Szczęśliwe zakończenie

Otwarte
2016-04-04
2016-04-04
literatura polska

"Szczęśliwe zakończenie" to książka, co do której po kilku dniach od zakończenia musiałam sobie przypominać o czym w ogóle była 🙈

Nie zapadła ani nie zapadnie mi szczególnie w pamięci a czytałam ją z niewielkimi zainteresowaniem. Mniemam, że wina leży tutaj na pewno w tym, że nie polubiłam głównej bohaterki i nie potrafiłam zrozumieć jej wyborów. Z czasem się to zmieniało ale brakowało mi takiego emocjonalnego przyciągania do postaci. Wydaje mi się, że pies pogrzebany jest właśnie w tym, że skoro nie polubiłam Sabiny to co mnie miało interesować jej życie...

Muszę jednak przyznać, w książka ma też swoje plusy ponieważ jest mocno energetyczna, napisana w żywym stylu, który nie da przy niej zasnąć. Z czasem widać też ważne kwestie z niej wypływające więc trochę przykro, że nie był to hit.

Książka, przy której trudno się nie uśmiechnąć.
Nietrudno polubić bohaterów powieści, którzy co chwilę popadają w mniejsze lub większe tarapaty. Zabawne dialogi i humor bardzo mi się spodobały.

Książka, przy której trudno się nie uśmiechnąć.

„Szczęśliwe zakończenie” to bardzo dobra powieść o pisarce, która znalazła się na życiowym zakręcie. Sabina pragnie zmian. Odczuwa brak weny twórczej i nie chce kontynuować swojej serii książek o znanej i lubianej wedding plannerce. Niestety, gonią ją terminy i podpisane wcześniej umowy. Jej agentka ma masę pomysłów, by o autorce było głośno, ale nie o wszystkich informuje Sabinę w odpowiednim czasie. Pisarka nie chce być przez nią zaskakiwana, ma dość wywiadów, w których musi bronić swojej twórczości. Marzy o tym, by napisać coś ambitniejszego. W życiu prywatnym też się jej nie układa. Nie może dogadać się z mężem i swoją zbuntowaną córką. Podejmuje radykalną decyzję i całkowicie zmienia swoje życie. Rozwodzi się z mężem, sprzedaje apartament w Warszawie i kupuje urokliwy dom nad morzem. Jak potoczą się jej losy? Czy uda jej się zaaklimatyzować w nowym miejscu? No i najważniejsze pytanie: czy znajdzie dobry temat do nowej powieści?

Trochę za dużo się w tej książce dzieje, zwłaszcza na końcu. Ale ogólna ocena jest ok.

Przyjemna, lekka pozycja na pochmurne i deszczowe dni. Czytałam z uśmiechem.

Przyjemna, lekka pozycja na pochmurne i deszczowe dni. Czytałam z uśmiechem.

Szczęśliwe, ale nie cukierkowe zakończenie, i bohaterka z krwi i kości, która szuka swojej nowej drogi. Lubię książki, które pokazują, że można czasem rozpocząć wszystko, albo prawie wszystko, od nowa. I co ciekawe czasem się udaje, choć początki nie wyglądają obiecująco. Wartka akcja, dobrze przedstawieni bohaterowie, czegóż chcieć więcej od rozrywki.

bardzo mi się ta książka spodobała. Szkoda, że tajemnicza autorka już nie pisze:( Może jeszcze wróci:)

Jestem zaskoczona tak wieloma negatywnymi opiniami dotyczącymi „Szczęśliwego zakończenia” Very Falski. Przeczytałam ją wprawdzie w poprzednie wakacje ale pamiętam, że całkiem nieźle się przy niej bawiłam. Jeśli szukacie jakiejś niewymagającej lektury na urlop to ta powieść będzie idealna. Lekka i zabawna, ale ostrzegam, że też dość przewidywalna. Otóż główna bohaterka Sabina (Sonia) – autorka świetnie sprzedających się powieści czytanych głównie przez gospodynie domowe, przeżywa swego rodzaju kryzys twórczy i postanawia napisać powieść przez wielkie P.
W poszukiwaniu natchnienia (a także uciekając przed problemami małżeńskimi) wyprowadza się z Warszawy i w jakiejś nadmorskiej wiosce kupuje zrujnowany, wymagający remontu dom. Oczywiście poznaje tam prawdziwych przyjaciół, wdaje się w romans z o wiele młodszym mężczyzną... czyli właściwie nic nowego i oryginalnego. Niemniej jednak czytało mi się tę powieść całkiem przyjemnie. Nie będą analizować postawy głównej bohaterki bo odniosłam wrażenie, że autorowi/autorom chyba nie do końca chodzi o to, aby takich analiz dokonywać. Powiedziałabym raczej, że "Szczęśliwe zakończenie" to satyra na temat świata celebrytów i tego się będę trzymać....

Chcesz rozśmieszyć Boga- powiedz Mu o swoich planach.
Zawsze trzeba mieć w tyle głowy, że twoje szczęśliwe życie, do którego przywykłaś i nie wyobrażasz już sobie żadnego innego, może się skończyć. W jednej sekundzie. I mieć jakiś plan awaryjny.
Niesamowite, jak wszystko staje się cudownie proste, kiedy wiesz, że to co robisz, jest dobre.
Walcz o swoje, jeśli trzeba, ale nie rezygnuj z raz obranej drogi.
Trzeba wierzyć w to, że będzie dobrze, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Chcesz rozśmieszyć Boga- powiedz Mu o swoich planach.
Walcz o swoje, jeśli trzeba, ale...

Miałam nadzieję na miłe czytadło na wakacje. Z tego, co pamiętam, "Za żadne skarby" nawet dobrze się czytało, więc miałam nadzieję na podobny poziom.
Niestety, rozczarowanie. Wiedziałam, że to ma być tylko lekka literatura, więc sama fabuła (w większości przewidywalna) aż tak bardzo mnie nie irytowała, z główną bohaterką ani się nie identyfikowałam, ani jej nie polubiłam, ale to też ok, bo nie jest to konieczne. Humor w postaci przerysowanej satyry różnych środowisk - ciężki i bez polotu.
Najgorszą stroną tej książki jest jej SZTAMPOWY JĘZYK. Czasami silący się na coś więcej, ale jednak sztampa wychodzi, zero pisarskiego polotu czy cienia oryginalności w stylu. To psuło całą ewentualną przyjemność czytania. Nie polecam. Przed zakupem warto ściągnąć sobie fragment, choć, ostrzegam, reszta powieści jest jeszcze gorsza niż bezpłatny fragment.

• 2016
  • Kindle