Hitler. Reportaż biograficzny

Bellona
2022-01-26
2014-05-01
Zbigniew Kościuk
Hitler nazizm II wojna światowa dyktatorzy

Najlepsza książka jaką czytałem o najsłynniejszym zbrodniarzu w historii świata. Reportaż dosłownie znakomity nie idzie się od niego oderwać. Polecam każdemu kto pasjonuję się II wojną światową.

Wydanie, które ja czytałam ma dość niechlujną korektę sporo błędów.

1020 stron, które w wielu fragmentach czyta się jak powieść sensacyjno-szpiegowską, a jest to przecież reportaż biograficzny. Bogata faktobigraficznie relacja niemal tydzień po tygodniu. Polecam każdemu, kto interesuje się zagadnieniem totalitaryzmu, nazizmu, kto chciałby zrozumieć, jak to się dzieje, że jednostka, która wcale nie jest wybitna potrafi uwieść innych....

„Hitler. Reportaż biograficzny” John'a Toland'a to obszerna, niezwykle szczegółowa i wnikliwa oraz – mimo swej objętości – wciągająca i ciekawa praca poświęcona życiu jednego z największych, a bez wątpienia najsłynniejszego, zbrodniarza XX wieku.
Autor bardzo dużo uwagi poświęcił Hitlerowi jako człowiekowi. Skupił się nie tyle na jego działalności politycznej i karierze, co na osobowości i charakterze austriackiego malarza. Szczegółowo opisał dzieciństwo Adolfa, jego lata młodzieńcze i wydarzenia może dziś mało znane, ale mające niebagatelny wręcz wpływ na to, jakim Hitler był człowiekiem już jako Führer Tysiącletniej Rzeszy. Jak zrodził się człowiek niestabilny emocjonalnie, popadający z jednej skrajności w drugą, przesądny uparty, a jednocześnie na tyle charyzmatyczny, żeby porwać za sobą naród i poprowadzić go na wojnę z całym światem.
Z biografii Toland'a wyłania się polityk, dla którego nazizm i ideologia rasowa były kluczowymi elementami strategii politycznej i propagandowej. Jak wiele w swoim sukcesie zawdzięcza momentowi w historii, w którym jego chore idee trafiły na podatny grunt, zakiełkowały i obrodziły 6 latami wojny oraz milionami ofiar.
Ukazując jego drogę od dojścia do władzy, sukcesów militarnych i triumfu, po jego upadek w 1945 r., autor pokazuje czytelnikowi, człowieka, którego poglądy wyniosły na szczyt, aby następnie z tego szczytu go zrzucić w odmęty historii. Historii, która oby nigdy już więcej się nie powtórzyła.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

Tego się nie da nie czytać. Wybitna biografia.

Tego się nie da nie czytać. Wybitna biografia.

Uwielbiam okres II wojny światowej, ta książka okazała się naprawdę wciągająca mimo swojej objętości. Jeśli ktos lubi takie książki to naprawdę polecam. Książka warta przeczytania.

Często czytam biografie, a w dodatku interesuje mnie okres II Wojny Światowej, więc i taka książka znalazła się w moim zbiorze.
OPIS:
"Szaleniec odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi, architekt fabryk śmierci marzący o potędze, niespełniony artysta, wielbiciel Wagnera i powieści Karola Maya. Wytrawny polityk i kłamca. Mężczyzna, z którego powodu co najmniej trzy kobiety targnęły się na swoje życie. Charyzmatyczny przywódca, za którym podążył niemal cały naród. Największy geniusz zła w historii."
🍃
" Hitler niewiele mówił o swojej rodzinie, ale kilku zaufanym zdradził, że nie umiał się dogadać z apodyktycznym ojcem. Chociaż szanował matkę, cichą i delikatną kobietę, szybko stało się jasne, że ojciec wywrze decydujący wpływ na jego życie... "
🍃
Dla mnie jest to jedna z lepszych biografii, jeśli chodzi o postać Hitlera i informacje na temat II Wojny Światowej. Nie ma w niej nużących analiz historycznych i ocen i nie czyta się jej też jak nudnego, szkolnego podręcznika. Jest napisana w naprawdę ciekawy i płynny sposób, a przy tym zachowana jest chronologiczność wydarzeń.
🍃
Toland poświęcił tej książce kilka ładnych lat i starał się dotknąć każdego aspektu życia Hitlera, który mógł wpłynąć na to co robił i jakie podejmował decyzje. Niesamowite jest to do jakich ludzi, dokumentów, listów i osobistych zapisków dotarł, żeby ta książka mogła powstać.
🍃
Myślałam, że na temat tego człowieka naczytałam się już dość dużo i zastanawialam się co jeszcze nowego można o nim napisać.
Ta książka pokazała mi, że można I że wiele jeszcze nie wiedziałam. 🍃

OPIS:

Świetna biografia. Polecam

Świetna biografia. Polecam

Świetnie napisana i wciągająca. Mnie wciągnęła do tego stopnia, że w okresie wiedeńskim, kiedy Adolf był bezdomny i nie miał co jeść, zrobiło mi się go zwyczajnie... szkoda. Niestety zwykłe mendy i podrzędne kreatury mają tak, że jak tylko odbiją się od dna, to od razu pokazują rogi. Lektura ze wszech miar warta polecenia i godna uwagi.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Płynnie. Historia wciąga prawie jak kryminał, w treści bardzo dużo ciekawostek i drobnych wątków pobocznych kreślących tło i kontekst dla głównego tematu, jakim jest życie Hitlera. Nie jest to biografia naszpikowana suchymi faktami - pełno tu opisów emocjonalnych stanów Hitlera, wahań z depresji w ekscytację, dużo informacji o relacjach z ludźmi (nie tylko tymi ze szczytów władzy) - przez te 1000 stron można się "przywiązać" do tej jednocześnie odrażającej i fascynującej postaci.

Książka ma jedną wadę: jest ogromna, gruba i ciężka, i serio niewygodnie się ją czyta w jakiejkolwiek innej pozycji niż na siedząco.

Bardzo dobra książka, obszernie (ponad 1000 stron) i dość dokładnie opisująca życie Hitlera, w przystępny sposób, oddający klimat tamtych czasów. Możemy poznać psychikę wodza nazistów, jego przemyślenia, poglądy, ambicje, obsesje czy niepokoje. Możemy także zobaczyć tragiczną historię II Wojny Światowej z nieco innej, dla mnie mało znanej, strony. Książka pokazuje wiele ciekawych, zakulisowych wątków z polityki Niemiec tamtego okresu, w tym dużo gier i kontaktów dyplomatycznych rożnych państw. Po przeczytaniu tej "grubej pozycji" można dojść do wniosku, że Hitler był tylko dobrym mówcą, który umiejętnie potrafił wykorzystywać nagromadzone w ludziach złe emocje i przekierowywać je na wymyślonego wroga - zresztą podobnie jak robią to i niektórzy współcześni politycy, choć nie w takiej skali.
Odniosłem też wrażenie, że trochę za mało było w tej książce wątków związanych z Polską.

• Biografie
  • II wojna światowa