Klucz do otchłani

2009-06-01
2009-06-01
Barbara Jaroszuk
thriller futurystyczny sensacja lovecraft

„Klucz do Otchłani” miałem na liście do przeczytania dosyć długo. Znając już wcześniej zbiór opowiadań „Zew Cthullu” postanowiłem specjalnie do tej lektury (choć i nie tylko dlatego) przeczytać kolejny zbiór „Coś na Progu” oraz jeszcze odświeżyć sobie „Zew Cthullu”. Tak przygotowany czułem, że mogę w miarę spokojnie wejść w przedstawiony świat, a poza tym nabrałem o wiele większej sympatii do samej twórczości Lovecrafta.

Sam koncept na thriller futurystyczny w świecie, gdzie biblią są opowiadania mistrza grozy i kosmologicznego horroru to nie tylko świetny koncept na podbudowaną religijnym fundamentalizmem intrygę, ale i wspaniały hołd z przestrzenią do interpretacji oryginału oraz dywagacji na temat religii.

Początek książki jest świetny, umiejętnie wprowadza w świat przedstawiony i szybko ukazuje kluczowe wydarzenie – religijnego fundamentalistę z wbudowaną w ciało bombą, który uprowadza w pociągu konduktora, protagonistę książki i najwyraźniej ma jakieś wyższe cele wobec niego. Od strony rzemieślniczej – dobre pisarstwo. Od strony narracyjnej – świetne tempo i ciekawa konstrukcja książki opierająca się o 14 rozdziałów, małych hołdów dla opowiadań Lovecrafta.

I potem następuje ten dosyć brutalny moment, od którego nie tylko zawiązuje się cała akcja i bohater otrzymuje motywacje do działania, ale i książka nabiera nowy, bardzo konsekwentny ton. Przepis na swoją książkę Samoza znajduje w dwóch środkach – sadystycznej przemocy i nieustannych cliffchangerach co do intencji i powiązań bohaterów. Z brutalnością problemu z samego założenia nie mam. Od dawna nie miałem jej w dziełach kultury, więc szczerze mówiąc potraktowałem ją bardzo odświeżająco, aż do momentu, gdy konsekwencja autora wydała mi się śmieszno-niepokojąca. Dla niego najwyraźniej nie było nic lepszego niż rzucić po raz kolejny Daniela na czworaka, stłuc czymś ciężkim lub ostrym oraz powiedzieć jak nie wiele znaczy i z jaką satysfakcją zabije się jego rodzinę. Bardzo odległy środek artystyczny od tego co ukazywał nam sam Lovecraft, u którego zagrożenie nigdy nie było fizyczne, a strach opierał się o coś zupełnie innego. Podobnie męczące stały się zwroty akcji kto jest kim, kto jest kretem i kto jakie ma intencje, itd, itd. Szczególnie, że bohaterowie są słabo zarysowani i liczni. Ciekawi byli tylko Daniel, Maya i ten niesympatyczny przewodnik, będący chyba jakimś wykręconym do granic absurdu archetypem zdradliwego, brutalnego zawadiaki. Przyczepić się można również do faktu, że w połowie książki bohater w drodze tak sobie ukazanego rozwiązania fabularnego na moment odcina się od zagrożenia (choć może i pozornie),tracąc w ogóle jakikolwiek kontakt myślowy i emocjonalny z rodziną, której zagrożenie wcześniej go napędzało. Takich głupotek i naiwności scenariusza jest niestety sporo.

To co działa to sam hołd dla Lovecrafta – wyrażający szacunek do mistrza, ale i nie bojący się wykorzystać go do ogrania motywu religijnego, w którym wiele jest cynicznej ironii. Autor wybrał najważniejsze opowiadania i przetworzył na swój sposób, tworząc z mitologii Cthullu ciekawą religię. Nie będę nikogo mamił, że znajomość oryginału jest konieczna, ani że im większa wiedza czytelnika o Lovecrafcie, to i więcej smaczków. Pobieżna znajomość tematu okazuje się być wystarczająca, bo najważniejszym jest motyw religii, krytykowanej przede wszystkim na gruncie ludzkiej skłonności doszukiwania się nieprzypadkowości i powiązań z świętą księgą tam, gdzie nie ma o nich mowy. Jako krytyka religijna „Klucz do otchłani” to dzieło odrobinę za długie, zbyt jednostronne i ogrywające konkretny arsenał argumentów, ale bardzo celnie obnażające śmieszność doszukiwania się prawidłowości tam gdzie ich nie ma, posługując się do tego absurdem „Lovecrafta”. Nawet jeśli końcówka książki zmierza w dziwny sposób do motywów strice sci-fi i akcji (?),w której o całości książki ma zaważyć puenta, to broni się ona, nawet jeśli ów puenta jest przewidywalna od co najmniej 1/3 książki.

PS Są, chyba niestety mimo wszystko, motywy fantasy ograne i wytłumaczone w najbardziej wygodny z możliwych sposobów. W tym zakresie liczyłem na coś innego.

Chociaż gatunkowo to zupełnie nie mooja bajka i troche meczyły mnie te ciagłe podróze i pryzgody oraz futurystyczny świat, to opowiadania Lovecrafta w roli biblii to pomysł tak genialny, że chylę czoła. Poza tym trafiło do mnie podejscie do religii a zwrotów akcji jest co niemiara. 7,5

Początek powieści był obiecujący, tym bardziej, że autor postanowił wystartować z mocnym akcentem, który podniósł poprzeczkę najwyraźniej za wysoko. Historia Daniela oraz wyznawców rozdziału siódmego, dziewiątego czy czternastego (niepotrzebne skreślić) to niezbyt wciągająca przygodówka w specyficznym klimacie, który niestety nie nadrabia braków lektury.

Widać dobrze, że Somoza pomysł na książkę miał, również i warsztat nie nawalił.Niestety zarzuty mam pod adresem właśnie ich, czyli bohaterów z którymi podróżujemy po emanującym surowością futurystycznym świecie. Motywacją do działania głównego bohatera jest zagrożenie czyhające na jego żonę i córkę. Działa to przez pół książki. Potem Daniel o swojej rodzinie niemalże zapomina i tylko po części dlatego, że wątek częściowo się rozwiązuje za sprawą korzystniejszego mniej lub bardziej zwrotu akcji. Tak samo inne relacje między bohaterami to słabo zaakcentowane informacje o tym, że jakąś dwójkę łączy silna sympatia bądź jej przeciwieństw. Kreacja bohaterów zdecydowanie mi nie podeszła i jedyną sylwetką, która zdobyła moją sympatię była Maya.
Natomiast jeżeli mowa o elementach będących technologią przyszłości zaliczyć należy tą kwestię na plus, bo nic czytelnika nie przytłacza, w zasadzie większość "nowinek" to ciekawe gadżety o nieskomplikowanym działaniu przydające się w życiu codziennym.

Widać dobrze, że...

Myślę, że na nowo odkryłam thriller futurystyczny jako gatunek. Książkę czyta się jednym tchem, chociaż opis na okładce wcale do tego nie zachęca... Krajobrazy: Miasto Zmarłych, podwodne Miasto Boga, a przede wszystkim Strefa Zatopiona zachwycają rozmachem wyobraźni. Fani Lovecrafta z pewnością nie będą rozczarowani. Zdecydowanie polecam!

Tak jak Zygzak mnie rozczarował tak ta pozycja totalnie oczarowała. W moim osobistym rankingu plasuje się tuż za Klarą i półmrokiem... Jednak przejdźmy do ważniejszych rzeczy- czy to thriller? Nie jestem przekonany. Bardziej specyficzna opowieść grozy, której puenta tak jak w Klarze wreszcie pokazuje cały kunszt autora. Stanowczo warto przeczytać.

Zastanawiam się czy to szmira, czy gniot. A może to żart jakiś? - no te wszystkie pochwały i zachwyty nad nudnym gniotowatym szmirzyskiem. Może trzeba to czytać z mistrzem Lovecroftem w parze i do kupy razem? Ale jak wtedy nie porzucić gniota na rzecz arcydzieła? I tylko ten cytaty, co to go sobie wybrałem, ten co to niby broni tę kupę banialuków. Ale czy to nie zerżnięte aby? Szkoda gadać i szkoda życia na czytanie o tym, że gdzieś po coś ktoś pojechał i że prawie go zabili i że coś tam gdzieś tam...

Interesująca książka dla tych co lubią książki futurystyczne. Cały czas trzyma w napięciu i tak na prawdę nie wiadomo co może się zdarzyć.
Dokładne opisy osób i wymyślonych postaci oraz miejsc, w których znajdują się bohaterowie, pozwalają na wyobrażenie sobie bohaterów i otoczenia.

"Klucz do otchłani" pozwala pomyśleć nad tym w co wierzymy, jaki wpływ mają na nas pewne rzeczy. Niby nic nowego, ale ujęte w ciekawym wydaniu. Nie do końca przypadła mi do gustu postać Daniela, więc traktowałem go tylko jako środek do zwiedzania różnych zakątków tego surrealistycznego świata.

Książka bardzo intrygująca; początek dla mnie był trochę ciężki - nie mogłam połapać się o co chodzi, kto jest kim i jaki to świat (niczego nie wiedziałam na temat tej książki, nie czytałam żadnych recenzji - książkę zaczęłam czytać przypadkowo); ale koniec mnie powalił; POLECAM

Moje drugie podejscie do autora, pierwsza powiesc (Zygzak) jak dla mnie porazka...... "Klucz do otchlani" natomiast super! Bardzo mi sie podobala, wciagajaca, wartka akcja i duzo zaskoczen, zwlaszcza na koncu:-) Chociaz powiesc miejscami "calkiem od czapy", i chwilami przypominajaca troche fantazje malolata najaranego skretem..... niemniej jednak w 100% udana...!! Fajnie tak czasami zatopic sie w przygodzie calkiem innej od naszej szarej rzeczywistosci:-)

• 2010
  • Horror/Thriller/Sensacja/Kryminał