O demokracji w Polsce

2019-04-24
2019-04-24
9788366219113
Demokracja polityka III RP

"Premierzy urodzili się w Polsce, ale pracowali w partii. Więc myśleli o Polsce jak wszyscy Polacy. Po pracy" - s. 155
Nie wiem czemu sobie to zrobiłem przed wyborami. Ten esej to dwieście pięćdziesiąt stron batożenia polityki jako takiej, demokracji, instytucji państwowych, polityków i obywateli. Chociaż batożenie to złe słowo, to raczej trzeźwe spojrzenie na system demokratyczny z jego blaskami i cieniami, do tego ładnie napisane. Warto.

Przeczytałem 4 książki Krasowskiego. Bardzo go cenię, ale ta pozycja nieco rozczarowująca.

Trylogia była świetna. Fenomenalnie się ja czytało ale "O demokracji" jest inna, bardziej powściagliwa. Generalnie autor stawia tezę że demokracja to nieco tendencyjne określenie, a rola polityków polega na nieustannej walce o władzę, do której demokracja ma być drogą, a nie celem samym w sobie. Co więcej trochę odczuwalna jest jednostronność autora. Mimo wszysfko warto przeczytać.

Znakomite podsumowanie tryptyku o historii III RP. Robert Krasowski w brutalnie realistyczny sposób pisze o polityce - nie tylko zresztą polskiej - dochodząc do konkluzji, która wielu z nas wyda się oburzająca, lecz w toku wywodów autora - logiczna.

Po raz kolejny wielkie wrażenie robi sugestywny styl rozważań Krasowskiego. Tak bezceremonialnie o polityce dawno nikt nie pisał. Autor obnaża to, co w niej najgorsze, nie popadając jednocześnie w naiwną ułudę łatwych rozwiązań typu "inna polityka jest możliwa".

Erudycja Krasowskiego sprawia, że "zatruwa" on czytelnika swoją wizją świata. Tym bardziej treści zawarte w tej książce warto sobie przemyśleć, poukładać i...czekać na kolejne pozycje autorstwa pana Roberta.

Poprzednie 3 tomy, mimo że trochę fragmentarycznie, to jednak ciekawie opowiadały o historii polskiej demokracji. Tam podążaliśmy za różnymi postaciami, co nadawało narracji wartkości. W tej książce R.Krasowski zmienił to na układ problemowy (w sumie to jeden długi felieton) - co sprawiło, że czyta się dużo ciężej.

W dodatku autor zapędza się w chęci udowodnienia swoich tez - przez co obraz jest bardzo jednostronny.

Mimo wielu ciekawych obserwacji na temat polskiej demokracji, w porównaniu ze świetnymi 3 poprzednimi tomami, wypada bardzo blado.

W dodatku autor zapędza się w chęci udowodnienia swoich...

Przydługawy felieton o beznadziei polskiej polityki i miałkości demokracji. Na plus - napisane pięknie, erudycja na wysokim poziomie. Niemniej nie dorasta do poprzednich 3 części. Wynotowałem sporo cytatów do posługiwania się skrótowo w dyskusjach ze znajomymi, bo autor jest naprawdę elokwentny :)

Podsumowanie arcyciekawej trylogii o historii politycznej Polski po 89 roku. Z Krasowskim można się nie zgadzać, można (i często nawet trzeba) polemizować, ale nie można mu odmówić interesującego i wymykającego się prostym schematom opowiadania o polityce. Wiele jego obserwacji jest trafnych, wiele zmusza do myślenia. Do tego ma on niesamowity talent do pisania w taki sposób, że nie sposób oderwać się od lektury. Jeśli chcecie poczytać coś, co pomoże Wam lepiej zrozumieć to, co działo się i dzieje się obecnie w naszym kraju, to zdecydowanie polecam wpierw wspomnianą trylogię, a potem O demokracji w Polsce. Nie będzie to czas stracony.

Last but no least!
Skończona rzutem na taśmę w sylwestra 2k19 na pewno na stałe zmieni moje myślenie o demokracji i o Polsce. Szczególnie w czasie politycznego wzmożenia w narodzie.

Last but no least!

Opis demokracji i rządzących nią mechanik jest niezwykle trafny demaskując tym samym jej nieefektywność. Bezgraniczna wiara w ten system została uznana za naiwność, zwłaszcza patrząc w przeszłość i trudno się z argumentacją autora nie zgodzić. W książce jest poruszone także zagadnienie istoty mediów jako czwartej władzy, mającej gigantyczny wpływ na przebieg polityki w kraju oraz na sposób w jaki widzą ją inni ludzie. Generalnie książkę powinien przeczytać każdy "fanatyk" demokracji, aby mieć świadomość jak istotne problemy są i zawsze będą jej nieodzowną częścią.

Ocena na podstawie ok. 1/4 książki.

Poprzednie książki Roberta Krasowskiego o historii politycznej III RP bardzo mi się podobały. Niestety "O demokracji w Polsce" to jak na razie wielki zawód i nie wiem, czy dam radę ją dokończyć. Po pierwsze - nie podoba mi się forma tej książki. To tak naprawdę esej, w którym autor przelewa na papier swoją opinię na temat jakości demokracji w Polsce, ale praktycznie w ogóle nie popiera tego faktami i przykładami. Po drugie męczący jest styl oparty na bardzo dużej liczbie zdań pojedynczych. Może jeszcze wrócę do tej książki, ale po pierwszej "ćwiartce" jestem mocno zniechęcony.

Ocena na podstawie ok. 1/4 książki.

• Polska
  • Polityka