Sensownik. Opowieści życiowe

Wydawnictwo: Zwierciadło
Ag2S

Czy to ma sens? Ile razy dziennie zadajemy sobie to pytanie. Czasem udaje się znaleźć na nie odpowiedź, ale czasem nie. Może najważniejszy jest sam proces jej poszukiwania? SENSownik to zbiór felietonów Hanny Samson publikowanych na łamach magazynu „Sens”. Rzeczywistość poddana oglądowi znakomitej pisarki i dziennikarki, ukazuje swoje nieznane dotychczas oblicze. Hanna Samson porusza szerokie...

SENSownik to zbiór felietonów Hanny Samson publikowanych na łamach magazynu „Sens”. Rzeczywistość poddana oglądowi znakomitej pisarki i dziennikarki, ukazuje swoje nieznane dotychczas oblicze. Hanna Samson porusza szerokie spektrum tematów, a to co je łączy - to wnikliwe spojrzenie mądrej kobiety. Niejeden raz podczas lektury przyjdzie nam zgodzić się z Autorką i westchnąć „to ma sens!”.

źródło opisu: zwierciadlo.pl/

źródło okładki: zwierciadlo.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Szczerze mówiąc…

Hanna Samson w swojej pracy spotyka dziesiątki kobiet. Wiele z nich ujawnia w gabinecie szczegóły swojego życia, które przed resztą świata są starannie ukrywane. To wyjawianie sekretów zaufanemu specjaliście daje im pewną wolność i dystans wobec kołaczących się w głowie myśli (coś jak popuszczanie pary w samowarze). To przedziwny fenomen, że myśli wypowiedziane zmieniają zupełnie swój charakter. Tak jakby były mrocznym odbiciem naszego świata niczym potworny świat równoległy w „Stranger thingsi wypowiedziane przechodził znów do dobrze znanego nam wymiaru codzienności.

„Sensownik” to zbiór felietonów autorki publikowanych w czasopiśmie „Sens”. Lubię w felietonach to, że są krótkie i nawet gdy mam mało czasu na lekturę, podczas jednej sesji z książką mogę skończyć kilka zamkniętych form.

Co znalazłam w tekstach Hanny Samson? Dużo wsparcia dla kobiet, ich decydowania o sobie i swoim życiu, czasem nawet z nutą złości na mężczyzn, ale przede wszystkim na stereotypy w których kobiety tkwią i cierpią, czasem nie zdając sobie z tego sprawy:

Poszukując poczucia bezpieczeństwa w relacji, kobiety stają się obojętne na własne potrzeby i oczekiwania, a wyolbrzymiają cudze. Deprecjonują własne uczucia, by uniknąć konfliktu. Często wchodzą na tę ścieżkę już w dzieciństwie, wtedy nie mają wyboru. Ale gdy są dorosłe, w każdej chwili mogą z niej zejść i zacząć mówić własnym głosem.

Autorka w swoich felietonach wyraża celne spostrzeżenia na temat rzeczywistości, poświęca też sporo uwagi różnym książkom które przeczytała. Bardzo podobała mi się jako recenzentka, dopisałam za jej przyczyną sporo książek do listy do przeczytania.

Ze względu na specyfikę pracy terapeutycznej w felietonach pojawia się sporo wątków dotyczących dojrzewania, porządkowania przeszłości i wpływu na rzeczywistość:

Dorosłość oznacza, że możemy same kierować swoim życiem zamiast powtarzać bez końca nieskuteczne działania z dzieciństwa.

Podsumowując, jest to książka cenna, bo bogata w krótkie formy skłaniające do przemyśleń, wypełniona historiami ludzi, z których można czerpać i inspirować się do zmian we własnym życiu.

Anna Kaczmarczyk

ewawkaloszach | 2017-03-24

Jedna z niewielu, które czytam więcej niż jeden raz a potem szybko kupuję, by pozakreślać "te zdania". Mi bardzo książka przypadła go gustu z wielu powodów:
język: mieszany zrozumiała dla wszystkich prostota i cięty jężyk artystki powodują, że ta ciekawa mieszanka zamienia się w ciekawą polemikę autorki i czytelnika,
pani Samson przekazuje nam dość ciekawe spojrzenie na feminizm, jednocześnie mówi nam, że za to jak jesteśmy traktowane nie odpowiada organizacja a my same,
pokazuje, że jak świat światem kobieta z mężczyzną się łączyli, ale związki nie determinują naszych żyć,
całkiem ciekawy warsztat do pracy dla osób pracujących z ludźmi, elementy superwizji, ciekawe spojrzenie na kobiety i mężczyzn z perspektywy badacza.
Kupiłam a teraz czekam, by przysiąść po raz 3 do książki :) polecam.

Izabela Pycio | 2016-05-19
Przeczytana: 19 maja 2016

"Brak decyzji bywa bardziej destrukcyjny niż zmaganie się ze skutkami złego wyboru."

Uwielbiam czytać felietony, które w krótkiej formie, oszczędnym słowem, trafnym spostrzeżeniem, przedstawiają istotę problemu, zmuszają do głębszych refleksji, chwytania za ster życia i wprowadzania zmian. To takie krople prawdy, przejrzyste myśli, ciekawe inspiracje, inne perspektywy. Skoncentrowane na kobietach, dotykające ich problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. Bardzo dużo wynosi się z takiej lektury, sporo w człowieku z niej pozostaje, pobudza do przemyśleń, pomaga w podejmowanych decyzjach. Co ciekawe, większość z tego, co przeczytamy, doskonale znamy, dużo o tym wiemy, rozumiemy mechanizmy nami kierujące, a jednak swoimi codziennymi działaniami, często wieloletnimi, konsekwentnie temu zaprzeczamy. Warto zajrzeć do takich książek, wsłuchać w ich przesłanie, skorzystać z wnikliwego spojrzenia, utwierdzić w przekonaniu, że większość rzeczy zależy od nas samych. Bez względu na wiek,...