Autor, autor

2004-01-01
Jerzy Kozłowski
Henry James pisarz Londyn

więcej Więcej

Nie przepadam za biografiami, nawet tymi mocno fabularyzowanymi. Stąd taka ocena. Ale, według mnie, to chyba jedna z lepszych książek tego typu.

„Paradny jesteś, Henry” – mówi Constance Fenimore Woolson do Henre’go Jamesa na kartach tej powieści i te słowa wracały potem do mnie jak echo.
James jest „paradny”, bo Lodge opowiada go poprzez jego słabości. One wyznaczają poszczególne etapy dwóch bardzo ważnych w jego życiu przyjaźni, tej z Constance Fenimore i tej z Georgem du Maurierem, stanowiących fabularną podstawę...

• Literatura angielska
  • Literatura piękna obca