Nefrytowa szpilka

2016-10-11
2016-10-11
literatura polska

Proza bardzo mocno kobieca

SPrawiła mi ta książka,wielką radość.To piękna historia tocząca się,na pograniczu dwóch kultur.Polski i Chin.
Sięgająca do przełomu XIX i XX wieku.
Pod koniec rządu Mandżurów.
Historia zakaznej miłości,pewnego...biurka.I różnic kulturowych.
Absolutny hit.

Sięgająca do przełomu XIX i XX wieku.
Pod koniec rządu Mandżurów.
Historia zakaznej miłości,pewnego...biurka.I różnic kulturowych.
Absolutny hit.

Chcecie bajki? Oto bajka! Wzruszająca opowiesć z właściwym bajkom zakończeniem i morałem. Melania to biedna, poniżana i upokarzana przez koleżanki dziewczyna. Jednocześnie jest piękną, bardzo zdolną i nieprzeciętnie ambitną nastolatką. Pokonuje wiele barier i trudów na drodze do zdobycia wykształcenia i kariery. I zwycięża. Po drodze, podczas pobytu w Londynie spotyka miłość. Tan jest Chińczykiem i tak jak ona, historykiem sztuki.Nie wszystko od razu poszło po ich myśli. Kiedy po 10 latach Melania jedzie do Chin i ponownie się spotykają, akcja powoli zmienia się w chińską bajkę. Mamy tu bajkę w bajce, gdyż powieść przybiera formę szkatułkową. Bajkę bardziej smutną i wzruszającą, chwilami tragiczną. Ale, jak to w bajkach bywa, wszystko kończy się dobrze. Dobro zostaje nagrodzone, a zło ukarane. I dlatego warto czytać bajki.

Od pewnego czasu mam więcej możliwości czytania i sięgam po nazwiska, których do tej pory nie znałam. To pierwsza książka Joanny Miszczuk, ale mam nadzieję, że nie ostatnia. Odpowiada mi jej styl. Bez zbędnego przegadania, w miarę oszczędny. W sam raz.

Początek bardzo współczesny,ciekawie napisany. Autorka konkretnie i ze zrozumieniam przedstawia historie bohaterki. Dalsza cześć książki to zupełnie inny klimat. Dość ciekawa historia chińskiej społeczności ale troche miałam wrażenie czytam w kółko tzn. akcja toczy sie zawraca i znów od nowa.
Ogólnie fajna książka tylko druga cześć mogła by być "szybsza'".

Ogólnie fajna książka tylko druga cześć mogła by być "szybsza'".

Powieść czyta się niczym baśń o Kopciuszku, któremu los odbiera ojca, matkę, nie dając materialnych szans na rozwój. Mimo tego Kopciuszek staje na nogi i dzięki własnej pracy oraz determinacji osiąga wielki sukces. Jest też książę niemalże z bajki i szczęśliwe zakończenie. Całość może wydawać się mało prawdopodobna, ale dzięki narracji, która małymi kroczkami wprowadza nas w losy bohaterów, okazuje się, że właściwie mogło być i tak. Autorce udaje się zaintrygować czytelnika historią Chin, kraju odległego nie tylko geograficznie, ale też mentalnie. Czy Innego trzeba się wyłącznie obawiać? Może sensowniej jest go poznać, a potem - pokochać. Udana, rozwijająca lektura.

Książka świetna, bardzo lekko i przyjemnie się ją czyta! Zachwyciła mnie taką dobrą znajomością Chin i ich kultury. Albo historia z pamiętnika Wiernego Bambusa wzruszyła mnie tak że nie mogłam opanować łez. Książka wspaniała. Związek Melanii z Tanem to również coś cudownego! Bardzo polecam każdemu!

Świetne połączenie historii z powieścią, czyta się lekko i przyjemnie.

Świetne połączenie historii z powieścią, czyta się lekko i przyjemnie.

Ta książka pozwoliła mi inaczej spojrzeć na pewne sprawy..
Ciekawa historia i zaskakujące opisanie miłości polsko - chińskiej. Czytałam z zapartym tchem, a potem poleciłam koleżankom.

Ta książka pozwoliła mi inaczej spojrzeć na pewne sprawy..

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna świetna pozycja P. Miszczuk. Można się zrelaksować i dokształcić, bo co to jest hutong to ja nie wiedziałam 🙂

Od pierwszych zdań książka mnie bardzo wciągnęła, ale 1po kilkudziesięciu stronach było jak dla mnie coraz gorzej. Pojawia się kultura chińska, owszem bardzo ciekawa, ale stanowczo za dużo o jej historii, za dużo opisów,. W tle oczywiście wątek miłosny, wcześniej dramatyczny.

Bardzo fajny wątek chinskiej historii

Bardzo fajny wątek chinskiej historii