Po raz pierwszy w jednym tomie! „Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”,...

Po raz pierwszy w jednym tomie!

„Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Światów jednoczy planety zasiedlone przez potomków starożytnej rasy Hain. W skład zbioru wchodzą: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”.

W dalekiej przeszłości starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt i zapomniały o łączących je więzach. Po latach Haińczycy chcieliby pojednać stworzone przez siebie cywilizacje. Pierwsze próby są nieudane, ale potem odległe ludy nawiązują stosunki dyplomatyczne i tworzą konfederację. Tak powstaje Ekumena, czyli dobrowolny związek światów, który ma być pozbawiony przemocy i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę i pomoc. Autorka porusza problemy tożsamości płciowej, odmienności i tolerancji.

Le Guin wykorzystuje różne tła społeczne i środowiskowe, by przedstawić antropologiczne i socjologiczne rezultaty ewolucji człowieka w danym środowisku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Szesc_swiatow_Hain-p-33402-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Szesc_swiatow_Hain-p-33402-1-30-.html

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1201

Bogactwo kosmicznych społeczeństw

Ursula Le Guin to najwybitniejsza pisarka science fiction i fantasy w historii. Żadna z jej koleżanek nie może pochwalić się równie szeroką rozpoznawalnością, popularnością ani uznaniem publiki i krytyki. Bez wątpienia należy do tej samej klasy pisarzy co J.R.R. Tolkien czy Philip K. Dick. W Polsce najlepiej znamy jej cykl „Ziemiomorze” zaliczany do fantasy, głównie dzięki czytanemu w radiu w odcinkach „Czarnoksiężnikowi z archipelagu”, pierwszemu tomowi serii. Jednak na świecie najbardziej ceniony jest tzw. „Cykl Haiński”, znany u nas jako „Ekumena”.

Le Guin nie ma w zwyczaju tworzyć opasłych tomiszczy. Wręcz przeciwnie, jej książki są z reguły krótkie i esencjonalne. To umożliwia stworzenie wydań zbiorowych i takie właśnie wydanie oferuje nam teraz wydawnictwo Prószyński i S-ka.

„Sześć światów Hain” nie jest pełnym cyklem. Zbiór obejmuje sześć pierwszych powieści czy też nowel wydanych w tym cyklu w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Ułożone są w kolejności wydania (poza dwiema ostatnimi), a nie chronologicznie. Są to kolejno: „Świat Rocannona” (1966), „Planeta wygnania” (1966), „Miasto złudzeń” (1967), „Lewa ręka ciemności” (1969), „Słowo las znaczy świat” (1976) i „Wydziedziczeni” (1974). Brakuje natomiast zbioru opowiadań „Cztery drogi ku przebaczeniu” (1995) oraz ostatniej powieści w serii „Opowiadanie świata”(2000).

Nie należy się jednak martwić brakami, bo i sześć pierwszych powieści i noweli zajmuje ponad 900 stron dość drobnym i ciasno upakowanym drukiem. Cykl „Ekumena” to zbiór dość luźno ze sobą powiązanych historii. Wszystkie dzieją się w jednym świecie, w którym rasa z planety Hain skolonizowała i zaludniła planety (w tym Ziemię), a potem zapomniała o nich. W powieściach światy zaczynają odkrywać się na nowo i łączyć w Unię Światów, a potem w Ekumenę. Nie ma wątpliwości, że akcja wszystkich powieści toczy się w tym samym uniwersum, jednak są one od siebie mocno oddalone chronologicznie i tematycznie, a każda z nich rozgrywa się na innej planecie. Dzięki temu można spokojnie czytać każdą powieść niezależnie od pozostałych i w dowolnej kolejności.

Le Guin należy do autorek, których dzieła zawsze mają drugie, a nawet trzecie dno. Każda jej powieść jest nasycona symboliką i metaforami. Czego metaforami? Jak pisze sama Le Guin we wstępie do „Lewej Ręki Ciemności”, najbardziej znanej i nagradzanej powieści cyklu: Gdybym potrafiła wyrazić to niemetaforycznie, nie napisałabym wszystkich tych słów. Autorka nie należy do pisarzy, których czyta się lekko, szybko i łatwo zapomina. Wręcz przeciwnie, trzeba jej poświęcić całą uwagę. Akcja jest zwodniczo spokojna, bo stanowi tylko pretekst do rozważań nad wieloma kwestiami społecznymi. Rozważań często ciężkich, gorzkich, a wręcz brutalnych. Powracającym tematem jest zwłaszcza obcość. Obcość biologiczna, obcość kulturowa i zróżnicowany stosunek do obcych w różnych kulturach. Le Guin starannie przygląda się różnym formom organizacji społecznej, nadaje rasom ekumeny pewne cechy biologiczne zmieniające ich sposób życia, ale w każdym ustroju znajduje pewne wady, nie dając jasnej informacji który z nich uważa za najlepszy.

„Ekumena” to nie tylko kwestie polityczne. To również problemy tożsamości płciowej („Lewa ręka ciemności”), seksualności (m.in. „Wydziedziczeni”) oraz stosunku ludzi do przyrody („Słowo las znaczy świat”). Wizjonerskie powieści Le Guin nic nie straciły na aktualności, bo dalej jako ludzkość borykamy się z podobnymi problemami.

Całość otrzymujemy w pięknym, bibliofilskim wydaniu w twardej oprawie. Książka ozdobiona jest klimatycznymi rycinami, ograniczonymi niestety do stron tytułowych kolejnych części zbioru. Wysoka jakość tłumaczenia, redakcji oraz nieco lepszy papier niż w typowych masowych wydaniach sprawiają, że kontakt z książką jest przyjemnością nie tylko ze względu na treść, ale i na formę.

„Sześć światów Hain” to klasyka science fiction w najlepszym możliwym wydaniu.

Krzysztof Krzemień

Wkp | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

SZEŚĆ WIELKICH POWIEŚCI SF

Seria o rasie Hain to nie tylko jedno z największych dokonań autorki „Ziemiomorza”, ale też i jedna z ciekawszych i ważniejszych serii SF, jakie powstały. Teraz za sprawą Prószyńskiego ukazuje się a naszym rynku zebrana w jednym, opasłym tomie, który powinien znaleźć się na półce każdego fana fantastyki.

Sześć powieści. Sześć światów. Sześć spojrzeń na ludzkość i jej problemy. Był czas, kiedy starożytna rasa Hain skolonizowała mnóstwo planet, zaludniając je swoim potomstwem. Wszystko jednak ulega zmianom i wraz z kolejnymi latami i pokoleniami mieszkańcy ci utracili kontakt ze sobą i zapomnieli o własnym pochodzeniu. Aż do teraz. Haińczycy powracają by przypomnieć potomstwu o wszystkim i zjednoczyć ich w Ekumenę – zbiór światów stanowiących realizację o utopijnych marzeniach…

To, co Ursula K. Le Guin zrobiła w tej serii, doskonale obrazuje wielkość jej pisarstwa. Fantastyka, poza nielicznymi przykładami, które tylko tę regułę potwierdzają, jest...

Potężne tomiszcze na wiele długich wieczorów. Wciąga, zniewala i zagina czasoprzestrzeń. Zaczynamy czytać o 20.00, a pięć minut później okazuje się, że jest 2.00.

Ursula K. Le Guin po raz kolejny udowodniła, że jest mistrzynią swojego rzemiosła jakim jest pisanie. Po Ziemiomorzu myślałam, że nic już nie będzie w stanie mnie tak oczarować i na szczęście się myliłam.

Płynność przedstawiania wydarzeń każdego ze światów jest naprawdę
podziwu godna, bo człowiek aż chce chłonąć jej wizję stworzenia nowych gatunków zamieszkujących inne planety. Śledzić sposób życia i zachowania tych istot, oczywiście w kontraście z ludzkimi odpowiednikami.

Każdy z przedstawionych tu światów jest unikalny i posiada w sobie elementy, które kiedyś być może staną się prawdą. Jest to science-fiction, a więc wszystkie chwyty dozwolone, ale przedstawione w tak subtelny sposób dają sporo do myślenia. Zdecydowanie polecam!

wiejskifilozof | 2018-04-15

Ja nie,umiem napisać,mądrej wielkiej opinii.O tej książce,bo wydarzyło się tu.Mnóstwo rzeczy,było cudownie czytać.
I to tyle.

Izabela Pycio | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

"Jak odróżnić legendę od prawdy na światach niewyobrażalnie dalekich? Na bezimiennych planetach, zwanych przez swoich mieszkańców po prostu światami, planetach bez historii, gdzie przeszłość to sprawa mitu, gdzie powracający badacz stwierdza, że jego czyny sprzed kilku lat stały się gestem boga."

Z wielką przyjemnością kolejny raz wybrałam się w daleką podróż do światów wspaniale wykreowanych przez Ursulę K. Le Guin. W jednej książce zebrano aż sześć części cyklu "Ekumena" - „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni” i „Słowo las znaczy świat”. To niesamowita przygoda czytelnicza, wyobraźnia autorki przenosi nas w niezwykłe miejsca, do interesujących ludów, postaci, zwierząt. Mocno wnikamy w fascynujące sfery, chętnie oddajemy się refleksjom i poszukujemy odpowiedzi na pytania dotyczące całej ludzkości, jej zaawansowanych problemów, przystosowania do diametralnie odmiennych środowisk, wizji wykorzystania zasobów naturalnych i...

eR_ | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2015

Ursula K. Le Guin, to jedna z tych pisarek, której twórczość nie pozostawia nikogo obojętnym.Wystarczy tu wspomnieć wspaniały cykl "Ziemiomorze", o arcymagu Gedzie i jego walce z siłami zła.Autorka, jak żadna inna, pisząca w szeroko pojętym nurcie fantastyki, potrafi sprawić, że czytelnik, pozostaje długo pod wpływem przeczytanej lektury.Każda z tych opowieści, to nie tylko przyjemność obcowania z dobrą powieścią, ale także próba odpowiedzi na odwieczne pytania, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.Czy nasze dążenie do poznania świata i mechanizmów które nim kierują, wyjdzie nam na dobre, czy raczej nasza droga skończy się szybciej, niż możemy się spodziewać.

"Sześć światów Hain" to zbiorcze wydanie 6 powieści, a więc: „Świat Rocannona”, „Planeta wygnania”, „Miasto złudzeń”, „Lewa ręka ciemności”, „Wydziedziczeni”, „Słowo las znaczy świat”.
Starożytna rasa skolonizowała liczne planety, lecz z upływem wieków, ludy zamieszkujące poszczególne światy zapomniały o łączących je...

Jonasz | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Znana mi z cyklu fantasy Międzymorza, Ursule le Guin, tym razem w cyklu fikcji naukowej. Jak w przypadku, Międzymorza, w przypadku zbióru sześciu powiesci ze uniwersum Hain, mamy doczynienia z arcydziełem literatury popularnej. Autorka okazała się mistrzynią w obu, pokrewnych gatunkach. W wydaniu le Guin, to pokrewieństwo jest bardzo wyraźne, wszak fantazy w istocie jest zmitologizowaną fikcją antropologiczną (z dodatkiem magii). Fikcja naukowa le Guin, jest w swej istocie fikcja antropologiczną. Autorka tworzy niesamowite światy rzadzące sie róznymi prawami. Cztery pierwsze książki tworzą cykl chronologiczny. Pozostałe trzy burzą tą chronologię, co pozostaję jednak znaczenie, gdzyż z wyjątkiem „Planety Wygnania” i „Miasta Złudzeń” nie są z sobą w istotny sposób związane. W mojej opinii dwiema najlepszymi powieściami są licznie nagradzane „Lewa ręka ciemności”, oraz „Wydziedziczeni” (Tłumaczenie tytułu nie oddaje intencji autorki). Gdybym był zmuszony wytypować jedną powieść, jako...

Hrosskar | 2016-01-10
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Ursula K. Le Guin jest autorką licznych książek, scenariuszy filmowych, esejów oraz tekstów piosenek. Uhonorowana została wszelkimi możliwymi nagrodami przyznawanymi twórcom science fiction i fantasy, m.in Nebulą, Hugo i World Fantasy Award. Jej książki stały się już klasyką nie tylko fantastyki, ale również literatury pięknej. Pisze zarówno dla dorosłych, młodzieży, jak i dla najmłodszych.

Autorkę poznałem ponad rok temu za sprawą jej najbardziej znanego cyklu Ziemiomorze, który z miejsca mnie oczarował i zachwycił jak mało która książka. Po entuzjastycznym przyjęciu tej książki przez czytelników, wydawnictwo Prószyński i S-ka idąc za ciosem, postanowiło wydać również w formie omnibusa jej cykl Ekumena. Zawiera on sześć powieści: Świat Rocannona, Planeta wygnania, Miasto złudzeń, Lewa ręka ciemności, Słowo las znaczy świat, oraz Wydziedziczeni.

Dawno, dawno temu starożytna rasa Hain skolonizowała liczne planety we wszechświecie, które z biegiem czasu utraciły ze sobą kontakt,...

Kasia | 2017-02-01
Przeczytana: styczeń 2017

Sześć światów Hain smakuje wyśmienicie, warto dawkować sobie ich lekturę, mimo że jednocześnie ma się ochotę pochłonąć je od razu. Jestem nimi zachwycona, dlatego gorąco polecam wszystkim fanom gatunku, zarówno starym wyjadaczom (chociaż większość z Was pewnie ma już Ekumenę za sobą), jak i stawiającym pierwsze kroki w kierunku science fiction. Taką przygodę najlepiej zacząć od spotkania z najlepszymi z najlepszych.

Cała opinia:

Sześć ksiąg stanowiących całość, choć chronologia wydarzeń jest trochę zaburzona. Kolejne tomy dzieli najczęściej kilkaset lat, wzmagane tym, że pomiędzy poszczególnymi planetami podróże trwają naprawdę długo. Genialne socjologiczno-psychologiczne dzieło. Jeżeli ktoś szuka wartkiej akcji, srodze się zawiedzie. Chyba najwięcej wątków przygodowych jest w "Świecie Rocannona", ale nawet tutaj, gdzie bohaterem jest etnograf, dużo miejsca zajmują rozważania nad zastaną przez niego społecznością i możliwościami jej ochrony przed wpływami zewnętrznymi. W kolejnych mamy tematy niewolnictwa, tolerancji międzygatunkowej, międzyrasowej i płciowej, gospodarki kapitalistycznej i społeczności anarchistycznej, fizyki czasoprzestrzennej oraz istoty kłamstwa i prawdy. I są to przemyślenia bardzo dogłębne, analizujące de facto strukturę społeczeństw i możliwości współistnienia.
Jeżeli w połowie ostatniej części cyklu zaczynam się zastanawiać, gdzie znajdę opowiadania dopełniające cykl Hain, to chyba...

Abee | 2018-06-20
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Sześć powieści zebranych w jednym tomie. Ponad 900 stron czystej radości czytania. Pięć z nich było dla mnie zupełną nowością. Z ogromną ciekawością śledziłam losy nieznanych mi bohaterów. Jednak największą przyjemność sprawiło mi przeczytanie po raz trzeci opowiadania "Lewa ręka ciemności". Jest to zdecydowanie perła tego zbioru i w ogóle absolutny majstersztyk S-F. Wszystkie pozycje są warte uwagi. Najtrudniej pogodzić się z światem Anarres w "Wydziedziczonych". Komunistyczna utopia pisana przez kogoś, kto nigdy nie żył w socjalistycznym państwie nie przekonuje; lecz mogę dla Ursuli zrobić wyjątek i przymknąć oko na te jej tęsknoty.
Czytanie tego tomu sprawiło mi ogromną przyjemność. Było prawdziwym wytchnieniem i odpoczynkiem od treści miernych, które zdają się nas zalewać.