Skazani na ciszę

Tłumaczenie: Jerzy Kozłowski
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Deaf Sentence

Skazani na ciszę to najnowsze dzieło mistrza powieści uniwersyteckiej - na przemian zabawna i wzruszająca historia człowieka, który próbuje się pogodzić ze starością, śmiertelnością, smutkiem ludzkiej egzystencji oraz swoim największym utrapieniem: głuchotą. Choć jest ona źródłem wielu komicznych gaf i pomyłek, konsekwencje jednego z takich nieporozumień mogą wywrócić jego uporządkowane życie do góry nogami. Desmond Bates, emerytowany profesor lingwistyki, poznaje bowiem piekielnie ambitną doktorantkę z Ameryki - intrygantkę i mitomanke o niecodziennych upodobaniach seksualnych - która pragnie, by został jej promotorem i nie tylko...

źródło opisu: okładka

źródło okładki: Rebis strona wydawnictwa

Katarzyna Bartnicka | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

To taka powieść do której człowiek długo się zbiera, a potem nie można się oderwać.
W krótkiej wzmiance reklamującej zarys powieści można wyciągnąć wniosek, że jest to historia starzejącego się emerytowanego wykładowcy, który spotyka młodą studentkę i.
Nie rozumiem czemu wydawca chcąc zachęcić czytelnika by sięgnął po tę właśnie pozycje musi sugerować coś tak prymitywnego jak seks między starszym panem i dwukrotnie młodsza od niego kobietą.
Ale to przecież Lodge i wiadomo, że w jego powieści będzie można odkryć drugie, trzecie i czwarte dno. Bo gruncie rzeczy to bardzo refleksyjna powieść, która mówi o relacji głównego bohatera ze swoimi najbliższymi, o jego wątpliwościach i zmaganiach z postępującą głuchotą i jej konsekwencjami.
Chociaż nie znajdzie się w tej powieści jakiś spektakularnych akcji, burzliwego seksu czy sprośnych dowcipów, to jednak czyta się ją z miłym uczuciem niecierpliwości “co będzie dalej”, a niektóre sytuacje wynikające z niedomówień potrafią bardzo...

Monka | 2011-10-08

"Skazani na ciszę" to zabawna, przejmująca i wzruszająca historia człowieka, który stara się pogodzić ze swoją starością, smutkiem, przemijaniem i najgorszym utrapieniem jakim jest głuchota. Na początku książka urzeka i czyta się ja wspaniale niestety pod koniec lektura jest już nużąca.

Miasto_Slow | 2011-02-21

Z tylnej okładki książki możemy przeczytać, że jest to książka „na przemian zabawna i wzruszająca”. Opowiada ona historie człowieka, „który próbuje się pogodzić ze starością, śmiertelnością, smutkiem ludzkiej egzystencji oraz swoim największym utrapieniem: głuchotą”. Jego spokój zaburza pojawienie się Alex, młodej, pięknej doktorantki z Ameryki, która okazuje się „intrygantką i mitomanką o niecodziennych upodobaniach seksualnych”, a co więcej, „która pragnie, by został on jej promotorem i nie tylko...”.

Po tak przeczytanym streszczeniu spodziewałam się odwróconych Spóźnionych kochanków Whartona. Spodziewałam się drugiej młodości i miłości, spodziewałam opisów miłosnych uniesień, wyjaśnień, co się dzieje w głowie starszego mężczyzny na widok młodej kobiety. Niestety niczego z tych rzeczy nie dostałam. Przeczytałam natomiast o relacjach pomiędzy ojcem i synem. I to o relacjach, o którzy rzadko się mówi. O sytuacji, kiedy to syn staje się „ojcem swojego ojca”. Przeczytałam o trudzie...

Kasia | 2014-11-04

Rzadko dziś można spotkać książkę napisaną tak pięknym językiem. Czytałam ją w polskiej wersji, podejrzewam więc, że oryginał to prawdziwe językowe dzieło sztuki.
Pozycja stanowczo godna polecenia, szczególnie w dobie książek skupionych na fabule i oryginalności (inności). Każde zdanie jest jak mleczna czekoladka, która rozpływa się w ustach, pozostawiając uśmiech na twarzy czytelnika.

Pyzolda | 2014-08-16

Nie spodziewałam się po tej książce transcendentnych przeżyć, ale na pewno czegoś więcej niż udało mi się z niej wyczytać.
Świat osoby głuchej wykreowany przez autora na początku nas ciekawi, pozwala na chwilę zadumy nad sytuacją takich osób i ich problemów w codziennym życiu, troszkę bawi, ale jest to śmiech sympatyczny i współczujący.
Niestety potem książka zaczyna męczyć, prawie 400 stron tak naprawdę o niczym. Wątek Alex jest tylko muśnięty, nierozwinięty, dziwny...
Książka na długie jesienne wieczory:)

Tamara | 2013-10-27

Historia opowiedzina z dużą wrażliwością i poczuciem humoru. Starzenie się, stopniowa utrata słuchu, to wydawałoby się nie jest temat, przy którym można się uśmiechać, a momentami nawet śmiać. Jednak ta książka tak właśnie została napisana: refleksyjnie, z poczuciem humoru. Naprawdę dobrze się czyta.

Gwyn | 2012-02-29

Bardzo typowa książka Lodge'a, jeśli chodzi o setting - środowisko akademickie. Temat (głuchota) na początku był bardzo interesujący, ale gdzieś w połowie autorowi jakby skończyły się pomysły, a fabuła się rozmyła. Miła lektura do herbaty, ale nie porywa.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 13 czerwca 2010

Skazani na ciszę to powieść, w której ciszy jest jednak bardzo mało. Takiej fizycznej ciszy.
Może ze względu na lincze dialogi, ale przede wszystkim, że względu liczne opisy sytuacji dokonywane przez głównego bohatera – Desmonda Batesa (co daje wrażenie, iż powieść jest na swój sposób przegadana). Ten emerytowany wykładowca uniwersytecki, znawca lingwistyki zmaga się ze swoją głuchotą, problemami i kłopotliwymi sytuacjami, które powoduje. Nie rozpatruje tego uszczerbku na zdrowiu jako wielkie nieszczęście. Nauczył się z nią żyć, przyzwyczaił się do pewnego osamotnienia, wyłączenia z życia towarzyskiego i akademickiego. Przyzwyczaił też do niej swoje otoczenie a teraz często potrafi się śmiać z siebie i gaf jakie popełnia, a które są wynikiem nie dosłyszenia czegoś, co wyartykułował jego rozmówca. To fakt, wiele jest ciętego humoru i zabawnych sytuacji w tej powieści ale jest ona pełną refleksji zadumą nad upływającym czasem, nad starością, smutkiem ludzkiego losu.

W zwykłe życie...

Mel | 2013-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2013

po moim pierwszym spotkaniu z tym autorem stwierdzam, że nie osiąga on wyżyn tematycznych, lecz książkę czyta się dość przyjemnie. jest kilka ciekawych wątków, które intrygują. niestety mniej więcej od połowy książki, historia nudzi i w sumie czyta się ją, żeby dokończyć, skoro się już zaczęło.
refleksji po przeczytanej książce brak. nie wiem czy jeszcze sięgnę do dzieł Lodge'a, ale wszystkim tym, którzy jeszcze nie zetknęli się z jego powieściami - zachęcam, o ile jesteście osobami potrzebującymi książki, która nie wymaga zbyt wysokiego uruchamiania myślenia.

Ewelinna | 2010-07-12
Na półkach: Przeczytane, Meega
Przeczytana: lipiec 2009

Czytajac ksiazke 'Skazani na ciszę' momentami smialam sie sama do siebie. Przyznam, ze zainteresowal mnie tytul. Jest to historia czlowieka, ktory traci sluch i musi sie z tym uporac. Czasami jednak autor poddaje nas pewnej zadumie. Nie brakuje tam rowniez ironii ze strony glownego bohatera. Bardzo dobra ksiazka.