Wyzwanie czytelnicze LC

Polskie złudzenia narodowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
7,33 (92 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
11
8
30
7
26
6
13
5
9
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324404193
liczba stron
400
kategoria
historia
język
polski
dodała
nawka

Z typowym dla siebie dystansem, Stomma demaskuje mity i niedorzeczności z historii Polski. Nie boi się tematów uważanych za niemal święte, jak choćby reduta Ordona, wiktoria wiedeńska, Konstytucja 3 maja, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie. Porusza sprawy drażliwe – problem polskiego ogólnonarodowego pijaństwa, państwa bez stosów czy kultu jednostki, ale też Marca ‘68. 

 

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (302)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1115
Zuba | 2018-01-13
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Po lekturze "No dno po prostu jest Polska" o naszym negatywnym autostereotypie postanowiłam wziąć do ręki książkę o naszym pozytywnym autostereotypie czy o przekonaniu o wspaniałości historii Polski i Polaków, zwycięstwach, moralnych i faktycznych, wielkich postaciach, wyjątkowych cechach, bo co złego to nie my. Autor napisał książkę z zamiarem przekłucia zbyt nadmuchanego balona złudzeń o naszej wyjątkowości i wielkości. Przytoczę jego słowa: Gdy przywracamy proporcje, okazuje się bowiem tyle tylko, że Polska jest krajem normalnym tak w jasnych, jak i ciemnych stronach swojej przeszłości. Nie ma się czego wstydzić, ale nie ma też powodów do samouwielbienia i zadęcia.

Niektóre z omawianych złudzeń, a raczej faktyczne wydarzenia i osoby, które obrosły legendą, były mi znane np. Konstytucja 3 Maja, Janosik, Powstanie Warszawskie, granice Polski za Piastów. Inne czytałam zadziwiona – o krwawej jatce, jaką polskie wojska urządzały ludności w trakcie kampanii moskiewskiej, o wymyślnych...

książek: 569
Huncwotcool | 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 25 marca 2016

"Dodać przy tym należy, że połaczenie RFN i NRD odbyło się w ramach struktur Unii Europejskiej, co daje gwarancję, że scalone państwo niemieckie potencjalnie nawet nie grozi agresywnym rewanżyzmem (...) na flance wschodniej (bufor białoruski nie ma większego znaczenia)- państwo rosyjskie, choćby już tylko z powodów problemów wewnętrznych skłonne do kompromisów i porozumienia (...) istna dziejowa gwiazdka z nieba! Najwyraźniej nie dotarło to w pełni do naszego społeczeństwa".

Pan Stomma te słowa pisał w roku 2006. Dawno temu? Chyba nie. Oto nasz polski Fukuyama. Niby tłumaczący błędy innych a kreślący własne utopie.

"Historia est magistra vitae? W każdym razie nie dla Polaków".

Dla pana Stommy najwyraźniej też nie. Liga Narodów też miała być gwiazdką z nieba. Jak i wiele innych historycznych sojuszy i porozumień.


Co do samego obalania mitów- nie da się tego zrobić w bezładnym felietonistycznym stylu, ślizgając się po powierzchni zagadnień, opierając się na niewielu relacjach i...

książek: 1428
almos | 2014-03-02
Przeczytana: 27 lutego 2014

Bardzo lubię styl Ludwika Stommy, pisze on lekko, z humorem, a przy okazji prezentuje wspaniałą erudycję. W tej pozycji mamy polemikę z mitami polskimi. Autor definiuje we wstępie mit jako „podawanie pewnej specyficznej wykładni dziejów, czy układów społecznych, opartej najczęściej na chwytliwej formule, za oczywistą i jedynie prawdziwą.” A jak słusznie twierdzi, polemika z polskimi mitami, to nie szarganie świętości czy antypolonizm, to traktowanie naszej ojczyzny jak normalnego kraju, z jasnymi i ciemnymi stronami swojej historii.
Książkę można czytać na wyrywki, bo rozdziały są niezależne, a każdy poświęcony jest analizie i demaskacji jednego z mitów. I tak pisząc o Konstytucji 3 maja, i o utrwalonym poglądzie, że był to przykład dla Europy i świata, autor twierdzi że wcale nie była taka postępowa, petryfikowała bowiem nierówności stanowe i dominację szlachty. Charakterystyczne jest, że konstytucja Księstwa Warszawskiego, nadana mu w 1807r. przez Napoleona, w ogóle nie...

książek: 1834
Cardio | 2013-10-27
Przeczytana: 26 października 2013

„Polskie złudzenia narodowe” to pozycja, którą – w moim przekonaniu – powinien znać każdy Polak. Należy mieć świadomość, jak ogromną ilością mitów przesiąknięta jest nasza historia, jaką ilością manipulacji i niedopowiedzeń. Stomma napisał świetną książkę, która część z nich demaskuje. Niestety jest to czasem gorzka pigułka, dzięki której uświadamiamy sobie, że naprawdę mamy sporo przysłowiowego „brudu” za paznokciami. Tak czy siak, polecam. Lepiej zmierzyć się ze smutną i niezbyt chwalebną prawdą (na przykład o Bitwie pod Wiedniem czy Wielkiej Emigracji), niż wierzyć w podręcznikowo wygłaskane informacje, którymi zapycha się nas w szkołach.

książek: 911

Przyznam się szczerze, że mam już dosyć zimy. Nie tak dosyć, że mnie irytuje, ale dosyć dosyć. Do pogranicza wkurzenia. Apogeum spotkało mnie dzisiaj rano, kiedy to wykręciłam pięknego pirueta pod samą klatką. Dzielnie parłam przed siebie przez calutką drogę z przystanku i jeps. Oczywiście, jakby mogło być inaczej. Na pocieszenie – wielka paczucha z nagrodą za mikołajkową recenzję od matras.pl. Na otarcie łez kilkanaście książek. W sumie nie tak źle. Dzisiaj jednak mam dla was coś innego. Od Wydawnictwa Iskry otrzymałam piękne wydanie w twardej oprawie „Polskich złudzeń narodowych” Ludwika Stommy. Co to jest i z czym to się je? Już tłumaczę.Ludwik Stomma urodził się 22 marca 1950 w Krakowie. Polski antropolog kultury, etnolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, publicysta tygodników „Polityka” i „Przegląd”. Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, KUL-u, Uniwersytecie Jagiellońskim, pracował w Instytucie Sztuki PAN i na Uniwersytecie Mikołaja...

książek: 540
jarr74 | 2015-11-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

„Mitem jest także podawanie pewnej specyficznej wykładni dziejów, czy układów społecznych, opartej najczęściej na chwytliwej formule, za oczywistą i jedynie prawdziwą.[...] Polacy nie są w tym względzie wyjątkiem, acz wychowanie mityczne przybiera u nas specyficznie natrętne i nieraz karykaturalne formy, budujące najczęściej podwaliny do samozadowolenia zbiorowego. Dlatego też warto, tak mi się wydaje, z mitami owymi polemizować i świętości szargać”.

Ludwik Stomma, jeden z moich ulubionych historyków i propagatorów dziejów, bliższych i dalszych, po raz kolejny (wcześniej ukazały się min. „Historie niedocenione”, „Historie przecenione”, „Antropologia wojny”) zabiera nasz w fascynującą podroż po krętych meandrach polskiej historii. Czyni to na łamach swojej najnowszej, okazującej się nakładem wydawnictwa Iskry (słynie ono z naprawdę interesujących i ambitnych pozycji – i nie ma tu nic z kumoterstwa) publikacji zatytułowanej „Polskie złudzenia narodowe”.

Jak sugeruje sam...

książek: 60
Monika Matura | 2015-12-05
Na półkach: Przeczytane

Polacy to naród dość specyficzny. Rzec można, że z natury z rozkoszą pielęgnujący pamięć o swoich militarnych klęskach oraz pełen obaw względem nieustannego zagrożenia ze strony nienazwanego wroga. Ludwik Stomma postanowił rozprawić się z mitami narodowymi publikując w 2006 roku „Księgi pierwsze” oraz „Księgi wtóre”, które w 2015 roku wydawnictwo Iskry postanowiło wydać pod jednym szyldem „Polskie złudzenia narodowe”.

Stomma kreśli obraz wsi polskiej, której daleko do „wsi spokojnej i wesołej”, a bliżej do zaściankowej i pijackiej, gdzie chłop niewiele ma do powiedzenia pod batem pana. Kreślona piórem antropologa rzeczywistość, daleka jest od wzniosłego obrazu, który niejednokrotnie gości na kartach książek do nauki historii. Taki sposób kreacji naszej historii i mitów, które bardzo często odpowiadają za naszą tożsamość, dla niektórych będzie skandalem, dla innych ciekawostką wartą poznania. Autor zdaje sobie sprawę z tego, że dla wielu zasłuży na miano...

książek: 6
Akerman | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2018

Kolejna książka upuszczająca powietrze z balonu polskiej megalomanii. Stomma z właściwym sobie sceptycyzmem, dowcipem i erudycją obala kolejne mity z narodowo-historycznego skarbca. Jak zawsze przy tak szerokim doborze tematów (jest ich łącznie kilkadziesiąt) jedne są interesujące, inne mniej, jeszcze inne jak się wydaje dodane nieco na siłę. Jak zwykle oryginalne a często idące pod prąd dominującym poglądom wywody autora czyta się z prawdziwą przyjemnością.
Czytając zastanawiałem się jednak nad czymś innym. Na ile takie książki spełniają swoje zadanie. W zamierzeniu obalając miło łechcące polską duszę mity, mają przeciwdziałać narodowej tromtadracji i zadufaniu. Czy to działa? A może te obalane na kartach jakże wielu książek mity, nie są wyrazem sytego zadowolenia z własnej historii, lecz właśnie żałośnie rozpaczliwymi próbami znalezienia jakich bądź powodów do narorodowej dumy. Wtedy próby ich obalania spotkają się z jeszcze bardziej intensywnym mitotwórstwem. Bo gdy stracimy...

książek: 475
Marfield | 2016-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Pozycja obowiązkowa! Można pewnie polemizować i nie zgadzać się z niektórymi ocenami i punktami widzenia, ale w dzisiejszych czasach, kiedy coraz bardziej w natarciu jest buraczany pseudo-patriotyzm, który właściwie jest niczym innym jak szowinizmem, należałoby dodać tę książkę do kanonu lektur w liceum dla otrzeźwienia i nabrania nieco dystansu...
Trochę dziwne było, moim zdaniem zbyt częte, odwoływanie się do Sienkiewicza. Rozumiem to w kontekście ważnego elementu polskiej "mitologii" (Krzyżacy, Potop itd.), ale czasem miało to niemal kontekst powoływania źródła historycznego, co już jest trochę przesadą.

książek: 611
Małgorzata | 2011-11-28
Na półkach: Przeczytane

Wystawiam autorowi 6! Czyta sie rewelacyjnie. Obala polskie mity mając w rekawie solidne argumenty, pisze o nas prawdę nie bawiąc sie w tani pseudopatriotyzm. Gdyby młodzież czytała jego książki, uczyłaby sie krytycznego historycznego myslenia.Ale chyba lepiej na liste lektur go nie wpisywać bo wtedy wiekszość przestanie go czytać :-(

zobacz kolejne z 292 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd