Piękny styl

Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
pisanie
joly_fh

Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie i jak można je poprawić? Czy krótkie wiadomości tekstowe i media społecznościowe psują język? Czy współczesnym młodym ludziom zależy na dobrym stylu pisarskim? Dlaczego komukolwiek miałoby na nim zależeć? W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na...

W swojej zajmującej i pouczającej książce Steven Pinker, wybitny kognitywista i lingwista oraz znakomity pisarz, przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.

Nie wińmy Internetu – mówi autor – ani dzisiejszej młodzieży. Sztuka pisania nigdy nie była łatwa. Dobre pisarstwo zaczyna się od smakowania znakomitej prozy innych autorów. Wymaga wyobraźni – umiejętności podtrzymywania iluzji, że kierujemy spojrzenie czytelnika na jakiś element świata. Pisarz musi przezwyciężyć klątwę wiedzy – trudność, jaką wszystkim nam sprawia wyobrażenie sobie, jak to jest, kiedy nie wie się tego, co my wiemy. Dobry pisarz musi rozumieć, w jaki sposób składania językowa przekształca skomplikowaną sieć idei w liniowy ciąg słów. Powinien splatać zdania w spójną całość, tak aby jedno zdanie płynnie przechodziło w następne. Wreszcie, musi umiejętnie stosować reguły poprawnego użycia, odróżniając te, które nadają prozie lekkość i przejrzystość, od mitów i przesądów.

Książka Pinkera obfituje w przykłady znakomitego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników. Autor pokazuje, że sztuka pisania może być przyjemnym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. Książka Piękny styl jest adresowana do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.

źródło opisu: Smak Słowa, 2015

źródło okładki: www.smakslowa.pl

kason83 | 2018-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Czy zdarzało się wam czytywać teksty naszpikowane słownictwem tak zawiłym, że wątpiliście we własną inteligencję lub wręcz przeciwnie, prostym i znanym, lecz nie ułatwiającym ich zrozumienia? Steven Pinker, znany psycholingwista, stawia na ich podstawie pewną diagnozę: ich twórcy, to ludzie obciążeni „klątwą wiedzy”, wskrzeszacze „rzeczowników zombie”, którzy cierpią na „synonimomanię” i „fiksację funkcjonalną”. Chorują na to autorzy podręczników akademickich i tekstów naukowych, ale także autorzy beletrystyki, publicystyki, dziennikarze, recenzenci i blogerzy; ogółem pisząc w jakimś stopniu my wszyscy.

Lekarstwem na tę chorobę jest niniejsza książka, z której dowiadujemy się, że „dobre pisarstwo można zrozumieć okiem” i dlatego cechują je konkretne obrazy. Autor radzi unikać metapojęć (abstrakcyjnych słów typu: koncepcja, pojęcie, rola), których nie jesteśmy w stanie „zobaczyć”; przypomina też, że utarte zwroty i wyświechtane idiomy nie są wizualizowane w naszej głowie i...

Zuba | 2016-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2016

„Piękny styl” zachwycił mnie od pierwszych stron. Do tego stopnia, że chciałabym podziękować autorowi za ten tekst, wyściskać go. Bo przywrócił mi wiarę w moje własne moce poznawcze i inteligencję. Serio. Czytam dużo literatury popularnonaukowej i czasami, choć temat fascynujący, brnę przez rozdziały jak przez wysokie zaspy, męczę się, przystaję, cofam się i wracam z mozołem przedzierając się przez zwały słów. Myślę sobie wtedy: za wysokie progi na twoje nogi, masz humanistyczny umysł, odpuść sobie kobieto. A tu Pinker tłumaczy dlaczego czasami tak trudno jest zrozumieć – bo nie tylko czytelnik musi umieć czytać ze zrozumieniem, ale również pisarz ma obowiązek pisać zrozumiale. Nie dość, że tłumaczy, on pisze w sposób, który sam poleca. To tekst jasny, spójny, którego elementy wynikają z siebie i wiążą się w całość. Widzimy błędy stylu na przykładach, widzimy też jak ich uniknąć.
Bardzo cenny był dla mnie rozdział o klątwie wiedzy, która objawia się tym, że autor zakłada dużo...

Człowiek myśli, że niby potrafi coś dobrego napisać, ale jednak okazuje się, że nieświadomie wpadł w wiele pułapek, których na pierwszy rzut oka nigdy sam nie zauważy. Zrobią to dopiero czytelnicy.
Steven Pinker jest teraz moim idolem w temacie stylu, pisania i układania zdań. Czytałam wiele książek i artykułów na temat kultury języka, sprawnego 'pióra' i z poradami dla osób, które planują w przyszłości zająć się profesjonalnie pisaniem, ale dopiero ta książka naprawdę otworzyła mi oczy na wszystkie błędy, jakie popełniałam do tej pory. Mimo że 'Piękny styl' dotyczył teoretycznie tylko angielskiego, to wiele zasad z łatwością można odnaleźć w każdym innym języku. Ech, gdyby tak niektórzy pisarze, krytycy, dziennikarze czy badacze naukowi (zwłaszcza oni!) skorzystali z rad Pinkera, to o ile łatwiej przyszłoby nam przyswajać informacje!
Tylko muszę coś zaznaczyć: 'Piękny styl' nie jest pozycją, po lekturze której nagle zaczniecie budować piękne i czytelne teksty ot tak, bez żadnych...

Piotr | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Vianne | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Podręcznik dobrego pisarstwa Stevena Pinkera to nieporozumienie. Przede wszystkim - razi banałem. W poszczególnych rozdziałach autor daje czytelnikowi odkrywcze rady typu: "następujące po sobie zdania powinny być spójne". Albo: "tekst warto przeczytać na głos przed publikacją". Albo: "należy unikać powtórzeń". Innym razem zanudza odbiorcę długimi i naszpikowanymi fachową terminologią wykładami na temat gramatyki, składni i logiki. Przytacza także szereg przykładów dobrego i złego pisarstwa, rozbierając poszczególne zdania na czynniki pierwsze i poprawiając je wedle uznania.

Szkopuł w tym, że stosowane przez Pinkera zasady odnoszą się do języka angielskiego a nie polskiego. W konsekwencji dostajemy sztuczny twór i niezrozumiały zbiór reguł, który w naszym języku często nie ma zastosowania. Jedyny wartościowy rozdział w książce jest poświęcony "klątwie wiedzy" - jednak także ten temat został przez autora niemiłosiernie rozwleczony.

Gdyby Pinker zamiast podręcznika napisał artykuł...

Steven Pinker we wstępie do swojej książki stwierdza, że ludzka historia obfituje w wiele podręczników pisarstwa, ale niezrozumiałe, nieuzasadnione, trudne do zapamiętania i często głupie zasady, nie cieszyły się nigdy zbyt wielką popularnością. By temu zaradzić, chce oczywiście takowe reguły uzasadnić. W tym celu sięga do badań naukowych, dotyczących umysłowej dynamiki czytania, a także do danych historycznych i analiz krytyków literackich. Uzbrojony w empirię wyjaśnia czytelnikowi zalety stylu klasycznego, czyli pewnej normy pisarstwa.

"Piękny styl" nie jest jednak zwyczajnym podręcznikiem pisania, czy gramatyki. Jest to pozycja skierowana do ludzi, którzy już raczej umieją jako tako pisać i chcieliby stać się lepsi. Co ciekawe – książka ta nie jest adresowana do tylko i wyłącznie „humanistów”, a właśnie nawet bardziej do pisarzy niebeletrystycznych.

Godną uwagi jest dygresja, zawarta we wstępie książki, na temat tego, że każde pokolenie narzeka na degenerację języka, która...

encaminne | 2016-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 19 stycznia 2016

kotnakrecacz.pl

"Wszystkie te zasady każą nam wrócić do powodów, z jakich powinno nam zależeć na dobrym stylu. Nie ma żadnej dychotomii pomiędzy opisywaniem sposobów, w jakie ludzie używają języka, a wskazówkami na temat tego, jak mogliby go używać bardziej skutecznie. Możemy udzielać rad dotyczących dobrego pisarstwa, nie okazując pogardy tym, którzy ich potrzebują. Możemy starać się zaradzić niedostatkom pisarstwa, nie lamentując nad upadkiem języka. Wreszcie, możemy przypomnieć sobie o powodach, z jakich warto dążyć do dobrego stylu — żeby skutecznie rozpowszechniać ideę, dawać przykład dbałości o szczegóły i czynić świat piękniejszym."

Piszący (bez względu na to, czy są autorami książek, artykułów, notek, instrukcji czy... wpisów blogowych) często sami wpadają we własne sidła. Język ma funkcję komunikacyjną, ale bardzo łatwo może też stać się pułapką. Każde zdanie recenzji, która właśnie powstaje, czytam i poprawiam kilka razy. Powód? „Piękny styl” Stevena Pinkera!

Często...

Jacek | 2016-05-07
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Wbrew tytułowi, książka jest nie tyle o tym, jak pisać pięknie, co o tym, jak pisać jasno i zrozumiale. Co ważne, autor pisze nie tylko, jak pisać, ale także wyjaśnia, dlaczego np. pewne konstrukcje gramatyczne sprawiają, że czytelnik się gubi i potrzebuje wielkiego wysiłku do zrozumienia tekstu. Dla mnie jako początkującego bloggera porady autora były niezmiernie przydatne.

Do książki dołączony jest aneks, stanowiący około 1/3 objętości książki, na temat języka angielskiego. Stanowi on właściwie osobną całość i jest czymś w rodzaju słowniczka kontrowersyjnych zwrotów wraz z opinią autora na ich temat. Niestety, w polskim wydaniu pozostawiono całą tę część nieprzetłumaczoną, wychodząc z założenia, że i tak trzeba bardzo dobrze znać angielski, żeby cokolwiek z niej wynieść.

Tinkerbelle | 2017-10-02
Przeczytana: 02 października 2017

Nie czytałam chyba lepszej książki mówiącej o pięknym pisaniu. Całość skupia się przede wszystkim na tym, jak istotne jest pisanie zrozumiałe dla czytelnika. Wreszcie wiem, czemu nie potrafię zupełnie pojąć niektórych naukowych bądź popularnonaukowych dzieł.
Każdy kto zajmuje się pisaniem powinien to przeczytać. W zasadzie, każdy kto dużo czyta też powinien to przeczytać! Czytajcie i rozkoszujcie się zawartością.

Agata_Adelajda | 2016-02-14

Do niedawna byłam przekonana, że podręczniki stylu odnoszą się jedynie do kwestii związanych z modą i ubiorem, ewentualnie urządzaniem wnętrz. Pierwszy raz spotkałam się z problemem wyrabiania stylu pisarskiego, który nie jest szeregiem chaotycznych rad czynnych pisarzy. Steven Pinker, kanadyjski językoznawca i kognitywista (kognitywistyka to dziedzina nauki, która czerpie z językoznawstwa, psychologii oraz neurologii) jest autorem bestsellerowego Pięknego stylu. Jest to podręcznik stylu klasycznego, który wydaje się być najbardziej pożądany w wielu dziedzinach związanych z językiem właśnie. Przewodnik reklamowany jako nie tylko dla pisarzy, ale i dla blogerów, oczywiście piorunem trafił w moje ręce! Myślę, że część z Was jest już po lekturze i stara się zastosować kryteria Pinkera do własnych celów.

Pinker nie daje gotowej recepty na dobre pisarstwo. Próżno szukać tu kategorycznych stwierdzeń, takich jak "rób tylko to i to"; książka naszpikowana jest przykładami złych akapitów,...