Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt

Cykl: Historia III RP (tom 3)
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Mateusz

Trzeci tom historii polskiej polityki obejmuje burzliwy okres – rządy braci Kaczyńskich oraz Tuska. Jarosław w tej historii nie jest fanatykiem, lecz cynikiem, Ziobro i Kamiński są ofermami, Lech Kaczyński ofiarą własnych błędów, a Tusk naśladowcą Jarosława. Książka jest kontynuacją „Po południu” i „Czasu gniewu”.

źródło opisu: Czerwone i Czarne, 2016

źródło okładki: http://www.czerwoneiczarne.pl/ksiazka,136,1

mts | 2019-09-15
Przeczytana: 15 września 2019

Ostatnia książka z trylogii Krasowskiego jest o tyle ciekawa, że najbardziej dotyczy wydarzeń, które wpływają na teraźniejszość. Politycznie lata 2005-2010 upłynęły pod dyktando dwóch graczy - Tuska i Kaczyńskiego - którzy (szczególnie ten drugi) dalej są jednymi z głównych rozgrywających w polskiej polityce. Ze względu na niedużą objętość, można autorowi zarzucić, że spłycił wiele zagadnień, niektórych nie opisał, albo tylko prześlizgnął się po temacie, ale osobiście doceniam krótkie, zwięzłe książki. Autor dobrze opisał dwóch głównych bohaterów, ich polityczne osobowości, biegnąc po kolejnych wydarzeniach, które działy się w omawianym okresie. Podoba mi się konkluzja, że 20 pierwszych lat III RP to okres jej rozwoju, który dział się mimo polityków, a nie dzięki nim. Na minus oceniam to, że Krasowski w małym stopniu skupił się na rzeczywistych efektach poszczególnych rządów. Owszem, polityka to gra o władzą, ale z perspektywy "niepolityków" ostatecznie liczą się decyzje.

Rino | 2018-02-24
Przeczytana: styczeń 2018

Książka o polityce, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Fenomenalny styl Krasowskiego, jego przenikliwość, sprawiają, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pragnących wiedzieć nieco więcej o obecnej scenie politycznej.

Jarek1983 | 2017-09-25
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Nie ma ucieczki od polityki.

Trudno nie być zaangażowanym w polityczne spory, dysputy towarzyskie czy internetowe. Wszystko to sprawia wrażenie, że wszystko jest polityczne. Sądzę trochę inaczej, ale nie o tym będę teraz pisać. Trzecia część trylogii politycznej Roberta Krasowskiego przynosi wszystkie, znane mankamenty części poprzednich oraz wszystkie ich atuty. Mamy to próbę spojrzenia z dystansu bez angażowania publiki. Bo „elektorat” traktowany jest jako byt łatwo sterowalny oraz posłuszny skinieniom dłoni bądź czoła lidera politycznego. To mi wybitnie przeszkadza czytać te książki, ale wolę konfrontację z własnymi przekonaniami niż poklepywanie po plecach. Tak więc autorowi nie brakuje ciekawych wniosków oraz umiejętności ich argumentacji. Szczególnie boleśnie wypada analiza naszego „skoku cywilizacyjnego” i pozycji „Polski w świecie” po okresie transformacji.

Czytanie o wzajemnych relacjach miedzy Kaczyńskim a Tuskiem można by porównać do sprawnego thrillera. Tylko w...

Czytoholik_pl | 2017-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

"Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt" to ostatni tom trylogii napisanej przez Roberta Krasowskiego dotyczącej życia politycznego w Polsce w latach 1990 do 2010. Trzecia część skupia się na latach 2005 do 2010, a więc na czasie, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a następnie po 2 latach Platforma Obywatelska. Dwóch poprzednich tomów świadomie nie czytałem, bo każda z nich stanowi odrębną część i można czytać je osobno. A mnie najbardziej interesowały wydarzenia z lat opisanych właśnie w tomie ostatnim.

Czytoholik.pl to nie portal polityczny, dlatego postaram się skupić na aspektach artystycznych tej książki i tego, co może przekazać czytelnikowi. Niezależnie od podziału polskiej sceny politycznej, który wpłynął na głęboki podział społeczeństwa, książka ta niesie ze sobą sporo walorów. Przede wszystkim pozwala na nowo powrócić do połowy ubiegłego dziesięciolecia, do roku 2005, gdy narodziło się marzenie wielu, nierealne jak się później okazało, o...

Martins | 2017-07-07

Dobrze się czyta, jak zresztą całą trylogię Krasowskiego. Moim zdaniem jednak ta część jednak najsłabsza i najmniej odkrywcza. Chociaż to może przez to, że dotyczy czasów, które najlepiej pamiętam i śledziłem jeśli chodzi o politykę...

Michał Kaszuba | 2017-04-23
Przeczytana: kwiecień 2017

Nie spodziewałem się, że w obecnym czasie kogoś jeszcze stać na obiektywne opisywanie rzeczywistości politycznej w Polsce. A tu niespodzianka! Krasowski wykazuje się naprawdę dużym dystansem do opisywanej rzeczywistości. Nie jest historykiem ani platformianym, ani pisowskim! Jest historykiem bezprzymiotnikowym i taki właśnie historyk powinien być! Opisuje najnowszą historię Polski skupiając się na aspektach osobowości głównych graczy na scenie politycznej, co ludziom zapatrzonym ślepo w jedną opcję może dać sporo do myślenia. Tekst jest napisany językiem prostym i przystępnym, czyta się zatem dość szybko. Lektura obowiązkowa przed pójściem na kolejne wybory!

Eulalia Pstryk | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 lutego 2017

Barrrdzo ciekawa książka. Mogłaby śmiało nosić podtytuł: "objaśnię ci, kobieto, dlaczego nie lubiłaś Tuska". :D Od końca się zabrałam za tę trylogię i jeszcze zanim skończyłam, dokupiłam dwie poprzednie części. To już prawie historia starożytna, ale ciekawie sobie przypomnieć tamte wydarzenia i zobaczyć je z perspektywy innej, niż powszechnie obowiązująca. To prawda, co pisze autor, że będąc naocznymi świadkami politycznych wydarzeń, niewiele z nich rozumiemy. Szkoda tylko, że sami politycy, autorzy tych działań, wiedzą równie niewiele i dopiero z czasem dostrzegają, że nie są aż tak zasłużeni i genialni jak im się wydawało. :)

HazlemDukleypb | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Historia III RP czytana przez Machiavelliego (od razu powiem, że mi osobiście to bardzo odpowiada). Ten tom jest według mnie najlepszy , znajduje się w nim najmniej tez , z którymi bym się nie zgodził. Podsumowujące całą trylogię zdanie mogło by brzmieć tak: Polska jest tu, gdzie jest, nie dzięki polityką, ale przez prąd historii.

kwitekk | 2016-11-13

Dobra książka o dziwnych czasach.

Grazyna | 2016-10-16
Przeczytana: 07 października 2016

Oczywiscie jest to subiektywna ocena autora opisywanej reczywistosci, subiektywne oceny postaci głównie Kaczynskiego i Tuska, ale pomoglo mi w mojej "ocenie" tamtego okresu historii III RP.
Polecam.