Sen numer 9

Tłumaczenie: Janusz Margański
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Number9dream
83-08-03223-0

Dwudziestoletni Eidżi Mijake przybywa z prowincji do Tokio, by znaleźć i poznać ojca. Wokół bohatera i z jego udziałem szybko zaczynają dziać się rzeczy dziwne i tajemnicze. W jaki sposób łączą się ze sobą krwawa wojna gangsterów jakuzy i romantyczna miłość do subtelnej pianistki, przewrotna wola piorunów i opowieści niewidomej pisarki, zaskakujące interaktywne gry wideo i pamiętniki pilota kamikaze z czasów II wojny światowej?

Peroxidepest | 2014-12-04
Przeczytana: 16 listopada 2014

Sama historia nieciekawa a sposób jej opowiedzenia paskudny. Jedyna rzecza, jaka mi się podobała to to, że w końcu się skończyło. Nie mój cyrk, nie moja bajka, nie moja wrażliwość ani estetyka.

Bardzo się nakręciłam na tą książkę i niesamowicie mocno chciałam ją przeczytać, choć "Atlas Chmur" był rozczarowujący. Jako w pewien sposób potwierdzenie reguły myślę, że akurat w tym wypadku film jest o niebo lepszy niż sama książka. Ale mimo wszystko chciałam dać Mitchellowi jeszcze jedną szansę - opis i komentarze nastawiały optymistycznie.

Niestety, Mitchell nie jest ani jak Murakami Haruki, ani jak Murakami Ryo, choć wydawało mi się, że chce być do nich podobny. Tylko, że wstawki magiczne, historie nie z tego świata u Harukiego intrygują i pociągają, a u Mitchella są jakieś nadęte i nie czułam większego powiązania z fabułą. Brutalizm oraz mocny naturalizm u Ryo pociągają w jakiś sposób, u Mitchella czułam się zdegustowana i niechęcona.

Historia banalna, ale poprzez sposób...

AleksandraB | 2012-09-27
Przeczytana: 26 września 2012

O Boże, panie Mitchell, jak ja panu zazdroszczę. Nieskrępowanej wyobraźni. Wyjątkowego poczucia humoru. Opanowania słowa - robi pan z nim co zechce!

A w ogóle, to wreszcie ktoś mnie przekonał, że krótką formą także można zawojować - "sen_numer_9", ze swoją szaleńczą, a jednak doskonale poprowadzoną fragmentarycznością i upchnięciem kilku(nastu?) historii w jednej mega-opowieści, jest dla mnie ostatecznym dowodem.

Bawiłam się świetnie, wzruszyłam się nie raz, moje szare komórki zostały zaprzęgnięte do roboty, a wzrok sunął gładko po sznureczku (podkreślę to jeszcze raz) doskonale złożonych wyrazów. A nawijanie owego sznureczka na szpulę okazało się zajęciem tak zajmującym, że trudno było odłożyć robótkę na później, dopóki nie został nam w ręku sam koniuszek, kuszący, żeby zacząć od początku.

lotosu_kwiat | 2012-11-07
Przeczytana: 03 listopada 2012

Do zainteresowania książkami Davida Mitchella zachęciła mnie zapowiedź wchodzącego niebawem do kin ,, Atlasu Chmur". Długo szukałam tej książki jednak w bibliotekach w moim mieście wszystkie były wypożyczone i zarezerwowane na długi okres, natomiast wydawnictwa zamierzały wznowioną edycję sprzedawać dopiero po premierze filmu. I właśnie z braku dostępnego ,,Atlasu chmur" zdecydowałam się sięgnąć po inną pozycję wyżej wymienionego autora.
Przyznam że książka była dla mnie dużym zaskoczeniem, a zarazem próbą otworzenia się na inne gatunki książek ( wczesniej jedyną moją stycznością z fantastyką był Hobbit). Niemniej jednak było to zaskoczenie pozytywne. Fantastyka i motywy ze snów ciekawie przeplatały się z historią poszukiwania ojca przez głównego bohatera.
Ciekawe nawiązanie do piosenki Lennona - Dream number 9.
Różnorodność wątków - jedne ciekawsze drugie mniej jednak tworzące spójną, niepowtarzalną całość. Z pewnością sięgnę po inne książki Mitchella, z niecierpliwością czekam...

Marvil | 2011-08-10
Przeczytana: 05 sierpnia 2011

Gdy zaczynałem czytać książkę „Sen_numer_9”, potrafiłem ją określić tylko, jako dziwną. Jednak w im bardziej się wczytywałem, słowo „dziwna” przeradzało się w „niezwykła”. Było to spowodowane tym, że główny wątek był przeplatany różnego rodzaju wizjami, snami, a nawet grami komputerowymi albo zapiskami z dziennika pilota kamikaze z czasów II wojny światowej.

Do Tokio przyjeżdża dwudziestoletni Eidżi Mijake. Chce odnaleźć ojca, którego nigdy nie spotkał. Zadanie to jest jednak niezwykle trudne. Bo jak odnaleźć jednego człowieka, nie znając jego nazwiska, ani tego jak on wygląda, w takim mieście jak Tokio? Chłopak pracując w biurze rzeczy znalezionych, na stacji w Ueno, snuje pomysły jak zobaczyć się z adwokatem swojego ojca. Jest zwykłym robotnikiem, trutniem, jak określa siebie sam bohater. Podczas poszukiwań Eidżi powoli zakochuje się w pewnej kelnerce. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby bohater nie wplątał się przez przypadek w mafijne porachunki.

Jak wspomniałem...

vAnitas | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

Strasznie ciężko jest mi oznaczyć książkę jako "przeczytaną" oraz oceniać ją dosyć słabo, jeżeli nie dobrnęłam do jej końca. Niestety, jednak nie uda mi się przeczytać choćby strony więcej.
Czuję się okropnie rozczarowana, ponieważ "Atlas chmur" tego autora szalenie mi się podobał. "Sen numer 9" za to był tworem tak surrealistycznym, że nie dość, że próbowałam przebrnąć przez niego od października, to chyba praktycznie nic nie zrozumiałam.
Szkoda.

Bartosz | 2013-08-30
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

"Czym jest Sen_NUMER_9?
Masz szansę na własną odpowiedź..."

Chyba najlepsza książka jaką w życiu czytałem.

Naprawdę mnie zaskoczyła.
Nie wiedziałem czego oczekiwać po Mitchellu.
Obejrzałem "Atlas Chmur" - był nietypowy, dziwny. Domyślałem się, że to samo spotka mnie, w przypadku "Snu numer 9". I tak było.

Historia zwyczajna, a jednocześnie niezwyczajna.
Zwykły chłopak (główny bohater), a jednocześnie niezwykły.

W tej książce można znaleźć wiele. Zależy czego się szuka.
Rozważania na temat sensu życia? Są.
Rozmyślania na temat przeszłości? Są.
Historie śmierci i życia. Są.
Romantyczna miłość? Jest.

Wiele rzeczy/ tematów można znaleźć w tej książce. Wszystko zależy od tego, czego się szuka.

"Czym jest Sen_NUMER_9?"

Macie okazję się przekonać.

Polecam.

KaasiaJot | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biblioteka
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zauroczona stylem Mitchell'a (po przeczytaniu "Atlasu Chmur"), postanowiłam sięgnąć po inne jego pozycje i muszę przyznać, że zdecydowanie się nie rozczarowałam. Książka jest wciągająca jak tytułowy sen, a same przygody bohatera (również te "na jawie") porywają swoją niesamowitością i fantazją. Mimo, że tematyka na płaszczyźnie obyczajowej jest sama w sobie dość poważna, to podana w tak lekki sposób i przy użyciu tak "pozytywnie zakręconych" postaci, że pozostawia bardzo przyjemny i optymistyczny posmak...aż żal się obudzić...

Karolina | 2014-04-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Dziwna. To słowo najbardziej pasuje mi do tej książki. Ale dziwna, znaczy też niezwykła. Nie do zapomnienia. Łatwo nie było przez nią przebrnąć, ale nie żałuję. W końcu każdy, tak jak Eidżi, przez całe życie szuka swojej tożsamości. A po drodze natrafia na wszelkie absurdy tego świata.

Madlena | 2012-01-31

Za pierwszym podejściem dobrnęłam do połowy i uważam to za niezły wynik.
Jeszcze się spotkamy Panie Mitchell! Ale sam Pan wie, że tylko ze względu na mój sentyment do "Widmopisu". Do zobaczenia wkrótce, ale ostrzegam - trzeciej szansy już nie będzie.

phy_ | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Miejscami porywająca i zaskakująca, czasem przynudnawa, jednak z pewnością warta przeczytania z utworem #9 Dream Lennona w tle.