Tetrameron

Tetrammeron
literatura piękna
Agnieszka Rurarz
literatura hiszpańska

Generalnie lubię poznawać nowych autorów i nowe gatunki, ale tym razem to nie wyszło na moją korzyść, aczkolwiek powieść o budowie szkatułkowej to ciekawy pomysł :)
Wszystko co czytam- Blog o książkach. Szczere recenzje i subiektywne oceny przeczytanych lektur.

Zaintrygowana obietnicą powieści szkatułkowej sięgnęłam po nową książkę Somozy.
Otrzymałam naszpikowaną symboliką opowieść, pełną wieloznaczności, udziwnień, surrealizmu. W zasadzie to co przeczytałam mija się z moimi literackimi gustami, stąd też trudno mi dalej opisywać wrażenia po lekturze.
Być może najprostszym (ale też najogólniejszym) wyjaśnieniem sensu historii...

Z twórczością tego hiszpańskiego pisarza urodzonego na Kubie zetknęłam się po raz pierwszy. Jak doczytałam po zakończeniu lektury ten płodny autor, zaledwie dziesięć lat ode mnie starszy, doczekał się wydania wielu książek w Polsce. Między innymi ukazały się: „Przynęta”, „Klucz do otchłani”, „Zygzak”, „Szczegół. Trzy krótkie opowieści”, „Szkatułka z kości...

Ciężkostrawne

Albo jestem za głupia albo za młoda na tą treść. Inne jego książki są tak napisane że aż się je zjada a tą dusiłam i dusiłam, a szkoda.

Ostatnia wydana powieść autora, którego biografia sama w sobie jest na tyle fascynująca, by poświęcić jej książkę. Fabuła gdzieś między pięknym snem a koszmarem. Polecam, ale nie wszystkim.

Tak jak zazwyczaj Somozę uwielbiam, to Tetrameron pozostawił mnie z uczuciem... niedosytu. Czegoś mi w tej książce zabrakło, zakończenia, zamknięcia, jakiejś konkluzji. A może jej po prostu nie zrozumiałam?

Uwielbiam Somozę i tylko dlatego dałem o jedną gwiazdkę więcej. Od kilku powieści dostrzegam u autora "Jaskini filozofów" tendencję do coraz większego i częstszego odrywania od rzeczywistości i nie idzie to w parze z moimi oczekiwaniami jako czytelnika. Może gorszy okres pisarza? Może zmiana gustów literackich autora recenzji? Na pewno przy następnej pozycji Somozy chwilę...

Jeśli w czyjejś głowie dzieje się więcej niż w fantazjach autora, zawiedzie się. Po wielkiej zapowiedzi na okładce, książka rozczarowała mnie.

''Tetrameron'' to szkatułka.Otwierasz ją z iskierkami zaiteresowania w oczach.Poznajesz główną bohaterkę Soledad.Musisz odważyć się sięgnąć po kolejne szkatułki.
Ja tak zrobiłam i nie pożałowałam.Poznałam historię osób zasiadających przy stole Tetramerona.Jedne mną wstrząsnęły,inne zaciekawiły a niektóre wprawiły w osłupienie i lekkie niezrozumienie.
Teraz twoja...

• 2018