Jaskinia filozofów

Tłumaczenie: Agnieszka Rurarz
Wydawnictwo: Muza
La caverna de las ideas
literatura piękna

Starożytna Grecja, epoka platońska. Atenami wstrząsa seria tajemniczych morderstw. Ofiarami padają młodzi chłopcy, uczniowie Akademii Platońskiej. śledztwo prowadzi Herakles Pontor. Taka jest treść książki, nad którą pracuje tłumacz. Ma do dyspozycji stary papirus z rozmaitymi uwagami pierwszego komentatora tekstu. Odkrywa coraz to dziwniejsze cechy tłumaczonej powieści, odkrywa w tekście zaskakujące zbieżności z własną egzystencją, odkrywa w nim wreszcie samego siebie. Intensywne poszukiwanie klucza do powieści, będące udziałem tłumacza, udzieli się czytelnikom. Platon i jego idee są pretekstem dla ciekawego eksperymentu literackiego, a lektura tej książki wciągnie nawet tych, którzy nigdy nie sięgną po samego Platona.W listopadzie 2002 roku Jaskinia filozofów została uhonorowana najbardziej prestiżowa brytyjską nagrodą The Gold Dagger Award przyznawaną corocznie za najlepszą powieść kryminalną.

źródło opisu: Wyd. Muza, 2009

Maciek Wolański | 2019-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2019

Przeczytałem kilka powieści tego autora i zawsze na szczycie list polecanych jego książek była właśnie "Jaskinia filozofów", więc przygotowałem się na coś naprawdę mocnego. Pomysł jest bardzo dobry, trochę powieść szkatułkowa, trochę eksperyment, trochę klasyczny kryminał. I o ile z kryminałem nie miałem problemu, bo przygotowałem się na niego od pierwszych stron (głównym bohaterem jest Herakles Pontor...) o tyle już z sukcesem tego eksperymentu i szkatułkowością już tak. Idea - o której cieżko jest w szczegółach pisać bez zepsucia zabawy - jest wyjątkowa, nie znajdziecie takich zabiegów nawet w "Rękopisie znalezionym w Saraggosie". Jednak to wciąż tylko żonglerka utartymi schematami i kalkami kulturowymi, taka postmodernistyczna zabawa w konwencji "Imienia Róży" tylko - i tu tkwi największy mankament powieści - gorzej napisana. Nie wiem czy to kwestia tłumacza (albo Tłumacza - żart dla wtajemniczonych) czy samego języka jakiego używa Samoza, ale jest to najzwyczajniej na świecie...

fotyk | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Krótko mówiąc "ni pies, ni wydra". Zapowiadanego traktatu filozoficznego próżno szukać. To co zaserwowano, to zaledwie namiastki. Kryminał to też żaden. Moja opinia - nie polecam.

Krzysiek | 2017-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2017

Bardzo ciekawa żonglerka gatunkami, postaciami i samą fabułą. Somoza tworzy tekst o tekście przekładanym przez tłumacza. I choć brzmi to strasznie skomplikowanie i bez sensu to jak najbardziej sens ma, a akcja wartko mknie do przodu.

Na Zeusa, co za książka! A w zasadzie książka w książce. Towarzysząc pewnemu tłumaczowi greki, zgłębiamy jego pracę nad tytułową "Jaskinią filozofów" - zbiorem zapisanych papirusów z czasów Platona. Początek wskazuje, że tłumaczony tekst to coś na wzór kryminału umiejscowionego w starożytnych Atenach, jednak im dalej w las tym więcej ukrytych przesłań, a jak w pewnym momencie bohater "Jaskini" zaczyna się zwracać do naszego tłumacza w drugiej osobie, to sytuacja się zagęszcza nie na żarty.

Świetna zabawa autora z czytelnikiem, niecodzienna forma i trzymające do końca powieści pytanie "ale o co tutaj chodzi?". I oto chodzi.

mm8371 | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Nasza rzeczywistość jest naszym złudzeniem
To my tworzymy ten cholerny świat
Nasza wyobraźnia nie daje nam wolności
A wolność nie istnieje, bo nie ma nas

Bardzo ciekawa ,wielowarstwowa konstrukcja...Nakładające się na siebie narracje mogą nieco gmatwać,wywoływać chaos,uczucie zagubienia.W tym pozornym chaosie można wyodrębnić dwie (a w zasadzie trzy) odmienne filozofie postrzegania rzeczywistości,klasyfikacji wartości,istoty człowieczeństwa,roli umysłu i uczuć...tyle na plus...

deerman22 | 2015-11-16

Dialog inny niż wszystkie. Porywająca fabuła, nietypowy setting. Czyta się jednym tchem, zapartym, naprawdę ciężko się oderwać.

Nowy rok - nowe lektury. Tym razem wpłynęłam na nieznane sobie dotąd wody, a owy tytuł i autor były gorąco zachwalane przez moją przyjaciółkę. Postanowiłam się przekonać na własnej skórze z czym się to je i jak twórczość Somozy smakuje.

Na pewno trzeba przyznać, że jest to coś nowego, coś z czym do tej pory się nie spotkałam. Pozycja niebanalna, kryminał z zacięciem filozoficznym (a może odwrotnie?). Niemniej czytało się to tak dobrze, jak śledzenie dochodzenia w każdej innej pozycji stricte detektywistycznej. Można powiedzieć że to powieść szkatułkowa - jak się okazuje historia Herkulesa Pontora nie jest jedyną uwiecznioną w dziele Somozy. Była to dla mnie nie lada gratka, integrująca mnie, czytelnika, z autorem, który wciągnął mnie w swoją intelektualną igraszkę bez reszty.

Na pewno szybko o niej nie zapomnę, bo jest to coś niepowtarzalnego i niesztampowego. A to się ceni w morzu pozycji, które są kalką jednej od drugiej.

Miss_Understood | 2014-08-31

Mam duży problem z oceną tej książki. Sięgnąłem po nią bo miałem ochotę na coś lżejszego, jakiś inteligenty kryminał - opis treści był bardzo zachęcający dlatego nie czekałem długo z rozpoczęciem lektury. Spodziewałem się czegoś postmodernistycznego, rozrywki na dobrym poziomie. Takie były moje nadzieje i oczekiwania.
Książka nie jest zła, momentami jest nawet bardzo ciekawa (im bliżej końca tym lepsza), ale chciałem ją przerwać mniej więcej trzy razy. Strasznie irytujący był Tłumacz co chwilę zwracający uwagę na eidesis i wyjaśniający czym ono jest, jak należy je traktować. Miałem wrażenie jakbym czytał książkę dla dzieci, a autor uznawał za koniecznie przypominanie mi tego co napisał dwie strony wcześniej. Ogromny minus.
Muszę jednak wspomnieć o fantastycznym zakończeniu, które sprawiło mi dużą przyjemność i poniekąd wynagrodziło te momenty kiedy miałem już dość wypocin Tłumacza.
Nie umiałbym jednak polecić tej książki ani komuś zainteresowanemu przyjemną lekturą (nie jest to...

Natalia Kowalczyk | 2014-06-10

Po zachwycie nad "Zygzagiem" i nieco mniejszym po "Kluczu do otchłani" postanowiłam przeczytać pozostałe książki Somozy. Zachęcające opinie skłoniły mnie do przeczytania Jaskini filozofów. niestety chyba nie zalapalam wielowymiarowosci tej książki. generalnie czytając ją głównie zwazalam na wątek morderstw w starożytnej Grecji. Ogólnie ksiazke czyta się łatwo, ale z pewnością do niej nie wrócę

Magdalena Korczyńska | 2014-03-22
Przeczytana: 20 marca 2014

Dawno nie czytałam książki niepowtarzalnej, książki, która wciągnęłaby mnie tak bardzo, że nie mogłam przestać o niej myśleć. Nie pamiętam też żadnej książki, w której każde zdanie byłoby równie istotne, jak w "Jaskini...". Genialny pomysł, mistrzowsko poprowadzona narracja, lekki, przyjemny styl - czego chcieć więcej? Bardzo ciekawy eksperyment przy udziale bohaterów i Czytelnika,; ciekawa jestem, jak musiał się czuć tłumacz (rzeczywisty, a nie bohater). "Incepcja" w książce. Platon byłby dumny!