardzo go potrzebuje. Jest w ciąży, w jej ciele buzują hormony. Kobieta bardzo przeżywa, że z każdym dniem zmienia się nie tylko jej psychika, ale i ciało. Kiedy Paweł wróci, nie będzie już wyglądała tak jak wcześniej. Jest już psychicznie gotowa na zmianę życiowej roli, ale swoją wspólną drogę zakochani będą musieli zacząć już w zupełnie innym miejscu. Czy Paweł jest na to przygotowany? Z poprzednich części cyklu wiemy, że Maty ma apetyt na życie i seks, jest pewna siebie i ciekawa świata. W szóstym tomie będzie miała wiele okazji, by wykazać się również uporem w dociekaniu prawdy i próbować walczyć z okrutnymi intrygami i stalkingiem. Czy jej wojna zakończy się sukcesem? Czy zły los/źli ludzie rozdzielą zakochanych? Jak zakończy się ten pełen zawirowań i zaklętego kręgu zranień tom?

„Cztery rzęsy nietoperza” to poruszająca powieść o dojrzewaniu do różnych życiowych ról. To historia pełna intryg, zdrad i tęsknoty, ale również nienawiści i zazdrości. To opowieść o ludziach z krwi i kości, którym zdarza się popełniać błędy. To także rzecz o intrygujących, mocnych kobietach, które nigdy się nie poddają, ale walczą za wszelką cenę wszystkim dostępnymi sposobami. To dobrze, bo wciąż brakuje polskiej literatury, która pomogłaby Polkom zacząć wierzyć we własne możliwości, dodającej im pewności siebie i uczącej radości z każdego dnia.

Agnieszka Biczyńska

Aellirenn | 2019-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

Nie napiszę wiele, bo brak mi słów, żeby opisać jak dobre jest pióro Kowalewskiej. Wszystkie emocje bohaterów są naszymi. Nawet te bardzo niewygodne. Zostałam wciągnięta w magiczny świat nieśpiesznych opowieści, kalejdoskopu uczuć i pięknego języka. Gdybym mogła dać 11 gwizdek, to bym dała, bo te książki są wielowymiarowe. To się nie tylko czyta, to się czuje, w tym się jest i nie sposób się wydostać. Brawo pani Hanno! Ps. Ptaszki ćwierkają, że kolejny tom się szykuje :)

manton | 2019-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Dłużyzny, intryga za intrygą, spiski, kopanie dołków, zagadki iście kryminalne. A gdzie poezja z poprzednich części? Gdzie klimat? Zawiedzionam, ot co!

AnnaLava | 2019-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Ostatnia (jak na razie 😊) część o Matyldzie i jej odziedziczonym nieznanym wcześniej domu w Zawrociu. Żaden z tomów nie był pospieszny, jednak dzięki temu dawały satysfakcję z przebywania ze słowem i powolnym poznawaniem Matyldy i jej pokręconej (niezdrowo) rodziny. Jednak ten był bardzo monotematyczny. Wszędzie wrogowie, spiski, byłe dziewczyny, perfidia i dwulicowość. Troszkę ciągnęła mi się w porównaniu z poprzednimi. I ciekawa jestem czy to już ostatnia postawiona kropka czy autorka pokaże nam Matyldę w kolejnej odsłonie.

Joemka | 2019-02-11

Kolejna część sagi o Zawrociu i jego właścicielce Matyldzie. Ku mojemu zaskoczeniu od akcji z tomu 1 minęło raptem półtora roku, a w życiu Matyldy tyle się wydarzyło. Teraz pomieszkuje w Zawrociu i buduje swój związek z Pawłem. Związek któremu wszyscy są przeciwni, choćby ze względu na dość bliskie pokrewieństwo zakochanych. W dodatku Matyldę ktoś zastrasza, ewidentnie chcąc, by opuściła Zawrocie. W tej części mamy niejaki nadmiar byłych, nie potrafiących pogodzić się z tym, że Matylda i Paweł są w nowym związku i pragnących ich odzyskać, lub choćby nabruździć na nowej drodze życia. Dla mnie najlepszą częścią sagi o Zawrociu pozostaje "Góra śpiących węży", choć jeśli się pojawi kolejna część, z przyjemnością przeczytam.

Lena | 2019-02-04
Przeczytana: styczeń 2019

Nie zawsze wystarczy prosta mikstura, która przeciera oczy. Nie zawsze to, co widzialne staje się widocznie. Nie wystarczą cztery rzęsy nietoperza, by zobaczyć i zrozumieć postępowanie ludzi wokół, ich pretensje, działanie z premedytacją i zemstę.
Połączyła ich miłość i muzyka potęgując przy tym ich problemy. Każdy kłopot z osobna wydawał się niewielki, dopiero po wspólnym zamieszkaniu urósł do rangi tych niemożliwych do zniesienia. Wielu wrogów zarówno Pawła jak i Matyldy głośno zaczęło nie zgadzać się z ich postępowaniem, grożąc, podstawiając żabę, nietoperza, czy papugę, by wreszcie doprowadzić do śmierci ukochanych psów. Kto się odważył dokonać tego czynu? Który z zazdrosnych kochanków i odwiecznych wrogów postanowił się ujawnić? Matylda wgłębiona w tłumaczenie kryminału, niczym detektyw próbuje rozwikłać zagadkę. Rozstanie z Pawłem nie pomaga. Do tego okazuje się, że jego wyjazd również owiany jest tajemnicą.
Przez pewien czas Matylda czuje się osamotniona, usycha z tęsknoty,...

arkwis | 2018-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2018

Chyba najgorsza z cyklu o Zawrociu

KasiaP | 2017-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gdy skończyłem tę książkę westchnęłam "No nareszcie".
Już dawno nic mnie tak nie znużyło jak ta część. No może Maska Arlekina.
Ta powszechna niechęć do Matyldy, te demoniczne kolejne eks kochanki Pawła, oraz równie demoniczni eks kochankowie Matyldy...Cały świat się sprzysiągł przeciw Matyldzie...
Nie, to do mnie nie przemawia. Prawdę mówiąc to część nic nie wnosi do całej historii i równie dobrze mogła nie zostać napisana.
Szczerze mówiąc mam nadzieję, że na tym historia Zawrocia się już zakończy. Bo choć naprawdę lubię tę serię, a dwa pierwsze tomy wręcz uwielbiam to co za dużo to jednak nie zdrowo.

Katarzyna | 2017-07-22
Przeczytana: lipiec 2017

Zawrocie jak zwykle nie zawodzi, czaruje i otula. Piękna historia. Wielka szkoda, że już się skończyła.

inkaa2000 | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Chyba najlepsza część ,,Zawrocia" - Matylda czeka na Pawła, który musi wyjechać do Stanów, a ,,uprzejmi" sąsiedzi i fałszywi przyjaciele ,,dbają", aby nie czuła się zbyt pewnie i dobrze...

Ata77 | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

JAK JA SIĘ MĘCZYŁAM. Opowieść o wszystkim i o niczym, mnóstwo bełkotu i nadmiar dialogów. Zgrabne, ugładzone słówka i główna bohaterka, która "kopnięta", nieba by przychylić jeszcze mogła oprawcy. Lukrowana historia jakich nie ma. Niestety. Poprzednie tomy przyciągały, natomiast ten rozdmuchany do 600 stron gniot poraża swoją objętością, która niestety nie idzie w parze z jakością. I tylko nie wiem dlaczego męczyłam to do końca. Na koniec refleksja: zakończenie "daje nadzieje" na kontynuację- obym się myliła.