Autor, Autor

Author, Author
83-7301-509-4
Henry James, pisarz, Londyn
papalotl

Jest przełom lat 1915-1916 – w swoim londyńskim mieszkaniu dobiega kresu życia Henry James, wielki amerykański pisarz. Brytyjczyk z wyboru, wciąż otoczony gronem przyjaciół, choć tak naprawdę samotny, sens swego istnienia w całości podporządkował sztuce. "Autor, Autor" nie jest jednak biografią twórcy "Portretu damy", lecz powieścią zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z jego życia. Co...

"Autor, Autor" nie jest jednak biografią twórcy "Portretu damy", lecz powieścią zainspirowaną prawdziwymi wydarzeniami z jego życia. Co więcej – powieścią przypominającą te, które stworzył sam James. W tle przewija się wiele znanych postaci, których losy splotły się z losami Jamesa, m.in. George du Maurier, Guy de Maupassant, Thomas Hardy, Oscar Wilde, a nawet kilkuletnia Agatha Christie.

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Agnieszka | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

„Paradny jesteś, Henry” – mówi Constance Fenimore Woolson do Henre’go Jamesa na kartach tej powieści i te słowa wracały potem do mnie jak echo.
James jest „paradny”, bo Lodge opowiada go poprzez jego słabości. One wyznaczają poszczególne etapy dwóch bardzo ważnych w jego życiu przyjaźni, tej z Constance Fenimore i tej z Georgem du Maurierem, stanowiących fabularną podstawę tej książki. One motywują go do pracy.
Ale ta książka to nie tylko biografia wielkiego pisarza, to refleksja o przemijaniu, o paradoksach drzemiących w nas samych, o zawiści i zazdrości, o bolesnych ambicjach, uczuciach, które być powinny, lecz się nie zdarzyły, o ludzkich ograniczeniach. I wreszcie o Anglii schyłku XIX wieku i w roku 1915, o prawdziwych miejscach i prawdziwych ludziach. Lodge porusza się w tych wszystkich tematach z prawdziwą wirtuozerią.
Jest w książce taki moment, kiedy Henry James odnajduje siebie w innych słowach przyjaciółki: „wyobraźmy sobie człowieka urodzonego bez serca. Jest dobry, a...

ledzwarta | 2016-02-14

Nie przepadam za biografiami, nawet tymi mocno fabularyzowanymi. Stąd taka ocena. Ale, według mnie, to chyba jedna z lepszych książek tego typu.

Karolina | 2016-05-25
Przeczytana: 26 maja 2016