Patyk

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Co się stanie, gdy zabijesz? Barbara prowadzi spokojne, uporządkowane życie. Pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. Śmiertelnie rani napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia. W każdej chwili może zostać aresztowana – i ta myśl niespodziewanie mobilizuje ją do działania. Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie...

Hanna Samson to mistrzyni w budowaniu wyrazistych portretów psychologicznych kobiet. W precyzyjnie skonstruowanej fabule bohaterka, postawiona wobec doświadczenia granicznego, zrzuca z siebie kolejne warstwy wstydu, rozgoryczenia i lęku. Obserwacja tego procesu, opisanego z niezwykłym wyczuciem, jest w nowej powieści Samson tak samo ważna, jak powtarzające się podczas lektury pytanie: kto tu tak naprawdę jest ofiarą, a kto myśliwym?

źródło opisu: www.znak.com.pl

źródło okładki: www.znak.com.pl

Jeżynka | 2017-08-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Gdybym chciała być złośliwa to powiedziałabym że "Patyk" Hanny Samson to polska "Zbrodnia i kara" w wersji feministycznej. Daruje sobie jednak ironię bo mimo przeciętnej (w mojej ocenie) wartości literackiej tej książki porusza ona ważny temat współczesnego świata: obraz współczesnej kobiety zakleszczonej w wir obowiązków i oczekiwań wszystkich dookoła.

Barbara robi w Warszawie karierę. Ma dobrze płatną pracę w wydawnictwie, mieszkanie samochód i psa Fokę. Nie ma za to drugiej połowy gdyż rozstała się ze swoim chłopakiem jakiś czas temu.
Pewnego wieczora zostaje zaatakowana w podziemnym garaży i działając instynktownie zadaje napastnikowi cios trzymanymi w ręku nożyczkami. Ucieka z miejsca przekonana że zabiła oprawcę.
Nie zgłasza zdarzenia na policję i w przypływie paniki ucieka ze swojego mieszkania do rodzinnego domu w Łodzi. Tam czeka na rozwój wypadków przekonana że moment aresztowania jest coraz bliżej.
Załatwiwszy sobie "lewe" zwolnienie chorobowe spędza czas na...

Lidka | 2016-10-30
Przeczytana: 21 października 2016

Osoba ,która mogła popełnić przestępstwo nie zawsze czuje się z tym dobrze. Podobnie jak główna bohaterka.
Często drażniła mnie Jej postawa -być może dlatego,że nie rozumiem tego problemu ;)
W książce właściwie nie ma zawrotnych akcji. Ale zakończenie - wyprowadziło mnie z równowagi :)
Polecam dla osób,które wolą psychologiczne podejście do tematu zbrodni.

WielkiBuk | 2016-05-27
Przeczytana: maj 2016

Podczas lektury „Patyka” Hanny Samson miałam mocno doprecyzowane wrażenie – dokładnie wiedziałam co chcę napisać i jaki temat poruszyć. Jednak w pewnej chwili wszystko to, co było takie pewne zniknęło, nastąpił nieprzewidywalny przełom i nadeszło czyste, obezwładniające przerażenie. Hanna Samson jednym ciosem zburzyła całą koncepcję, by wywołać paniczny lęk i udowodniła, że nie można niczego być pewnym, a los każdego człowieka nie zawsze jest wyłącznie w jego rękach.

Zaskakujące, jak niewielkimi elementami można zrobić tak gigantyczne wrażenie. „Patyk” czyta się jednym tchem, bez możliwości odwrotu, bez szansy na obniżenie napięcia, bo mimo tej oczywistości niektórych wątków zostajemy w pełni wciągnięci do życia bohaterki i czekamy na ostateczne rozwiązanie. A na końcu dostajemy cios, po którym nie będzie łatwo się podnieść.

Kayunia | 2017-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 marca 2017

Kolejna książka, którą, mówiąc trywialnie, łyknęłam w jeden wieczór i kolejna, która równie szybko uleci z mojej pamięci... Owszem, czyta się ją bezboleśnie i szybko i szkody nie zrobiła, ale po raz enty powiem - to nie wystarczy. Na początku zapowiadało się całkiem dobrze, a sposób w jaki autorka opisywała swoje relacje z matką i ich źródło, dawały nadzieję na niezłą psychologiczną opowieść, ale zaraz potem pojawił się szereg przerysowanych postaci i zaczęło być już tylko gorzej. Opisani mężczyźni to najgorsza swołocz, poza ojcem Baśki, który, z kolei, nie ma w ogóle charakteru, a kobieta zwana przyjaciółką (nadużycie!) to infantylna, pusta osóbka irytująca nie tylko narratorkę ;)
Wątek zemsty tak dalece niewiarygodny, że położony na obie łopatki, a pomysł na zakończenie całkowicie już "wieńczy dzieło".
Żeby nie było, że tylko się czepiam, to powiem, że całkiem miły był wspomnieniowy powrót pod trzepak ;)

eR_ | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 maja 2016

Hanna Samson, to znana feministka i psycholożka w jednej osobie.W swoich książkach przedstawia kobiety, które są silne i pewne siebie.

Powieść"Patyk", to historia Barbary, która pewnego dnia zostaje brutalnie napadnięta.Pod czas tego zdarzenia zabija napastnika i ucieka z miejsca zdarzenia.Od tej chwili ukrywa się, a to traumatyczne wydarzenia sprawia, że kobieta popada w nielichą paranoję, węsząc na każdym kroku spiski wymierzone w jej osobę.Sytuacja ta sprawia również, że kobieta cofa się w czasy swego dzieciństwa, kiedy to przeżyła równie traumatyczną przygodę, która zaważyła na całym jej późniejszym życiu.

Przez całą książkę autorka wysuwa teorię na temat roli kobiety w społeczeństwie i o tym, jak pewne wydarzenia, niekoniecznie, aż tak dramatyczne jak te będące udziałem Barbary, potrafią wpłynąć na nasze życie.
Ciekawa książka, nie ukrywam, chociaż niektóre przemyślenia pisarki, niczego nie wnoszą do książki.Bo albo opisuję pewną sytuację, wymyśloną, czy też nie, albo snuje...

srebrnanatalia | 2017-03-02
Na półkach: Przeczytane, Dkk
Przeczytana: 28 lutego 2017

Zaczyna się jak kryminał, ale myli się ten kto sądzi po fragmentach i opisach umieszczanych zwykle na okładce, a mających zarekomendować czytelnikowi książkę.
Zwykle nie dzielę literatury na męska i kobiecą ale tym razem robię wyjątek. To książka o kobietach i dla kobiet. O, nie zawsze cudownych relacjach matka-córka, o przemocy wobec kobiet, przemianie z uległej, pełnej poczucia winy w asertywną, pewną siebie, silną osobę. Panowie tu przedstawieni to dość nieciekawe typki. No może z wyjątkiem jednego....
Główna bohaterka zmienia się na naszych oczach i obserwowanie tej przemiany jest fascynujące. Odrobinę jej zazdroszczę i mam nadzieję, że jestem na dobrej drodze by odnaleźć czekające na mnie w przyszłości spokojne i silne "ja".

CzytamBoWarto | 2016-05-04
Przeczytana: 02 maja 2016

Powieść o traumatycznym przeżyciu i jego skutkach. Powieść o odnajdywaniu siebie i swojego życia. Powieść o trudnych relacjach matki z córką. Powieść o różnych losach kobiet- bitych, zdradzanych, zdradzających.
Każde z powyższych zdań stanowi opis najnowszej powieści Hanny Samson " Patyk".

Bohaterką książki jest Barbara. Kobieta pracuje w jednym z warszawskich wydawnictw. Jest oddana swojej pracy w tak dużym stopniu, że wiedzie samotny żywot. Jedynym jej towarzyszem jest pies Foka. Pewnego dnia Barbara zostaje zaatakowana w garażu tuż pod swoim mieszkaniem. Napastnik złapał ją od tyłu, ale nie zablokował prawej dłoni. Ponieważ kobieta miała w ręce nożyczki, dźgnęła go w brzuch. Udało jej się uciec. Od tego momentu rozpoczął się w jej głowie ogromny proces przeobrażeń. Barbara nie mogła pogodzić się z tym, że zabiła człowieka. Obawiała się tego, że pójdzie do więzienia. W głowie odtwarzała cały czas scenę przesłuchania. Nie wytrzymując napięcia, ostatecznie wyjechała do swojej...

Marija | 2018-03-10
Na półkach: Przeczytane, Było minęło
Przeczytana: 10 marca 2018

Czegoś mi zabrakło. Książka szybko przeczytana, ale nie wciągająca. Było..., minęło...

Justyna | 2016-10-11
Przeczytana: 09 października 2016

Bardzo dobra powieść. Z konkretnym biegiem wydarzeń. Książka o tym jak historia może zataczać koło i jak może do nas wracać w najmniej spodziewanym momencie. Książka o tym jak obsesyjne myślenie o czymś może spowodować, że staje się to rzeczywistością. Młoda kobieta w obronie własnej rani napastnika i przez długi czas nie może zapomnieć o tej sprawie, aż w końcu dopada ją przeznaczenie...

rudarecenzuje | 2016-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, WYMIENIĘ
Przeczytana: 17 lipca 2016

Zabiła czy nie zabiła?- oto jest pytanie. Wydaje się, że miała powód, co nie znaczy przecież, że jest usprawiedliwiona. Uciekła, zostawiła go bez pomocy, ale czy można się jej dziwić? Zaatakował ją, nie oszczędzał, nie martwił o jej lęki. Pod jej własnym domem, miejscem, które powinno być bezpieczne! Zachował się bezdusznie. I ona także.

Samson nie tłumaczy i nie szuka wymówek dla swojej bohaterki. Zrobiła z niej morderczynię, która chłodno ocenia i kalkuluje, próbując wyrwać się z rąk sprawiedliwości. Temat ten zainteresował mnie nieprzeciętnie. Co czuje przestępca? Z czym mierzy się morderca? Jakie refleksje zagnieżdżają się w jego umyśle? Z jakimi dylematami musi się uporać? A przede wszystkim jak może się wymknąć i gdzie znaleźć furtkę? Mam wrażenie, że pokazując historię z tej perspektywy autorka odwróciła akcję. Wszystkie szczegóły, problemy, ewentualne dowody poznajemy za sprawą podejrzanej, nie policji. Ten pomysł szczególnie mnie ujął. I muszę szczerze przyznać, że...