Nagi umysł. Dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Ludzka natura bez złudzeń

Wydawnictwo: Agora SA
piero

Ludzka natura bez złudzeń. Prof. Bogusław Pawłowski w rozmowie z Tomaszem Ulanowskim.

Dlaczego musimy być groźni i źli? Czy istnieje dobra agresja? Czy tylko w stadzie możemy być bezpieczni i szczęśliwi? Po co są nam potrzebne różnice płci? Czy miłość nam wszystko wypaczy?Profesor Bogusław Pawłowski, który tropi biologiczne źródła naszych zachowań.

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl/UMYSŁ/pr/-nagi-umysl--p...(?)

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl/okladki/63/55/6355.jpg

Zuba | 2017-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Takich rzeczy się nie robi czytelnikom. To znaczy nie pisze się książek o fascynującym temacie, czyli jak biologia wpływa na nas ludzi, w taki byle jaki sposób.
"Nagi umysł" w opisie z okładki miał być rozmową reportera (?) z prof. Bogusławem Pawłowskim, biologiem, antropologiem, badaczem mechanizmów ewolucyjnych człowieka. W mediach profesor zaistniał jako autor badań preferencji wyboru partnera życiowego. Niestety wkład reportera w rozmowę ograniczał się często do wstawek typu: Naprawdę? O, Boże! To niedobrze.
Rzeczywiście niedobrze, bo rozmowa przez to była dość chaotyczna, pełna oczywistości, czasami ewidentnych uproszczeń. Jak można twierdzić, że małżeństwa wielodzietne są szczęśliwsze niż bezdzietne lub małodzietne? Rzeczywiście, są bardziej trwałe, ale od kiedy trwałość jest synonimem szczęścia? Albo, że przemoc domowa wynika z faktu, że mężczyźni zbyt często widują swoje żony, bo kiedy ich nie widzą (w dni robocze o wcześniejszych godzinach) mniej je biją niż w weekendy i...

almos | 2016-03-02
Przeczytana: 29 lutego 2016

Wywiad rzeka z wybitnym antropologiem przynosi masę wiadomości z różnych dziedzin nauki a wszystko to w kontekście działalności homo sapiens. Profesor Pawłowski, zdeklarowany ewolucjonista, mówi o przemocy, altruizmie, religii, miłości, przyszłości naszej planety. Mówi ciekawie, cytuje wyniki najnowszych badań, inspirująca to i pobudzająca do dalszych lektur, choć czasami niełatwa lektura.

Wywiad rzeka z wybitnym wrocławskim antropologiem przynosi kopalnię wiadomości na temat zachowań homo sapiens. Profesor Pawłowski jest zdeklarowanym ewolucjonistą, zatem dla niego teoria ewolucji stanowi główne wyjaśnienie tego jak żyjemy i jak się zachowujemy.

Ta inspirująca książka zawiera wiele fascynujących wątków. Wymienię te, które mnie szczególnie zaintrygowały.

Mówi Pawłowski, wedle jakich kryteriów kobiety i mężczyzny wybierają swoich partnerów: „Kobiety są bardzo wymagające, jeśli chodzi o wiele cech mężczyzny, ale jedną z najważniejszych jest dla nich jego status...

żabot | 2016-11-07
Przeczytana: 05 listopada 2016

Mam spory problem z tą niewielką książeczką. Z jednej strony temat mnie „rajcuje” od wielu lat, nie mogę postawić jej żadnych merytorycznych zarzutów, ale… To nie jest to, czego się spodziewałem. Nawet jej ewidentne plusy są jednocześnie jej minusami. Zacznijmy od formy. Czyta się szybko i lekko. Książka jest luźnym zbiorem kilku rozmów-wywiadów ze znanym polskim antropologiem na temat zachowań człowieka, co nami kieruje, dlaczego, na co mamy wpływ a na co praktycznie żadnego. Pokazuje, jak bardzo steruje nami biologia i biochemia organizmu. A jednocześnie jaki wpływ mają interakcje biologii i chemii naszego organizmu ze środowiskiem, w jakim żyjemy. Nazywając rzecz po imieniu – jest to książka z zakresu psychologii ewolucyjnej z poważną domieszką ewolucjonizmu, etologii i ekologii człowieka, socjobiologii, kognitywistyki i paru innych dziedzin, które od kilkudziesięciu lat rozwijają się wręcz w lawinowym tempie. I tu leży pies pogrzebany. Moim skromnym zdaniem taka luźna rozmowa...

RandomView | 2017-02-11
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Na początek mała dygresja: śledzę przypadkowość z jaką książki wpadają mi w rękę i nieodmiennie mnie to zachwyca. Uwielbiam to, że czekają na mnie za rogiem, za węgłem, w tylu niespodziewanych miejscach, że często mam z tego powodu miłą niespodziankę. Jak widać, zachwyca mnie zarówno rozmowa z naukowcem, przypadkowo kupione na wyprzedaży bibliotecznej opowiadania (bo tytuł dobry) czy prezent, który dostaję od kogoś, kto zna mnie jak własną kieszeń. Tak, ja z gatunku tych, co cieszą się mrozem w zimie, kurzem w lecie czy mgłą w lesie. Dobra, wracając do rzeczy.

Dosyć przypadkowo poszłam na wykład "Ulotna trwałość związków monogamicznych", (którego bohaterem miał być Bogusław Pawłowski) - tytuł ciekawy, wykładowca mi nieznany - róbmy rzeczy nowe, chodźmy na wykłady mimo tego, że studia skończyliśmy dawno, dawno temu, dlaczego nie?! Otóż, po wejściu do sali okazało się, że chyba tylko ja jestem tu przypadkiem, gdyż sala pękała w szwach a słuchacze czekali z wypiekami na twarzy na...

oleksandra_f | 2016-08-15
Przeczytana: kwiecień 2016

Tematyka książki i perspektywa autora: 10/10. Prof. Pawłowski ukazuje ewolucyjne podłoże zjawisk społecznych i kulturowych, z większym natężeniem których spotykamy się w ostatnich latach (np. niesymetryczna ilość małżeństw mieszanych Polek i Polaków żyjących za granicą).

Jak dla mnie jednak nie do zaakceptowania jest forma utworu czyli... odpytywanie. Odpytywanie, bo w rozmowie interleukutorzy prezentują zbliżony poziom, a wywiad dziennikarz prowadzi (w teorii) przygotowany. W "Nagim umyśle" natomiast Pan Ulanowski rzuca kolejne hasła, które dają profesorowi możliwość do elaboracji. Między kolejnymi pytaniami nie ma nici spójności, próby nawiązania inteligentnego dialogu czy wykazania, że odpytujący zrozumiał, co profesor przed chwilą powiedział. Szkoda.

Szymon Chlewicki | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Rewelacja.
Brutalna i dobitna bez większych ogródek rozmowa z naukowcem. Lektura obowiązkowa w szkole to powinna być.

Trampos | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Inspirująca. Intrygująca. Wyjaśnia lub przynajmniej przybliża czytelnikowi zawiłą naturę człowieka i pewne jego zachowania. O tym, że rządzą nami geny i o tym czy Homo sapiens zasługuje na miano "sapiens". Dla zainteresowanych genetyką i biologią człowieka, ale i dla mniej biegłych w tematyce naukowej.

piorunlawendy | 2017-06-18
ojojoj | 2017-06-06