Dziecko Odyna

Okładka książki Dziecko Odyna Siri Pettersen Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziecko Odyna
Siri Pettersen Wydawnictwo: Rebis Cykl: Krucze pierścienie (tom 1) fantasy, science fiction
Krucze pierścienie (tom 1)
Odinsbarn
Rebis
2016-05-17
2016-05-17
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
czary debiut literacki literatura norweska literatura skandynawska magia niebezpieczeństwo powieść fantasy przeznaczenie strach ucieczka uczucie wojna zemsta
Inne

Fantasy po skandynawsku

Zastanawiałam się, czy to powieść dla młodzieży, czy dorosłych. Powiedzmy, że dla dorosłej młodzieży ;-),z kategorii guilty plesure. Przyjemnie się przebywa w świecie wykreowanym przez autorkę. Jest spójny i z klimatem. Ma swój styl, charakter i jest oryginalny, to bardzo na plus. Przygody bohaterów nawet wciągają, chociaż egzaltowana nastolatka, jako główna bohaterka, może nieco drażnić. Jest też wyrazisty czarny charakter, walka dobra ze złem, jak we wszystkich baśniach, no i otwarte zakończenie. Sięgam po kontynuację. Zobaczymy co dalej.

Trudno ocenić pierwszy tom tej historii, bo nie dostajemy wystarczającej ilości odpowiedzi. Samo przedstawienie świata, historia Hirkii są wciągające, natomiast niektórzy bohaterowie oraz sposób opowiadania (czesto dziecinny, naiwny, powtórzenia, relacje) zniechęcają do kontynuowania. Może to raczej historia dla młodszych?

Bardzo ciekawy, staronordycki klimat. Początki zdawały się generyczne, delikatanie się dłużyły, ale jak już ruszyło z kopyta, to ostatnie 300 stron poszło na raz. Ma potencjał, idę w drugi tom. Jedyny minus dla mnie to przeniesienie wielu rozmów z dialogu w segment opisowy. Ja bardzo lubię dynamiczne, stanowiące o charakterach dialogi, a skrótowe opisy o tym, o czym rozmawialją bohaterowie odbierają mi tempo akcji.

Ætlingowie, Evna, Widzący, Kruki.
Niebezpieczeństwo, które może przekreślić losy mieszkańców Ym.
Świat fantastyczny wypełniony tajemnicami, kłamstwem i mrokiem.
A w tym wszystkim bezogoniasta dziewczyna.
Zaraza, odmieniec, dziecko odyna.

''Dziecko Odyna'' to świat fantastyczny, którego mechaniki trzeba się nauczyć. Musimy poznać panujące w Ym zasady, podział świata, czym zajmuje się Rada i co stanowi dla mieszkańców tego wyjątkowego miejsca zagrożenie. Poznajemy Ætlingów, stworzenia z ogonem, które potrafią czerpać energię z otoczenia. A wśród nich Hirka, bezogoniasta dziewczyna. Główna bohaterka jest niepokorną nastolatką, przygotowującą się do Rytuału — wydarzenia mającego zadecydować o jej przyszłości. Skrywa jednak tajemnicę, która może przekreślić wszystko, łącznie z życiem. Nie zamierza jednak chować się przed swoim przeznaczeniem. Podejmuje decyzję, która może przynieść jej szczęście, jak i zgubę. Książka wypełniona jest akcją, tajemnicami i nieprzewidzianymi zwrotami, które potrafią wprawić w osłupienie. Im dalej w las, tym zaskoczenie malujące się na mojej twarzy było coraz większe. Wszystkie wątki i elementy są jak puzzle, które po włożeniu na właściwe miejsce, nadają nowy sens wszystkiemu, co do tej pory poznaliśmy. Jedyne co mi przeszkadzało, to powtarzanie jednej z myśli w kółko. Nie lubię takiego powielania, więc w jakiś sposób mnie to mierziło.

Świat Ym i jego mieszkańcy zostali wykreowani w bardzo oryginalny sposób. Nie spotkałam się chyba jeszcze z tego typu pomysłem i rozwiązaniami. Przez pierwsze strony błądziłam po omacku, nie wiedząc do końca, o czym czytam. Kiedy wgryzłam się w treść i wszystko zaczęło wskakiwać na swoje miejsce, pochłaniałam rozdział za rozdziałem. Jest to książka, którą czytało mi się bardzo przyjemnie, więc niebawem zabieram się za kolejny tom serii.

Ætlingowie, Evna, Widzący, Kruki.
Niebezpieczeństwo, które może przekreślić losy mieszkańców Ym.
Świat fantastyczny wypełniony tajemnicami, kłamstwem i mrokiem.
A w tym wszystkim bezogoniasta dziewczyna.
Zaraza, odmieniec, dziecko odyna.

Początek się ciągnął niemiłosiernie, ale jak już ruszyło, to czytało się bardzo przyjemnie.

Jestem zachwycona. Pomysł genialny. Seria naprawdę warta uwagi jeśli chce się książkę - połknąć :)

Cieszę się, że już skończyłam tą książkę, ponieważ była strasznie nudna.
Pierwsza połowa, bardzo powolna, nowe pojęcia, nazwy, które nie wiadomo czym są i co oznaczają. Potem wszystko przyspiesza i leci na łeb na szyję... Czasami się gubiłam, gdzie ci bohaterowie teraz są. Skaczą z miejsca na miejsce bez płynnego przejścia.
Dodatkwo bardzo mnie irytowały westchnienia Hirki nad Rime'm i ciągłe "rozpadanie się na kawałki" co kilka akapitów. Dramat....
Nie jestem przekonana co do tłumaczenia tej książki, wyszło takie jakieś kwadratowe, jakby nie po polsku, tylko tłumaczone z translatora.
Nie będę nawet podchodziła do kolejnych tomów i nie polecam :)
Pomysł był ciekawy, ale te dialogi i tłumaczenie chyba zostało skopane.

Cieszę się, że już skończyłam tą książkę, ponieważ była strasznie nudna.
Dodatkwo bardzo mnie irytowały westchnienia Hirki...

Nie czytałam zbyt wiele książek inspirowanych mitologią nordycką i dla mnie, ta historia jest nie tylko ciekawa ale i świeża.Jak dotąd nie trafiłam tu na oklepane motywy z kultury masowej.Na początku ciężko się czyta,czytelnik zostaje wrzucony w środek historii i trudno pojąć gdzie jesteśmy i kim są bohaterowie.Nie jestem entuzjastką takiego sposobu opowiadania ,ale z czasem jest łatwiej wszystko zrozumieć.Główni bohaterowie z charakterem,odważni,waleczni, momentami zabawni.Dziewczyna, pod różnymi względami,jest trochę słabszą stroną,jednak z czasem może trochę zyskać na sile.Jest też wątek romantyczny,chociaż bardzo istotny to mało rozbudowany,co może być zarówno wadą jak i zaletą.Ksiażka dojrzale napisana,interesująca i oryginalna,z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

Zajebista książka.

Nie spodziewałam się, że spodoba mi się aż tak bardzo, strasznie ciężko było mi się od niej oderwać. A nie zapowiadało się na to na wstępie.

Początkowo trudno mi przychodziło siadanie do niej, jakkolwiek się nie starałam, nie potrafiłam się wciągnąć. Tak samo czułam się kilka lat temu, kiedy próbowałam czytać ją po raz pierwszy. Wtedy szybko się poddałam i odłożyłam ją na półkę, po czym zapomniałam o niej na kilka lat. Przypomniała mi dopiero o niej Zuza z Książkowiska, która na swoim kanale na yt strasznie wychwalała całą trylogię Kruczych Pierścieni. Stwierdziłam, że w takim razie musi coś w tych książkach być, więc ponowiłam moją próbę z Dzieckiem Odyna. I jak ja się cieszę, że tak zrobiłam.

Na początku bałam się, że Hirka będzie nieokrzesanym, upartym gówniarzem, i taka była przez kilka rozdziałów, lecz przez pewne tragiczne wydarzenie, nasza główna bohaterka zaczęła się powoli zmieniać. Niezmiernie ją polubiłam, tak samo Rimego oraz wiele innych postaci przewijających się przez karty tej książki. Niezwykłą niespodzianką były też zwroty akcji, które potrafiły nieźle zaskoczyć- co mi się już rzadko w fantastyce zdarza. Nawet wątek miłosny był idealny, delikatny i nienachalny, ale też troszkę łamiący serce.

Nie mogę się doczekać, co przyniosą kolejne części Kruczych Pierścieni, po które na pewno sięgne.

Zajebista książka.

Hirka jest nie z tego świata i musi sobie z tą wiedzą poradzić. Rime chciałby oddać swoją lojalność komuś, komu mógłby zaufać.
Dla mnie "Dziecko Odyna" to przede wszystkim opowieść o dorastaniu i brutalnej utracie złudzeń, która temu towarzyszy, o kwestionowaniu autorytetów i pogodzeniu się z tym, że jest się tym, kim się jest, o odkrywaniu miłości i pożądania. Złamała mi serce nie jeden raz na wiele różnych sposobów.
Książka jest cudownie napisana. Tempo akcji jest niezbyt szybkie, szczególnie na początku, ale dzięki temu łatwiej rozeznać się w świecie i zasadach jakie nim rządzą. Mimo tego nie ma fragmentu, który uznałabym za nudny. Pytania i odpowiedzi przewijają się w taki sposób, że przez powieść się praktycznie płynie.
*Pomimo tematyki i wieku bohaterów (15 i 18 lat),to jest to dość mroczny kawałek prozy m.in. pojawiają się tematy samobójstwa i gwałtu, o standardowej dla gatunku przemocy nie wspominając.

• 2017