Mistrz gry

Wydawnictwo: Książnica
Le maître de jeu
978-83-250-0070-7
thriller

Po stworzeniu świata Bóg z nudów zaczął się zabawiać z co ciekawszymi przedstawicielami rodzaju ludzkiego. Przyjmując postać różnych osób, wyjawia tym, którzy go interesują, kim naprawdę jest i jakie są reguły jego gry. Pewnego wieczoru dosiada się w barze do Iwana Sierowa, młodego teologa, który stracił wiarę. Iwan w końcu przystępuje do gry, ale tylko mu się wydaje, że gra jak równy z równym. Powieść Brazylijczyka mieszkającego w Kanadzie, autora wielu bestsellerów, laureata licznych nagród literackich. Pierwsze wydanie polskie.

wiejskifilozof | 2015-04-19

Nie można mnie nazwać człowiekiem wielkiej wiary.Dlatego podszedłem do książki dość sceptycznie.
Ot jakaś rozprawka filozoficzna dla klerykałów i dewotów.
A tu proszę bardzo, wręcz coś innego.
To książka bez akcji, to takie moje pierwsze zauważenie.
Bo tylko siedzą i gadają.
Ktoś powie, nuuuuda.
Ale ważne też o czym gadają. O życiu, o naturze człowieka.
Czym jest Bóg, czym jest człowiek ?
Sens w tej książce jest, trzeba go tylko odkryć.

Marcin B | 2013-08-20

Trochę ciężko się ją czyta i jest nudna :/ liczyłem też na ciekawsze zakończenie, które mnie rozczarowało. Sama osoba Boga dość ciekawie przedstawiona, jako bezwzględna osoba bawiąca się ludźmi.

cykuta | 2010-10-30
Przeczytana: 17 czerwca 2007

Człowiek równie mało wie o naturze Boga, co karaluch o naturze człowieka – stwierdził niegdyś szwajcarski teolog, Ulrich Zwingli. W efekcie usilnych starań zwizualizowania absolutu, powstała cała mnogość wyobrażeń Stwórcy. Jednak do tej pory nie spotkałam się z wizją choćby po części podobną do tej, jaką przedstawia Sergio Kokis w powieści „Mistrz gry”.

Wyobrażenie autora jest dość niecodzienne. Bóg istniał od zawsze. Jednak wieczność nawet dla tworu tak doskonałego jak on, okazała się męcząca. By uwolnić się od nudy, stworzył świat i ludzi. Albowiem ci ostatni – konkludował – stali się nadzwyczaj interesujący, postanowił od czasu do czasu zabawiać się z niektórymi przedstawicielami rodzaju ludzkiego. Dlatego stworzył Grę o ściśle wytyczonych [nieledwie restrykcyjnych] zasadach. Zwyczajowo zajmowali go wybitni tego świata. Pewnego dnia postanowił wcielić się w mężczyznę, któremu nadał imię Lucjan [swoją drogą to dość śmiałe posunięcie ze strony autora], by złożyć wizytę młodemu,...

Kilka warstw tej niesamowitej lektury "moralnego niepokoju" ukazuje sprawy, którym poświęcano niejedną książkę. Główne "trzy w jednym" - historia trochę odstającego od społeczeństwa młodego człowieka, historia więźnia z dokładnym opisem jego "łamania" przez oprawców idealnych oraz On. Bóg. Pan, Stwórca, Kreator. Mistrz Gry.

Gra, którą stworzył, nie daje się ogarnąć przeciętnym ludzkim umysłem, ale zadowolony ze swojego dzieła Bóg odwiedza jednostki wybitne - bawi się ich kosztem, wciąga do gry, nie daje możliwości ucieczki, bo doskonale wie, że ciekawość wygra z chęcią zachowania zdrowej psychiki.

Jeśli przeczytacie na okładce książki stwierdzenie, że "Po stworzeniu świata Bóg zaczął się nudzić...", czy poczujecie lekką nutkę zainteresowania? Otóż ja poczułam. Główna myśl jest taka, że Bóg czasem przybiera ludzką postać i wybiera sobie partnerów do rozmowy. Z wyczytanego na chybił-trafił zdania: "To pan sika?" wywnioskowałam, że jest to książka obrazoburcza, ale lekka i...

WirtualnaKsiążka | 2013-12-10
Przeczytana: 2012 rok

Biorąc tę książkę do ręki i widząc opis "Po stworzeniu świata Bóg z nudów zaczął się zabawiać z co ciekawszymi przedstawicielami rodzaju ludzkiego." mam sceptyczne nastawienie do tego typu publikacji, jednak lubię różności w swojej biblioteczce, tak więc postanowiłam tę lekturę przeczytać.
Kilka razy miałam do czynienia z podobną literaturą, kiedy to Bóg "rozmawiał" z ludźmi niewierzącymi.
Obraz Boga w tej książce jest zdecydowanie pokazany z punktu widzenia autora.
Dla niektórych owa publikacja może się wydać trochę męcząca. W moim przypadku momentami też tak bywało, ponieważ niektóre opisy czy fragmenty nie dają o sobie znać w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
To co zasługuje na uwagę, to niebanalny przekaz. Na pewno ta książka uzmysławia nam, że Bóg nie jest tylko w niebie, że wciela się w różne postacie (...)
Myślę, że dla każdego z nas kwestia dotycząca wiary jest zupełnie inna, dlatego ograniczę swoje zdanie do tego, co napisałam powyżej.
Dla jednych Bóg jest wszędzie, dla...

Justyna | 2013-08-28
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Zaciekawił mnie opis książki, ale spodziewałam się dobrego thrillera (jak obiecywała kategoria). Już dawno nie byłam tak zła podczas czytania książki - jeden wielki bełkot.

Edy | 2015-03-04
Przeczytana: 01 marca 2015

Miałam duży problem z ocenieniem tej książki ze względu na mieszane uczucia, które odczuwałam podczas jej czytania
Na początku była interesująca i intrygująca
Ciekawie przedstawiona postać Boga oraz wizja stworzenia świata, choć nie da się nie dostrzec "niedociągnięć"
Z czasem książka stawała się coraz mniej ciekawa, momentami wręcz nużąca
Zakończenie rozczarowujące

mimo wszystko uważam, że warto ją przeczytać, bo można w niej także wypatrzeć kilka genialnych fragmentów i spisać kilka cytatów :)

bambuska | 2010-09-28
Przeczytana: 2010 rok

Nie jest to książka, którą łatwo się czyta. Zaskakująca i nieco wulgarna wizja stworzenia i reguł rządzących światem. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że nasza rzeczywistość różni się choć trochę od koncepcji autora.

Serafin | 2010-03-27
Przeczytana: 27 marca 2010

Ładna ale smutna książka. Bóg jest bardzo ludzki, a ludzie bywają upiorni. Studium ludzkiego cierpienia, zawodów życiowych i marzeń. Niesamowite wejrzenie w człowieczeństwo.

Pola | 2013-02-02

Przerwane z powodów technicznych ale też po części dlatego że męczył mnie ten "Bóg" i zaczęłam (czego staram się nie robić) przelatywać tylko przez fragmenty które wydawały mi się graniem na zwłokę, żeby znaleźć jakieś perełki które zaintrygowały mnie początkowo w pomyśle na te książkę. Niestety z czasem robi się strasznie rozwleczona i wypełniona wynurzeniami bohaterów, nie wnosząc jednak nic odkrywczego w ich wzajemne relacje. Po prostu przestaje być interesująca.