Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Wydawnictwo: Karakter
Stuff Matters. Exploring the Marvelous Materials That Shape Our Man-Made World
popularnonaukowa
Ag2S

W rzeczy samej. Osobliwe historie wspaniałych materiałów, które nadają kształt naszemu światu – to książka, która wyjaśni, czy: istnieją betonowe tkaniny? Co jest źródłem charakterystycznego szelestu banknotów? Dlaczego czekolada rozpływa się w ustach i czy jej produkcja ma coś wspólnego z procesem fermentacji? Na czym polegała tajemnica samurajskich mieczy? Co to za materiał o błękitnej barwie i rozmywających się konturach, który nic nie waży w dłoni i – uwaga – naprawdę nie chodzi o kawałek nieba?

Mark Miodownik zabiera nas w niesamowitą podróż po świecie materii. Niezłomna – stal, zaufany – papier, przepyszna – czekolada, wyśniony – plastik, niewidzialne – szkło, to główni, choć nie jedyni, bohaterowie tej pasjonującej opowieści. Autor wyjaśnia, skąd się biorą niezwykłe właściwości materiałów, jaka jest ich historia, jak były i są wykorzystywane. Odkrywa przed nami tajemnice zawarte w rzeczach, z którymi stykamy się na co dzień. Robi to z pisarskim zacięciem (czytaliście już kiedyś scenariusz filmu o plastiku?), które pozwala przypuszczać, że po lekturze tej książki wiele osób natychmiast zapisze się na studia z materiałoznawstwa. Miodownik nie tylko dzieli się swoją wiedzą, ale też zaraża czytelników ciekawością świata i dobrym humorem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kazik | 2019-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 09 września 2019

Niezwyciężona, zaufany, fundamentalny, przepyszna, zdumiewająca, wyśniony, niewidzialne, niezłomny, wyrafinowana, nieśmiertelny – to zaledwie złota (platynowa? betonowa?) dziesiątka materiałów wyselekcjonowana z setek budujących nasz świat. Dlaczego samurajskie miecze były najlepsze? Dlaczego łyżka nie ma smaku? Dlaczego amerykańska czekolada smakuje jak zepsuta? Dlaczego beton nie schnie? Dlaczego światło nie przechodzi przez drewno, ale przez szkło już tak? Dlaczego głupia żyletka jest w stanie przedrzeć się przez tyle warstw ubrań?

Fascynacja materiałami Miodownika zaczęła się kryminalnej przygody – na szczęście to był tylko groźny początek ciekawej historii, która poprowadziła autora przez uniwersytety, laboratoria wojskowe i programy BBC. Mark Miodownik jest niestrudzonym popularyzatorem nauki, który przyciąga do siebie szczerą pasją i łagodnym poczuciem humoru. Wstawki powiedzmy, hm, fabularne, nie są jego najmocniejszą stroną (są jak najbardziej okej łamane przez „…okej”,...

impu | 2019-07-03
Na półkach: Przeczytane, 2019

Przyjemna książka ale spodziewałem się trochę więcej. Skończyłem uczelnię techniczną, mimo iż nie miałem materiałoznawstwa to większość informacji zawarta w tej pozycji była mi znana. Książka jest trochę nierówna, są świetne rozdziały o czekoladzie czy aerożelach, przeciętne jak o stali oraz całkiem banalne jak o papierze - ten w ogóle można sobie pominąć. Generalnie warto przeczytać aby poszerzyć swoją wiedzę ogólną.

ticket | 2019-04-04

Bardzo duża dawka wiedzy podana w bardzo bardzo przystępny sposob. Zazwyczaj jak naczytam książki popularnonaukowe to zdania mnie gryzą i brakuje mi polotu. A tutaj pan, nie dość, że ma wiedzę, potrafi jeszcze mówić. Polecam. Jesli dziecko was zapyta czemu drewno nie przepuszcza światła, będziecie wiedzieli, co odpowiedzieć.

Smuggler | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

Wiecie, napisać fascynującą książkę popularno-naukową o Wszechświecie, czy dla odmiany zejść do skali mikro i opisać czym są kwanty, to każdy może :) (Tak, wiem, trzeba jeszcze tylko mieć ogromną wiedzę i potrafić ją przystępnie przekazać laikom). Ale spróbujcie zaciekawić ludzi np. betonem. Papierem. Węglem. Stalą nierdzewną. Szkłem. Plastikiem. Porcelaną. Czekoladą. Napiszcie to tak, żeby czytelnik nie mógł się oderwać i nadziwić, że tak niewiele wie o rzeczach tak oczywistych, które nas otaczają. Żeby czytał o tym jak się robi beton i go to cieszyło. Wiecie, co? Da się. Pan o swojskim nazwisku Miodownik właśnie mi to udowodnił. Wiecie, że istnieje samonaprawiający się beton? A w ogóle beton to żel. A wiecie czemu banknoty tak specyficznie szeleszczą, a czekolada rozpływa się w ustach? A czy wiecie, że diamenty wcale nie są wieczne - ba, są wręcz łatwopalne (w końcu to węgiel...) i do tego istnieje coś, co jest znacznie od nich twardsze? A grafen, słynny grafen. Grafen to po...

roti | 2018-09-03
Przeczytana: 01 września 2018

Książka jakby nierówna, ale warta przeczytania. Czasem musiałam się porządnie wytęrzyć i przypomnieć sobie zajęcia z chemii z gimnazjum (chwała im, że odeszły). To były słodko-gorzkie wspomniania. Pojawił się żal za ściaganiem na kartkówkach, i radość gdy okazywało się, że faktycznie pamiętam, że coś takiego było. Elektrony miałby były kiedyś przeskakiwać z powłok. Autor potwierdził, że to robią i jako pierwsza osoba w moim życiu przybliżył mi chemię, tak jak tego sobie życzę i potrzebuję: działając na wyobraźnię i malując słowami po mojej głowie.
Przede wszystkim podobał mi się rozdział o plastiku. Wyśmienity pomysł ze scenariuszem, urzekł mnie i dzięki swojej wyjątkowości historia zapadła mi głeboko w pamięć. Powtórzyłam ją na dwóch niedzielnych obiadach i wszystkim mającym siłę słuchać znajomym. Autor powinien rozważyć pisanie dialogów, bo jest w tym może jeszcze lepszy niż w opisywaniu skompilikowanej tematyki jaką jest materiałoznawstwo.

Ewelka | 2018-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Bardzo ciekawa opowieść o materiałach, napisana z pasją, którą wyczuwa się już od pierwszych stron. Na pewno po przeczytaniu dużo uważniej patrzy się na świat i otaczające nas struktury . Rozdziały dotyczące poszczególnych materiałów napisane zostały różnorodnie, co jest plusem książki, a jednocześnie sprawia że jest dość nierówna. Ogólnie jednak lekkie pióro autora sprawia, że to na prawdę ciekawa i przyjemna lektura.

Petra | 2018-05-03
Przeczytana: 02 maja 2018

Chyba jeszcze nikt tak pięknie nie pisał o betonie..( oraz plastiku, aerożelu i innych materiałach). Nie mogę powiedzieć, że moja ciekawość została zaspokojona, bo w tym obszarze jej po prostu nie było. Teraz zdecydowanie z większą świadomością (uważnością?) podchodzę do otaczających mnie przedmiotów (bo "-przedmioty są znacznie bardziej złożone, niż się wydaje"). Zazdroszczę panu Miodownikowi mózgu i lekkiego pióra!

sloper | 2018-01-04

Przekazanie wiedzy pod bardzo ciekawym kątem co czyni same materiały też ciekawymi. Innymi słowy, autor osiągnął cel.

Kasia | 2018-01-02
Przeczytana: 08 grudnia 2016

"W procesie sta­rze­nia się pa­pie­ru po­wsta­je wie­le or­ga­nicz­nych związ­ków lot­nych na­da­ją­cych spe­cy­ficz­ny za­pach sta­rym książ­kom w bi­blio­te­kach. Choć jest to za­pach roz­kła­du, wie­le osób uwa­ża go za przy­jem­ny."

Przeczytana w ramach akcji Czytaj PL.
Niebanalna książka o materiałach, które większości ludzi wydają się banalne i niewarte uwagi. Autor chce przybliżyć czytelnikowi kryjące się w nich niesamowite właściwości. Nie dało się nie zauważyć, że ten temat bardzo go pasjonuje. A wszystko zaczęło się od napaści z nożem...
Pozycja w sam raz dla laików materiałowych. Napisana dość przystępnie, jednak przez niektóre opisy trudno było przebrnąć. Chyba że podzielacie zdanie Marka Miodownika na temat cudowności betonu oraz aerożelu.
Plusik za rozdział o czekoladzie - już wiem, dlaczego jest taka kusząca :)

"Prowadzone na Harvardzie badania wskazują, że regularne jedzenie niewielkich ilości gorzkiej czekolady wydłuża życie (osoby jej niespożywające żyją...

książek: 2072
majkey | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Absolutnie świetna książka opowiadająca o przeróżnych materiałach. Napisana z dużą dawką humoru, pełna anegdot oraz własnych wspomnień. Czytało się ją jak dobrą powieść. Polecam bardzo!