BlueCarmen 
poczytalna-umyslowo.blogspot.com
Czytuję fantasy w przeważającej ilości przypadków, czasem jakiś kryminał lub thriller.
kobieta, Wrocław, status: Czytelniczka, dodała: 1 ksiązkę, ostatnio widziana 4 godziny temu
Teraz czytam
 • Bez skrupułów
  Bez skrupułów
  Autor:
  Studentka Kathy Culver znika w tajemniczych okolicznościach na terenie kampusu Uniwersytetu Restona w New Jersey. Pozostawione ślady pozwalają przypuszczać, iż padła ofiarą gwałtu i zabójstwa. Osiemna...
  czytelników: 14172 | opinie: 495 | ocena: 7,22 (7776 głosów) | inne wydania: 1
 • Buick 8
  Buick 8
  Autor:
  Ned Wilcox, którego ojciec zginął gwałtowną śmiercią, podejmuje pracę w jego macierzystej Jednostce D, by jeszcze przez jakiś czas obcować chociaż ze wspomnieniami o nim. Wśród funkcjonariuszy policji...
  czytelników: 4711 | opinie: 194 | ocena: 6,01 (2244 głosy)
 • Gra o tron
  Gra o tron
  Autor:
  W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez...
  czytelników: 50601 | opinie: 1806 | ocena: 8,46 (26012 głosów) | inne wydania: 14
 • Pieśń czasu. Podróże
  Pieśń czasu. Podróże
  Autor:
  PODRÓŻE MacLeod pisze niewiarygodne opowiadania. Od otwierającej tom „Opowieści młynarza” po finałową „Drugą podróż króla” trafiamy do światów pełnych zapierającego dech piękna, straszliwego cierpien...
  czytelników: 827 | opinie: 19 | ocena: 7,48 (128 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-06-22 10:01:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Świat stworzony przez Wegnera posiada znakomity i unikalny klimat, który da się wyczuć nawet w krótki opowiadaniu. "Każdy dostanie swoją kozę" opowiada również o Górskiej straży, której udziałem staje się uczestnictwo w osobliwym święcie. Pomysł na opowiadanie dość nietuzinkowy, a nieźle wykreowani bohaterowie i sprawna, wciągająca narracja sprawiają, że ten krótki tekst czyta się znakomicie.... Świat stworzony przez Wegnera posiada znakomity i unikalny klimat, który da się wyczuć nawet w krótki opowiadaniu. "Każdy dostanie swoją kozę" opowiada również o Górskiej straży, której udziałem staje się uczestnictwo w osobliwym święcie. Pomysł na opowiadanie dość nietuzinkowy, a nieźle wykreowani bohaterowie i sprawna, wciągająca narracja sprawiają, że ten krótki tekst czyta się znakomicie. Można zatęsknić za Meekhanem.

pokaż więcej

 
2018-06-21 19:03:53
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Pożyczone
Autor:
 
2018-06-19 14:07:27
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Autor:
Cykl: Burton i Swinburne (tom 3)

Mark Hodder tworzy coś na pozór alternatywnej historii, takiej, w której dużo jest skoków w czasie, wynalazków mających na celu wygranie wyścigu zbrojeń i manipulowania wydarzeniami na przestrzeni wielu lat. Akcja głównie koncentruje się w roku 1863, ale zdarzają się przeskoki czy to do wydarzeń mających miejsce jeszcze przed fabułą części pierwszej (W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka) czy też... Mark Hodder tworzy coś na pozór alternatywnej historii, takiej, w której dużo jest skoków w czasie, wynalazków mających na celu wygranie wyścigu zbrojeń i manipulowania wydarzeniami na przestrzeni wielu lat. Akcja głównie koncentruje się w roku 1863, ale zdarzają się przeskoki czy to do wydarzeń mających miejsce jeszcze przed fabułą części pierwszej (W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka) czy też w roku 1914, kiedy rozpoczynała się I wojna światowa. Autor skonstruował szeroko zakrojoną intrygę i to mającą swoje początki dwa tomy wcześniej, a zatem warto czytać tę serię chronologicznie. Tak, jest to seria, choć opis z tyłu okładki sugeruje, że mamy do czynienia z trylogią. Prawdopodobnie w okolicach premiery było to słuszne założenie, jednak Hodder dopisał jeszcze trzy tomy tworząc kontynuację, której na polskim rynku wydawniczym do tej pory się nie doczekaliśmy.

Treść Gór księżycowych to mnóstwo dynamicznej akcji. Bez przerwy praktycznie coś się dzieje i przygoda goni przygodę. Ostre tempo, jakie narzucił już w pierwszej połowie książki Hodder rzuca się w oczy i naprawdę nie sposób się przy lekturze nudzić. Do pewnego momentu bardzo sobie to chwaliłam, szczególnie po zagmatwanej, nudnej i wyraźnie słabszej części drugiej, którą wspominać będę jako najsłabszą. W tomie trzecim dochodzi do pewnej kumulacji wątków znajdujących swoje źródło w poprzednich tomach. Jest nawet o tym wspomniane w opisie książki, że znów powracamy do postaci Edward Oxforda, który całe zamieszanie w Skaczącym Jacku rozpoczął.

Taka dynamiczna i pędząca do przodu akcja zajmuje czytelnika, ale, co uważam za lekkie uchybienie, nie zostawia miejsca na przemyślenia. Zabrakło mi trochę właśnie nieco więcej momentów zwolnienia, takiego przystanku na poczynienie pewnych refleksji, Tego brakowało mi już przy okazji części drugiej (szczególnie w porównaniu do pierwszej) - bohaterowie cały czas się czymś zajmują, coś planują, ale głębszy sens gdzieś w tym wszystkim niknie.

Co do kreacji poszczególnych postaci, na pierwszym planie, z racji tego, że to o nich seria, są Burton i Swinburne, choć poety jakby trochę mniej w tym tomie. Może nawet nie mniej, ale jego postać wygląda na nieco wyblakłą. Pojawia się kilka klasycznych, awanturniczych scen z udziałem Algernona, ale bardziej przemawiała do mnie jego kreacja w poprzednich tomach. Ciekawy wątek, moim zdaniem za słabo rozwinięty, stanowiła postać Isabell Myson, która w chwili przeniesienia akcji do Afryki stała na czele czegoś w rodzaju żeńskich zastępów wojskowych - Cór Al-Manat. Ten wątek wydał mi się interesujący pewnie też dlatego, że ogółem u Hoddera nie za wiele uświadczymy postaci kobiecych. Jasne - realia epoki, czasy wiktoriański, mężczyźni działają, a kobiety pilnują domu i się nie wtrącają, jednak dało się, już na przykładzie właśnie Cór Al-Manat wprowadzić w tej materii pewne urozmaicenie.

W kwestii elementów steampunkowych - jest całkiem dobrze. Pojawia się kilka gadżetów znanych z poprzednich tomów, ponadto półmechaniczni ludzie, jednak liczyłam na więcej. Główną rolę u Hoddera odgrywa wątek podróży w czasie i muszę tu trochę ponarzekać na brak czytelności. Góry księżycowe trzeba czytać uważnie, żeby wiedzieć, kiedy i z jakiego roku właśnie akcja się przemieściła. Sądzę, że bardzo pomocnym byłoby zaznaczanie roku przy każdym rozdziale. Zawsze to jakiś punkt odniesienia.

Pochwalić muszę ten tom za znakomity klimat Afryki. Nie dość, że trafiłam z lekturą na porę gorących upałów za oknem to jeszcze mogłam rozkoszować się dynamicznie poprowadzoną akcją. W tym miejscy muszę swoje uznanie wyrazić i zaznaczyć, że chyba właśnie z tego powodu będę trzeci tom serii wspominała dobrze. Ponadto Hodder wplata sporo humoru do fabuły. W związku z tym mamy w Górach księżycowych coś na wzór zderzenia dwóch biegunów - tematyki poważnej, ciężkiej, związanej z starciami i walką zbrojną oraz próbami zapobiegnięcia wojnie światowej a z drugiej sporo fragmentów komicznych, czy to na zasadzie zabawnych dialogów czy wiadomości przekazywanych przez lubujące się w wulgaryzmach papugi.

Góry księżycowe ratują swym poziomem steampunkowy cykl Hoddera. Autor przede wszystkim skonstruował fabułę ciekawie. Pojawia się kilka niedociągnięć, a tempo akcji może chwilami zmęczyć nawet największych amatorów przygód, ale całość prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Sięgnąć jak najbardziej warto, w szczególności biorąc pod uwagę nietuzinkowość pewnych motywów zawartych w cyklu.

pokaż więcej

 
2018-06-17 09:25:20
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 4)
 
2018-06-17 09:23:27
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 2)
 
2018-06-16 09:48:13
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
Autor:
Cykl: Myron Bolitar (tom 1)
 
2018-06-08 23:03:16
Ma nowego znajomego: glodnawyobraznia
 
2018-06-08 23:03:12
Ma nowego znajomego: hanterkaa
 
2018-06-05 11:23:09
Dodała książkę na półkę: Teraz czytam, Posiadam
 
2018-06-04 12:35:18
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
 
2018-06-01 23:26:15
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Posiadam
Autor:
 
2018-06-01 23:10:21
Dodała książkę na półkę: Chcę przeczytać, Do kupienia
Autor:
Cykl: Harry Potter (tom 7)
 
2018-05-26 15:12:56
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Pożyczone
Autor:
Seria: Gaiman

Nigdy więcej Neila Gaimana! Próbowałam cztery razy go polubić, zachwycić tak jak ma to miejsce w przypadku większości osób, które zetkną się z jego twórczością i poraz kolejny nie zaskoczyło.
Historia synów Pana Nancy'ego, Pajęczego Boga ani trochę mnie nie porwała. Bohaterowie są albo nijacy albo nieciekawi albo głupi czy też irytujący. Zdecydowanie na czoło w przypadku tej ostatniej...
Nigdy więcej Neila Gaimana! Próbowałam cztery razy go polubić, zachwycić tak jak ma to miejsce w przypadku większości osób, które zetkną się z jego twórczością i poraz kolejny nie zaskoczyło.
Historia synów Pana Nancy'ego, Pajęczego Boga ani trochę mnie nie porwała. Bohaterowie są albo nijacy albo nieciekawi albo głupi czy też irytujący. Zdecydowanie na czoło w przypadku tej ostatniej kategorii wysuwa się Spider, brat głównego bohatera. A główny bohater? Gruby Charlie, który wcale nie jest gruby? To typowy nieudacznik, któremu zabrakło elementu uroczości, by choć po części wkupić się w moje łaski.
Akcja jest mało absorbująca, pomysły autora jak dla mnie jak najbardziej potencjał miały, ale ewidentnie go nie wykorzytały. Zero unikalnego klimatu, zero błyskotliwości w posługiwaniu się językiem (dużo pustych dialogów, które nic nie wnoszą i irytują przeciąganiem książki), bardzo mało humoru, jeszcze mniej dobrego. Fenomenu Gaimana nie zrozumiem już nigdy i jedyna rzecz, która trochę Chłopaków Anansiego w moich oczach ratuje, to lekkość lektury i wiecznie bawiąca mnie nienawiść żywiona przez Matkę Rosie względem przyszłego zięcia.

pokaż więcej

 
2018-05-25 18:19:40
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Perełki, Posiadam, Ulubione
Autor:

Jak dla mnie ten Atlas jest absolutnie świetny. W zrozumiały, treściwy sposób przedstawia tolkienowski świat, objaśnia systemy czasowe, przedstawia najważniejsze wydrzenia dające koniec i początek każdej z er. Lektura była przyjemna, nawet biorąc pod uwagę taśmowość przekazywania informacji. No, ale to jest już kwestia formy. Ogółem pozycja na pewno ciekawsza dla czytelników zaznajomionych z... Jak dla mnie ten Atlas jest absolutnie świetny. W zrozumiały, treściwy sposób przedstawia tolkienowski świat, objaśnia systemy czasowe, przedstawia najważniejsze wydrzenia dające koniec i początek każdej z er. Lektura była przyjemna, nawet biorąc pod uwagę taśmowość przekazywania informacji. No, ale to jest już kwestia formy. Ogółem pozycja na pewno ciekawsza dla czytelników zaznajomionych z światem Tolkiena, przynajmniej na podstawie Władcy pierścieni. Atlas bardzo zaostrza apetyt na Silmarillion.

pokaż więcej

 
2018-05-22 13:23:10
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Pożyczone

Do tej powieści miałam dwa podejścia i nie dziwię się sobie, że w liceum odpuściłam, choć niekoniecznie z pobudek związanych z brakiem dojrzałości. Ale do takiej literatury dojrzałym być trzeba, żeby ją docenić, więc tym bardziej cieszę się, że do lektury zebrałam się dopiero teraz.
Na Zachodzie... to taka książka, na którą chyba nie można się przygotować. Uderza swoją surowością i realizmem...
Do tej powieści miałam dwa podejścia i nie dziwię się sobie, że w liceum odpuściłam, choć niekoniecznie z pobudek związanych z brakiem dojrzałości. Ale do takiej literatury dojrzałym być trzeba, żeby ją docenić, więc tym bardziej cieszę się, że do lektury zebrałam się dopiero teraz.
Na Zachodzie... to taka książka, na którą chyba nie można się przygotować. Uderza swoją surowością i realizmem wojennych okrucieńśtw. W czasie czytania jesteśmy bezsilni, a to co dzieje się na kartach powieści to gorzki, smutny, uderzający obraz tego, jak wygląda frontowa codzieność i obraz człowieka pozbawionego człowieczeństwa.
Teoretycznie dla każdego, bo każdy powinien styczność z taką literaturą mieć, a w praktyce nie do każdego dotrze.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
674 309 2075
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (65)

Ulubieni autorzy (20)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (109)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd