Dusza cesarza

Cykl: Elantris (tom 1.5)
Wydawnictwo: Mag
The Emperor's Soul
aspolski

Kiedy Shai zostaje pojmana podczas próby zastąpienia Księżycowego Berła niemal idealnym falsyfikatem, musi targować się o życie. Cesarz Ashravan co prawda nie zginął podczas ataku skrytobójcy, ale utracił świadomość – a fakt ten nie wyszedł na jaw jedynie dlatego, że w tym samym zamachu zginęła jego żona. Jeśli jednak po trwającej sto dni żałobie cesarz nie pokaże się publicznie, rządzące Stronnictwo Dziedzictwa utraci władzę, a cesarstwo pogrąży się w chaosie.
Shai dostaje do wykonania niemożliwe zadanie: w ciągu niecałych stu dni stworzyć – za pomocą Fałszerstwa – nową duszę dla cesarza. Niestety, Fałszowanie dusz jest uważane za bluźnierstwo przez tych, którzy ją pojmali. Shai zostaje zamknięta w niedużej, brudnej komnacie, strzeżona przez człowieka, który czuje do niej nienawiść, szpiegowana przez polityków i uwięziona za drzwiami opieczętowanymi jej własną krwią. Jedynym sojusznikiem Shai jest Gaotona, najbardziej lojalny doradca cesarza, który próbuje zrozumieć jej prawdziwy talent.
Shai brakuje czasu. Tworząc Fałszerstwo i próbując zrozumieć prawdziwe motywy tych, którzy ją uwięzili, musi jednocześnie opracować doskonały plan ucieczki.

źródło opisu: MAG, 2016

źródło okładki: mag.com.pl

Karol | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Można by pomyśleć że ta krótka nowelka nie będzie w stanie dostarczyć czytelnikowi tylu emocji. Byłoby to jednak błędne założenie ponieważ Brandon Sanderson nawet w tych stu-kilku stronach potrafi zawrzeć intrygującą historię z główną bohaterką która przyciąga uwagę łatwiej niż wiele postaci nad którymi autorzy spędzili kilka tomów.

Naprawdę zakasujące jest to że autor był w stanie z tego tyle wycisnąć. Ta książka prawie spełnia zasadę trzech jedności, mamy jeden główny wątek, lwia część akcji rozgrywa się w jednym miejscu, na przeszkodzie stoi tyle czas. Kto by pomyślał że można napisać coś takiego w dzisiejszych czasach i wciąż wyjść z tego z tarczą.

To naprawdę wciągająca historia którą czyta się na raz. Aż szkoda że tak interesująca postać jak Shai nie znalazła sobie miejsca w jakimś większym cyklu, bo zarówno ona sama jak i jej umiejętności to kapitalny materiał na większy cykl. Główny, a w zasadzie jedyny wątek jest dosyć prosty i toczy się bardzo szybko.

Ciężko napisać...

Villiana | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Miałam troszkę inne wyobrażenie o tej książce, dlatego dałam się zaskoczyć. Po historii umieszczonej w świecie Elantris spodziewałam się czegoś bardzo podobnego, fruwających Seonów itp. a dostałam całkiem świeżą opowieść z kolejnymi świetnymi pomysłami autora na magię, z cudowną główną bohaterką i wschodnim klimatem.

Shai, Fałszerka, zostaje pojmana na gorącym uczynku i skazana na śmierć. Jednak władze dają jej możliwość wykupienia się z niewoli. Musi dokonać dla nich największego fałszerstwa w swoim życiu, sfałszować duszę człowieka. Czy to w ogóle możliwe?

Szczerze przyznam, że przeczytałam opis z tyłu książki dopiero po lekturze całości i to był dobry ruch, bo jak zwykle napisali tam za dużo, co przy tak małej objętości książce jest wręcz streszczeniem jej połowy. Bardzo mi się podobało. Było klimatycznie, ciekawie. Strasznie krótko jak na Sandersona, nie spodziewałam się, że po stu stronach całkiem nowej opowieści uda mi się polubić kogokolwiek, albo wciągnąć się, a było...

Angelic | 2017-09-15
Przeczytana: 15 września 2017

Brandon Sanderson to autor fantastyki, który od dłuższego czasu nieprzerwanie gości na księgarnianych półkach. Większość z jego powieści delikatnie odstrasza grubością. Kiedy więc zobaczyłam "Duszę cesarza", która jest opowieścią zawartą jedynie w stu stronach, musiałam spróbować czy polubię się z twórczością autora i czy warto sięgnąć po inną z jego 'cegiełek'.
Powiem szczerze, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, ponieważ wizja i przedstawienie pieczęci dla przedmiotów, zmieniających ich wygląd i historię, była opisana fenomenalnie, obrazowo i oryginalnie. Książkę czytało się bardzo lekko i szybko, a bliżej końca, wręcz miałam ochotę na więcej. Polecam serdecznie, jeśli nie znacie jeszcze autora, koniecznie spróbujcie.

Anastazja | 2017-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Bardzo krótka książeczka, zwłaszcza biorąc pod uwagę tomiszcza, które autor zwykł nam serwować. Fabuła bardzo ciekawa, ale uwaga, nie jest ona kontynuacją Elantris. Tak jak w przypadku trzech ostatnich tomów "Z mgły zrodzonego", "Dusza cesarza" jest odrębną historią osadzoną w świecie Elantris. Sam pomysł na fabułę, a zwłaszcza wykorzystanie magii Elantris jest dość oryginalny i stanowił dla mnie spore zaskoczenie, za co śle ukłony autorowi za jego pomysłowość. Książka ciekawa i warta przeczytania, zwłaszcza jeśli lubimy twórczość Brandona Sandersona. Polecam miłośnikom fantasy. :)

ryszpak | 2017-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Króciutka, ale bardzo dobra książka Brandona Sandersona. Shai, specjalista w Fałszerstwie, ma stworzyć od nowa duszę Cesarza, który po zamachu skrytobójców nie odzyskał władz umysłowych. Ciekawy pomysł, doskonałe wykonanie. Po raz kolejny nie zawiodłem się na Sandersonie.
Bardzo polecam.

Aneta | 2018-08-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Bardzo ciekawy świat. Główna bohaterka, którą naprawdę można polubić. Charakterna, skomplikowana, interesująca. Wszystko to miłe i przyjemne … ale .. Brak jakiegokolwiek zaskoczenia. Fabuła przewidywalna. Postacie schematyczne.
7 gwiazdek za główną bohaterkę.

Ciacho | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

"Fałszerstwo idealne"

Brandon Sanderson to autor, po którego książkę po raz pierwszy sięgnąłem dokładnie rok temu, i od tamtej pory cieszy się ogromnym kredytem mojego zaufania. Czytając niemalże z uwielbieniem wszystkie sześć tomów jego kapitalnego cyklu Ostatnie imperium, ani razu się nie zawiodłem i nabrałem przekonania, że jest to autor zdecydowanie dla mnie. Ale zacząłem czekać na coś nowego, coś, co wychodzi poza ten cykl, żeby przekonać się jak wielka jest wyobraźnia i pomysłowość autora, i czy czymś nowym również mnie zachwyci. Okazja nadarzyła się całkiem niedawno, kiedy nakładem Wydawnictwa MAG pojawiła się na polskim rynku "Dusza cesarza", z ładną okładką Dominika Brońka w orientalnym klimacie, gdzie główną bohaterką miała być tym razem Wan ShaiLu. Musiałem to koniecznie sprawdzić!

Shai poznajemy w momencie, kiedy przebywa w więzieniu w oczekiwaniu na publiczną egzekucją, na którą została skazana za podszywanie się pod wysoko postawioną arystokratkę, włamanie do...

Yevoni | 2017-01-02
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, 2017
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Recenzja będzie króciutka jak i ta nowelka. Żywię również nadzieję, że równie przyjemna jak jej lektura.

Książki Brandona Sandersona mają w sobie magię, nie chodzi tu tylko o dopracowany system magiczny. Dusza Cesarza udowadnia, że opowieść fantasy wcale nie musi mieć 10 opasłych tomów żeby być ciekawa i zajmująca. Spędziłam rewelacyjnie czas przy tej lekturze. Jest miłym uzupełnieniem świata Cosmere.

Nie należy zapominać również o kreacji Shai... obłęd!

_Magnolia_ | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Książeczka liczy trochę więcej jak 100 stron, ale niesamowicie i pomysłowo przedstawiła zawartą w niej opowieść, zarówno od strony jej głównego celu, jak i przedstawienia tzw. Fałszerstwa wraz z psychologią każdej postaci. Oprócz tego, nawet znajdują się pewne życiowe mądrości warte zastanowienia, przynajmniej w moim przypadku nie raz się zastanowiłam. Jestem pod wrażeniem, bo to żadne fantasy gdzie ktoś wyklepie sobie magiczną formułkę i coś się dzieje, że nie trzeba niczego zrozumieć. Jedynie ubolewam nad faktem, że opowieść jest krótka, a także dlatego, że jedna scena walki była dla efektu z brakiem praktyczności. Od razu wyjaśniam bez spoilerowania. Był miecz, można było go użyć, ale jest bardziej bohatersko gdy uparcie korzysta się ze sztyletu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Właśnie to mam na myśli, dosłownie.

Sylwka | 2018-03-15
Przeczytana: 15 lutego 2018

Czytając ostatnio Bezkres magii Brandona Sandersona, z pełną premedytacją pominęłam jedno opowiadanie Dusza cesarza. Wszystko przez to, że ma ono samodzielne wydanie, a ja oczywiście mam go już na półce. Ponadto w głowie zrodziła się myśl, żeby zająć się opowiadaniem zaraz po skończeniu Elantris, ale jak wiadomo plany i moje książkowe chciejstwo bardzo często nie idą ze sobą w parze. Więc jak widać na załączonym obrazku nie potrafiłam się oprzeć i sięgnęłam po książkę poza kolejnością. ;)

Fałszerstwo doskonałe.
Złapana na gorącym uczynku Shai zostaje skazana na śmierć. Jednak jej umiejętności są na tyle cenne, że władze postanawiają dać jej drugą szansę. Ma dokonać największego fałszerstwa nie tylko w swoim życiu, ale w dziejach całego cesarstwa. Ma sfałszować ludzką duszę w trzydzieści dni. Czy takie fałszerstwo jest w ogóle możliwe i jakie może nieść za sobą konsekwencje?

Było krótko. ;)

Po raz kolejny zostałam oczarowana nieograniczoną wyobraźnią Brandona Sandersona....