Trzecia

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Autorka "Idealnej", najlepiej sprzedającego się debiutu kryminalnego ostatnich lat, wraca z nową historią, która nie pozwoli ci zasnąć. Najpierw był błysk flesza – ktoś zrobił jej zdjęcie z ukrycia. Później usłyszała tajemniczy głos w mieszkaniu. Potem ktoś stał pod jej drzwiami. Nasłuchiwał. *** Eliza jest terapeutką. Podczas wielogodzinnych sesji zagląda w głowy swoich pacjentów. Pewnego...

Najpierw był błysk flesza – ktoś zrobił jej zdjęcie z ukrycia.
Później usłyszała tajemniczy głos w mieszkaniu.
Potem ktoś stał pod jej drzwiami. Nasłuchiwał.

***

Pewnego dnia orientuje się, że ktoś ją śledzi. Teraz to do jej życia zagląda obcy człowiek.

Kiedy Eliza szuka pomocy, nikt jej nie wierzy.

Tymczasem ON wie już o niej wszystko.
Ma listę.
Eliza jest na niej trzecia.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Uwielbiam opowieści, które tworzą mniej lub bardziej rozbudowane mozaiki, kiedy przeplatają się historie i wątki kilku osób. Na początku pozornie nic ich nie łączy, nie wiemy, kto jest kim i o co chodzi. Trochę błądzimy, ale zżera nas coraz większa ciekawość... Urzeka mnie właśnie taki sposób prowadzenia fabuły, zarówno w wydaniu książkowym, jak i filmowym.

"Trzecia" jest właśnie taką mozaiką, złożoną wprawdzie z tylko trzech elementów, jednak zdecydowanie to wystarczyło, by stworzyć powieść tajemniczą, zagadkową, niepokojącą i wciągającą od pierwszej strony.

Mamy tutaj dwie kobiety: jedna jest przez kogoś śledzona, druga - opłakuje utraconą miłość, z której końcem nie potrafi się pogodzić. Trzecim elementem układanki jest mężczyzna, o którym wiemy niewiele, autorka zdradza nam jednak, że Anton się ukrywa... Na początku odnosiłam wrażenie, że trudno będzie znaleźć połączenie między tymi trzema osobami, jednak z każdą kolejną stroną wyjaśniało się coraz więcej, a te trzy odrębne...

Perzka | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W dzisiejszych czasach z serwisów społecznościowych korzysta coraz więcej internautów. Większość komunikuje się przynajmniej za pośrednictwem jednego portalu społecznościowego, często wrzucając na jego stronę zdjęcia i wiele informacji dotyczących życia osobistego.
Czy tak do końca zdajemy sobie sprawę ile przez to informacji o nas znajduje się w internecie i że nie jest to do końca bezpieczne?

Anton vel Borys Lebiediew vel Maxim Nikołajew, to chłopak pochodzący z Petersburga. Właściwie urodził się w Warszawie, ale po śmierci mamy musiał przenieść się do Rosji, gdzie przebywał pod opieką ojca. Tam w młodości prowadził niebezpieczne życie, co zmusiło go do ucieczki, do Polski i częstej zmiany danych osobowych. Przystojny, szarmancki, pedantyczny, niezmiernie ostrożny i tajemniczy przyciąga uwagę kobiet, które szybko oczarowuje i na długo pozostaje w ich myślach.

Za pomocą nowoczesnego programu Find Face wrzuca zdjęcia pięknych kobiet ściągniętych z portalu...

AuroraBorealis | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

Przede mną leży przygotowana na stole kolejna książka Stachuli, bo pierwsza mi się spodobała i obiecałam sobie, że po drugą też sięgnę i sprawdzę czy jest równie dobra co jej debiut. Upewnię się czy jest lepsza od "Cichego wielbiciela" Rudnickiej.

Dwie bardzo podobne do siebie kobiety i jeden mężczyzna. Kim są ci ludzie? Co ich łączy? Kim jest Liliana? Co robi Anton? Jak cała historia zakończy się dla Elizy? A tak w ogóle co my wiemy o cichej pani terapeutce?

Nie jest to typowa książka opisująca stalkera i jego działanie o nie. Jest bardzo, bardzo tajemnicza (może aż za bardzo) i enigmatyczna - dopiero po 2/3 całości zaczynamy się czegoś powoli domyślać. I tak zmierzamy ku finałowi, który może niejednego zaskoczyć. Mnie podczas czytania przelatywały tysiące myśli i domysłów.
Pozycja ta z pewnością trzymała w napięciu do ostatniej chwili i w oczekiwaniu jak to się wszystko skończy, a tym samym miała moje stałe zainteresowanie jako czytelnika.

Ale, żeby nie było tak słodko i...

itysiek_reads | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – PREMIERA 5 LIPCA

Magda Stachula debiutowała książką „Idealna”, która odniosła duży sukces. Wiele osób z pewnością wyczekuje momentu wydania kolejnej książki, aby przekonać się, czy będzie ona lepsza od poprzedniej. Ta chwila nastąpiła, na rynku wkrótce pojawi się nowa książka pisarki – „Trzecia”. Jej opis wydał mi się bardzo interesujący, kolejny raz dostajemy thriller psychologiczny, który obiecuje duże emocje.

Akcja książki, tak jak w przypadku „Idealnej”, prowadzona jest wielotorowo. Tym razem poznajemy trzech bohaterów – Elizę, Liliannę i Antona. Ich wypowiedzi się przeplatają, co sprawia, że z każdym rozdziałem nasze zainteresowanie wzrasta, autorka każdy z nich kończy w sytuacji, w której z niecierpliwością przerzucamy kolejne kartki, aby poznać ciąg dalszy. Nim się zorientujemy, jesteśmy na ostatniej stronie. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie, nie możemy się nudzić, a nasza ciekawość na każdym kroku jest...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ona – Eliza, psychoterapeutka z Krakowa. Prowadzi prywatną praktykę, jest samodzielną, młodą, atrakcyjną kobietą. Aktualnie samotną, bo jej ostatni chłopak zdradził Elizę z jej najlepszą przyjaciółką. Ma dość despotyczną matkę, czułego i kochającego ojca oraz młodszego brata- wschodzącą gwiazdę polskiego hokeja. Od jakiegoś czasu ma dziwne odczucie, że ktoś ją obserwuje i śledzi.

Ona druga - Lilianna, bizneswoman z Warszawy. Rozwiedziona od dwóch lat. Związek się wypalił, a ona na egzotycznych wakacjach poznała szalenie atrakcyjnego muzyka, urodzonego w Polsce Rosjanina – Maxima. Maxim przyjeżdża do Lilianny do Polski i wielka miłość kwitnie do czasu, aż Lilianna odkrywa sekret Maxima.

I wreszcie On – w zależności od sytuacji – Anton, Maxim lub Borys. Syn pięknej pianistki, która umiera kiedy syn ma 6 lat. Wiecznie nieobecny ojciec zabiera Antona do Leningradu, lecz nigdy nie udaje im się nawiązać bliższych relacji. Eliza ma być jego „dziewczyną numer 3” tylko jeszcze o tym nie...

Nina | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2017
Przeczytana: 30 lipca 2017

Kiedy przeczytałam Idealną, debiutancką powieść Pani Magdy, byłam zachwycona i czekałam na kolejne pozycje jej autorstwa. Doczekałam się, przeczytałam i jestem niezwykle usatysfakcjonowana. Świetna książka obyczajowo-psychologiczna, nie nazwałabym jej jednak thrillerem, a już na pewno nie thrillerem, który nie pozwoli mi spać w nocy. Czytało się świetnie, Pani Magda ma bardzo lekkie pióro, ma również talent do kreowania postaci. Bardzo lubię książki, które przyciągają uwagę czytelnika od pierwszej strony. Tak było w tym przypadku. Ja ze swojej strony polecam i czekam na kolejne spotkanie z autorką.

Tysia19 | 2018-03-31
Przeczytana: 31 marca 2018

To moja pierwsza książka Magdy Stachuli. "Trzecia" jest to lekki, wciągający thriller psychologiczny. W książce wcielamy się w trzy osoby, co też czyni ją ciekawą dla czytelnika. Możemy poznać opinię trzech bohaterów na temat jednego zdarzenia. To co myśli jeden bohater nie musi pokrywać się z tym co myśli drugi.
Uważam że wybór tej książki spośród kilkunastu innych autorów był strzałem w dziesiątkę. Moja ocena to 7/10, ponieważ zabrakło mi trochę więcej dreszczyku emocji, który momentami pojawiał się żeby za chwilę zniknąć i przeistoczyć się w treść obyczajową.
Podsumowując "Trzecia: Magdy Stachuli jest to lekki thriller psychologiczny z elementami obyczajowymi. Można przeczytać. :)

Ona-Eliza pochodząca z Krakowa to młoda, samodzielna do tego atrakcyjna kobieta jest psychoterapeutką prowadzi własną prywatną praktykę zagląda w głowę, w psychikę swoich pacjentów.
Obecnie jest samotną osobą, bo jej ostatni chłopak Elizy zdradził ją z jej najlepszą przyjaciółką. Ma matkę bardzo despotyczną,cyniczną, swego, opiekuńczego, czułego i kochającego ojca, który bardzo ją kocha, a także młodszego brata, on jest dopiero co wschodzącą gwiazdą polskiego hokeja.
Jest też ta druga Lilianna, która jest rozwódką bizneswoman z Warszawy. Od dwóch lat rozwiedziona jest ich związek nie przetrwał do końca szybko się wypalił.Lilianna jednak zapoznała na swoich egzotycznych, wspaniałych wakacjach przystojnego muzyka urodzonego w Polsce pochodzenia Rosjanina- Maxima.
Trzecią osobą jest Anton-szarmancki, przystojny mężczyzna z niebezpieczną przyszłością. Przylatuje do Krakowa z Rosji i jego drogi krzyżują się z drogami Elizy.
Do życia Elizy zagląda inny zupełnie obcy człowiek, przez...

Eli1605 | 2018-05-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 maja 2018

Nie wcisnęła mnie ta książka w fotel a według szeregu opinii powinna. Dopiero końcówka przyszpiliła mnie do niego. Niemniej jednak " Idealna " podobała mi się bardziej. Tak czy inaczej pani Stachula na pewno ma potencjał.

kajsa | 2017-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

Trzecia jest najbardziej odpowiednia,najbardziej przypomina kobietę,z którą mógł zbudować przyszłość.

Psychopatyczna psychoterapeutka,bezwzględny macho i obsesyjnie zakochana bizneswoman to trójka bohaterów,wokół których Magda Stachula zbudowała fabułę swej kolejnej powieści.
Intrygująca historia z wartką akcją odkrywa różnorodne tajemnice,które próbujemy ukryć przed światem.W dobie współczesnej technologii nie mamy niestety szans na jakąkolwiek intymność.Wizja ukazana przez autorkę przeraża.