Clara y la penumbra
malarstwo, sztuka, thriller
literatura piękna

Rok 2006. Artystycznym rynkiem rządzi kierunek zwany hiperdramatyzmem, w którym ludzie stają się dziełami sztuki. Żywe płótna można kupić, postawić w galerii lub we własnym salonie, sprzedać, wywieźć do innego kraju, poćwiartować i porzucić w Lasku Wiedeńskim... Właśnie tam zostaje odnaleziona martwa, czternastoletnia modelka, a zarazem zniszczony obraz Defloracja, autorstwa Bruno Van Tyscha. Rozpoczyna się podwójne śledztwo, prowadzone przez policję i towarzystwo ubezpieczeń dzieł sztuki. Intrygujący thriller o silnym ładunku erotycznym zagłębia się w półmrok natury ludzkiej, docierając do pozornie nieprzekraczalnych granic. To również metafora społeczeństwa, w którym życie i godność tanieją, gdy do głosu dochodzą pieniądze lub sława.

zagadulancki | 2019-07-19

jestem zafascynowany

Hefajstosek | 2018-12-02
Przeczytana: kwiecień 2011

Najlepsza powieśc Somozy,którą przeczytałem.

Genialna a zarazem upiorna idea dzieł sztuki,tworzenia żywych pomników i dzieł sztuki.Wszystko dla szalonej wizji.

Polecam

krzysztof chrobak | 2018-09-04

Lata już minęły od czasu kiedy to czytałem, a ciągle pamiętam. Pamiętam zarys fabuły i to, że mi się wtedy podobała. Znaczy dobra lektura. A zważywszy, że co i rusz przypomina mi się, gdy czytam o niektórych "dziełach" sztuki współczesnej oznacza zapewne, że zmysł obserwacyjny i zdolności antycypacyjne pana Somozy też na wysokim poziomie były.

Kiedy przeczytałam opis tej książki na okładce , kiedy zaczęłam ją następnie czytać , nieodparcie skojarzyła mi się z inną książką o podobnej tematyce . Mianowicie chodzi mi o " Kiedy byłem dziełem sztuki " Érica - Emmanuela Schmitta . Tam ''sztuką '' z człowieka była rzeźba . Tutaj autor poszedł zdecydowanie dalej i dziełami sztuki uczynił obrazy z ludzi , z wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z bycia obrazem . Czyli z naciąganiem płótna , gruntowaniem i konserwowaniem . Ba , autor idzie jeszcze dalej , proponuje nam czytelnikom byśmy wyobrazili sobie , lampy , stoliki , popielniczki , krzesła i wiele innych tak zwanych przedmiotów użytkowych wykonanych , właściwie nawet nie wiem jak to napisać : z ludzi ? na ludziach ? . Bo czy te ''rzeczy '' nadal są ludźmi . ? Ha ! na to pytanie każdy musi sobie sam odpowiedzieć . To straszna książka , straszna i niepokojąca . balansująca na bardzo , bardzo cienkiej granicy obrzydliwości i zwyrodniałości a fascynacji . Niemożliwości i...

KasiaVanilla | 2017-03-05

Niesamowita, dobrze napisana, jedna z moich faworytów. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, byłabym zachwycona gdyby powstał na jej podstawie film.
Uwielbiam

Aya | 2017-02-04
Przeczytana: 02 lutego 2017

Thriller może niespecjalnie zaskakujący, ale nadrabiający to siłą wyrazu zawdzięczaną świetnemu, plastycznemu stylowi autora. To dzięki temu świat sztuki hiperdramatycznej nabiera życia, staje się nie tylko pisarską fantasmagorią, a realną perspektywą. Należą też się oklaski za dobrze skonstruowane postaci, zarysowane wystarczająco głęboko, żeby zdały się rzeczywiste, a przy tym zachowujące odpowiednią dozę tajemnicy, która intryguje i zostawia odrobinę przestrzeni dla wyobraźni.
Wątek kryminalny niestety był dość przewidywalny, ale na szczęście i tak dałam radę ponieść się napięciu.

whisky | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O czym jest ta książka wszyscy już doskonale wiedzą. Od siebie dodam tylko, że zakończenie niesamowicie kłóci się z cała filozofią przedstawianą raz za razem przed wszystkie rozdziały. Nagle ujrzane człowieczeństwo, nagły happy end, nie pasujące do niczego naświetlenie dalszych losów bohaterów? O ileż lepiej odebrałabym tę powieść, gdyby autor do końca trzymał się swojej bezdusznej idei sztuki.

deerman22 | 2015-11-16

Pierwsze słowo, które nasuwa mi się na myśl po przeczytaniu tej książki to uzależniająca. Wizja sztuki aż tak brutalna w przekazie, obdarta z ram. Forma ludzka, cała dywagacja na temat sztuki jest dla mnie niesamowita wręcz. Książka dla każdego fana sztuki.

| 2015-11-08
Przeczytana: kwiecień 2011

Najlepsza powieśc Somozy,którą przeczytałem.

Genialna a zarazem upiorna idea dzieł sztuki,tworzenia "żywych obrazów".Dodatkowo świetna intryga kryminalna w tle.

goh | 2015-08-10
Przeczytana: marzec 2015

Pomysł na książkę był dobry ale od pewnego momentu za duzo niepotrzebnego a wymyślnego okrucieństwa.