Sens nocy. Spowiedź

Tłumaczenie: Anna Bartkiewicz
Wydawnictwo: W.A.B.
The Meaning of Night. A Confession
978-83-7414-337-0

Po zabiciu rudowłosego mężczyzny poszedłem do Quinna na kolację... Tak rozpoczyna się niezwykła historia Edwarda Glyvera, wielbiciela dobrej lektury, filologa... i mordercy. Jako chłopiec Glyver wierzył, że urodził się, by zostać kimś wielkim. W tym przeświadczeniu utwierdza go pewne przypadkowe odkrycie. Bogactwo, władza i piękna kobieta są w zasięgu ręki. Teraz zrobi wszystko, by je zdobyć. Droga do celu prowadzi z zamglonych ulic wiktoriańskiego Londynu, burdeli i palarni opium do malowniczych posiadłości wiejskiego Evenwood. Jednak śladem bohatera podąża jego rywal - poeta Phoebus Rainsford Daunt.

Mroczna, fascynująca opowieść o świecie intryg, oszustw, miłości i zemsty, a jednocześnie podróż w głąb psychiki człowieka chorobliwie ambitnego, bezwzględnego i nieobliczalnego. Książka Coxa tuż po ukazaniu się weszła na brytyjskie listy bestsellerów.

Ferula | 2014-10-08

Uprasza się wszystkich miłośników powieści wiktoriańskiej, kryminałów i niecnych historii o wpisanie powyższego tytułu na listę książek obowiązkowo do przeczytania. Obojętne mijanie „Sensu nocy. Spowiedź” na bibliotecznych półkach to błąd, poważne zaniedbanie. Chyba, że z oczu chce się stracić powieść doskonałą, drobiazgowo oddającą atmosferę Londynu i angielskiej prowincji tamtych lat, gdzie autor jak za rączkę prowadzi nas po dickensowskich zaułkach, hotelikach, bibliotecznych salach, podejrzanych spelunkach i pałacowych ogrodach. Daje przy tym mistrzowski popis erudycji wprowadzając nas w intelektualne zainteresowania bohatera, jego fascynacje i życie duchowe. Ale powieść ta to przede wszystkim historia ludzkiej obłudy i zawiści, misternie utkana sieć spisków podsycanych chorą i niespełnioną ambicją. W wyścigu o nazwisko, majątek i pozycję dyskretnie ściera się ze sobą dwóch przeciwników, jeden z desperacją odkrywa tajemnice i knowania, drugi z kolei zaciera ślady. Który...

Tomek | 2014-03-30
Przeczytana: 30 marca 2014

Zastanawiam się ile jeszcze takich perełek kryją przede mną dostępne mi księgozbiory? Chciałoby się, aby było ich jak najwięcej i przez długie lata, pomału były odkrywane, zapewniając wiele emocji i niezapomnianych wrażeń. Będąc jednak świeżo po zakończonej lekturze tej książki, moim pragnieniem jest znaleźć i poznać jak najszybciej, wszystkie tak obrazowo napisane i skonstruowane powieści. Dla mnie, miłośnika kryminałów i zarazem epoki wiktoriańskiej „Sens nocy. Spowiedź” jest doskonałą ucztą wyobraźni. Powoli tkana opowieść, snuje się niczym londyńska mgła, biorąc w swoje władanie czytelnika, otacza go, wciągając natychmiast głęboko w wir wydarzeń. Fascynacja przekładająca się na ogromną staranność, jaka cechuje Michaela Coxa jest ogromnym plusem powieści. Autor, bowiem tworzy barwny i pełen szczegółów obraz XIX wiecznej Anglii, nie zapominając również o dokładnym i dogłębnym wykreowaniu postaci bohaterów. Cóż tu dużo mówić, tę powieść się czuje, wręcz żyje w niej, stając się nie...

serfer | 2014-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Tak naprawdę w życiu trafia się na niewiele książek, które zasługują na to, by być ocenionymi ponad skale. Toniemy w morzu nudnych, by nie powiedzieć beznadziejnych dzieł, bezustannie wypatrując czegoś godnego uwagi. I w tym momencie pojawia się powieść Michaela Coxa, idealna w każdym calu, wciąż na nowo trzymająca w napięciu.
To tak jakby przenieść się w opisywany w niej świat, być głównym bohaterem i doświadczać przeciwności losu, które wciąż napotyka na swojej drodze. A potem pojawia się ten dziwny rodzaj smutku, kiedy książka ma swój koniec, a my wciąż chcemy więcej i więcej.

XIX-wieczna Anglia, ciemne zaułki miasta i ludzkiej duszy. Fabuła rozwija się jak kwiat róży: każdy rozdział kończy się przeczuciem kolejnego sekretu, a gdy odchylisz ten płatek, za nim, w nowym rozdziale, pojawia się następne niedomówienie. Książka, w której jest wszystko to, czego pragnie wytrawny czytelnik: intrygująca historia dziedzica-barona, zdrada, morderstwo, balansowanie na granicy obłędu, niebezpieczeństwo śmierci, namiętność... i jeszcze więcej. Pierwszoosobowy narrator traktuje cię jak zaufanego powiernika, oddaje w twoje ręce swój los i ocenę swych czynów. Zniewalająca fabuła, język i wyraziste osobowości bohaterów. Zamykając książkę, uświadomiłam sobie, że przez 580 stron moje życie toczyło się w innej przestrzeni.

goraraah | 2012-10-01

Świetna! Czytelnik zostaje wciągnięty do świata powieści. A później nie może się stamtąd wydostać o własnych siłach:) Urzekająca forma, doskonały przekład, niebanalna historia, niezwykłe zakończenia. Polecam!

allison | 2011-04-18
Przeczytana: lipiec 2010

Powieść napisana z rozmachem - ma w sobie klimat i najlepsze cechy powieści dickensowskiej oraz "małe co nieco" z twórczości A. Conan Doyle'a, co dziś już rzadko się spotyka.

Kata | 2014-12-09
Przeczytana: 14 listopada 2014

Perfekcyjna! Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Niezwykły klimat niczym z powieści Dickensa. Nadzwyczajnie wyraziste postacie, ich postępowanie oraz pobudki, którymi się kierowali - wszystko to niesie ze sobą ładunek emocjonalny przez co nie pozostawia czytelnika obojętnym. Niesamowita intryga, która splata ze sobą pozornie różnych i oddalonych od siebie bohaterów. Stopniowanie napięcia i powolne rozwiązywanie zagadki opracowane w sposób wręcz idealny - wciąga czytelnika co chwila go zaskakując. Przenikliwa analiza ludzkiej psychiki oraz niebywałe zakończenie. Czytelnik staje się elementem świata powieści i naprawdę żal, go opuszczać gdy lektura dobiega końca. Gorąco polecam - prawdziwa perła literatury!
"Wchodził tu w grę temperament bibliofila. Trzeba bowiem stwierdzić, że Ci którzy go mają są rodzajem masonerii. Wzorem masonów traktują tych, których Bóg pobłogosławił pasją do książek jak rodzonych braci."

Ludi | 2010-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2010

Bardzo przemyślana intryga, dobry klimat, zwroty akcji, niesamowita otoczka rodowych tajemnic, opiumowych snów i postaci budzące jakieś emocje.

margot_caro | 2013-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2013

Skłamałabym gdybym napisała, że pochłonęłam ją jednym tchem. Zaczęłam bowiem czytać "Sens nocy" jakoś rok temu kiedy kupiłam ją w jednym ze znanych marketów (co za niedorzeczność!) z kilka złotych. To był jeden z powodów, dla których od razu ruszyłam z nią do kasy. Drugi to taki, że interesuje mnie temat XIX wieku. Czytałam zwierzenia E. G. co jakiś czas, po trochu. Po zamknięciu ostatniej strony łzy poleciały mi po policzku, a całą noc i kolejny dzień tylko ona zajmowała mi myśli. Ta książka jest niebywale dobra. Za dobra jak na cenę za którą nabyłam i na swoją niesławę. Jest też z dobra aby rzucić ją tłumowi... Jest historią ulotną, której część pozostanie na zawsze w sercu czytelnika...

Maddie | 2013-07-30

Dla mnie książka, bez najmniejszych wątpliwości zasługuje na ocenę bdb.

Chociaż czytałam ją dość dawno nadal mam ją w pamięci, a nie o każdej książce mogę to powiedzieć.

Nie zrażając się ilością stron (dla mnie im więcej = lepiej), po wypożyczeniu jej z biblioteki, przeczytałam ją raptem w kilka dni.
Autor doskonale oddał klimat wiktoriańskiego Londynu, ponadto stworzył ciekawy portret głównego bohatera. Jest to człowiek, który walczy o swoje prawa, a czy robi to w sposób moralny - to już ocenia czytelnik.

Książka ta ma kilka genialnych zwrotów akcji, co wbrew pozorom często jest zatracane przez autorów przy tak długiej powieści, parę razy sama dość mocno się zaskoczyłam i myślałam "jak to jest możliwe?".

Intryga prowadzona jest w sposób ciekawy i zaskakujący, a sama książka ma na tyle dużo wątków, że może służyć jako literatura podmiotu do niejednego tematu pracy maturalnej, co rzecz jasna nie oznacza że jest to książka tylko i wyłącznie dla młodzieży.

Gorąco polecam...