Nefrytowa szpilka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura polska
Ag2S

To opowieść o silnej kobiecie, podążającej wybraną przez siebie drogą. Ale przede wszystkim historia trudnej miłości i walki o szczęście. Długą drogę musiała przejść Melania, dziewczyna z biednej rodziny, by z córki skromnej szwaczki stać się znanym ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej i właścicielką świetnie prosperującej firmy, sprzedającej antyki. Przeżyła śmierć matki i odrzucenie...

Długą drogę musiała przejść Melania, dziewczyna z biednej rodziny, by z córki skromnej szwaczki stać się znanym ekspertem od chińskiej sztuki meblarskiej i właścicielką świetnie prosperującej firmy, sprzedającej antyki. Przeżyła śmierć matki i odrzucenie przez ojca, który nie chciał się przyznać do nieślubnego dziecka, skończyła wymarzone studia, dostała się na staż w prestiżowym domu aukcyjnym w Londynie. Przebolała także utraconą miłość i nadzieję na szczęście u boku ukochanego mężczyzny.
Mijają lata. Melania jest cenioną, zamożną kobietą interesu. I samotną, chociaż ma wielu przyjaciół, a o jej ekspertyzy ubiegają się najwięksi kolekcjonerzy na świcie.
Pewnej nocy w jej wrocławskim mieszkaniu dzwoni telefon…

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Nefrytowa_szpilka-p-34357-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Nefrytowa_szpilka-p-34357-1-30-.html

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5354

Proza bardzo mocno kobieca

Przy wyborze książek, które czytam kieruję się swoim niezawodnym zmysłem. Bardzo często na odległość wyczuwam literacką perełkę, która mnie zachwyca od pierwszej litery do ostatniej kropki. Tak właśnie było z najnowszym tytułem Joanny Miszczuk, który opowiada niezwykle ciekawą historię. Niezbyt gruba książka kryje wspaniałą opowieść, której bohaterką jest wyjątkowo silna kobieta, dla której los bywał okrutny i rzucał jej kłody pod nogi, a ona parła do przodu nie bacząc na wszelkie przeciwności i kłopoty.

Melania Robak to osoba, która ciągle musiała walczyć o szczęście, przyjaźń, sukces, akceptację i zrozumienie. Życie zahartowało ją od młodych lat. W liceum chciała zapomnieć o koszmarze z podstawówki, zdobyć grono przyjaciół i nie być odmieńcem. Wychowana jedynie przez matkę dziewczyna nie mogła kupić koleżanek drogimi ubraniami, kosmetykami czy innymi dobrami, które sporo kosztują. Po śmierci matki i odkryciu prawdy o swojej przeszłości panna Robak postanowiła pokazać na co ją stać. Skończyła studia, zdobyła świetny fach, poradziła sobie za granicą, zyskała zawodowy prestiż i zakochała się w pewnym mężczyźnie. Ten związek mimo poważnych planów rozsypał się w proch. Mela wróciła do Polski i tu ułożyła sobie życie. Ale pewnego dnia zadzwonił telefon i przeszłość postanowiła o sobie przypomnieć...

„Nefrytowa szpilka” to powieść, której akcja rozgrywa się w trzech miastach, trzech państwach i na dwóch kontynentach. Sama historia to jakby trzy opowieści, które się wzajemnie uzupełniają i perfekcyjnie łączą w świetną całość, w fabułę, która nie pozwala na odłożenie książki przed przeczytaniem ostatniego zdania. Główna bohaterka to niezwykle mocna osobowość, która uparcie dąży do celu. Znajduje w sobie niewyczerpane pokłady sił, by walczyć z brakiem akceptacji u rówieśników, z chorobą, śmiercią i żałobą po matce. Melania wie, że tak naprawdę może liczyć tylko na siebie. Jako młoda dziewczyna doskonale radzi sobie z odrzuceniem przez osobę, dla której powinna być niezwykle ważna. Jako stojąca u progu zawodowego życia Mela wykorzystuje swój talent i dzięki sumiennej pracy osiąga zawodowy sukces, staje się zamożna i niezależna. A miłość? Czyż ta kobieta na nią nie zasługuje? I czy los podaruje jej kochaną osobę?

„Nefrytowa szpilka” ma wiele atutów. Uroku dodaje jej chiński pamiętnik Nije Ke Xin, który można traktować jako powieść w powieści. Autorce udało się świetnie przybliżyć atmosferę i klimat odległego azjatyckiego kraju, pokazać jego specyfikę. Zrobiła to bardzo dyskretnie i doskonale splotła ze sobą dwie rzeczywistości – chińską i rodzimą, a osiągnięty splot czyni książkę wyjątkową i oryginalną. Trudno odmówić temu tytułowi atrakcyjności. Lektura niesie w sobie pewne ważne przesłanie, które swoim postępowaniem realizuje Melania Robak. Los nie zawsze bywa łaskawy, nie zawsze przynosi nam to, o czym marzymy. Zawsze jednak możemy wziąć sprawy w swoje ręce i dążyć mimo wszystko do realizacji swoich planów. W życiu szkoda czasu na marudzenie, utyskiwanie i biadolenie. Owszem najłatwiej załamać ręce i się poddać. Warto jednak wziąć przykład z Meli i powalczyć o szczęście.

Powieść Joanny Miszczuk to świetna propozycja na zimowe wieczory. To książka napisana z polotem i pomysłem, to niesztampowa opowieść o miłości, walce z przeciwnościami losu, która obdarowuje czytelnika dobrą energią, która dodaje sił, gdy w życiu droga wiedzie pod górę. Polecam miłośnikom dobrego obyczaju i książek z egzotyką w tle.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

allison | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

(Recenzja najpierw ukazała się na kulturaonline.pl)

„Nefrytowa szpilka” Joanny Miszczuk to wciągająca powieść o uczuciach, aspiracjach i rodzinnych tajemnicach. To również pełna kobiecości podroż do krainy orientalnych tradycji, smaków i zapachów.

Joanna Miszczuk ugruntowała swoją pozycję na rodzimym rynku księgarskim powieścią „Matki, żony, czarownice” i jej dwiema kolejnymi częściami. Udowodniła nimi również, że potrafi tworzyć interesujące historie - tkwiące korzeniami w odległej przeszłości - oraz postacie kobiet silnych, zdecydowanych, ambitnych, ale jednocześnie wrażliwych i poszukujących prawdziwej miłości.
Taka również jest Melania, bohaterka powieści „Nefrytowa szpilka”. Poznajemy ją jako kobietę sukcesu, która dzięki ciężkiej pracy i determinacji stała się właścicielką intratnej firmy handlującej antykami.

Melania to wykształcona i doświadczona ekspertka w dziedzinie dawnej sztuki meblarskiej. Miała okazję pracować w najbardziej prestiżowym angielskim domu...

Nina | 2016-12-13
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Piękna opowieść obyczajowa. Ale nie tylko. Dzięki niej poznajemy niezwykłą i trudną historię Chin. Wszystko za sprawą pamiętnika Nije Ke Xin z początków XX wieku, znalezionego przez Melanię w skrytce biurka. To również historia niełatwej miłości Melanii i Tana, ludzi z dwóch jakże odmiennych kultur - polskiej i chińskiej. To także historia tolerancji, nie tylko we współczesnym świecie, o czym przekonuje się młoda Melania ale także tolerancji w czasach nam odległych i w kraju tak od naszego odległym - Chinach.
To niezwykła historia, nie przesłodzona, nie cukierkowa, warta przeczytania.
Polecam.

Monika | 2017-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Zawsze z przyjemnością sięgam po książki Pani Joanny Miszczuk. Jeszcze nigdy się nie zawiodłam!
"Nefrytowa szpilka" to ciekawa, barwnie opisana historia z Chinami w tle (a często na pierwszym planie).
Szkoda, że my Europejczycy zatraciliśmy tę zmysłowość, jaką wciąż można odnaleźć w krajach orientu.

Liza | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Melania, współcześnie, zirytowana w środku nocy odbiera telefon. Dzwoni ktoś z jej przeszłości. Mężczyzna. Czas stanął, a potem ruszył do tyłu. Przenosimy się dwadzieścia lat wcześniej, kiedy Melania, nastolatka, ma iść do nowego liceum, gdzie nikt jej nie zna, gdzie „będzie jedną z nich”. Chce być popularna, nie kujonem, wyśmiewanym, biednym „Robalem”. Dziewczyna szybko poznaje bogatą, rozpuszczoną jedynaczkę Sylwię, za której sprawą zostaje wciągnięta do szalonych imprez i bogatego życia towarzyskiego, porzucając naukę dla siebie, natomiast dla pieniędzy udzielając korepetycji innym.

„Dziś wiedziała, że to był zły wybór.”

Ale wtedy nie. Buntownicza nastolatka, nie słuchała matki, która ostrzegała ją przed złym towarzystwem, ojca nigdy nie miała. Aż pewnego dnia matka mówi jej o swej śmiertelnej chorobie, wyjawia także pewien sekret ze swej przeszłości …To jak wielkie bum dla Melanii, ocknęła się. Decyduje się na konfrontacje z pewnymi osobami, które jednak boleśnie ją ranią,...

mroźny_poranek | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

"Nefrytowa szpilka" autorstwa Joanny Miszczuk to książka o tym, że nie ważne, jakie ma się zasoby i bogactwa lecz, co w życiu można osiągnąć.
Mela - główna bohaterka powieści jest tego doskonałym przykładem.
Wychowana w biednej rodzinie, właściwie tylko przez matkę, wspina się na sam szczyt.
Z brzydkiego kaczątka przeobraża się w pięknego łabędzia, z Kopciuszka staje się królewną.

"Nefrytowa szpilka" to nie tylko życie Melanii, ale także opowieść o pięknych Chinach, o dalekiej przeszłości oraz pamiętnikach - przepięknie napisanych - oraz o tym, że historia zatacza koło i gdzieś się łączy.

Przeczytałam ją w jeden dzień. Pochłonęła mnie bez reszty i pozwoliła odkryć historię Chin, a także poznać życie mieszkańców tego dalekiego kraju.

Pośredniczka | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Opinia pochodzi z bloga http://www.posredniczkaa.pl/

Przy wyborze tej książki kierowałam się przeczuciem, coś w niej mnie przyciągało, coś wabiło. I tym razem moja intuicja mnie nie zawiodła, a Joanna Miszczuk w jednej chwili przeniosła mnie w egzotyczne azjatyckie rejony świata, absolutnie genialnie wplatając fakty historyczne w fikcyjną historię.

Mimo że głównym wątkiem fabuły jest dosyć trudne uczucie między osobami całkowicie odmiennymi kulturowo, to jednak opowieść zawarta na kilku stronach pamiętnika Nije Ke Xin, nadały powieści jej głębie i ukryte przesłanie. Ta postać, razem z jej ukochaną cesarzową Cixi zdominowały tę powieść i, mimo że były tylko jej dopełnieniem, śmiało mogłyby być oparciem dla całej książki. Oczywiście upór i niezłomna wola Mileny zrobiły na mnie duże wrażenie, a jej chęć pokazania wszystkim dookoła, z jakiego jest kruszcu, dodał historii pikanterii oraz swojego rodzaju pazura.

„Nefrytowa szpilka” jest jakby zlepkiem trzech historii. Mamy tu...

książek: 1908
Julka | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Bardzo piękna opowieść o trudnym życiu nietuzinkowej i silnej kobiety - Melanii Robak, wrocławianki, która swoje szczęście odnalazła w Pekinie.
Książkę czyta się szybko i z ogromnym zaciekawieniem, bo duża część akcji dzieje się we współczesnych Chinach, ale dzięki znalezionemu pamiętnikowi poznajemy również Chiny z czasów panowania cesarzy.
Polecam, świetna lektura.

malenstwo_83 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Jedna bohaterka a dwa światy. W jednym jest Melanią, zahukaną nastolatką z problemami rodzinnymi i problemami w przystosowaniu się. Taką. która nie chce już być Robakiem,którą inni wykorzystują do korepetycji, czy pisania prac domowych. Która chce być znana, lubiana, kochana. Jest też Mel Lan - Melania w Chinach, ekspert od chińskiej sztuki, która katalogować i wyceniać ma zgromadzone w starym domu dzieła i meble. Men Lan, w której ręce trafia tajemniczy pamiętnik i która walczy o zbudowanie związku z Tan'em. Wrocław i Chiny. Świetne połączenie, świetna lektura na jesień.

kAMyk | 2017-02-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2017
Przeczytana: 2017 rok

Ta niepozornie mała książka skrywa w swoim wnętrzu prawdziwy diament, cudownie napisaną historię młodej dziewczyny, która dzięki wytrwałości, miłości i ciężkiej pracy potrafiła samodzielnie odnieść sukces. Melania, samotnie wychowywana przez mamę, mimo biednego i trudnego okresu dzieciństwa i dorastania, osiągnęła w życiu wszystko to, o czym marzy większość społeczeństwa, zdobyła wykształcenie, uznanie, zawodowy sukces i oczywiście związane z nim pieniądze.
"Nefrytowa szpilka" skrywa w sobie dwie cudowne historie, historię Melanii oraz historię Nije Ke Xin, którą poznajemy poprzez pamiętnik znaleziony przez Melanię w skrytce pewnego starego biurka. Historia Melanii i dziewczyny z dawno minionej epoki ma wiele cech wspólnych, obie przeżyły biedę, upodlenie, odrzucenie, śmierć najbliższych, ale obie potrafiły się ze wszystkiego podźwignąć. Melania ponadto odkrywając kulturę Chin zaczyna również postępować inaczej.
Powieść czyta się wspaniale, fabuła wciąga niemiłosiernie, trudno się...

asia_33 | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Melania jest historykiem sztuki,specjalizuje się w chińskim meblarstwie.Pewnego dnia otrzymuje zlecenie od swojej dawnej miłości-ma przygotować do sprzedaży meble znalezione w jego nowym domu.W jednym z biurek odkrywa pamiętnik z początku XX wieku,napisany przez Wierną Bambus dziewczynę której los nie oszczędzał.Jaki związek z pamiętnikiem ma tytułowa nefrytowa szpilka?I jak odmienią się losy Melanii po wizycie w Pekinie?Zachęcam do lektury tej interesującej powieści.Warto!

Patronaty tygodnia

Przed nami kolejny miesiąc obfitujący w premiery. Dziś polecamy książki, które ukażą się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wśród nich znajdą się powieści, kontynuacje cykli i tytuły wyróżnione nagrodami literackimi. Jakie? Sprawdźcie! Polecamy!