Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt

Okładka książki Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt
Robert Krasowski Wydawnictwo: Czerwone i Czarne Cykl: Historia III RP (tom 3) publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Historia III RP (tom 3)
Czerwone i Czarne
2016-03-16
2016-03-16
PiS prawo sprawiedliwość Kaczyński Jarosław IV RP układ Lech KOR Wałęsa Porozumienie Centrum

Okładka książki Anatomia słabości Ludwik Dorn, Robert Krasowski
Ocena 6,9
Anatomia słabości Ludwik Dorn, Robert...
Okładka książki Anatomia siły Robert Krasowski, Leszek Miller
Ocena 7,1
Anatomia siły Robert Krasowski, L...
Okładka książki Marek Belka. Selfie Marek Belka, Maciej Siembieda
Ocena 7,5
Marek Belka. S... Marek Belka, Maciej...

Być może to bardziej kwestia mniej ciekawych czasów, ale jednak gorzej mi się to czytało niż tom I. Nie zmienia to postaci rzeczy, że bardzo ciekawa książka i kapitalna demitologizacja postaci Tuska.

Zainteresowałem się tą książką po przeczytaniu jej kilku fragmentów w Angorze jakiś czas temu. Wpadła w moje ręce po kilku latach. Czyta się szybko, jest dobrze napisana, choć często powielane są podobne treści i spostrzeżenia. Muszę przyznać, że znacznie bardziej liczyłem na fakty i smaczki z opisywanych przez autora czasów, a dostałem sporo dywagacji i bardzo dużo jego subiektywnej oceny.

To moja pierwsza książka Krasowskiego i jestem pod dużym wrażeniem. Bardzo mi odpowiada język i styl autora. Krasowski w ciekawy sposób kreśli sylwetki Jarosława Kaczyńskiego jako twardego polityka bez sumienia i skrupułów, Lecha Kaczyńskiego stanowiącego lepszą połowę z bliźniaczego duetu ale bez iskry przywódczej oraz Donalda Tuska, którego sylwetka ewoluowała przez kilka lat sprawowania rządów od bojaźliwego polityka do strategicznego lawiranta i intryganta. Tłem książki jest przedstawienie polityki jako ciągłego konfliktu i zostało to świetnie opisane. Co więcej autor ciekawie przedstawił Rydzyka, który jak się okazuje z politykami flirtuje od zawsze. Pokazał upadek Leppera oraz przybliżył czytelnikowi jak i dlaczego upadł rząd Marcinkiewicza. Scharakteryzował LPR i Giertycha, którego obraz jest zgoła odmienny od tego, który widzimy teraz, a także przybliżył szczegóły afery gruntowej. Bardzo dobra książka. Polecam.

Co tu dużo mówić, "trylogię" Roberta Krasowskiego pochłonąłem jednym tchem. Jej największą zaletą jest próba dotarcia do sedna, a zarazem dystans autora do opisywanych wydarzeń i postaci.

Podczas gdy większość komentatorów naszego życia publicznego skupia się jedynie na słowach czy wrażeniu tworzonym przez polityków, Krasowski zagląda za kulisy. Wskazuje rozdźwięk między PR-em a realnymi czynami osób, które opisuje. Potrafi jednocześnie oddać "co cesarskie" Kaczyńskiemu i Tuskowi, jak i ostro wypunktować ich wady. Niebywałe, nieprawdaż?

Krasowski ceni polityków, którzy, skoro nie zmieniają Polski na lepsze, są przynajmniej sprawni w partyjnej "szermierce". Podobny ruch przenosi na czytelnika: sugestywny ton opowieści nie pozostawia wiele miejsca na wątpliwości, a jeśli autor uznaje jakąś postać za mało istotną, nie wymienia nawet jej nazwiska. Googluj zdrów!

Zaskoczyło mnie, że tak mało miejsca autor poświęca katastrofie Smoleńskiej, która odcisnęła przecież ogromne piętno na polskiej polityce. Może nadrobi to w kolejnej książce, czekam!

Książki z tej serii to bardzo ważna pozycja dla każdej osoby zainteresowanej polską polityką. Pozwalają spojrzeć z dystansu na sprawy, które po czasie nie do końcą są tym, czym nam się wydawały gdy obserwowaliśmy je w czasie rzeczywistym.

Pozwalają lepiej zrozumieć czym jest polityka.

A przede wszystkim, czyta się je wyśmienicie. Akcja wartka, niczym w pierwszym sezonie House of Cards.

Pozwalają lepiej zrozumieć czym jest polityka.

Rewelacyjna książka, tak jak cała trylogia.

Rewelacyjna książka, tak jak cała trylogia.

Ostatnia książka z trylogii Krasowskiego jest o tyle ciekawa, że najbardziej dotyczy wydarzeń, które wpływają na teraźniejszość. Politycznie lata 2005-2010 upłynęły pod dyktando dwóch graczy - Tuska i Kaczyńskiego - którzy (szczególnie ten drugi) dalej są jednymi z głównych rozgrywających w polskiej polityce. Ze względu na niedużą objętość, można autorowi zarzucić, że spłycił wiele zagadnień, niektórych nie opisał, albo tylko prześlizgnął się po temacie, ale osobiście doceniam krótkie, zwięzłe książki. Autor dobrze opisał dwóch głównych bohaterów, ich polityczne osobowości, biegnąc po kolejnych wydarzeniach, które działy się w omawianym okresie. Podoba mi się konkluzja, że 20 pierwszych lat III RP to okres jej rozwoju, który dział się mimo polityków, a nie dzięki nim. Na minus oceniam to, że Krasowski w małym stopniu skupił się na rzeczywistych efektach poszczególnych rządów. Owszem, polityka to gra o władzą, ale z perspektywy "niepolityków" ostatecznie liczą się decyzje.

Książka o polityce, którą czyta się jak najlepszą beletrystykę. Fenomenalny styl Krasowskiego, jego przenikliwość, sprawiają, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pragnących wiedzieć nieco więcej o obecnej scenie politycznej.

Nie ma ucieczki od polityki.

Trudno nie być zaangażowanym w polityczne spory, dysputy towarzyskie czy internetowe. Wszystko to sprawia wrażenie, że wszystko jest polityczne. Sądzę trochę inaczej, ale nie o tym będę teraz pisać. Trzecia część trylogii politycznej Roberta Krasowskiego przynosi wszystkie, znane mankamenty części poprzednich oraz wszystkie ich atuty. Mamy to próbę spojrzenia z dystansu bez angażowania publiki. Bo „elektorat” traktowany jest jako byt łatwo sterowalny oraz posłuszny skinieniom dłoni bądź czoła lidera politycznego. To mi wybitnie przeszkadza czytać te książki, ale wolę konfrontację z własnymi przekonaniami niż poklepywanie po plecach. Tak więc autorowi nie brakuje ciekawych wniosków oraz umiejętności ich argumentacji. Szczególnie boleśnie wypada analiza naszego „skoku cywilizacyjnego” i pozycji „Polski w świecie” po okresie transformacji.

Czytanie o wzajemnych relacjach miedzy Kaczyńskim a Tuskiem można by porównać do sprawnego thrillera. Tylko w przypadku fikcji mamy pewność, że jej autor ma jedyne słuszną wiedzę, co do motywacji swoich bohaterów. W przypadku „Czasu Kaczyńskiego” musimy polegać na zaufaniu do autora, gdyż to nie on tych bohaterów stworzył, ani nimi nie kieruje. Co nie przeszkadza mu pisać z pozycji wszechwiedzącego. Jako zamknięcie trylogii ta książka mi pasuje i w tym świetle ją ocenia. Warto przeczytać, bo to dość oryginalny pogląd na czasy po 1990 roku. Część z tego okresu odbrązawia, część (moim zdaniem) sprowadza do właściwego poziomu, a jeszcze inną odziera ze złudzeń. Należy traktować te książki jako punkt wyjścia do własnych przekonań i opinii, a nie jak prawdę objawioną. Wówczas zyskamy więcej z tej lektury.

Inne: http://www.nowamuzyka.pl/author/jaroslawszczesny/

Nie ma ucieczki od polityki.

"Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt" to ostatni tom trylogii napisanej przez Roberta Krasowskiego dotyczącej życia politycznego w Polsce w latach 1990 do 2010. Trzecia część skupia się na latach 2005 do 2010, a więc na czasie, w którym do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, a następnie po 2 latach Platforma Obywatelska. Dwóch poprzednich tomów świadomie nie czytałem, bo każda z nich stanowi odrębną część i można czytać je osobno. A mnie najbardziej interesowały wydarzenia z lat opisanych właśnie w tomie ostatnim.

Czytoholik.pl to nie portal polityczny, dlatego postaram się skupić na aspektach artystycznych tej książki i tego, co może przekazać czytelnikowi. Niezależnie od podziału polskiej sceny politycznej, który wpłynął na głęboki podział społeczeństwa, książka ta niesie ze sobą sporo walorów. Przede wszystkim pozwala na nowo powrócić do połowy ubiegłego dziesięciolecia, do roku 2005, gdy narodziło się marzenie wielu, nierealne jak się później okazało, o POPiSie. Autor szczegółowo przedstawia sekwencje wydarzeń, które najpierw doprowadziły do powstania idei o koalicji Platformy oraz Prawa i Sprawiedliwości, a następnie zaprowadziły do jej nieuchronnej śmierci.

Autor w swej książce "Czas Kaczyńskiego" stawia wiele śmiałych tez, ale nie wszystkie udowadnia. Ma bardzo ciekawy styl pisania, który sprawia, że książkę czyta się jak powieść sensacyjną. Jednak mocno rzuciło mi się w oczy to, że Krasowski wiele wydarzeń analizuje z punktu widzenia osoby, która wie wszystko. Postawił się na pozycji obserwatora, który zna wszystkie fakty i posiada całą wiedzę pozwalającą na dokładną ocenę wydarzeń, które miały miejsce. Wchodzi w psychikę Kaczyńskich lub Tuska i bezspornie wie, co działo się w ich głowach i co przyczyniło się do podjęcia takich lub innych decyzji.

Drugim zarzutem jest w mojej ocenie lekceważenie przez autora sił wpływu na obu opisywanych polityków. Zarówno opisując lata rządów Kaczyńskiego jak i w przypadku Tuska, autor wszystkie wydarzenia dziejące się w polskiej polityce przypisuje wyłącznie im. W mojej ocenie to zbyt duże uproszczenie, które nieco rzutuje na jakość tej książki.

Dwa słowa o tytule: "Czas Kaczyńskiego" - mógłby sugerować on, że książka ta jest hymnem pochwalnym na cześć tego właśnie polityka. Tak nie jest. W swoim opracowaniu Krasowski stara się zachować maksymalny obiektywizm i próbuje stanąć ponad podziałami, tak mocno zarysowanymi w ostatnich latach. Z tego również wysnuwa wniosek, który przekłada się na tytuł książki. Otóż od 10 lat bodaj większość osób w Polsce głosuje na Jarosława Kaczyńskiego albo przeciw niemu. Stąd konkluzja, że jest to polityk unikatowy na skalę naszego kraju, dlatego też tytuł brzmi właśnie tak, a nie inaczej. Autor nie stroni od ukazania zalet PJK, ale również obnaża jego wady. Podobnie czyni w przypadku PDT. Oceny, które im wystawia są mocne i trudno Krasowskiemu przypisać sympatię do którejkolwiek z dwóch partii, które w ostatnich latach zdominowały polską parlament.

Być może jeszcze kiedyś sięgnę po pozostałe tomy: "Po południu" i "Czas gniewu". Tymczasem skupiłem się na trzeciej części, bo opisuje ona okres, w którym ja sam wchodziłem w dorosłość i podejmowałem pierwsze wybory polityczne. Dobrze było wrócić do tych lat i przyjrzeć się tamtym wydarzeniom z dzisiejszej perspektywy.

Porozmawiajmy o książce na: http://czytoholik.pl/books/czas-kaczynskiego-polityka-jako-wieczny-konflikt/

Dodaj cytat z książki Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt