Wilt

Cykl: Wilt (tom 1) | Seria: Kameleon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Henry Wilt, wykładowca w college u, w dzień potulnie wbija literaturę angielską do tępych głów chamskich mechaników, a wieczorami snuje fantazje o zamordowaniu swej żony. Gdy połowicznie je zrealizuje, wrzucając do wykopu na budowie nadmuchiwaną lalkę naturalnej wielkości, i jest maglowany przez policję, jego żona nagle znika...

utracjusz | 2015-04-01

Nieodparcie zabawna satyra na niektóre ze zjawisk współczesnego świata.
Przypomina trochę dokonania mistrzów powieści uniwersyteckiej - Lodge'a, a szczególnie, dzięki swej zjadliwości, Amisa. Jest tu jednak mniej erudycji, którą zastępuje pseudoerudycja, potrzebna Sharpe'owi, by wykazać, iż nad warstwą durniów sytuuje się warstwa kolejnych, nieco tylko mniej durnych durniów.

Sam początek nie wiem dlaczego mnie nieco irytował. W zasadzie to wiem. Chyba przeszkadzał mi natłok i natarczywość tych wszystkich "cip" i podobnych wyrazów. Nie żebym miała coś przeciwko takim słowom, bo wcale nie mam, ale zwyczajnie nie lubię jak kumulują się w zbyt wielkich ilościach, na zbyt małej powierzchni. No i debilizm jednej z drugoplanowych bohaterek był jak dla mnie naprawdę ciężki do strawienia.
I już, już miałam tę książkę odłożyć na bliżej nieokreślone "potem", kiedy zaczęło być ciekawie. Odrobinę później wciągnęło mnie na dobre, a potem było baaaardzo wesoło. Śmialam się na głos, a z każdą kolejną stroną stwierdzałam na nowo, że książka jest po prostu rewelacyjna. Gorąco polecam.

Tomek | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Już kiedyś pewnie wspominałem, że do pracy dojeżdżam komunikacją masową a co za tym idzie, jestem skazany na kontakty z tą częścią społeczeństwa, której telefon komórkowy służy do obwieszczania całemu światu o swoich problemach dermatologicznych, inicjacjach seksualnych lub perypetiach z umieszczeniem dzieci w przedszkolu bądź żłobku. I weź tu człowieku czytaj książkę, kiedy nad twą głową zmalowana paniusia opowiada, że wczoraj w sklepie zabrakło jej ulubionych tamponów. Toż to normalna tragedia życiowa i z tego wielkiego współczucia wobec oszukanej przez hipermarket paniusi, przerywamy lekturę. No nie da się czytać w takich warunkach. A ja muszę!! W takich też warunkach przyszło zmierzyć mi się z lekturą zatytułowaną Wilt. I wtedy stał się cud. Kiedy zabrałem się do tej książki, zacząłem w moim autobusie przeszkadzać, tym którzy opowiadają wszystkim dookoła o swoich problemach. Moje salwy śmiechu wzbudzały ogólne zainteresowanie a ja nie mogłem się powstrzymać, czytając o...

joaśka | 2014-05-23

Wysłuchana około 1, 5 roku temu, ale teraz do niej spontanicznie wróciłam. Absolutnie zabawna, rozśmieszająca do łez, wyganiająca smutki - te mniejsze i większe.
Słuchałam jej w mistrzowskim wykonaniu Wojciecha Malajkata. Gdy pierwszy raz przeczytałam zachęcającą recenzję to nie uwierzylam. Agnielskie poczucie humoru ma mnie rozśmnieszyć??? Niemożliwe ! A jednak !!!
W pewnych momentach płakałam ze śmiechu a nieczęsto mi się to zdarza. Na smutne dni bezwzglednie polecam :)

almos | 2014-10-04
Przeczytana: 30 września 2014

Słuchane, jako audiobook w świetnej interpretacji Wojciecha Malajkata. Tytułowym bohaterem tej pełnej ciepłego humoru książki jest Henry Wilt, mężczyzna w średnim wieku wykładający literaturę w college'u. Jego uczniami są ludzie prości, rzeźnicy, dacharze, monterzy itp., którzy jego nauki mają w dużym poważaniu. Bliska mi jest ta postać, bo to człek wrażliwy i inteligentny, ale brak mu `dynamizmu życiowego', czyli po prostu nie umie rozpychać się łokciami. Nie może doczekać się awansu, więc od lat uczy prostaków i chamów. I jeszcze ma zwariowaną, egzaltowaną, poddającą się wpływom innych żonę, która bez przerwy go krytykuje. Nie dziwi więc, że Wilt fantazjuje jak by tu pozbyć się żony...

A potem w wyniku różnych zbiegów okoliczności wszystko wali się Wiltowi na głowę, jakby był bohaterem filmu niemego, Busterem Keatonem czy Haroldem Lloydem. Niemniej Henry stawia mężnie czoła niesprzyjającym okolicznościom zachowując zdrowy rozsądek. Uczenie przez 10 lat monterów, rzeźników czy...

Luiza | 2013-09-18
Przeczytana: wrzesień 2013

Rewelacyjna.
Kapitalna.
Genialna.
Chcę więcej!

| 2012-09-02
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jeśli macie dość filozoficznych rozważań nad sensem życia, jeśli poczuliście się znużeni ciągłym poszukiwaniem prawd ostatecznych i odczuwacie lekki przesyt realistyczno-psychologicznym powieściami opowiadającymi o fatalistycznej roli przypadku i niepewności każdej chwili, możecie przeczytać „Wilta”. Ta krótka lektura zajmie wam nie więcej czasu niż dwa, trzy obroty autobusem, a dostarczy dużo dobrej zabawy i sporo doskonałego humoru. Będziecie mieli okazję poznać sympatycznego wykładowcę literatury angielskiej, nieudacznika i fajtłapę, wyjątkowego pechowca, któremu pewnego dnia przychodzi do głowy całkiem szaleńczy i nieoczekiwany pomysł dokonania zbrodni doskonałej i pozbycia się raz na zawsze ze swego życia współmałżonki. Kobiety, której jedyną i podstawową wadą jest to że wymaga od niego rzeczy ponad jego siły – więcej seksu, czemu Wilt nie może sprostać.
Konsekwencje jego poczynań są całkiem niespodziewane i zaskakujące, rozpętuje się wokół niego istne pandemonium, na nogi...

Tomek | 2015-06-08
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Henry Wilt jest zwykłym szarym obywatelem. Jak co dzień prowadzać zajęcia na college'u myśli jak zamordować żonę. Pewnego razu z nieoczekiwanego zbiegu wydarzeń, jego żona znika, a on sam korzystając z jej nieobecności postanawia poćwiczyć morderstwo. Ubiera gumową lalkę w ciuchy żony i wrzuca ją do dziury na placu budowy.

Tak też zaczyna się najbardziej absurdalna i kipiąca angielskim humorem książka Toma Sharpe. Z każdą stroną dowiadujemy się, że granice absurdu można przesunąć jeszcze trochę do przodu. Wszystko co dotyka Henrego po feralnej nocy na budowie jest przezabawną historią, która opowiada jak z błahej sprawy można zrobić coś naprawdę poważnego.

Osobiście nie gustuję w takim gatunku jak i w angielskim humorze, dlatego też poprzestanę na pierwszej części, co nie zmienia faktu, że polecam i zachęcam do przeczytania. Może kiedyś sięgnę po następne książki z udziałem Henrego Wilta.

W poszukiwaniu doskonałego antydepresantu, należy niezwłocznie zapoznać się z tą książką. Dostajemy świetną komedię przepełnioną czarnym humorem. Niby zwyczajny szary człowiek, struchlały w swoich poczynaniach, nie przejawiający chęci do wyzwolenia w sobie większych ambicji, lecz zdolny do rozmyślania o zabójstwie żony. A te myśli prowadzą nieuchronnie do katastrofy. I gdy bohater wpada w coraz większe perypetie, zamiast współczucia wykwita na naszych ustach niekontrolowany śmiech. Dodatkowo autor rozprawia się z prostotą myślenia, mieszczaństwo, szkoła itd. itp.
Muszę przyznać, że ta książka była dla mnie doskonałym przerywnikiem pomiędzy cięższymi tomami, potrafiła wprawić w ruch, tkwiącą we mnie zaśniedziałą maszynę śmiechu.

Joanna1969 | 2014-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Dawno nie czytałam takiej fajnej książki.Angielski humor-powala na kolana.Można się uśmiać po pachy,wyluzować,odstresować.
Gorąco polecam.