Klucz do otchłani

Tłumaczenie: Barbara Jaroszuk
Wydawnictwo: Muza
La llave del abismo

- drugi po "Zygzaku", tym razem futurystyczny thriller, w którym główny bohater usiłuje znaleźć klucz do otchłani i poznać prawdę o tym, kto naprawdę rządzi światem - oszałamiająca podróż w głąb tajemnic wiary i próba refleksji nad tym, co znaczy zabić człowieka w imię przekonań religijnych - dziesiąta, jubileuszowa powieść Somozy wydana przez Muzę Daniel Kean, młody urzędnik kolei wiedzie...

- dziesiąta, jubileuszowa powieść Somozy wydana przez Muzę

Daniel Kean, młody urzędnik kolei wiedzie nudną egzystencję aż do chwili, gdy podczas zwykłego dnia pracy odkrywa w pociągu pasażera z bombą przymocowaną do ciała. Zanim jest w stanie zareagować, nieznajomy proponuje mu ryzykowny układ. Począwszy od tego momentu rodzina Daniela znajdzie się w niebezpieczeństwie, a jedynym sposobem, by ją ocalić, okaże się odnalezienie inspiratorów zamachu.

źródło opisu: muza.com.pl

źródło okładki: muza.com.pl

Jedna z lepszych książek, jakie dane mi było czytać ostatnimi czasy. Akcja wciąga praktycznie od samego początku i trzyma w napięciu aż do końca. Ostatnie kilka rozdziałów potrafi nieźle zawrócić w głowie i wstrząsnąć do głębi. Lektura poza świetną rozrywką może się także przyczynić do głębszego zastanowienia nad istotą świata takiego, jakim go znamy.
Szczególnie polecam wszystkim fanom H.P. Lovecrafta, którzy z pewnością znajdą tu coś dla siebie... ;)

magfre | 2013-07-28

Akcja powieści jest wartka, dosyć wciągająca, styl sprawny. Tajemniczy klucz do otchłani pozostaje bardzo długo zagadką. Książkę bardzo szybko się czyta. Konstrukcja też jest interesująca - wraz z kolejnymi rozdziałami książki zapoznajemy się z Rozdziałami Najświętszej Biblii Miłości i Sztuki - Biblii świata przyszłości. Somoza używa ironii i absurdu; odważnie podchodzi do tematu wiary i religii. Postacie jednak nie zapadły mi specjalnie w pamięci. Jest to powieść przygodowa, z całkiem sporą dawką rozważań filozoficznych, egzystencjalnych. Jeśli ktoś, tak jak ja, lubi czasem sobie porozmyślać nad książką, to z pewnością ta pozycja przypadnie mu do gustu.

pirat_ta | 2013-11-11

Najgorsza z powieści Somozy. To co mnie wciąga w jego książkach to podana w odpowiednich proporcjach mieszanka niesamowitego i realnego. w momencie, w którym decyduje się na opowieść zupełnie fantastyczną, traci element grozy i napięcia, bo to co nierealne, nie przeraża aż tak bardzo. Inna kwestia że akurat w tej książce nic nie przeraża, a mimo to autor co rusz kończy kolejny podrozdział irytującym tanim chwytem w stylu: i wtedy stało się to(coś bardzo bardzo strasznego). niestety, dalej okazuje się że nic strasznego się nie stało i tak mniej więcej wygląda cała książka. to przykre, że Somoza musi uciekać się do sztuczek usiłujących zatrzymać czytelnika przy książce za wszelką cenę, bo jak można się przekonać z wcześniejszych książek - stać go na więcej.

Zastanawiam się czy to szmira, czy gniot. A może to żart jakiś? - no te wszystkie pochwały i zachwyty nad nudnym gniotowatym szmirzyskiem. Może trzeba to czytać z mistrzem Lovecroftem w parze i do kupy razem? Ale jak wtedy nie porzucić gniota na rzecz arcydzieła? I tylko ten cytaty, co to go sobie wybrałem, ten co to niby broni tę kupę banialuków. Ale czy to nie zerżnięte aby? Szkoda gadać i szkoda życia na czytanie o tym, że gdzieś po coś ktoś pojechał i że prawie go zabili i że coś tam gdzieś tam...

deerman22 | 2016-02-21

Tak jak Zygzak mnie rozczarował tak ta pozycja totalnie oczarowała. W moim osobistym rankingu plasuje się tuż za Klarą i półmrokiem... Jednak przejdźmy do ważniejszych rzeczy- czy to thriller? Nie jestem przekonany. Bardziej specyficzna opowieść grozy, której puenta tak jak w Klarze wreszcie pokazuje cały kunszt autora. Stanowczo warto przeczytać.

Goszarda | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 15 października 2011

Książka bardzo intrygująca; początek dla mnie był trochę ciężki - nie mogłam połapać się o co chodzi, kto jest kim i jaki to świat (niczego nie wiedziałam na temat tej książki, nie czytałam żadnych recenzji - książkę zaczęłam czytać przypadkowo); ale koniec mnie powalił; POLECAM

kinzetka | 2013-10-02
Przeczytana: 2011 rok

Powieść o kluczu i z kluczem. Staram się nie zaglądać na koniec książki w czasie czytania i dlatego nie mam zamiaru wręczyć nikomu Somozowskiego „klucza” do książki, wystarczająco często natrafiałam nań w innych recenzjach. Sam „klucz” nie jest aż tak istotny i w niczym nie przeszkadza w odbiorze powieści.
Z jednej strony mamy u Somozy powieść fantastyczno-przygodową, z drugiej zaś jest to opowieść o potrzebie wiary. Człowiek musi w coś wierzyć, żeby nie pogubić się w świecie. Czasami niestety wiara ta oparta jest na nader fikcyjnych podstawach.
U Somozy, jak to u Somozy – bohaterowie są wyraziści, fabuła sensowna, akcja trzyma w napięciu. Czegóż chcieć więcej? Nie przepadam za fantastyką, jednak powieść jest napisana wartkim, żywym językiem. Polecam szczególnie osobom zachwycającym się klasykami fantastyki i powieści grozy. W tym tkwi klucz do powieści, a jaki – niech każdy sam sobie sprawdzi.

Agata | 2012-08-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Akcja książki toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości po kataklizmie, który zmienił znaną tam Ziemię. Główny bohater zostaje wplątany w niezwykłą historię, w której raz jest bohaterem a raz narzędziem w rękach wyznawców Biblii - księgi dającej zarówno wskazówki i tłumaczącej rzeczywistość jak i, w dosłownym znaczeniu, ją kształtującym.
Nie chciałabym zdradzać żadnego z wątków akcji, gdyż popsułoby to przyjemność czytania. Nie jestem "fanką" powieści z gatunku sf, a no to umiejscowienie czasu akcji mogłoby wskazywać, ale "Klucz do otchłani" zafascynował mnie, dlatego z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę zarówno osobom szukającym dobrej, "wciągającej" powieści o zaskakujących zwrotach akcji, jak i osobom otwartym na nieszablonową koncepcję miejsca religii w społeczeństwie.

igus_2010 | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Moje drugie podejscie do autora, pierwsza powiesc (Zygzak) jak dla mnie porazka...... "Klucz do otchlani" natomiast super! Bardzo mi sie podobala, wciagajaca, wartka akcja i duzo zaskoczen, zwlaszcza na koncu:-) Chociaz powiesc miejscami "calkiem od czapy", i chwilami przypominajaca troche fantazje malolata najaranego skretem..... niemniej jednak w 100% udana...!! Fajnie tak czasami zatopic sie w przygodzie calkiem innej od naszej szarej rzeczywistosci:-)

michall_1985 | 2015-11-08
Przeczytana: sierpień 2011

Gdybym znał literaturę autorstwa Lovecrafta,to pewnie bym się tą pozycją zachwycał,może inaczej na nią spoglądał...

Świetnie napisana powieśc z gatunku,który czasem potrafi uczynic fabułę nierealną.Jednak Somoza napisał to w swoim stylu,wszedł w analizę postaci,ubrał całośc w intrygującą zagadkę oraz zaskoczył zakończeniem.