Sensownik. Opowieści życiowe

publicystyka literacka, eseje
Zwierciadło
2016-03-23
2016-03-23
literatura polska dokument publicystyka felietony

Oficjalne recenzje i

Szczerze mówiąc…

Link do recenzji

2514 105 63

Denerwuje mnie w książce to, że każda bohaterka jest piękna, mądra, wykształcona, a najgorsze dla kobiety w życiu wydaje się być z dzieckiem w domu według autorki...

Jedna z niewielu, które czytam więcej niż jeden raz a potem szybko kupuję, by pozakreślać "te zdania". Mi bardzo książka przypadła go gustu z wielu powodów:
język: mieszany zrozumiała dla wszystkich prostota i cięty jężyk artystki powodują, że ta ciekawa mieszanka zamienia się w ciekawą polemikę autorki i czytelnika,
pani Samson przekazuje nam dość ciekawe spojrzenie na feminizm, jednocześnie mówi nam, że za to jak jesteśmy traktowane nie odpowiada organizacja a my same,
pokazuje, że jak świat światem kobieta z mężczyzną się łączyli, ale związki nie determinują naszych żyć,
całkiem ciekawy warsztat do pracy dla osób pracujących z ludźmi, elementy superwizji, ciekawe spojrzenie na kobiety i mężczyzn z perspektywy badacza.
Kupiłam a teraz czekam, by przysiąść po raz 3 do książki :) polecam.

pani Samson przekazuje nam dość ciekawe spojrzenie na...

"Brak decyzji bywa bardziej destrukcyjny niż zmaganie się ze skutkami złego wyboru."

Uwielbiam czytać felietony, które w krótkiej formie, oszczędnym słowem, trafnym spostrzeżeniem, przedstawiają istotę problemu, zmuszają do głębszych refleksji, chwytania za ster życia i wprowadzania zmian. To takie krople prawdy, przejrzyste myśli, ciekawe inspiracje, inne perspektywy. Skoncentrowane na kobietach, dotykające ich problemów i sposobów radzenia sobie z nimi. Bardzo dużo wynosi się z takiej lektury, sporo w człowieku z niej pozostaje, pobudza do przemyśleń, pomaga w podejmowanych decyzjach. Co ciekawe, większość z tego, co przeczytamy, doskonale znamy, dużo o tym wiemy, rozumiemy mechanizmy nami kierujące, a jednak swoimi codziennymi działaniami, często wieloletnimi, konsekwentnie temu zaprzeczamy. Warto zajrzeć do takich książek, wsłuchać w ich przesłanie, skorzystać z wnikliwego spojrzenia, utwierdzić w przekonaniu, że większość rzeczy zależy od nas samych. Bez względu na wiek, etap życia, nastrój czy stopień spodziewanego wsparcia, każda z nas znajdzie w tej publikacji coś dla siebie, być może obudzi się, otrząśnie, uporządkuje swoje sprawy, podda weryfikacji własne działania, podejmie wyzwanie czy zapobiegnie czemuś.

Felietony natychmiast zdobywają uwagę czytelnika, świetnie ujmują to, co kobietom w duszy gra, napisane wciągającym stylem, poparte autentycznymi historiami, uświadamiają wydawałoby się oczywiste prawdy z uśmiechem, przyjaźnie, czytelnie, jednoznacznie, często zaskakująco. Poruszają istotne tematy, bardzo różnorodne, ciekawe, towarzyszące nam w życiu, składające się na bagaż codziennych doświadczeń. Aspekty kobiecej osobowości, piękna, ambicji, talentów, kulturowe stereotypy, funkcje społeczne, kwestionowanie męskiej dominacji, współczesne rodzicielstwo, choroba pośpiechu, sztuka umiaru, pozbycia się tego co zbędne. Przemoc domowa, ograniczanie wolności osobistej, toksyczne związki, ból samotności, radzenie sobie z emocjami, prawo do wyrażania siebie, własnych decyzji, reakcji, uczuć, rozwijania kreatywności. Branie odpowiedzialności za swój los, wiara we własne kompetencje życiowe, szczera rozmowa ze sobą, odwaga pójścia własną drogą, dojrzewanie do niezależności, gotowości do bronienia własnego zdania, realizowania marzeń, nieodkładania życia na później. "Sensownik" to bogactwo mądrej wiedzy o kobietach, podanej bardzo przystępnie, zrozumiale i w sympatycznym tonie, od nas zależy, czy zechcemy wykorzystać te trafne myśli i spostrzeżenia, wyciągnąć z książki, ile się tylko da, bo w końcu chodzi o naszą przygodę życia, przebiegającą tu i teraz, uczyńmy ją zatem bardziej świadomą, ukierunkujmy tak, aby do nas pasowała.

bookendorfina.blogspot.com

Dodaj cytat z książki Sensownik. Opowieści życiowe